Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 15. 06. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Karel Kryl:
1. Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou:
ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,
ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce,
a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce.

2. Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky,
brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky,
farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky,
my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

3. Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda,
zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda,
král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem,
pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

4. Demokracie panuje od Aše po Humenné,
samet i něha v pánu je a zuby vylomené,
dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí,
zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

5. Demokracie dozrává do žaludečních vředů,
bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů,
a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu,
že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2250x)
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1496x)
Co se po nás chce?
(01. 07. 2021, 1424x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1413x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Intimní rozhovor se sebou samotným X.


Jari - Sebepoznání - 04. 12. 2005 (5575 přečtení)

Včera jsem měl rozhovor se svojí přítelkyní. Nemá to lehké. Má velké starosti a hlavně, cítí se opuštěná.

Někdy se prostě dostaneme do období, kdy nám nic nejde, osud nás nespravedlivě trestá a život postrádá lehkost a smysl. Někdo se zhroutí, někdo bojuje a ztrácí životní energii, chuť žít.

Cítím a mám vlastní zkušenost, že osud nás nikdy netrestá, i když se to tak jeví. Ano, může být poněkud hlasitější a naléhavější. V případě, kdy přehlížíme jemné indície, náznaky v minulosti. Ale, co je skutečně důležité ? Co je důležité? Co bylo tak naléhavé dnešní den před pěti nebo deseti lety? Vzpomeneme si? Většina už ne. Nové starosti odsunou do pozadí starosti staré. To co vždy zbude, co je neustále se opakující, je život, který si takto nepřejeme prožívat. Stále na něco čekáme, na zázrak, na změnu, na náhodu i na svoji těžkou práci a úsilí. Žádný výsledek nikdy nemůže překonat skutečné prožívání, které výsledku předchází. Protože žádný cíl není garancí konstantního štěstí. Vše se mění. Prostředí v němž žijeme bude stále znovu a znovu unikat našim vysněným představám. Je třeba se s tím smířit. Protože poté nežijeme, ale živoříme.

To, co nás tíží, je společná představa, jak asi vypadá štěstí. My štěstí často zaměňujeme za úspěch, seberealizaci, společenské postavení. Je to chyba směru naší pozornosti, štěstí nikdy neleží mimo nás. Nakonec to dopadá tak, že se neradujeme ze sebe, z vlastního žití, z prosté přítomnosti, radujeme se z naší představy. Pokud je představa naplněna, pocítíme štěstí. Ale tento pocit je více úlevou, stavem beze strachu, než skutečnou a již neměnnou hodnotou.

O své přítelkyni vím, že je na velmi vysoké duchovní úrovni. Nerad to takhle formuluji, protože duchovní úroveň je nesmysl, ale snad to tak bude srozumitelnější. Napsal jsem ji, že nemá nárok na spokojený život v této dimenzi. To ji rozhodilo, vypadalo to, jako bych ji to nepřál. To není přesné. Přesnější je, že má úkol, má něco konkrétního udělat a to není záležitostí běžného života. Není to o skvělém partnerovi, není to o přátelích, existenčním bezpečí. Ne, to není. Jejím hlavním úkolem je poznat sama sebe. A tam ji to bude neustále tlačit. Poznat sama sebe znamená naučit se milovat svůj vlastní život, nesnažit se stále řešit své okolí a jeho turbolence, nepadat bytostně do starostí, nehodnotit svůj vzhled. Řečeno více jednoduše, nemá být součástí okolí, má odstranit veškerou naléhavost a smířit se s osudem. Neznamená to nic jiného, než naučit se sama žít. Jejím posláním je v první řadě osamělý život. To je první krok. Pokud tím projde, lidé z venku přijdou sami přitahováni jejím osobním magnetismem.

Nic, nic není důležité a naléhavé. Vše podléhá konečnému zániku. Máme vskutku jepičí život v této dimenzi a máme se učit. A učení je osud, nic jiného. Nejsme trestáni, nejsme zatracováni. Nic z toho. I napravování špatné karmy je zejména o našem pochopení a smíření, ne o trestu. Neboť i sebehorší trest je pouhopouhou formou energie. Naše vysvětlení a pohled se nepočítá.

Pokud tedy řekne, jsem nesmírně unavená, odpovědí není nic jiného než, ty se štveš. Má matka je nemocná. Smiř se s tím. Ber to tak, jak to je.

