Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 12. 06. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Mark Twain:
Bůh stvořil člověka, poněvadž byl zklamán opicemi. Pak už na další experimenty rezignoval.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2239x)
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1468x)
Co se po nás chce?
(01. 07. 2021, 1418x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1390x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Hmota neexistuje...


Jari - Sebepoznání - 11. 02. 2005 (7214 přečtení)

Můžeme tomu věřit. Můžeme věřit tomu, že nic není hmotné, vše se dá rozkouskovat do atomů, které mají dále svoji strukturu z jádra a elektronů. Příliš dál prostě věda v rámci našich omezených schopností jít nemůže.

Nakonec vlastně hmota ani neexistuje, vše je energií držící svůj tvar podle specifických zákonitostí. To co vidíme je klam,čich, hmat, hmota, tvary - vše je prostě v absolutním hledisku klam. Není to pravda, je to plátno. To v čem se pohybujeme je oceán energie, nic pevného, nic stálého, nic trvalého. Skvělé.

My ovšem na tomto klamu máme postaven náš prožitek života. Učíme se řadu věcí, prožíváme tisíce a tisíce událostí, naše emoce klokotají, bojujeme, milujeme se, trápíme se, veselíme se. Vše v tomto nekonečném kotli energie. Bojíme se smrti, radujeme se z narození. A to je zvláštní. Důležitost tohoto konání je důležitá jen pro nás samotné.

Pokud je někomu cítit z pusy, tak je to sice hnusné a v dané situaci důležité, jinak je to úplně jedno. Existuje potom tedy pra energie, ta původní, která se přeměnila do miliard forem a přitom je to stále ta samá veličina? Je pravda, že je naprosto jedno z absolutního hlediska co tady vyvádíme, co si myslíme, čemu věříme, čeho dosahujeme ? Že je to taková velká virtuální klamavá hra na něco, co je stejně stále původní a nezměněné.

Jako když civilizovaný člověk přijde k eskymákům a oni se klaní svému bohu uplácaného ze sněhu, který prostě drží po staletí svůj tvar díky klimatickým podmínkám. Přijde a řekne: "To ale není Bůh, to je sníh a led. Není to bůh, copak to nevidíte?" A oni mu nevěří. Vždycky to byl mocný Bůh a je potřeba zachovávat úctu. Tak ten člověk vezme z baťůžku propan-butanový hořák a sněhuláka rozpustí. A těm eskymákům se zhroutí celý svět, protože jejich Bůh je pryč. A tak vztekle cestovatele utopí v ledovém moři a jejich další život je ovlivněn touto tragickou událostí. Jsou ztraceni a bez ochrany.

Třeba je to tak i s námi. Něco se sem dostane z vesmíru a řekne si: "Co ti primitivové mají pořád s tou hmotou, copak nevidí, že jsou jen energií?" A v rámci vysvětlovacího procesu nechá odpařit půlku povrchu planety a řekne : "Tak, vidíte to. Byl to klam. Smrt ani zrození neexistuje. Byl to jen klam. Změnil jsem to vaše hmotné v původní energii." To že nevidíte vaše odpařené příbuzné, váš dům, auto, není tak důležité. Vše je přece jen energie.

Přesto jsme posedlí pochopením. Chceme tomu porozumět. Čemu? Prázdnému prostoru mezi elektrony a jádrem ? Představujeme si Boha jako specifický, moudrý shluk energie, s bílými vousy a róbou. Domníváme se, že je připraven hmotný ráj pro hodné a věřící. Jaký ráj? Kde by měl být? Žádný ráj není. Nic víc než tuto planetu nedostaneme. Možná.

Potom to zní šíleně. Odhoďte všechno pochopení, protože nejste ničím z toho co znáte. Jste energií. Pro tuto energii neplatí nic lidského, žádné vysvětlení, zásluhy, trest, bezbožnost. Nic. Jediné, co tuším že lze "konat", je co nejvíce se shodnout, splynout s onou energií, která vše tvoří a představuje. To nám známé i neznámé. Inteligence, moudrost v ní je obsažená. To znamená nechat naše chápání a snažení tomu, k čemu patří, k iluzi. Tam je platná, tam je i potřebná, protože to tak chápeme a máme iluzorní zkušenost i představivost pro tento nehmotný svět.

