Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 24. 02. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Mark Twain:
Bůh stvořil člověka, poněvadž byl zklamán opicemi. Pak už na další experimenty rezignoval.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2612x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2418x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2368x)
Mayská poselství
(12. 03. 2017, 2308x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Zdravá výživa

* Ital is Vital


Převzato (www.mrtriska.com) - Zdravá výživa - 13. 12. 2005 (6750 přečtení)

Jídlo je víc než jen výživa pro naše tělo, je i výživou našich duší a srdcí. Důležitou součástí Rastafariánství je jíst Ital. Ital je Rastafariánský výraz pro nesolenou vegetariánskou stravu.

Ale ne všichni Rastové striktně dodržují Ital stravování, jakkoliv je považováno za ideální.Je mnoho rozdílných pohledů a způsobů Ital stravování, ale je jedno pravidlo. Ital stravování je čisté. Když jí někdo nedotčené přírodní jídlo bude nevyhnutelně žít ušlechtilejším a čistším životem. Bude poháněn Bohem. Slušným a elegantním chováním k tomu co jíme vědomě zvýšíme požitek z něj. Rastové považují svá těla za chrámy svatého ducha. Proto jedí jídlo, které chce ne jenom tělo, ale i duch.

Jídlo stromu života
   Rastové odmítají vepřové maso, korýše, hmyz, plazy, zvířecí maso, drůbež.Také dravé ryby a ryby bez ploutví a šupin, ale většina nejí ryby vůbec. Rastové také nepřidávají do svých jídel sůl, ocet, majonézu a jakýkoliv alkohol. Odmítají také odbarvené bílé látky jako je bílý cukr, bílý chléb, bílá rýže, všechno chemické a umělá barviva. Skupina Rastafariánů, Nazerites, nejedí hrozny nebo plody vinné révy, takové jako tykev nebo okurka.Rastafariáni také odmítají míchání Ital jídel s ostatními jídly. Rastové se zříkají všeho znečištěného pesticidy, nebo balených potravin.Někteří rastové striktně odmítají umělé plasty.Tudíž jsou jejich kuchyně z přírodních materiálů, jako je dřevo, a jídlo je podáváno pouze v přírodním nádobí (Dřevo,tykev,ker.hlína).

   Důvod proč Rastafariáni odmítají vepřové a korýše, je ten že jedí všechen odpad a zbytky, tudíž jsou považováni za nečisté. Dravé ryby jsou odmítány, protože poožírají menší ryby a pokud jí někdo maso, musí to být maso býložravců.

   Většina Rastafariánů věří, že na začátku při stvoření nebylo zamýšleno, aby lidé jedli maso.

   A Jah řekl:?Hle, dal jsem vám na celé zemi každou bylinu nesoucí semena i každý strom, na němž rostou plody se semeny. To budete mít za pokrm?.-Genesis 1:29

   Lidé ( Izraelité) nepotřebovali zabíjet, v časech kdy chodili bok po boku s Jahem, žili stále a neznali nemoci ani smrt. Avšak, lidi přemohlo pokušení a zradili Jahovu důvěru. Tímto skutkem upadli do otroctví, ztratili kontakt s vyšším životem a už nikdy nekráčeli bok po boku s Jahem. Pak vybral Jah Mojžíše, aby vyvedl Izraelity z otroctví. Po čtyřicet let bloudili pustinou. Během těchto časů obdarovalk Jah Izraelity mannou, hmotou ze které se dal péci chléb. Během dlouhého cestování začali být znechuceni tím, že mají za pokrm pouze manu a Izraelité začali znovu volat:?kdo nám dá najíst masa?? - Numeri 11:4

   (Jah mluví k Mojžíšovi) A lidu řekneš: Posvěťte se pro zítřek. Budete jíst maso, protože jste s pláčem volali k Hospodinu:?kdo nám dá najíst masa? Jak dobře nám bylo v Egyptě ? Hospodin vám dá maso a najíte se. Nebudete je jíst jen jeden den, ani dva dny, ani pět dní, ani deset dní, ale po celý měsíc, až vám poleze s chřípí a zhnusí se vám. To proto, že jste zavrhli Hospodina, který je mezi vámi, když jste před ním s pláčem volali:? Proč jsme jen odešli z Egypta?? - Numeri 11:18-20

   Jeden výklad říka, že Izraelité vždy toužili po tom co nepotřebovali. Na začátku lidé nepotřebovali jíst maso, ale jejich postupné oddalování od Jaha rozvinulo jejich nepotřebnou touhu po mase. Tak Jah dovolil Izraelitům jíst maso, ale pouze podle přísných pravidel, protože mnoho masa je pro lidské tělo a mysl pouze škodlivé.

