Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 25. 01. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Friedrich Nietzsche:
Naše země se stala právě tím monstrem, proti kterému chtěla původně bojovat.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2680x)
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2555x)
Jsme bytostmi Země
(01. 02. 2017, 2435x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2365x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2327x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Astronomie

* Hledá se planeta X


Převzato (NEW SCIENTIST) - Astronomie - 10. 03. 2004 (7573 přečtení)

Čas od času se znovu oživují debaty o tajemné obří planetě Nibiru, nazývané občas i Nemesis. Zastáncem její existence je i známý Zecharia Sitchin. Jak to tak vypadá, jejím objevem by nebyli překvapení ani mnozí astronomové.

Podle některých náznaků se na okraji sluneční soustavy nachází další zeměkoule. Možná jsou jich tam celé stovky.

Na okraji sluneční soustavy za planetou Pluto se nachází podivný útvar zvaný Kuiperův pás. Tato oblast se přímo hemží zledovatělými nebeskými tělesy. Mohou nám poskytnout důležité informace o tom, jak vznikaly planety, ale také mohou být zdrojem života. Nejzajímavější je samotný okraj Kuiperova pásu, jehož vzdálenost od Slunce je asi padesátkrát větší než vzdálenost Země od Slunce. V tomto takzvaném "Kuiperově srázu" silně klesá počet astronomických těles. Zřejmě existuje možnost, že tyto vesmírné úlomky k sobě přitahuje nějaký mohutný objekt. Podobný názor má celá řada vědců. Planetární astronom Alan Stern z Jihozápadního výzkumného ústavu v coloradském Boulderu již mnoho let tvrdí, že v dané oblasti se může vyskytovat další velká planeta.

Konkrétnější údaje o její velikosti poskytli loni v listopadu Mario Melita z Londýnské a Adrian Brunini z Laplatské univerzity. Pomocí počítačových modelů oběžných drah blízkých objektů stanovili vlastnosti tělesa, které by mohlo Kuiperův sráz tvořit, a dospěli k závěru, že zjištěným údajům by pozoruhodně přesně odpovídala existence planety o velikosti Marsu nebo Země. Planeta X se tak opět octla na mapě. Hypotéza o existenci desáté planety sluneční soustavy způsobila rozruch naposledy v roce 1983, když se roznesla zpráva, že planetu X objevil infračervený astronomický satelit (IRAS). Přestože se později ukázalo, že se tato tvrzení nezakládají na pravdě, hypotéza přetrvává dodnes.

Základní myšlenka existence mnoha malých planetek za planetou Pluto není nijak nová. Poprvé s ní přišel v roce 1943 irský astronom Kenneth Edgeworth. Nizozemský astronom Gerard Kuiper dospěl o několik let později k témuž závěru. Jejich hlasy však zůstaly osamoceny až do osmdesátých let minulého století. Tehdy si planetární badatelé začali uvědomovat, že některé komety přilétají z oblasti, která není příliš vzdálená od planet Neptun a Pluto.

V roce 1992 objevili Dave Jewitt a Jane Luuová z havajské observatoře Mauna Kea první z předpokládaných těles. Bylo sice 10 tisíckrát méně jasné než Pluto a desetkrát menší, ale záhy se k němu začala přidávat další a další tělesa. Loni 4. listopadu již dosáhl počet známých objektů Kuiperova pásu sedmi set. Jde o pouhou špičku ledovce. Podle Jewitta se v oblasti nachází přibližně deset miliard objektů Kuiperova pásu (OKP), jejichž průměr přesahuje jeden kilometr. Od roku 2001 astronomové objevili již čtyři OKP s průměrem větším než tisíc kilometrů.

Nejvýznamnější objev ohlásili v říjnu 2002 astronomové Michel Brown a Chadwick Trujillo. Jejich planeta měří v průměru přes 1200 kilometrů, což je téměř polovina velikosti Pluta. Doba oběhu této planetky kolem Slunce je 288 let. Jde o největší těleso objevené ve sluneční soustavě od objevu Pluta. Planetka zatím dostala název Quaoar podle boha původních obyvatel oblasti Los Angeles. Existence Quaoaru naznačuje, že brzy mohou být nalezeny OKP, jejichž velikost se Plutu přinejmenším vyrovná. "Bylo by dost nepravděpodobné, kdyby se planeta Pluto ukázala jako jediný objekt v oblasti, který má průměr dva tisíce kilometrů a více. Za pár let můžeme mít Pluto II, Pluto III a další," říká Stern a dodává: "Ve sluneční soustavě se mnohem pravděpodobněji nachází nikoliv devět, ale devět set planet a všechny kromě osmi jsou právě v Kuiperově pásu."