Pokud máme jít dál (není kam jít), je "zapotřebí" nořit se do ticha, nevědomí a nechat si v sobě střípek důvěry v nekonečno. Právě naše snažení nám brání dosáhnout říše pod prahem našeho vnímání. A k tomu odpradávna sloužila meditace. Ne ta meditace, kdy dosáhneme viditelného úspěchu a pokroku, staneme se odborníkem, mistrem. Ta meditace, kdy nedosáhneme ničeho a potom se snad mohou začít dít zvláštní věci.

Takže jeden svět a jeden ne-svět. V našem světě víme dobře co máme dělat. Co? To, co nás učiní spokojeným, naplněným a šťastným. Můžeme mít skvělé partnerství, dosáhnout úspěchu, hmotného zabezpečení, bavit se, cestovat. Měli bychom vědět, co nám dělá dobře. Hezký sen je prostě hezký, noční můra nestojí za nic. Ovšem toto vše zmizí, jednoho dne o všechny tyto věci přijdeme a ten den je dnem našeho odchodu z tohoto světa. Nic se nebude počítat. Víra v Boha, slzy pozůstalých, pomníček, ulice pojmenovaná po nás. To si budou užívat ti živí, ti na nás budou s láskou vzpomínat. Nám to nebude k ničemu, my totiž vyklouzneme z iluze a staneme se tím, čím jsme a vždy byli. Energií. A možná právě dosažená moudrost bude to, co se jediné počítá a co zůstane. Jiná energie, jiná než před naším narozením.

Domnívám se, že nemůžeme vědět. Cítím to. Ale mám zvláštní hlubokou důvěru v něco velkého. Cítím, že pouze v případě, kdy budu otevřený, prázdný a tichý s malinkým přáním v srdci, ponořen ve skromnosti, něco může přijít a přichází. Nerozumím tomu, nevím co to je, nedá se o tom mluvit, ale je to pravdivé a konejšivé. Nepřináší to žádnou odměnu v rámci tohoto světa, je to prostě nepoužitelné a nepřenosné. Je to intimní a zvláštní.

Proto jsem se zbavil rigidních názorů. Abych otevřel sám sebe tomu, co může přijít. Pokud budu něčemu pevně věřit v rámci mých lidských omezení, nemám žádnou šanci. Žádnou. Nic nebude působit proti námi vybrané cestě, nic nám nebude bránit věřit tomu, čemu věříme a co jsme si vědomě vybrali. Je to velmi svobodná škola, zkoušení a ověřování. Proto tolik mistrů píše o požehnání bezvýchodnosti, bezradnosti i naprostého zklamání z duchovního vývoje. Proč? Protože člověk, který přestane hledat lidským způsobem začíná být otevřen onomu neznámému. Všechny techniky, učení, dogmata, zkušenosti jsou k ničemu, protože stále prochází filtrem našeho myšlení. Stále jsou v tom formy a zákonitosti iluze. A formy nejsou, neexistují.

Vzýváme lásku, ale láska směrem k formě, k druhému člověku, ke skupině lidí a to není onou universální láskou. Je tam jen příchuť a proto chutná sladce. To samé s nenávistí, zlem. Příchuť se ztrácí, obracíme se jiným směrem, jsme příliš zaneprázdněni sami sebou a svými potřebami. Proto je čistota charakteru, vroucí srdce, nenásilí, touha pomáhat, skromnost, cenná. Otevírá nás, zklidňuje a my cítíme nekonečno mnohem intenzivněji. Můžeme být připraveni. Ale pouhé tyto atributy nestačí. Nemůžeme být odměněni, tak, jako nemůžeme být potrestáni. Jsme celistvým vesmírem sami v sobě. Vše je v nás, přesné zrcadlení toho, co je všude. Hvězdy na obloze, hvězda našeho srdce. Ohromující velikost vesmíru, ohromující velikost naší duše - společné energie. Dokonalost těla, moudrost prvotního. Vše se vyvíjí. Energie se učí ve formách. Formy jsou energií. Proto je mi tak jedno, jak daleko jsem se v duchovním vývoji dostal a kdo to ocení. Co na tom záleží?

