Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 27. 01. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
předseda Ústaního soudu Pavel Rychetský:
Mé šestileté působení u Ústavního soudu mne poučilo o tom, že ani Parlament nemá absolutní moc a většina nemusí mít vždy pravdu a základní hodnoty demokratického právního státu je třeba chránit i před zákonodárci.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2684x)
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2560x)
Jsme bytostmi Země
(01. 02. 2017, 2438x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2369x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2328x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Díra v plotě


Anson (www.rozkvetani.cz) - Duchovno - 16. 06. 2009 (4058 přečtení)

Je těžké odpovědět na otázku, jak probíhají setkání. Slyšel jsem už tolik popisů, kterými se účastníci pokoušeli zachytit podstatu téhle práce, a pár z nich se skutečně přiblížilo víc, než se mi samotnému kdy podařilo. Ale to bylo vždycky jen mimochodem, když to nikdo neočekával.


Někdo tvrdí, že jde o terapii, někdo říká, že se tam po sobě válíme, někdo to pokládá za filozofii podobnou buddhismu a někdo si přijde jen zatancovat. A každý z nich si pamatuje převážně tu složku, která rezonuje s jeho osobním nastavením. Každý po svém, ale všichni rezonují. Jen ti, kteří čekají nějaký příval systematických informací, cviků nebo pravidel, někdy uraženě odchází.

Přibližně do svých pětatřiceti let jsem dělal chybu, že jsem jako terapeut a lektor pracoval na základě převzatých metod, teorií a svých zkušeností s nimi. Pokoušel jsem se v dobrém slova smyslu přimět lidi k tomu, aby byli uvolnění a šťastní.

Myslím si, že to nebylo moc efektivní, že to nepřinášelo takové výsledky, jaké slibovalo. Slova nebo cvičení nikdy nedojdou k příjemci neporušené, deformuje je osobnost lektora i filtry příjemců. Cokoliv jsem řekl nebo udělal svým vlastním osobitým způsobem, ti lidé potom přijali v podobě, která neodpovídala tomu, co jsem chtěl ve skutečnosti říct nebo ukázat, jako spíše tomu, co chtěli a mohli slyšet či vidět. Mnohokrát jsem si dokonce všimnul, že spolu diskutují o tom, jak jsem to vlastně myslel.

Že se tohle běžně děje, jsou samozřejmě staré známé věci z psychologie i duchovních škol, ale přímá zkušenost mě stejně hluboce zasáhla. Říkal jsem si, že takhle už dál nemůžu pracovat, protože nadělám více škody, jak užitku. Když budu dál učit tímhle běžným způsobem, předáváním informací pomocí verbalizace a opakováním tradičních cvičení, moje filtry i filtry jednotlivých lidí nám nedovolí se setkat. Alespoň ne v takovém měřítku, které bychom si vynaloženým úsilím zasloužili. Nechtěl jsem za to dál nést zodpovědnost ani se vymlouvat na svou neschopnost, neschopnost ostatních, nebo se odvolávat na psychologické zákony a zmatky tím ospravedlňovat.

Také jsem si v té době uvědomil, jak hluboký význam má tajná esoterická nauka, jako nauka pro velmi malý okruh zasvěcených. Dva až pět lidí pracuje celý život s učitelem. Sice se nevyhnou špatným interpretacím, ale v úzkém každodenním kontaktu snadno napravují chyby, které z nich vznikají. A všichni, učitel i žáci, společně pracují na tom, aby bylo možné se osvobodit a neustrnout ve slepé uličce, která se tváří jako snadná cesta do nebe. Jenže dnešní průmyslová psychologie i esoterika nabízí převážně jen instantní nápoj pro masy nezasvěcených. Zažij blaho a jsi v nebi. Napij se z nebeské číše, ceny za hlt, nebo litr najdeš v příloze.

Vrátit se k přirozenosti, zpátky do těla, do přítomnosti, z které jsme se vzdálili pod tlakem společnosti, jejích virtuálních nároků a přepsychologizovaných vztahů, zbavit se svých předsudků, naučených rolí a póz, které nám byly násilím vnuceny pod záminkou našeho dobra, to všechno se nestane, když se jednou nebo dvakrát opijeme živou vodou. Plot blázince nepřeskočíme tím, že vypijeme esoterický Red bull.

Když máš to štěstí, že upadneš do depresí, protože už se nezvládáš orientovat v nepřirozeném dění kolem sebe, nebo máš nějakou odbočku inteligence, která se nespokojí s umělým životem mezi ploty, tak samozřejmě první, co se ti nabídne, je průmyslová psychologie nebo esoterika. Bohužel, tenhle druh průmyslu provozují převážně napůl nemocní lidé, kteří sní o světě za plotem, vypráví o tom ostatním, ale nikdy za plotem nebyli. A všichni se vzájemně v tomhle růžovém snu podporují.