Aby mně bylo dobře rozuměno, neříkám buď pasivní. Není k tomu důvod. Nic nám přece nebrání udělat cokoliv, co může náš život změnit k tomu, co je z našeho pohledu mnohem lepší. Říkám jen, nebraňme se tomu co zrovna přichází, nebojujme, ale pochopme lekci. Nic jiného. Není nic horšího než nespokojenost s danou přítomností. Není nic horšího než očekávání lepšího života a odmítání toho stávajícího.

Někdy je totální deprese tím nejlepším počinem učení. Proč? Protože v depresi, když je člověk skutečně na dně, může přehodnotit své priority, důležitosti, motivace a nakonec zjistit, že zásadních a naléhavých věcí je velmi málo. A obrací ho to do sebe, chce mít klid, chce být sám se sebou, nechce řešit jiné lidi. A nakonec tyto hrozivé stavy mají v sobě kapacitu naprosto přebudovat svůj nadcházející život. Měli by na tom být lépe než lidé, kteří žijí život, jež je v žádném případě nemotivuje, nebaví je a jsou nespokojení.

To proč lidé žijí mizerně je hodně ovlivněno očekáváním okolí, všemi těmi těžkými podmínkami spojenými s motivací. Jsou to ty: musím, měl bych, nemůžu jinak, mám povinnosti, závazky, dělají to všichni, musím se obětovat. Můžeme to praktivovat, ale až jednoho dne zemřeme, stejně budeme mimo tuto hru a svět se bez nás bude muset obejít. Abychom objevili sami sebe, lásku a bezmeznou úctu k sobě, naučme se zkraje být sobečtí. Neznamená to nic jiného, než dát sobě přednost. Nejsme davem, i když jsme trénovaní tak přemýšlet, jsme originálními jedinci s nekonečnou kapacitou žít ve štěstí. Proto nic není hrozivé, ani smrt nebo nemoc ne. Hrozivý je náš vzdor vůči vlastnímu životu a osudu. Máme vždy volbu se rozhodnout. Co skutečně musíme? To "musíme" je ve všech případech naším svobodným rozhodnutím.

Nedostatek inspirace, představa, že svět je temné a děsivé místo k žití. Není to pravda. Právě v pokoře a důvěře, právě v onom přijímám to bezvýhradně a věřím v moudré vedení, je skryta svoboda. Pokud nás osud nemůže zaskočit, zastrašit, co nám tedy hrozí? Nic.

Naše představy a tyto představy jsou ve velké části naroubované okolím, jsou naše předsunuté jednotky. Máme šílenou podmínku. Pokud se naše představa neshoduje s realitou, jsme zklamáni, rozhořčeni nebo smutní. Ale sen a skutečnost spolu neustále bojují a my máme omezenou schopnost přetvářet danou přítomnost. Někdy se to povede, dosáhneme cílů a cítíme hrdost a zadostiučinění. Tento pocit je velmi prchavý, protože změny jsou neustále přítomné. Jediné štěstí, které je věčné a nesmrtelné, je v nás. A nemá podmínky. Nemá. Ty podmínky k tomu, abychom se cítili šťastní, dáváme jen my. Sami si házíme klacky pod nohy, stavíme nekonečné bariéry podmíněnosti. Nehledáme štěstí v jednoduchosti fyzické přítomnosti na tomto světě.

Moudří muži to říkali správně. Neulpívejte, dostanete se do víru nekonečné touhy umístěné někdo vpředu, mimo váš dosah. Mějte, ale buďte vždy ochotni ztratit. Užívejte, ale nevlastněte. Vlastnictví je v kontaktu se smrtí stejně nesmysl. Dělejte co vás těší a baví. Ale nenadávajte na přítomný stav, ať je jakkýkoliv.

Důvěřujte.