Náš klid, ticho jsou klíčem.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Disharmonie duše a ega (20.06.2013)
Mgr. Vladimír Červenák, etikoterapeut: Nenávisť (19.01.2013)
Čelit stresu a depresi (11.01.2011)
Vyprávění o tom, jak v praxi vypadá nebdělost (04.02.2009)
Naše třináctá komnata (15.01.2009)
O Pravidlech (a trochu o sexu) (27.10.2008)
Je náš svět božský nebo ne? (26.09.2008)
O vnější autoritě a důvěře v sebe (29.07.2008)
Základní zákony Universa (08.02.2008)
Instinkt Intelekt Inteligence Intuice - v čem jsme kdo kdy In (07.01.2008)
Rodinné konstelace v kontextu alternativní religiozity a psychoterapie (10.12.2007)
ARUNÁČALA a optika jedince (03.12.2007)
Terapie tmou (03.11.2007)
O štěstí, o Bohu i jiných slovech (29.10.2007)
Nebe plné hvězd (28.07.2007)
Cíl života (17.07.2007)
Vznikání bez tvaru - Plamen pravdy (14.07.2007)
Bůh nepochází z času (05.07.2007)
Otevřené tajemství (26.06.2007)
Štěstí a touha (24.06.2007)
Šabkarova pieseň o dvoch pravdách (17.05.2007)
Poznávám se a znalost sama mě mění (16.05.2007)
Ako vítame v rodine nového človiečika? (25.04.2007)
Prečo je nelogické požadovať hmatateľné dôkazy o existencii duchovna? (24.04.2007)
Míľniky na duchovnej ceste Mirceu Eliadeho (07.04.2007)
Ako najlepšie poznať seba samého? (03.04.2007)
Cesta zlého činu stvorením a ochrana pred jeho účinkami. (21.03.2007)
„Moje zúčtovanie s ezoterikou“ (05.03.2007)
Modlitba válečníka (31.01.2007)
Afirmace podstaty neboli činu (28.01.2007)
Dikša - reakce (06.01.2007)
Vyrovnání Harické linie (21.12.2006)
Dikša – Modlitba za Jednotu (18.12.2006)
Přímým poznáním je jen vlastní uvědomění člověka (16.12.2006)
Jackalova meditace I (13.12.2006)
Být sám sebou 2 (26.11.2006)
Být sám sebou (1.) (25.11.2006)
Celý člověk (04.10.2006)
Obejmout kmen stromu (03.10.2006)
Důvěra (03.10.2006)
Pohľad na začiatok nášho života - prenatálne obdobie a pôrod (01.09.2006)
Návod i pro Tebe (30.08.2006)
Poznáním toho, co nejste, poznáte sebe sama. (20.08.2006)
Svoboda je zodpovědnost (16.08.2006)
Ne-volba (08.08.2006)
Regresné techniky súčastnosti (27.07.2006)
Rameš Balsekar: koncept - vše je Boží vůle. TO je, jak JE (26.07.2006)
Co mám dělat? (16.07.2006)
Zákon rovnováhy (06.07.2006)
Rozdíl "vzdát se" a "být vzdán" (21.06.2006)
Vzdání se (17.06.2006)
Síla Lásky... (16.06.2006)
Cestou do chrámu (30.05.2006)
Proč ego chce usilovat (23.05.2006)
Mahariši II (12.05.2006)
Život - smrt - život (10.05.2006)
Test inteligence, (aneb vznik a záhyby logiky) (15.04.2006)
Já jsem není nikdy nové (22.03.2006)
Anonymní dopis mého života (18.03.2006)
Tradice Advaita Védanty (09.03.2006)
Anděl (07.03.2006)
UMĚNÍ RYZOSTI - DUCHOVNÍ MOST (28.02.2006)
Temný chrám (17.02.2006)
Srdce (15.02.2006)
Stáří (12.02.2006)
Pokora (10.02.2006)
Čajovna (08.02.2006)
Prostá rozkoš bytí (04.02.2006)
Věčná esence bohyní (20.01.2006)
Nadhled - vědomé čtení (18.01.2006)
Mahariši (16.01.2006)
Oceán (10.01.2006)
Potencionalita (09.01.2006)
Smysl činnosti, smysl života (22.12.2005)
Odvaha vrátit se domů (20.12.2005)
DÉMONE (20.12.2005)
MISTR, MISTR, MISTR (19.12.2005)
Intuice v buddhismu (15.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným XII. (14.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným XI. (12.12.2005)
Konvence a osvobození (06.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným X. (04.12.2005)
Mapování mysli (02.12.2005)
Nelpění (02.12.2005)
Nezajímáte mě, zajímá mě hudba (25.11.2005)
Co Buddha objevil (16.11.2005)