   Ať je tvé jídlo tvým lékem a tvým lékem ať je tvé jídlo
   Jíst Ital stravu je holisticky zdravé. Ital jídlo je výživné fyzicky, mentálně i duchovně a je uvědomělé k přírodě. Ve většině Evropských zemích se lidé domnívají, že je maso a mléko výživné a je nutnou součástí zdravé stravy, avšak není zde přikládán velký význam nebezpečnosti konzervačních látek a přísad, které jsou ve většině potravin prodávaných lidem. Také všeobecně věří, že stravovat se Ital, jako vegetarián nebo vegan je nedostatečná výživa. Hlavním argumentem je, že tato strava neposkytuje dostatek bílkovin. Avšak bílkoviny jsou virovnány amino kyselinami, které jsou v těle nepostradatelné k náhradě rozložených buněk. Rostliny dokáží získávat amino kyseliny přímo ze vzduchu, země nebo vody a všechny ostatní živé bytosti jsou schopny získávat amino kyseliny buď přímo pojídání rostlin, nebo nepřímo pojídání zvířat, která jedí rostliny. Tudíž, amino kyseliny nejsou ze zvížecího masa, ale z rostlin.

   Je zdravé a dobré jíst živé jídlo, takové jako ovoce přímo ze stromu, zeleninu a její šťávu, byliny, semena, ořechy a zrna. Rastové věří, že tato starava učí jejich těla životu a prodlužuje jim život. Rozumí tomu jednoduše, jsme z toho co jíme, čisté živé, jídlo dělá naši krev čistou a čistí i náš organismus. Rastové také věří, že jíst pouze Ital dokáže zabránit nemocem a chorobám. Nemoci a choroby vznikají z velké hladiny odpadních látek v organismu, které jsou následkem konzumace většího množství těchto látek než je tělo schopné vstřebat nebo vyloučit. Jídlo, které obsahuje hodně bílkovin, konkrétně toto, např: jakékoliv maso, vejce, ryby a kravské mléko, také škrobovité jídlo a čaj mohou vyvolat střevní nemoci a zácpy. Když tělo trpí chorobami a těžkostmi základ problémůvětšinou tkví ve špatné kombinaci neživých těžko stravitelných anorganických jídel, jako jsou mastná nebo fritovaná jídla, která jsou obvyklá v Americe nebo Evropě.

   Vzhledem k životnímu prostředí je získávání živin převážně z rostlin méně škodlivé než jejich získávání z masa. Pro krmení hospodářských zvířat je potřeba více energie a hodně rostliných proteinů na dosažení jejich ?porážkové váhy?. Aby farmář vyprodukoval 5 Kg. Masa musí zvíře nakrmit nejméně 15 Kg. krmiva. Je tedy uvědomělejší ušetřit jídlo a energii získáváním živin přímo z rostlin.

   Ital stravováním, se také vyhnete podporování věcí jako je genová manipulace jídla. Většina Rastů se snaží jíst organicky osvětčená jídla jak to jen jde. Rasta z Great Barringtonu, Massatchusetts mluví o geneticky manipulovaném jídle:

