Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 23. 10. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Václav Klaus:
Náš úkol byl ne zajistit každému štěstí a bohatství, náš úkol byl změnit politický, ekonomický, sociální systém z komunismu v něco docela jiného a to se stoprocentně podařilo. Kdyby byli všichni se vším spokojeni, tak svět končí, protože by nebyla sebemenší motivace něco dělat.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2681x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2670x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2608x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2524x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2441x)
Upozornění
(28. 11. 2016, 2390x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Astronomie

* Hledá se planeta X


Převzato (NEW SCIENTIST) - Astronomie - 10. 03. 2004 (7474 přečtení)

Čas od času se znovu oživují debaty o tajemné obří planetě Nibiru, nazývané občas i Nemesis. Zastáncem její existence je i známý Zecharia Sitchin. Jak to tak vypadá, jejím objevem by nebyli překvapení ani mnozí astronomové.

Podle některých náznaků se na okraji sluneční soustavy nachází další zeměkoule. Možná jsou jich tam celé stovky.

Na okraji sluneční soustavy za planetou Pluto se nachází podivný útvar zvaný Kuiperův pás. Tato oblast se přímo hemží zledovatělými nebeskými tělesy. Mohou nám poskytnout důležité informace o tom, jak vznikaly planety, ale také mohou být zdrojem života. Nejzajímavější je samotný okraj Kuiperova pásu, jehož vzdálenost od Slunce je asi padesátkrát větší než vzdálenost Země od Slunce. V tomto takzvaném "Kuiperově srázu" silně klesá počet astronomických těles. Zřejmě existuje možnost, že tyto vesmírné úlomky k sobě přitahuje nějaký mohutný objekt. Podobný názor má celá řada vědců. Planetární astronom Alan Stern z Jihozápadního výzkumného ústavu v coloradském Boulderu již mnoho let tvrdí, že v dané oblasti se může vyskytovat další velká planeta.

Konkrétnější údaje o její velikosti poskytli loni v listopadu Mario Melita z Londýnské a Adrian Brunini z Laplatské univerzity. Pomocí počítačových modelů oběžných drah blízkých objektů stanovili vlastnosti tělesa, které by mohlo Kuiperův sráz tvořit, a dospěli k závěru, že zjištěným údajům by pozoruhodně přesně odpovídala existence planety o velikosti Marsu nebo Země. Planeta X se tak opět octla na mapě. Hypotéza o existenci desáté planety sluneční soustavy způsobila rozruch naposledy v roce 1983, když se roznesla zpráva, že planetu X objevil infračervený astronomický satelit (IRAS). Přestože se později ukázalo, že se tato tvrzení nezakládají na pravdě, hypotéza přetrvává dodnes.

Základní myšlenka existence mnoha malých planetek za planetou Pluto není nijak nová. Poprvé s ní přišel v roce 1943 irský astronom Kenneth Edgeworth. Nizozemský astronom Gerard Kuiper dospěl o několik let později k témuž závěru. Jejich hlasy však zůstaly osamoceny až do osmdesátých let minulého století. Tehdy si planetární badatelé začali uvědomovat, že některé komety přilétají z oblasti, která není příliš vzdálená od planet Neptun a Pluto.

V roce 1992 objevili Dave Jewitt a Jane Luuová z havajské observatoře Mauna Kea první z předpokládaných těles. Bylo sice 10 tisíckrát méně jasné než Pluto a desetkrát menší, ale záhy se k němu začala přidávat další a další tělesa. Loni 4. listopadu již dosáhl počet známých objektů Kuiperova pásu sedmi set. Jde o pouhou špičku ledovce. Podle Jewitta se v oblasti nachází přibližně deset miliard objektů Kuiperova pásu (OKP), jejichž průměr přesahuje jeden kilometr. Od roku 2001 astronomové objevili již čtyři OKP s průměrem větším než tisíc kilometrů.