Buďte věrným spojencem lásky.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Disharmonie duše a ega (20.06.2013)
Mgr. Vladimír Červenák, etikoterapeut: Nenávisť (19.01.2013)
Čelit stresu a depresi (11.01.2011)
Vyprávění o tom, jak v praxi vypadá nebdělost (04.02.2009)
Naše třináctá komnata (15.01.2009)
O Pravidlech (a trochu o sexu) (27.10.2008)
Je náš svět božský nebo ne? (26.09.2008)
O vnější autoritě a důvěře v sebe (29.07.2008)
Základní zákony Universa (08.02.2008)
Instinkt Intelekt Inteligence Intuice - v čem jsme kdo kdy In (07.01.2008)
Rodinné konstelace v kontextu alternativní religiozity a psychoterapie (10.12.2007)
ARUNÁČALA a optika jedince (03.12.2007)
Terapie tmou (03.11.2007)
O štěstí, o Bohu i jiných slovech (29.10.2007)
Nebe plné hvězd (28.07.2007)
Cíl života (17.07.2007)
Vznikání bez tvaru - Plamen pravdy (14.07.2007)
Bůh nepochází z času (05.07.2007)
Otevřené tajemství (26.06.2007)
Štěstí a touha (24.06.2007)
Šabkarova pieseň o dvoch pravdách (17.05.2007)
Poznávám se a znalost sama mě mění (16.05.2007)
Ako vítame v rodine nového človiečika? (25.04.2007)
Prečo je nelogické požadovať hmatateľné dôkazy o existencii duchovna? (24.04.2007)
Míľniky na duchovnej ceste Mirceu Eliadeho (07.04.2007)
Ako najlepšie poznať seba samého? (03.04.2007)
Cesta zlého činu stvorením a ochrana pred jeho účinkami. (21.03.2007)
„Moje zúčtovanie s ezoterikou“ (05.03.2007)
Modlitba válečníka (31.01.2007)
Afirmace podstaty neboli činu (28.01.2007)
Dikša - reakce (06.01.2007)
Vyrovnání Harické linie (21.12.2006)
Dikša – Modlitba za Jednotu (18.12.2006)
Přímým poznáním je jen vlastní uvědomění člověka (16.12.2006)
Jackalova meditace I (13.12.2006)
Být sám sebou 2 (26.11.2006)
Být sám sebou (1.) (25.11.2006)
Celý člověk (04.10.2006)
Obejmout kmen stromu (03.10.2006)
Důvěra (03.10.2006)
Pohľad na začiatok nášho života - prenatálne obdobie a pôrod (01.09.2006)
Návod i pro Tebe (30.08.2006)
Poznáním toho, co nejste, poznáte sebe sama. (20.08.2006)
Svoboda je zodpovědnost (16.08.2006)
Ne-volba (08.08.2006)
Regresné techniky súčastnosti (27.07.2006)
Rameš Balsekar: koncept - vše je Boží vůle. TO je, jak JE (26.07.2006)
Co mám dělat? (16.07.2006)
Zákon rovnováhy (06.07.2006)
Rozdíl "vzdát se" a "být vzdán" (21.06.2006)
Vzdání se (17.06.2006)
Síla Lásky... (16.06.2006)
Cestou do chrámu (30.05.2006)
Proč ego chce usilovat (23.05.2006)
Mahariši II (12.05.2006)
Život - smrt - život (10.05.2006)
Test inteligence, (aneb vznik a záhyby logiky) (15.04.2006)
Já jsem není nikdy nové (22.03.2006)
Anonymní dopis mého života (18.03.2006)
Tradice Advaita Védanty (09.03.2006)
Anděl (07.03.2006)
UMĚNÍ RYZOSTI - DUCHOVNÍ MOST (28.02.2006)
Temný chrám (17.02.2006)
Srdce (15.02.2006)
Stáří (12.02.2006)
Pokora (10.02.2006)
Čajovna (08.02.2006)
Prostá rozkoš bytí (04.02.2006)
Věčná esence bohyní (20.01.2006)
Nadhled - vědomé čtení (18.01.2006)
Mahariši (16.01.2006)
Oceán (10.01.2006)
Potencionalita (09.01.2006)
Smysl činnosti, smysl života (22.12.2005)
Odvaha vrátit se domů (20.12.2005)
DÉMONE (20.12.2005)
MISTR, MISTR, MISTR (19.12.2005)
Intuice v buddhismu (15.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným XII. (14.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným XI. (12.12.2005)
Konvence a osvobození (06.12.2005)
Mapování mysli (02.12.2005)
Nelpění (02.12.2005)
Nezajímáte mě, zajímá mě hudba (25.11.2005)
Co Buddha objevil (16.11.2005)
Jean-Pierre Gomez - Přímé pochopení (12.11.2005)
Joshu a snídaně (11.11.2005)