   V celosvětové ekonomice nejchudší státy světa vyvážejí jídlo do států kde ho je již dost? V celosvětové ekonomice je dostatek jídla nahrazen nedostatkem? Geneticky manipulované rostliny jsou mnohem náročnější na obhospodařování. Mohou skrze opylení s ostatními rostlinami, rozšířit nebo zmutovat. Když pesticidy nebo herbicidy odolají jeden den rozvine se z plodin plevel- superplevel, který se může rozmnožit a být nezastavitelný, toto je hrozba hrozící světovým dodavatelům potravin. Sto Amerických vědců bere tuto hrozbu vážně, jako dostatečné varování, může to vést k nenávratným změnám v ekologii? Biotechnický průmysl říká: ? Je to ekologické.?, protože tím snížíme používání chemických postřiků. A ve stejnou dobu dělají toto, Biotechnický gigant Monsanto je ve světě číslo jedna s chemickým herbicidem ?Roundup?. A oni jistě geneticky manipulují plodiny na odolnost na Roundup? Výsledkem je že farmáři užívají více Roundupu? Na plodiny, které jsou vůči němu resistentní. Ostatní biotechnické společnosti dělají to samé s jejich herbicidy. Je to ekologické zemědělství?? Opravdový účinek je zvýšení užívání pesticidů a tím znečišťování země, vzduchu a vody. Pesticidy dělají vodu nepitelnou, zabíjejí ryby po milionech a na dlouhou dobu udělají zem neplodnou?

?Lev Judejský?


   Pro Rasty je Ital stravování mentálně a duchovně snesitelné, je také tělesně výživné a společensky uvědomělé. Mnoho rastů považuje vaření za kreativní meditaci. Každý aspekt přípravy jídla je uváženě posvátný, potřeby a použité ingredience, postoj a stav mysli i srdce je individuální vaření. Rastafariáni připravují jídlo pouze v čistém stavu mysli. Ti, kteří krvácejí jsou považováni za nečisté a nemohou se zúčastnit přípravy jídla, např: ženy během menstruace, nebo muži s nezahojenými ránami.

   Někteří Rastové věří, že maso dělá lidi agresivní a kruté, tudíž rostliná strava je dělá mirumilovné a ohleduplné. Mnoho Rastů považuje, že jedení nečistého jídla a pití nečistých nápojů vyvolává v lidech pocit viny. Mnoho Rastů také rozhoduje o tom jaké jídlo je pro jejich život dobré a které ne, tento způsob uvědomění je blahodárný. Je to rozhodnutí srdce. Avšak navzdory všem rozhodnutím stále vědí, že přírodní jídlo a pití je vždy důvěryhodné a plně přírodní zdroj jídla je nejčistší. 

   Mnozí Rastové si myslí, že jídlo, které jedí je nosič přírodní energie, kterou když spotřebováváme přeměňujeme na fyzickou sílu, kterou využívá tělo. Ital stravování spojuje jedince s přírodou, a protože je Ital přírodní Rastafariáni ho považují za lepší než všechny formy materiálně sofistikovaného životního stylu. To vede Rasty blízko k Jahovi a jeho přírodnímu stvoření a symbolizuje spřízněnost s přírodou a spiritualitou. Ital je starobylá přírodní tradice, která žije stále beze změny tak obvyklé v moderní společnosti. Ital dodává životní energii a udržuje tělo a vnitřního ducha v dokonalé rovnováze.

   Ty jsi chrám boží a břebývá v tobě boží duch a když někdo znesvětí chrám boží, Bůh ho zničí.Ten kdo je božím chrámem je pro božího ducha svatý.

?Jes Rasto?


   Jak píšu o mnoha zákazech Ital stravování cítím , že je důležité uvést do rovnováhy tyto vyjádření s odlišnostmi, kreativitou a životními příležitostmi vaření Ital. Ital vaření je plné chutí a vůní, je přírodní, užívá čisté ingredience a má tendenci ke složitým chutím.

   V New Yorku existuje Ital restaurace s názvem ?Ital Itations?. Jessica Harris říká o restauraci následující: ??vybrala jsem si středně velké menu: dušená rýže s hráškem ochucená kokosem, velký kus makarónového koláče, hnědou rýži, smažené tofu a dušená rajčata, the whole topped s dvěma plátky nádherně sladkých pečených banánů. K tomu jsem dostala kostnatou, avšak chutnou smaženou rybu s hromadou sladké cibule a posilující sklenicí domácího zázvorového piva a navrch malými pečenými kousky zázvoru. Chutné kombinace byli velmi zajímavé a uspokojující a zázvorové pivo bylo úžasné.