Nejvýznamnější objev ohlásili v říjnu 2002 astronomové Michel Brown a Chadwick Trujillo. Jejich planeta měří v průměru přes 1200 kilometrů, což je téměř polovina velikosti Pluta. Doba oběhu této planetky kolem Slunce je 288 let. Jde o největší těleso objevené ve sluneční soustavě od objevu Pluta. Planetka zatím dostala název Quaoar podle boha původních obyvatel oblasti Los Angeles. Existence Quaoaru naznačuje, že brzy mohou být nalezeny OKP, jejichž velikost se Plutu přinejmenším vyrovná. "Bylo by dost nepravděpodobné, kdyby se planeta Pluto ukázala jako jediný objekt v oblasti, který má průměr dva tisíce kilometrů a více. Za pár let můžeme mít Pluto II, Pluto III a další," říká Stern a dodává: "Ve sluneční soustavě se mnohem pravděpodobněji nachází nikoliv devět, ale devět set planet a všechny kromě osmi jsou právě v Kuiperově pásu."

Podle některých náznaků mohou nově objevené planety obsahovat prvky mimozemského života. Kuiperův pás je totiž bohatou zásobárnou látek potřebných pro život. Díky infračervené spektroskopii objevili astronomové na povrchu některých objektů zmrzlou vodu a uhlovodíky. Lze proto říci, že tam existují mnohem lepší podmínky pro život než na Marsu. Většina vody a organických sloučenin z celé sluneční soustavy se koncentrují právě v Kuiperově pásu. Tím samozřejmě ještě není řečeno, že tam existuje život, ale někdy v budoucnu se zdá jeho vznik téměř nezpochybnitelný.

Kromě toho, že Kuiperův pás a planeta Pluto představují klíč k odhalení původu života, mohou být také cenným zdrojem informací o vzniku planet. Družice IRAS v minulosti odhalila významné důkazy o vzniku planet ve velmi podobných oblastech jiných slunečních soustav. Šlo o prstence rozžhaveného prachu kolem několika malých hvězd. Tyto prstence vznikají při srážkách zledovatělých objektů podobných OKP. Pokud nám naše sluneční soustava může prozradit něco o vzniku planet, rozhodně to najdeme v Kuiperově pásu. Nejvíce vědeckých poznatků při studiu původu sluneční soustavy nabízí právě Pluto, protože tam utváření planety stále ještě probíhá.

Objev obřího tělesa, jakým je Quaoar, ale i pravděpodobná existence dalších podobných planet oživily diskusi o charakteru Pluta. Je to skutečně nefalšovaná planeta, nebo jde o velký zledovatělý kámen? Pluto měří v průměru pouhých 2320 kilometrů, což je pětina průměru zeměkoule. V roce 1978 bylo zjištěno, že kolem Pluta obíhá měsíc Charon, jehož průměr činí 1270 kilometrů. To Pluta ještě víc odlišuje od ostatních známých planet sluneční soustavy. Pluto s Charonem vytvářejí totiž jakési planetární dvojče, které ve sluneční soustavě nemá obdoby. Tato skutečnost vyvolává ostré diskuse o jeho charakteru. "V podstatě máte na vybranou," říká astronom Dave Jewitt. "Buďto je Pluto nejmenší a nejroztodivnější planetou s nejvychýlenější, nejnesoustředěnější a nejvzdálenější oběžnou drahou, nebo jde o největší známý, ale jinak zcela nezajímavý objekt Kuiperova pásu. Já volím druhou možnost." Někteří astronomové jsou naopak přesvědčeni, že Pluto se pohybuje ve stejném prostoru jako komety a jako kometa by se dal definovat. Na rozdíl od ostatních komet však nekřižuje oběžnou dráhu Země. Oficiální status Pluta stanovuje Mezinárodní astronomická unie, která zatím trvá na tom, že Pluto zůstává devátou planetou naší sluneční soustavy.