Osvícení (09.11.2005)
PROBUZENÍ - Marta Janssen (25.10.2005)
Meditační víkend “Životní krize” (23.10.2005)
Kurs “speciál” regresní psychoterapie (21.10.2005)
Pokračovací kurs regresní psychoterapie (15.10.2005)
Co nám slibuje ďábel a co nám slibuje Bůh? (13.10.2005)
Proč Daršan (12.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným IX. (11.10.2005)
Realizace JÁ - Šrí Saradamma (08.10.2005)
Harmonizace čaker (07.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VIII. (07.10.2005)
Zmatení jazyků (06.10.2005)
Materialistická propaganda a meč rozlišování (06.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VII. (05.10.2005)
Cayce o sexuální energii (03.10.2005)
Edgar Cayce (02.10.2005)
Zápisky ze žaláře v Readingu (30.09.2005)
Volný (24.09.2005)
Ono nezrozené - jsme tam i bez úsilí? (19.09.2005)
Energie Lásky (16.09.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VI. (15.09.2005)
Orgasmus je (14.09.2005)
Jak najít "pravého" mistra? (13.09.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným V. (11.09.2005)
Nebeská řeč (10.09.2005)
O Šrí Brahmámovi (07.09.2005)
Šrí V. V. Brahmam (03.09.2005)
Duchovní a světské (01.09.2005)
Myšlenky ze satsangů (30.08.2005)
Zážitek Božského Já (29.08.2005)
Jak zahodit zbytečnosti (24.08.2005)
Vrátit mysl Já (21.08.2005)
Setkání s Martou (18.08.2005)
Osamělost (13.08.2005)
Jak jsem potkal Martu (12.08.2005)
Cesta lásky (11.08.2005)
Příběh o zrcadle (reality show) (10.08.2005)
Zen a umění chatařit (09.08.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným IV. (25.07.2005)
Co přináší móda v duchovnosti, aneb o duchovnost v módě (09.07.2005)
Vzor hodný následování? (01.07.2005)
Setkání s Martou ve Zlíně (29.06.2005)
Jak je to s mistry? (22.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným III. (21.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným II. (19.06.2005)
Má cesta za Matkou Meerou (18.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným I. (17.06.2005)
Ego (29.05.2005)
Zase jedna reakce... (12.05.2005)
Duchovní rozvoj a vzdělání (11.05.2005)
Přesmyčky (29.04.2005)
Zlo i dobro (27.04.2005)
Ranní reflexe při čtení internetových zpráv a novinek… (26.04.2005)
Dvanáctero rad proti úzkosti (20.04.2005)
Ideály (15.04.2005)
Ztracený případ (12.04.2005)
Jak se dostat na Cestu (25.03.2005)
Brýle (24.03.2005)
Podvědomí (22.03.2005)
Musíme jít domů (13.03.2005)
Štěstí (04.03.2005)
O hranicích v lidském vědění (25.02.2005)
Dvě tváře inteligence - srdce a rozum (17.02.2005)
Jak se člověk stane hledajícím? (15.02.2005)
Co jsme? (14.02.2005)
Hmota neexistuje... (11.02.2005)
Ráj (08.02.2005)
Vyhnanství (02.02.2005)
Rozum nebo Cit – to je ta otázka... (24.01.2005)
Komentář k článku "Je správné platit za duchovní výtvory?" (23.01.2005)
Je správné platit za duchovní výtvory? (23.01.2005)
Všechno je jinak? (19.01.2005)
Svoboda (12.01.2005)
Vášeň k životu (05.01.2005)
Zrcadla (30.12.2004)
Tělo, emoce a mysl (28.12.2004)
Láska (25.12.2004)
Hledáme sami sebe (24.12.2004)
Duchovní cesta (20.12.2004)
Deprese (17.12.2004)
Dávání darů (15.12.2004)
Svobodná vůle (14.12.2004)
Svatí muži (10.12.2004)
Vůně (08.12.2004)
Naděje (05.12.2004)
Otázky Milindovy (03.12.2004)
Hrajeme si (29.11.2004)
Hledání Boha (21.11.2004)
Otroctví a svoboda (16.11.2004)
Strach (14.11.2004)
Osamělost (26.10.2004)
Pozvánka na seminář (25.10.2004)
[Akt. známka: 5,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 17 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!