Něco jiného je dívat se přes plot, snít a pojmenovávat obrazy, které letmo zahlédneš, a potom o tom vyprávět ostatním pacientům v klubovně, a něco jiného je najít díru v plotě a riskovat, že tě chytí a předávkují sedativy.

Astrální bytosti, andělé, bůh, o kterých mluví tví oblíbení vypravěči, jsou jenom projekce jejich nespokojených myslí. Dívat se přes plot a interpretovat obrazy, je úplně odlišné od toho, přímo se účastnit života na svobodě.

Mezi osmnáctým a dvacátým osmým rokem svého života jsem měl velmi speciálního učitele, který mistrně ovládal mnoho esoterických a léčitelských technik, ale, jak jsem později pochopil, sám nikdy nebyl za plotem. Alespoň ne v té době. Ale když jsem poznal prvního učitele, který mi ukázal díru v plotě a vzal mě na výlet, bylo to, jako kdyby život dostal další, doslova fyzický rozměr. Jako bych byl do té doby zamilovaný do fotografie ženy, která potom stála přímo přede mnou, voněla jí kůže a pohybovala se.

Pak už jsem nikdy nepřemýšlel o tom, jak rozeznám dobrého interpreta, který se poctivě vzdělává a cvičí, a kdo je skutečný skladatel, autor hudby, která vyvěrá z jeho buněk.

Nebezpečí setkání s interpretem je, že tě ještě více svede z cesty, že tě zahltí nepodstatnými informacemi a nároky, které ti vezmou sílu a čas určený pro skutečnou transformaci. Že se budeš zabývat ještě nereálnějšími věcmi, než doposud. Že si vytvoříš náhradní růžový svět, jako alternativu k dosavadní osobní situaci, ze které nemůžeš najít východisko, a proto sáhneš po instantním řešení.

Z tvého sladkého úsměvu a nenabouratelných iluzí je zřejmé, že se setkáváš převážně s interprety nebo hypnotizéry a svou pílí a odhodláním se také stáváš jednou z nich. A to se mi nezdá moc zdravé.

 

Tak mi řekni, jak to rozeznat.

Řekl bych tělem, ale nejsem si jistý, jestli tvoje tělo není momentálně pod vlivem drog. Tvoje přehnané nadšení, tančení, vystavování se vesmíru a radost z nově objevených možností mohou působit jako droga, která umí zastřít realitu, aniž bys vnímala, že je to dočasné nebo umělé. Je pravděpodobné, že musíš nejdříve vystřízlivět a ještě jednou se vrátit do stavu vyhasnutí, abys měla vyladěný nos na toho správného člověka, který byl za plotem.

Když jsi podpořená drogou, cítíš se skvěle, i když tomu neodpovídá tvoje tělesné zdraví, tvoje konstelace ve světě, skutečný stav mysli a podobné věci. Abys mohla efektivně pracovat s lidmi, musíš nejprve sama najít díru v plotě, nebo někoho, kdo už jí prošel. A potom za všechno, co uděláš, vzít zodpovědnost. Budeš mít hodně práce, budeš muset být bdělá a ostražitá, abys život na svobodě ustála. A taky tě asi přestanou zajímat věci, ze kterých jsi teď tak nadšená.

Četl jsem tvoje stránky a říkal jsem si, o čem si budeme povídat, až přijedeš, když žiješ v úplně jiném světě, než my tady. Ale pak jsem si říkal, že tu šanci nebudu zahazovat, nebudu se od toho odtahovat a pokusím se ti naznačit, že si zahráváš s ohněm. Když sem přijede nějaký růžový andílek s kraječkami a vypráví nám o své nebeské postýlce, je to skvělá zábava. A když pak za týden napíše, že mu nikdo v tom špinavém světě nerozumí a za další týden zase, že byl v nebeském kadeřnictví nechat si umýt a navonět křídla, je to naivní, ale milé a neškodné.

Ale ty se opravdu začínáš dotýkat něčeho hlubšího. Máš za sebou život u míchačky, několik dětí, máš sílu a odhodlání dosáhnou cíle a spojit všechny úrovně v úplný a dokonalý obraz skutečnosti. Ale abys to mohla udělat, najdi si někoho, kdo je nejen virtuózní řečník a snílek, ale i zručný řemeslník a hospodář svého života. Jinak celá ta těžká práce, kterou už jsi udělala a která tě ještě čeká, bude spálená na prach, protože její jednotlivé výsledky nedokážeš poskládat do smysluplné, použitelné podoby.

 

Ale já ty věci tak cítím od malička.