Podle Sterna by bylo třeba vypravit do Kuiperova pásu a k planetě Pluto sondu a podívat se na tuto oblast zblízka. On sám žádá NASA o tuto expedici již patnáct let. Na intenzivní nátlak veřejnosti NASA skutečně nedávno vypsala soutěž na finančně nenáročnou misi do Kuiperova pásu. Tak se zrodila vesmírná sonda New Horizons, jejíž start se plánuje na leden 2006. Více než rok po startu se sonda odrazí od gravitačního pole Jupitera a nabere rychlost, takže k Plutu doletí asi v červenci 2015. Prozkoumá atmosféru Pluta, zjistí její složení, teplotu a probíhající pochody. Podle některých náznaků dochází na Plutu ke globálnímu oteplování. Astronomové zjistili, že se za posledních čtrnáct let teplota na povrchu Pluta zvýšila asi o dva stupně Celsia. Důvody nikdo přesně nezná. Mohlo jít o sopečnou činnost na planetě nebo o působení Slunce. Infračervené přístroje sondy odhalí složení povrchu planety, o němž mají astronomové zatím jen nepřímé důkazy. Sonda prozkoumá také drobná tělesa na přivrácené straně Pluta a jeho měsíce Charona. Po návštěvě Pluta se sonda zaměří na tři další OKP. Konkrétně zatím nebyly stanoveny. Pozorování kráterů na povrchu těchto objektů by mělo prokázat, zda je nemohla vytvořit drobná tělesa vychýlená z dráhy nějakým mohutným vzdáleným světem, třeba právě tajemnou planetou "X". Největší překážkou mise nejsou technické potíže, ale peníze. Přes veškerou vědeckou přitažlivost projekt zatím nedostal definitivně zelenou. Přitom příležitost podívat se na planetu Pluto se rychle krátí. Pokud ke startu nedojde do roku 2008, nebude moci soda využít Jupiterova gravitačního pole. A než by mohla odstartovat další expedice, nacházela by se tato záhadná planeta tak daleko od Slunce, že by její atmosféra mohla zmrznout a astronomové by ztratili možnost detailně ji prozkoumat. Přitom vědci jsou přesvědčeni, že právě Pluto a Kuiperův pás svou pestrostí překonávají nejdivočejší sny astronomů.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Erupční aktivita 24. slunečního cyklu narostla (10.03.2012)
Perseidy v roce 2011 (11.08.2011)
Tepelný stroj na měsíci Enceladus (17.03.2011)
24. sluneční cyklus v plném proudu (11.03.2011)
Pozor na chybu čísla týdne v některých kalendářích! (03.11.2010)
Slunce v roce 2013 lidstvo na měsíce neochromí (22.06.2010)
Online přenos startu raketoplánu Atlantis STS-132 (14.05.2010)
Sledujte sopečný prach (18.04.2010)
Na Marsu existovala jezera! (27.06.2009)
Meteorické roje na přelomu roku 2008 a 2009 (17.12.2008)
Phoenix potvrdil vodu na Marsu! (13.08.2008)
Perseidy (07.08.2008)
Mars velikosti Měsíce? Je to jinak (31.07.2008)
Noční obloha ve 28. týdnu 2008 (07.07.2008)
Kráter po dopadu Tunguzského meteoritu nalezen? (02.07.2008)
100 let od pádu Tunguského meteoru (30.06.2008)
Phoenix našel vodu na Marsu (22.06.2008)
Velká tělesa za dráhou Pluta? (18.06.2008)
Noční obloha v dubnu (01.04.2008)
Sonda Cassini nalezla pod povrchem Titanu vodu (30.03.2008)
Noční obloha v 50. týdnu (11.12.2007)
Úkazy na obloze ve 48. týdnu (27.11.2007)
Noční obloha v tomto týdnu (21.11.2007)
Noční obloha ve 44. týdnu (29.10.2007)
Co můžeme vidět na obloze (23.10.2007)
Úkazy na obloze (16.10.2007)
Noční obloha v tomto týdnu (09.10.2007)
Podívejte se v noci na oblohu (01.10.2007)
Noční nebe nad námi... (25.09.2007)
Co se děje na obloze tento týden? (12.09.2007)
Srpnový nov nahrává Perseidám (06.08.2007)
Maximum příštího slunečního cyklu bude v roce 2012 (12.03.2006)
Slunce se nám zahřívá? (25.11.2005)
Jižní polární čepička na Marsu se zmenšuje (24.11.2005)
Mimořádně velká sluneční aktivita (09.09.2005)
Únorová noční obloha (03.02.2005)
Huygens přistál na Titanu (16.01.2005)
Země a kosmos začátkem roku 2005 (03.01.2005)
Zatmění Měsíce a další úkazy na podzimní obloze (27.10.2004)
O iluzi postupného vývoje a nelineární pravdě (06.10.2004)
Sluneční skvrny (16.06.2004)
Aktuálně na noční i denní obloze (22.05.2004)
Hledání planety X pokračuje - Sedna (02.04.2004)
Mimořádná viditelnost pěti planet v druhé polovině března (15.03.2004)
Má Měsíc tekuté žhavé jádro? (14.03.2004)
Noční obloha v únoru (16.02.2004)
Noční obloha v lednu (09.01.2004)
Co uvidíme koncem roku na obloze? (26.12.2003)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...