Jean-Pierre Gomez - Přímé pochopení (12.11.2005)
Joshu a snídaně (11.11.2005)
Osvícení (09.11.2005)
PROBUZENÍ - Marta Janssen (25.10.2005)
Meditační víkend “Životní krize” (23.10.2005)
Kurs “speciál” regresní psychoterapie (21.10.2005)
Pokračovací kurs regresní psychoterapie (15.10.2005)
Co nám slibuje ďábel a co nám slibuje Bůh? (13.10.2005)
Proč Daršan (12.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným IX. (11.10.2005)
Realizace JÁ - Šrí Saradamma (08.10.2005)
Harmonizace čaker (07.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VIII. (07.10.2005)
Zmatení jazyků (06.10.2005)
Materialistická propaganda a meč rozlišování (06.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VII. (05.10.2005)
Cayce o sexuální energii (03.10.2005)
Edgar Cayce (02.10.2005)
Zápisky ze žaláře v Readingu (30.09.2005)
Volný (24.09.2005)
Ono nezrozené - jsme tam i bez úsilí? (19.09.2005)
Energie Lásky (16.09.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VI. (15.09.2005)
Orgasmus je (14.09.2005)
Jak najít "pravého" mistra? (13.09.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným V. (11.09.2005)
Nebeská řeč (10.09.2005)
O Šrí Brahmámovi (07.09.2005)
Šrí V. V. Brahmam (03.09.2005)
Duchovní a světské (01.09.2005)
Myšlenky ze satsangů (30.08.2005)
Zážitek Božského Já (29.08.2005)
Jak zahodit zbytečnosti (24.08.2005)
Vrátit mysl Já (21.08.2005)
Setkání s Martou (18.08.2005)
Osamělost (13.08.2005)
Jak jsem potkal Martu (12.08.2005)
Cesta lásky (11.08.2005)
Příběh o zrcadle (reality show) (10.08.2005)
Zen a umění chatařit (09.08.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným IV. (25.07.2005)
Co přináší móda v duchovnosti, aneb o duchovnost v módě (09.07.2005)
Vzor hodný následování? (01.07.2005)
Setkání s Martou ve Zlíně (29.06.2005)
Jak je to s mistry? (22.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným III. (21.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným II. (19.06.2005)
Má cesta za Matkou Meerou (18.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným I. (17.06.2005)
Ego (29.05.2005)
Zase jedna reakce... (12.05.2005)
Duchovní rozvoj a vzdělání (11.05.2005)
Přesmyčky (29.04.2005)
Zlo i dobro (27.04.2005)
Ranní reflexe při čtení internetových zpráv a novinek… (26.04.2005)
Dvanáctero rad proti úzkosti (20.04.2005)
Ideály (15.04.2005)
Ztracený případ (12.04.2005)
Jak se dostat na Cestu (25.03.2005)
Brýle (24.03.2005)
Podvědomí (22.03.2005)
Musíme jít domů (13.03.2005)
Štěstí (04.03.2005)
O hranicích v lidském vědění (25.02.2005)
Dvě tváře inteligence - srdce a rozum (17.02.2005)
Jak se člověk stane hledajícím? (15.02.2005)
Co jsme? (14.02.2005)
Ráj (08.02.2005)
Vyhnanství (02.02.2005)
Rozum nebo Cit – to je ta otázka... (24.01.2005)
Komentář k článku "Je správné platit za duchovní výtvory?" (23.01.2005)
Je správné platit za duchovní výtvory? (23.01.2005)
Všechno je jinak? (19.01.2005)
Svoboda (12.01.2005)
Vášeň k životu (05.01.2005)
Zrcadla (30.12.2004)
Tělo, emoce a mysl (28.12.2004)
Láska (25.12.2004)
Hledáme sami sebe (24.12.2004)
Duchovní cesta (20.12.2004)
Deprese (17.12.2004)
Dávání darů (15.12.2004)
Svobodná vůle (14.12.2004)
Svatí muži (10.12.2004)
Vůně (08.12.2004)
Naděje (05.12.2004)
Otázky Milindovy (03.12.2004)
Hrajeme si (29.11.2004)
Hledání Boha (21.11.2004)
Otroctví a svoboda (16.11.2004)
Strach (14.11.2004)
Osamělost (26.10.2004)
Pozvánka na seminář (25.10.2004)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 16 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!