Tak to bude asi tvoje achilova pata. Že věříš tomu, co cítíš od malička a na tom rozvíjíš svou představivost. Samozřejmě, nějaký tah, který je pro tebe specifický, který tě dělá nervózní a roztřesenou, dokud nespočineš v nezničitelné radosti, máš od malička. Stejně jako každý z nás tady. Jestli jsi skutečně hledající člověk, pak tenhle tah v sobě nezapudíš běžnými prostředky krátkodobého uspokojení, ani ho nezavřeš s kuličkou a kamínkem do papírové krabičky z obalů svatých knih. Dáváš tomu volání příliš abstraktní podobu, hledáš pro něj srovnání a tvar ve své mysli a v myslích podobných osobností. Tohle volání prostě jen říká: ?Nezastavuj se, jdi dál!?. Tohle volání samo o sobě není cíl, který by sis mohla zformovat do myšlenek a pocitů.

Aby ses mohla setkat s Bohem, musíš se úplně vyprázdnit. Bůh nepřijde někam, kde už si o něm udělali nějakou představu. Nebo možná i přijde, ale ty ho nepoznáš, protože jsi příliš zaujatá, například esoterikou, bolestí, budoucností. Dokud jsi něčím zvláštní, máš o sobě představu, že jsi vnímavější, citlivější nebo vyvolená, jsi jenom uzavřená a popsaná vlastními obrazy o sobě. Ale v náhodné chvíli, kdy na sebe zapomeneš a jsi jako nepopsaný list, Bůh do tvého těla nakreslí ohnivou růži, a tebe ani nenapadne to spojovat s čímkoliv, co jsi před tím zažila, cítila nebo studovala. Budeš sedět v tichu a zírat v úžasu, bez jediné myšlenky, bez jediného pocitu. A když to úplně odezní, pravděpodobně to zase naložíš do sladkokyselého nálevu na horší časy.

A jestli ne, jestli ti nebude stačit žít ze vzpomínek, potom budeš mít skutečný problém, jediný skutečný problém tohoto světa. Jak to sdělit ostatním. Budeš chodit mezi lidmi a zmateně mluvit, protože si nemůžeš dovolit říct něco konkrétního, co by podnítilo jejich představivost a uvrhlo je do ještě většího spánku. A zároveň nemůžeš mlčet, protože jsi ochutnala něco absolutního. Budeš jediný normální člověk na pokoji v blázinci, ale všichni tě budou považovat za cvoka, který něco blábolí o díře v plotě a svobodě.

Už tě nebudou zajímat techniky, kterými polechtáš srdíčko a uklidníš mysl, už tě nebude zajímat, čím vyzdobit a navonět nemocniční lůžko, bude tě jen zajímat, jestli najdeš pár lidí ochotných s tebou na svobodu odejít, jak získat jejich důvěru, jak se vyhnout jejich chamtivé mysli, která se chce přežírat sedativy v bezpečí, za zdmi blázince.

A pak taky pochopíš proč jsem ti říkal, aby sis nezahrávala s takovými technikami, abys přestala vyhledávat další a další zážitky a důkazy o existenci něčeho, co tě přesahuje. Abys zůstala tělem, pečlivě, skromně, ale efektivně nakládala s jeho dary, střídmě pracovala a střídmě spala. Protože tak budeš mít daleko větší šanci být přirozeně šťastná. Do šťastného těla se Bůh nastěhuje s naprostou samozřejmostí, protože on je všude, kde je volné místo, kde nejsi ty se svými vizemi, touhami a ambicemi.

Nechci tě strašit, že se stane něco hrozného, když se budeš oddávat autohypnóze, nebo se budeš nechávat hypnotizovat duchovními pouťovými atrakcemi. Nestane se nic, a to je právě ten průšvih. Jen promarníš příležitost ke skutečnému růstu.

Nikdo z nás není hoden si vlastní vůlí přiblížit, mít pod kontrolou, nebo si urvat kus vesmíru pro sebe. Ani skrze tu nejpokornější, nejtenčí nitku. Když se budeš poctivě starat o svoje tělo, ať už je jakékoliv, poctivě starat o pravdivost sama k sobě i svým blízkým, pak to dostaneš a bude se ti to zdát samozřejmé. Ale když se zaměříš jen na to a ostatní budeš zanedbávat, zůstaneš zavřená v blázinci. Blázinec je jen jiné označení pro malý uzavřený svět představ, kde si každý tvoří svou malou, uzavřenou realitu.

Anson
Karhule 16. května 2009

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Útržky II (30.07.2010)
Útržky I (28.07.2010)
Extáze a řemeslo (06.08.2009)
Pravdivost (01.08.2009)
Ještě nejsi obyčejný (29.07.2009)
Smysl života (25.07.2009)
Ticho (21.07.2009)
Na zápraží (17.07.2009)
Zvyk, nebo svoboda (14.07.2009)
Bagrista s duší kněze (11.07.2009)
Mysl jako čerpadlo (07.07.2009)
Proud života (04.07.2009)
Kontrasty (30.06.2009)
Tělo (25.06.2009)
Jak na to? (18.06.2009)
Úvod k přednáškám a rozhovorům z Rozkvétání (12.06.2009)
[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 17 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!