Podle některých náznaků mohou nově objevené planety obsahovat prvky mimozemského života. Kuiperův pás je totiž bohatou zásobárnou látek potřebných pro život. Díky infračervené spektroskopii objevili astronomové na povrchu některých objektů zmrzlou vodu a uhlovodíky. Lze proto říci, že tam existují mnohem lepší podmínky pro život než na Marsu. Většina vody a organických sloučenin z celé sluneční soustavy se koncentrují právě v Kuiperově pásu. Tím samozřejmě ještě není řečeno, že tam existuje život, ale někdy v budoucnu se zdá jeho vznik téměř nezpochybnitelný.

Kromě toho, že Kuiperův pás a planeta Pluto představují klíč k odhalení původu života, mohou být také cenným zdrojem informací o vzniku planet. Družice IRAS v minulosti odhalila významné důkazy o vzniku planet ve velmi podobných oblastech jiných slunečních soustav. Šlo o prstence rozžhaveného prachu kolem několika malých hvězd. Tyto prstence vznikají při srážkách zledovatělých objektů podobných OKP. Pokud nám naše sluneční soustava může prozradit něco o vzniku planet, rozhodně to najdeme v Kuiperově pásu. Nejvíce vědeckých poznatků při studiu původu sluneční soustavy nabízí právě Pluto, protože tam utváření planety stále ještě probíhá.

Objev obřího tělesa, jakým je Quaoar, ale i pravděpodobná existence dalších podobných planet oživily diskusi o charakteru Pluta. Je to skutečně nefalšovaná planeta, nebo jde o velký zledovatělý kámen? Pluto měří v průměru pouhých 2320 kilometrů, což je pětina průměru zeměkoule. V roce 1978 bylo zjištěno, že kolem Pluta obíhá měsíc Charon, jehož průměr činí 1270 kilometrů. To Pluta ještě víc odlišuje od ostatních známých planet sluneční soustavy. Pluto s Charonem vytvářejí totiž jakési planetární dvojče, které ve sluneční soustavě nemá obdoby. Tato skutečnost vyvolává ostré diskuse o jeho charakteru. "V podstatě máte na vybranou," říká astronom Dave Jewitt. "Buďto je Pluto nejmenší a nejroztodivnější planetou s nejvychýlenější, nejnesoustředěnější a nejvzdálenější oběžnou drahou, nebo jde o největší známý, ale jinak zcela nezajímavý objekt Kuiperova pásu. Já volím druhou možnost." Někteří astronomové jsou naopak přesvědčeni, že Pluto se pohybuje ve stejném prostoru jako komety a jako kometa by se dal definovat. Na rozdíl od ostatních komet však nekřižuje oběžnou dráhu Země. Oficiální status Pluta stanovuje Mezinárodní astronomická unie, která zatím trvá na tom, že Pluto zůstává devátou planetou naší sluneční soustavy.

