Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 24. 04. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
předseda Ústaního soudu Pavel Rychetský:
Mé šestileté působení u Ústavního soudu mne poučilo o tom, že ani Parlament nemá absolutní moc a většina nemusí mít vždy pravdu a základní hodnoty demokratického právního státu je třeba chránit i před zákonodárci.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2109x)
Spojení s bytostmi Země
(29. 04. 2021, 2029x)
Důležitý mezník
(27. 05. 2021, 1628x)
Cesta za duhou
(09. 06. 2021, 1497x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Duchovní učení a to ostatní


Levit - Sebepoznání - 26. 01. 2006 (4012 přečtení)

Mnoho škol, směrů, učitelů a spisovatelů dnes šíří spousty nauk a souhrnně je to prezentováno jako duchovní, esoterické a spirituální učení. Díky zaostalosti některých zemí v oblasti duchovní kultury a všeobecného chápání "duchovna" lidé moc nerozlišují a považují za duchovní či osvobozující nauku kde co.......

Proto neuškodí pro přehlednost si v tom udělat trochu pořádek a věci pojmenovat. Nejlepší bude začít esencí duchovního učení. Pokud ji známe, pak je orientace v mnoha a mnoha naukách okamžitě snadnější.....

Ve světě není to, co vlastně svým způsobem všichni hledáme / štěstí, mír, bezpečí, útočiště/ a nejen to. Nikdy to tam ani nebude. Co lidí již položilo životy za mír, svobodu a štěstí ostatních. Dnes máme nové diktátory, nové války, nové nemoci, nová nebezpečí - ale principy na kterých svět funguje jsou pořád ty samé. To samozřejmě neznamená, že by snahy některých lidí o větší míru svobody, o mír  a tak dál byly zbytečné. Ale utrpení, strast ze světa nikdy nevymizí. Pouze její míra je v našich rukou. Takže přítomnost strasti ve světě to je první čeho si upřímný pohled na věci jak jsou ve světě všimne.

A dalším zkoumáním jsou odhaleny příčiny strasti. Tou prvotní příčinou je už samá podstata naší existence ve světě. Jeden požírá druhého, vznik a zánik, stáří, nemoc....to vše jsou strastné záležitosti které jsou ale ovšem se světem pevně spjaty. A je zde také zřejmá souvislost mezi mírou zaslepenosti, nenávisti a chtivosti a mírou strasti. Toto už potom není ta základní strast, které jsme vystaveni bez rozdílu. Tady ještě přikládáme pod kotel.Chtivost , nenávist a zaslepenost různých forem a různé intenzity se významně podílí na zvyšování strasti.

A tady začínáme uvažovat o těchto souvislostech a klademe si otázku zda je možný zánik strasti.Plně si uvědomujeme nedostatečnost a neuspokojivost života ve světě. Sundáváme jak růžové tak černé brýle a snažíme se upřímně vidět vlastní situaci. Jak z toho ven? A tady začíná být rozdíl v tom co je a co není duchovním učením. Ta škála těch všelijakých esoterních nauk se tady jasně dělí na minimálně dva základní směry - ten první je to čemu se dá opravdu říkat duchovní učení. Tady jednoduše pokračujeme čtvrtou vznešenou pravdou a tou je cesta vedoucí k zániku strasti - Duchovní cesta. V budhismu shrnutá do  osmidílné stezky. Cílem je dokonalé osvícení a osvobození od strasti - Nirvána. Školy zaměřené na Boha pak mají namířeno směrem návratu k Bohu, splynutí z absolutnem a nebo universálním Já. V každém případě problém strasti je řešen do hloubky a vytržen i s kořeny. Jako pevný základ který nesmí být opomíjen je mravní pročištění a zušlechtění bytosti. Vnitřní očista a práce z myslí. Přijetí a plné uvědomění si zodpovědnosti za vlastní činy a především snižování připoutanosti ke světu příslušnými metodamy.

Cílem a výsledkem jakékoliv cesty která se dá označit za duchovní učení, nauku je vždy ukončení našeho jistě ne rekreačního pobytu ve světě a jeho sférách a dosažení Osvobození.

No a dá se říct, že všechna ostatní učení ač mohou být do jisté míry prospěšná nejsou duchovními v pravém slova smyslu. Sem patří různé to pozitivní myšlení, učení, která staví Boha do role služebníka našich tužeb, učení o kontaktech s duchy, o různých formách duchovního léčení nemocí, nauky mající za cíl dokonalé zdraví / I když......dokonalým zdravím a zahojením je právě Nirvána.../ učení jak dosáhnout pomocí tzv jogy kvalitního sexu, učení o dosahování světských cílů skrze magii a tak dál...je toho opravdu spousta. Souhrnně  - tohle jsou učení jejichž cílem je maximální zmírnění strasti a dosažení maximálního štěstí tady - ve světě. Pozitivní myšlení přináší příjemnější výsledky než negativní. Některá z těchto učení mají pozitivní vliv na lidi a mnoho lidí nepřipravených pro hlubší chápání může v těchto učeních najít účinný nástroj třeba i ke zlepšení charakteru / což se jim bude jistě později hodit/ takže nejde o to je zavrhnout jako neduchovní, ale jen umět věci takto rozlišit a nezaměnovat je.Tyto záležitosti by neměly být považovány za nějakou tajemnou duchovní cestu, ale prostě za to čím opravdu jsou - za prostředky ke zlepšení naší situace ve světě, ale nikoliv za prostředky k jejímu definitivnímu vyřešení.

A pokud takto pojmenujeme věci pravými jmény pak není důvodu pro rozepře mezi zastánci názoru, že pro duchovní dosažení je třeba občas něco i udělat, že je zde prostě daná cesta jejíž základ je vždy učení od učení stejný/ jedná - li se o učení duchovní/ a mezi lidmi, kteří vidí smysl života spíše v materiálním snažení a jen proto že nějak přičichli k pár knihám a naukám by rádi viděli svůj současný stav ve světě jako ono Já, jako ono Božství či osvícení o kterém si trochu početli.

Jakýmkoliv slovem je možné označit cokoliv, ale když známe jeho pravý význam pak se nedáme snadno zmást.Svět je jako vězení - někdo by rád luxusní celu se skvělými spoluvězni a jiný se dívá o něco hlouběji a spíš by už rád na svobodu.......

A ještě další zase dává přednost před kopáním tunelu a rizikem že ho chytěj raději snění o tom, že je již na svobodě. A já bych jen sám pro sebe dodal - Kopej trpělivě a opatrně si počínej, nevykecej svůj záměr vězení opustit kde komu, nech snílky snít, nech nové vězně, kteří zatím nemají páru kde jsou obdivovat vymoženosti a vězenské zábavy, jen trpělivě kopej a občas koukej taky do mapy co ti tu nechali "utečenci" aby ses neprokopal třeba bachařum do šatny....kopej, hrabej...trpělivě, opatrně.

A z tohoto pohledu je třeba rozlišovat návody typu : Jak být štastnej ve vězení, jak si dobře zařídit celu, jak se vyhnout zbytečným, potížím a tak....

A návody k útěku - nikoliv od reality jak rádi říkají spokojení vězni - mazáci, ale k cestě na svobodu.

Ta samozřejmě také vede přes vzorné chování.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 8 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!