Její původ je v Chile. Jedná se o ceremoniální hudební nástroj pro přivolávání deště. V severní části distriktu Atacama je nejsušší poušť na světě. Proč je nejsušší není důležité......
....... Co je důležité je to, že postupně směrem k jihu, k hlavnímu městu - Santiago de Chile, je rozšiřující se údolí, které již není tak extrémně suché a je obilnicí státu. Dříve zde žili indiánské kmeny, které byly závislé na dešťové vodě. Šamani měli k přivolávání deště právě tento magický hudební instrument.
Dešťová hůl je vyrobena ze zdřevnatělého skeletovu odumřelého kaktusu. Zatím ještě nevím jaký to byl druh, však na to příjdu a snad se i popíchám. Toto dřevo je nazýváno Normata. Vnitřek kmínku je vydlabán a ve spirále jsou umístěny přepážky. Dovnitř hole se nasypaly oblázky z vulkanického popela. Toho je zde také dost, protože Andy jsou dost vulkanicky aktivní dodnes, že. Konce kmínku jsou zaslepeny a povrch je různě upraven a omalován.
Dešťová hůl je v současnosti široce používaný hudební nástroj, jak profesionály tak v undergroundu. Zvuk nástroje je popisován jako uklidňující šumění dlouho očekávaného deště.