Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 17. 04. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Barnes:
Nejsou všichni liberálové lichváři, ale zkuste se ptát, čím to, že všichni lichváři jsou liberálové.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2878x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2285x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2220x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 2093x)
Co je pro naše dobro
(24. 08. 2018, 1909x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Zdraví

* Halucinogeny jako lék?


Převzato (NEWSWEEK) - Zdraví - 18. 03. 2004 (5820 přečtení)

Zajímavé výsledky kliniky, zabývající se léčením narkomanů poněkud neortodoxní metodou, vycházející z praxe jihoamerických ayahuaskeros.

Je možné léčit drogovou závislost halucinogeny? Na klinice v Peru u města Tarapoto se o to už deset let pokouší francouzský lékař Mabit.

Vědecký svět Mabitův postup dlouho neuznával. Mabit býval označován za šamana, léčitele nebo dokonce vůdce sekty. Halucinogenní drogy připomínaly šedesátá léta hippies a květinových dětí. Dnes vědci na předních amerických a evropských univerzitách začínají seriózně zkoumat použití halucinogenů při odvykání drogové závislosti. Přicházejí k závěrům, že psychotropní látky mohou mít dobré terapeutické účinky nejen při léčení drogové závislosti, ale i chronické deprese, a že studium jejich účinků umožňuje blíže poznat, jak se v mozku vytváří osobnostní rysy. Podle psychiatra Charlese Groba se v tomto směru otevírají vědcům široké, málo prozkoumané prostory.

Mabit je v čele těchto výzkumů nebo spíš nebezpečně daleko vpředu. Výzkum psychotropních drog a jejich účinků ještě zdaleka nedošel ke klinickým pokusům. Mabit to zkouší přímo na lidech. Kritikové tvrdí, že ohrožuje životy pacientů. Ve Francii byl dokonce označen za vůdce sekty a jeho činnost se prošetřuje. Mabit tvrdí, že jen začal tam, kde klasická medicína selhává. Důvěrně poznal praktiky jihoamerických léčitelů a účinky psychotropních rostlinných látek, které tu kdysi používali šamani, aby se dostali do transu. Mabitovi je sedmačtyřicet let. Do Peru se dostal v roce 1980 s francouzskou skupinou mezinárodní organizace Lékaři bez hranic. Sblížil se s místními léčiteli, kteří mu svěřili tajemství nejrůznějších bylin. Také mu řekli, že kdo chce poznat jejich účinky, musí je vyzkoušet především sám na sobě. Mabit neváhal a zkusil to.

Nápoj ayahuasca odvozuje své jméno od ayahuasceros, což znamená léčitelé. Sestává ze dvou účinných složek. Z kůry stromu Banisteriopsis canapi, která obsahuje látky působící proti depresi tím, že zvyšuje úroveň neurotransmiteru serotoninu v mozku. Další účinnou složkou je halucinogen DMT obsažený v rostlině z místních pralesů, která se jmenuje Psychotria viridis. Pokud se tyto dvě látky užijí současně, psychotropní účinek DMT trvá déle a vytváří vize, které podle Mabita pomáhají duchovnímu probuzení pacienta. Ten se cítí povznesen, nejeden se vrací do lůna náboženství a od drog se i vnitřně odvrací.

Halucinogeny mohou působit psychózy. Mabit své pacienty před přijetím na kliniku proto nechává pečlivě vyšetřit. Pokud existují i jen slabé náznaky psychických chorob, zejména schizofrenie, kterou by lék mohl zhoršit nebo rozpoutat, pacienta do léčebny nepřijme. Zkoumají se i dlouhodobé účinky této léčebné kúry. Zda se pacienti po čase opět nevrátí k závislosti na drogách. Něco jiného je odejít do klidu džungle, léčit se tam a případně vyléčit a něco jiného žít opět v rušném prostředí plném stresu. Benny Shanonová, psycholožka z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a autorka první publikace o nápoji ayahuasca, tvrdí, že tento způsob léčení nemůže závislost na drogách zcela odstranit. Mabit argumentuje výsledky. Jeho klinika funguje už celých deset let. V běžných programech uplatňovaných ve světě se zhruba třicet procent pacientů zbaví drogové závislosti úplně a nikdy se k drogám nevrátí. Sedmdesát procent se k drogám vrací. U pacientů z Mabitovy kliniky je poměr zhruba opačný. Ke drogám se vrací pouhých třicet procent pacientů. Zbytek se k nim nevrátí nikdy nebo jen občasně mírnými kontrolovanými dávkami. Pacienti se s oblibou na Mabitovu kliniku vracejí. Údajně proto, aby si zafixovali nezávislost na drogách. Někteří kritici však zřejmě oprávněně tvrdí, že je přitahuje vidina ayahuascy, která má podobné účinky jako droga.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 04. 2021:

Ivan Hoffman: "Chtějí (nastupující generace, deroucí se k moci, Piráti a STAN pozn.red.) vybudovat to, co už zde je, tedy globálně metastázující liberální demokracii. Do stejné řeky, jak známo, nelze vstoupit podruhé. Není už co privatizovat, lze jenom tunelovat skromné daňové příjmy demontovaného státu, respektive unijní dotace, které jsou jakýmsi bolestným za odtékající zisky nadnárodních korporací. Jednou z mála možností, jak se dnešní Piráti mohou dostat k penězům, je inventura mandatorních výdajů státního rozpočtu. Oškubat chudé, staré, přidusit státní zaměstnance, střední třídu. Obrat bohaté totiž nedává smysl, když chci patřit do jejich klubu...
Změna může přijít až s generací, která se vůči liberálně mafiánskému globálnímu kapitalismu ostře vymezí...
"

Celý článek...


05. 04. 2021:

Profesor Ivo Budil: "...Evropská unie je disfunkční, rigidní a kontraproduktivní organizace, pro jejíž další trvání není žádný opravdu racionální argument. Problém s očkováním proti covidu a čím dál absurdnější ekonomické a ideologické návrhy o tom přinášejí stále nové doklady. Evropská unie ničí kreativitu, výkonnost a svobodu evropských národů, které by se měly v zájmu svého přežití v čím dál náročnějším a tvrdším světě domluvit na přínosnější a užitečnější formě spolupráce. Pouze bezohlední kariéristé mohou hájit její další existenci...

...Úspěch Pirátů je paradoxně dokladem toho, do jaké míry se vnitropolitický vývoj v České republice sladil s politickými trendy v západní Evropě, pro něž je příznačný nástup iracionálních a aktivistických ideologických hnutí. Vláda Pirátů by bezpochyby zhoršila atmosféru ve společnosti, prohloubila by hospodářskou stagnaci a znemožnila by hledání nosných vizí dalšího rozvoje naší země..."

Celý článek...


03. 04. 2021:

Petr Žantovský: Vedle seznamů politiků a celebrit představily Evropské hodnoty i seznam tzv. občanských dezinformátorů. „Tuhle formulaci jsem ještě neslyšel, je moc ‚pěkná‘... Vyrobily z toho všeho elaborát o tom, jak jsme obklopeni nepřáteli. Jako v padesátých letech. Na každém rohu stojí imperialistický agent, viz plakáty ‚Nemluv o své práci, nevíš, kdo tě poslouchá‘. Myslím, že se tomu blížíme. Tyhle seznamy nám dávají další argument k tomu, že se nemýlíme. Jsem zvědav, kdy Evropské hodnoty přiznají vazbu na Ministerstvo vnitra a jak to bude ministr vnitra potom vysvětlovat. Zajímalo by mě, kým jsou tyto projekty placeny, s jakým cílem a proč se zveřejňují seznamy nepřátel a co ty chudáky nepřátele čeká. To nám Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty zatím nesdělilo...

Celý článek...


31. 03. 2021:

Ondřej Neff: "Je teď v těžké pozici (ANO pozn.red.), protože má odpovědnost výkonné moci a je zranitelné vůči kecalům zleva a zprava. Situace se může změnit, jakmile covidová krize pomine a Evropská unie začne prosazovat Zelený úděl a kvóty na uprchlíky plus jako přívažek zavedení patnácti pohlaví pro začátek. Už nemáme levici a pravici. Čím dál víc si myslím, že hranice se teď štěpí podle generací a ti mladší v touze po lepším světě a hlavně po „zničení starého podlého světa“ půjdou za Piráty. Ta usedlejší část se semkne – možná – znova kolem ANO. Kdyby ale ten Babiš nebyl a) posera, b) chaotik c) uměl jednat s lidmi, to by se jim jinak semkávalo!"

Celý článek...


27. 03. 2021:

Vidlák: "Většina alternativních médií tak nějak počítá s tím, že budou propíráni. Tak nějak vědí, že nemají žádný bianko šek na důvěru, že si ji budou muset nejprve vybojovat, budou muset ukázat, že věci rozumí a nebo se budou muset pokorně omluvit, že se spletli. Vědí, že nemají velký dosah, nemají k dispozici žádné technické prostředky, jen trochu postřehu a to ještě ne vždy. Pro reportéry v České televizi je samozřejmě mnohem jednodušší dojít k tomu, že lidi jsou blbí a proto věří blbinám. Kdyby třeba jen na minutku připustili, že lidi především nevěří jim a až pak věří něčemu jinému, museli by se začít ptát, jestli náhodou nedělají něco špatně. A to by mohli uhodit hřebíček na hlavičku a to by spustilo řetězec průserů, které nikdo na Kavkách nemá zapotřebí. Proto budou raději propírat horem dolem, jak lidi věří naprostým hovadinám, než aby jen připustili stín toho, že na začátku je nedůvěra k nim samotným a je to nedůvěra stále se prohlubující. Od toho se pak odvíjí všechno další, co se na mediální scéně děje."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!