Podle Sterna by bylo třeba vypravit do Kuiperova pásu a k planetě Pluto sondu a podívat se na tuto oblast zblízka. On sám žádá NASA o tuto expedici již patnáct let. Na intenzivní nátlak veřejnosti NASA skutečně nedávno vypsala soutěž na finančně nenáročnou misi do Kuiperova pásu. Tak se zrodila vesmírná sonda New Horizons, jejíž start se plánuje na leden 2006. Více než rok po startu se sonda odrazí od gravitačního pole Jupitera a nabere rychlost, takže k Plutu doletí asi v červenci 2015. Prozkoumá atmosféru Pluta, zjistí její složení, teplotu a probíhající pochody. Podle některých náznaků dochází na Plutu ke globálnímu oteplování. Astronomové zjistili, že se za posledních čtrnáct let teplota na povrchu Pluta zvýšila asi o dva stupně Celsia. Důvody nikdo přesně nezná. Mohlo jít o sopečnou činnost na planetě nebo o působení Slunce. Infračervené přístroje sondy odhalí složení povrchu planety, o němž mají astronomové zatím jen nepřímé důkazy. Sonda prozkoumá také drobná tělesa na přivrácené straně Pluta a jeho měsíce Charona. Po návštěvě Pluta se sonda zaměří na tři další OKP. Konkrétně zatím nebyly stanoveny. Pozorování kráterů na povrchu těchto objektů by mělo prokázat, zda je nemohla vytvořit drobná tělesa vychýlená z dráhy nějakým mohutným vzdáleným světem, třeba právě tajemnou planetou "X". Největší překážkou mise nejsou technické potíže, ale peníze. Přes veškerou vědeckou přitažlivost projekt zatím nedostal definitivně zelenou. Přitom příležitost podívat se na planetu Pluto se rychle krátí. Pokud ke startu nedojde do roku 2008, nebude moci soda využít Jupiterova gravitačního pole. A než by mohla odstartovat další expedice, nacházela by se tato záhadná planeta tak daleko od Slunce, že by její atmosféra mohla zmrznout a astronomové by ztratili možnost detailně ji prozkoumat. Přitom vědci jsou přesvědčeni, že právě Pluto a Kuiperův pás svou pestrostí překonávají nejdivočejší sny astronomů.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Erupční aktivita 24. slunečního cyklu narostla (10.03.2012)
Perseidy v roce 2011 (11.08.2011)
Tepelný stroj na měsíci Enceladus (17.03.2011)
24. sluneční cyklus v plném proudu (11.03.2011)
Pozor na chybu čísla týdne v některých kalendářích! (03.11.2010)
Slunce v roce 2013 lidstvo na měsíce neochromí (22.06.2010)
Online přenos startu raketoplánu Atlantis STS-132 (14.05.2010)
Sledujte sopečný prach (18.04.2010)
Na Marsu existovala jezera! (27.06.2009)
Meteorické roje na přelomu roku 2008 a 2009 (17.12.2008)
Phoenix potvrdil vodu na Marsu! (13.08.2008)
Perseidy (07.08.2008)
Mars velikosti Měsíce? Je to jinak (31.07.2008)
Noční obloha ve 28. týdnu 2008 (07.07.2008)
Kráter po dopadu Tunguzského meteoritu nalezen? (02.07.2008)
100 let od pádu Tunguského meteoru (30.06.2008)
Phoenix našel vodu na Marsu (22.06.2008)
Velká tělesa za dráhou Pluta? (18.06.2008)
Noční obloha v dubnu (01.04.2008)
Sonda Cassini nalezla pod povrchem Titanu vodu (30.03.2008)
Noční obloha v 50. týdnu (11.12.2007)
Úkazy na obloze ve 48. týdnu (27.11.2007)
Noční obloha v tomto týdnu (21.11.2007)
Noční obloha ve 44. týdnu (29.10.2007)
Co můžeme vidět na obloze (23.10.2007)
Úkazy na obloze (16.10.2007)
Noční obloha v tomto týdnu (09.10.2007)
Podívejte se v noci na oblohu (01.10.2007)
Noční nebe nad námi... (25.09.2007)
Co se děje na obloze tento týden? (12.09.2007)
Srpnový nov nahrává Perseidám (06.08.2007)
Maximum příštího slunečního cyklu bude v roce 2012 (12.03.2006)
Slunce se nám zahřívá? (25.11.2005)
Jižní polární čepička na Marsu se zmenšuje (24.11.2005)
Mimořádně velká sluneční aktivita (09.09.2005)
Únorová noční obloha (03.02.2005)
Huygens přistál na Titanu (16.01.2005)
Země a kosmos začátkem roku 2005 (03.01.2005)
Zatmění Měsíce a další úkazy na podzimní obloze (27.10.2004)
O iluzi postupného vývoje a nelineární pravdě (06.10.2004)
Sluneční skvrny (16.06.2004)
Aktuálně na noční i denní obloze (22.05.2004)
Hledání planety X pokračuje - Sedna (02.04.2004)
Mimořádná viditelnost pěti planet v druhé polovině března (15.03.2004)
Má Měsíc tekuté žhavé jádro? (14.03.2004)
Noční obloha v únoru (16.02.2004)
Noční obloha v lednu (09.01.2004)
Co uvidíme koncem roku na obloze? (26.12.2003)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!