Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 15. 01. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
George Bernard Shaw:
Demokracie je posledním trikem tyranie.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2622x)
Co nás provází
(29. 01. 2018, 2487x)
Zaměření se na odpuštění
(15. 02. 2018, 2127x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2094x)
Sto jedna dní
(27. 02. 2018, 2076x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Iluze nebo skutečnost?


Válek Roman - Sebepoznání - 30. 03. 2007 (3717 přečtení)

O čem tenhle článek asi bude?Viděl jsem dokument o možnostech vědomí a hledání reality, kde jeden člověk popsal takovýto pokus: Osoba vidí skutečnou květinu.

Bylo zaznamenáno, co se děje v mozku tohoto člověka. Pak byla osoba požádána, aby si květinu, kterou před tím viděla, pouze živě představila. Ukázalo se, že v mozku došlo prakticky ke stejnému jevu, jako když osoba viděla skutečnou květinu. Z toho pro onoho komentujícího člověka vznikla otázka: Vidíme očima nebo mozkem? A co je vlastně realita, když to, co vidíme, je pouze obraz, jakýsi jev uvnitř mozku? Co je tedy skutečnost?

Ptáme se, jestli je iluze obraz květiny v mozku nebo samotná květina nebo jestli jsou obě skutečnost. Jde o to, že skutečnost nelze rozdělit na předlohu a obraz, podobně nelze oddělit oko od toho, co tím okem vidíme. Skutečnost zahrnuje všechny složky - předlohu, oko i obraz v mozku.     

V tomtéž dokumentu taky zazněla otázka, nakolik pevná je hmota. Hmota je vlastně pouze shluk pohybujících se částic, mezi kterými je prázdno, vakuum. Ovšem zda je to vakuum opravdu prázdné, to bych si netroufal tvrdit. Je zajímavé, že některé věci vnímáme jako pevné, ale když je začneme zkoumat pod mikroskopem, jsou jako nebe, v kterém poletují zrnka prachu. Nejsou vůbec tak tvrdé, jak působí na první pohled. Máme dojem, že kov je tvrdý, ale v čem ta tvrdost spočívá? Když zaklepu na desku stolu, mám pocit tvrdosti, mé klouby do čehosi narazily. Ale tento náraz je jen pohyb částic, nic víc. Máme koncept tvrdosti, ale je to jen koncept. Naše zkušenost zaklepání v tomto okamžiku je prostě skutečnost. Ale když ji chceme popsat, skončíme u těžkopádných kategorií a skutečnost už bude dávno za horami. Skutečnost, realita je něco nezachytitelného, a přesto ji znovu a znovu zažíváme. Buddhismus zdůrazňuje, že zkušenost je víc než myšlenka. Že náš vlastní život, každodenní život, je to nejdůležitější, kdežto myšlení je pouze doprovod. Pro naprostou většinu lidí je to přesně naopak.   

Když trpíme, protože nás opustila partnerka, je to totéž jako si v mozku pěstovat jakýsi hořký plod. Naše myšlenky a emoce se navzájem povzbuzují a vytvářejí nesmírně pevný, těžko rozbitelný mechanismus, který funguje jako perpetum mobile. I když je tento mechanismus zase pouze pohyb částic, my ho vnímáme jako bolest. Tato bolest je reálná. Ale její podstata je nesmírně vzdušná a lehounká, lehčí než vánek. Přesto nemusíme prakticky nic dělat proto, aby tato bolest dny a měsíce přetrvávala. Zub času nicméně vykoná své a dřív nebo později se tato bolest rozplyne. A nastane jiná bolest. Nebo taky ne.

Zajímavé je, co se děje, když cvičíme zazen. Zazen rozpouští všechny takové pevné, soudržné mechanismy v našem mozku – různé vzpomínky, kategorie, nápady, bolesti, tvrdohlavost, to vše se v zazenu rozpadá na malá zrnka, která spolu přechodně nemají zájem komunikovat, spojovat se (tedy aspoň do dalšího cvičení zazenu), a tak se po zazenu cítíme svěží a odpočatí. Jsme jako malé děti, které nejsou zatížené teoriemi a těžkými představami. Zazen nám umožňuje plný návrat do přítomnosti, která je jediná skutečná. Ať už cítíme bolest nebo radost, v tomto okamžiku jsme skuteční, pokud se nesnažíme rozdělit na dvě části nebo více částí. Bolest, já, představa, skutečnost, iluze... V tomto okamžiku je vše právě takové, jaké to je. 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 22 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
16. 11. 2020:

Profesor dr. Ivo Budil: "Bylo by nespravedlivé popírat obrovské vzepětí emocí v listopadu 1989 spjatých právě s osobou Václava Havla. Ocitl se zkrátka ve správný čas na pravém místě...
Bylo to skutečné národní společenství, naplněné pozitivní energií a historickým optimismem. Zrodila se mobilizující a osvobozující vize, která mohla dát českému národu obrovský rozvojový impulz. To, že k tomu nedošlo, mělo několik příčin. Především jsme byli navzdory různým vzletným frázím západních státníků řazeni do mocenského bloku, který objektivně prohrál čtyřicetiletý konflikt. A jak prozíravě prohlásil keltský náčelník Brennus v roce 387 před Kristem po vítězství nad Římany: „Běda poraženým.“ Česká republika byla do nového evropského ekonomického systému začleněna jako závislá a využívaná periférie, jejíž produktivita, pracovní síly a potenciál měly primárně pomoci posílit zhoršující se výkonnost západoevropského hospodářství. Významná část místní politické elity, a to v čele s Václavem Havlem, si tuto skutečnost buď vůbec neuvědomovala, nebo zmíněné kolonizaci přímo napomáhala...
"

Celý článek...


03. 11. 2020:

Publicista a spisovatel Benjamin Kuras: "Mimořádně komická jsou – po všech těch neprokázaných nařčeních Trumpa – nyní naopak prokázaná odhalení hrátek Bidenova syna Huntera s Ukrajinou, Ruskem a Čínou, nalezených v porouchaném laptopu, který ten trouba nechal v opravně a zapomněl si jej vyzvednout. Figurují tam dolárky za zprostředkování kontaktu na Bidena, když byl viceprezidentem. Jako třeba měsíční padesátitisícové platby od ukrajinského energetického holdingu Burisma nebo tříapůlmilionový šek od manželky bývalého moskevského starosty. Teda bylo by to komické, kdyby na tom nebylo tragické to, že polovině Američanů to nevadí."

Celý článek...


01. 11. 2020:

Blesk ty fotografie nepořídil, Blesk ty fotografie koupil. Víte, co to znamená? Ministr zdravotnictví padl na politickou provokaci,“ řekl ve studiu ČT24 komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Celý článek...


27. 10. 2020:

Profesor Ivo Budil: "Přiznám se, že neznám žádného novináře z Blesku, ale domnívám se, že nejde o poeticky naladěné a citlivé osoby chodící o půlnoci o samotě rozjímat na opuštěné hradby Vyšehradu o smyslu českých dějin. Ten člověk tam bezpochyby šel za určitým cílem, který splnil. Nenazýval bych ho jednoduše udavačem, protože prostě dělal svoji práci. Pan profesor Prymula náležel mezi mocné muže, kteří mají vlivné nepřátele. Podobné praktiky jsme v české politice zažili již mnohokrát, a to včetně svržení předsedy vlády. Pan profesor Prymula není prvním a ani zdaleka posledním, komu se něco podobného přihodilo...
Problém České republiky spočívá v tom, že mocenské jádro Evropské unie má zájem na tom, udržovat ji v polokoloniálním či periferním postavení, k čemuž slouží liberálně levicové a aktivistické politické strany, mainstreamová média a akademické kruhy. Jakýkoliv náznak lidového vůdce, který by české společnosti umožnil plně využít její potenciál, tedy musí být zničen či diskreditován.
"

Celý článek...


27. 10. 2020:

Jaroslav Štefec: Něco tady smrdí. A hodně. Akce, jejímž cílem byla likvidace Romana Prymuly a jeho odstavení z postu ministra zdravotnictví má všechny atributy klasické operace bezpečnostních služeb. Prolhané, plné podivností a postavené na písku. Takže kdybych si mohl tipnout, směřovaly by moje úvahy spíše než oblíbeným „směrem Moskva“ (případně Peking) daleko pravděpodobnější českou cestou, případně směrem k našim „spojencům“. Podivností typu „agenta s kufrem plným ricinu“ je víc než dost. Počínaje otázkou, kdo poslal fotografa bulvárního plátku v daný čas na dané místo, až po „podivné“ znalosti jistého Moravce, takto naduté a arogantní hlásné trouby antibabišovské tak zvaně „veřejnoprávní“ televize...
Ten, kdo celou akci připravil a naplánoval, rozhodně počítal s reakcí „antirouškařů“ a dalších obhájců „práva na vymření půlky národa“, samozřejmě té, v níž nebudou oni...

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!