17. 10. 2019:

Z komentářů na Internetu: "Elán je samozřejmě skandalizován pod trapnou a průhlednou záminkou. Normální lidé si to uvědomují. Dobře také vědí, že útoky např. na Jarka Nohavicu mají úplně stejný důvod - pošpinit člověka, který se nebojí myslet a chovat jinak, než se těm hajzlíkům hodí. Mají smůlu. Mnoho lidí je dávno prohlédlo a doslova jimi pohrdají."

Celý článek: Mediálne potkany reagujú: Klip Elánu “Bulvárne krysy” ich zasiahol presne tam, kde mal


05. 10. 2019:

Ekonomka Markéta Šichtařová: "Ministerstvo práce a sociálních věcí se vytasilo s třicetistránkovou příručkou pro provozovatele takzvaných mikrojeslí. Příručka obsahuje instrukce, jak batolátkům vymýt mozek a udělat jim binec v jejich pohlaví. Nabádá k tomu, aby se během her ‚potíralo rozdělení na muže a ženy‘. Aby se klukům stejně jako holčičkám dávaly panenky a holkám zase autíčka...
Proč stejný druh lidí zbožňuje a hájí Gretu, jejíž loutkovodiči v podstatě vyzývají k diktatuře? Proč stejný typ lidí je ochoten uvažovat o tom, že se (pro začátek) ve školních jídelnách zakáže maso? Proč tihle lidé obyčejně hájí norský Barnevernet a byli by nejraději, kdyby se zavedl i u nás?...
"

Celý článek...


03. 10. 2019:

Zemřel Karel Gott - komentář z Internetu: "oceňuji jeho pracovitost, laskavou lidskou stránku, rozhled i to, že po roce 89 se nedal ke zlodějům, neobrážel VIP dýchánky kavárny, žádné politické uskupení si ho nekoupilo. Vytvářel v zahraničí o republice dobrý obraz, vydělal státu spoustu valut, danil doma, ne v daňovém ráji. Zůstal svůj.
Mrkl jsem jen na minutku jinam a už to jede. Knížepán, Klvaňa, Stanjura, Bělobrádek, Šídlo, Roman Týc, Jakub Janda, že prý zpíval i v Rusku a za komunistů.... u jiných, co se dnes angažují na správné straně, to samozřejmě nevadí. Vytáhli i autistu, kdysi dětského maskota Trautenberga, Mikiho Kotase. Jsem zvědavý, co na to bojovník proti sochám z Prahy 6 nebo Milionové chvilky... Nic pozitivního nedokázali, proti Goťákovi jsou ubožáci. Lumpové, co stojí proti vlastnímu národu, se přede všemi zase veřejně odkopávají...
"

Celý článek...


29. 09. 2019:

Jiří Zimola: "Hroutí se mi svět. Svatý Václav nežil, Koněv neosvobodil a Červená Karkulka sežrala vlka. Ještěže mi na nezávislé veřejnoprávní ČT vysvětlí, jak mám zacházet s fake news! :-)"

Celý článek...


27. 09. 2019:

Novinářka Lucie Groene Odkolek: "Miloš Zeman by za normálních okolností určitě přišel položit květiny, ale logicky nechce, aby vzpomínka na rok 1989 byla opět zneužita k projevům „pohrdání Zemanem“. Místo zpráv o oslavách 30. výročí 17. listopadu by se na první stránky tisku dostali ti, kteří mediálně nejúčinněji urazili prezidenta. Do situace, kdy prezident raději zůstane doma, nás tedy dostali právě ti, co si o sobě z nepochopitelných důvodů myslí, že jsou slušnější než Miloš Zeman, a potom se před novináři předvádějí v trapnostech..."

Celý článek...


24. 09. 2019:

Jana Bobošíková: "Dokud se nenajde většina ve Sněmovně, která by jasně prohlásila, že Česká televize neplní svou zákonnou funkci – tedy poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názoru – jsou tyto diskuse zbytečné. Jediný, kdo může změnit současný stav zpravodajství a publicistiky České televize, jsou poslanci. Ti ale, přestože často deklarují nespokojenost s Českou televizí, odvahu situaci řešit nemají. Česká televize je nyní skutečně nezávislá v tom smyslu, že si děla co chce, protože ti, kdo mají vynucovat dodržování zákona o ČT, na svou povinnost rezignovali..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!