(hlas vesnice: figuruje: Jessica Harris)

Převzato z www.mrtriska.com
se souhlasem redakce.

Ukázky receptů "Ital" najdete například v článcích Ital recepty (1.) a Ital recepty (2.)

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Štrůdl z tvarohového těsta (04.09.2010)
Vegetariánské polévky (02.09.2010)
Recepty z Biozahrady (29.04.2010)
Sinice a řasy v potravě člověka - recepty (10.11.2009)
Jablečný dortík (18.11.2008)
Merlíkové bochánky (28.10.2008)
Hamu, papu - Kerkonošské kyselo (06.10.2008)
Saláty s ovocem (05.10.2008)
Zelená hořčice (02.10.2008)
Saláty pro masožravce (28.09.2008)
Saláty se sýrem (23.09.2008)
Zelné saláty (20.09.2008)
Letní zeleninové saláty (15.09.2008)
Čajová polévka (06.09.2008)
Hlávkový salát s jitrocelem (30.08.2008)
Vltavínové recepty (19.08.2008)
Hermelín a Vltavín pro masožravce (14.08.2008)
Hermelínové recepty (09.08.2008)
Grenadýrský pochod (28.07.2008)
Letní likéry Barbary Beckettové (25.07.2008)
Vaječná tlačenka (06.05.2008)
Obrácené koláče (05.05.2008)
Strouhaný tvarohový koláč (20.04.2008)
Slané koláče (12.12.2007)
Něco dobrého.. (11.12.2007)
Švestkové úlety (24.08.2007)
Další recepty z topinambur (21.08.2007)
Černý bez - bezinky (13.08.2007)
Nakládané ovoce (31.07.2007)
Brambory se zeleninou (23.07.2007)
Webmasterova pochoutka (21.07.2007)
Vietnamská polévka ze žlutých květů (01.07.2007)
Mu-sü-žou aneb nudličky s denivkou (02.06.2007)
Jarní recepty pro zdraví - černý bez (10.05.2007)
Šalamoun (04.05.2007)
Šoulet (27.04.2007)
Velikonoční nádivka Devatero sil (03.04.2007)
Pomazánka mňamka (25.03.2007)
Císařova pochoutka (20.03.2007)
Komínský plněný lančmít (15.03.2007)
Tomášův lančmít v sýru (13.03.2007)
Celerová polévka (07.03.2007)
Polévka z brambor (02.03.2007)
Jarní recepty pro zdraví ? ptačinec žabinec (01.03.2007)
Špaldový pudink (20.02.2007)
Zeleninová krémová polévka (16.02.2007)
Ledvinky speciál (13.02.2007)
Maláí ze sójového masa (12.02.2007)
Kotlety s omítkou (10.02.2007)
Inspirace do kuchyně (04.02.2007)
Ořechová polévka (02.02.2007)
Orientální salát (01.02.2007)
Barbařiny domácí hořčice (30.01.2007)
Kedlubnový salát (29.01.2007)
Šípkový nápoj (28.01.2007)
Dědkův (pivní) guláš na burgundský způsob (27.01.2007)
Trojsýrová žemlovka (27.01.2007)
Rozbuchy (26.01.2007)
Zahradníkova pomsta a jiné česnekové pomazánky (25.01.2007)
Zelerová polievka netradične (24.01.2007)
Kuře na zelí (24.01.2007)
Jablkový závin od Marie (21.01.2007)
Zapečené cukety s kapustičkami (19.01.2007)
Ovesné cukroví (17.12.2006)
Pudinkové dortíčky (16.12.2006)
Sojové maso na karí (06.11.2006)
Banánové opojení (02.11.2006)
Sójové maso 2. (02.06.2006)
Sojové maso (31.05.2006)
Kuchařka z Hydeparku (16.03.2006)
Jamajská banánová kaše (28.12.2005)
Ital recepty (2.) (15.12.2005)
Ital recepty (1.) (13.12.2005)
Jamajské kokosové bonbóny (08.12.2005)
Jamajský mrkvový koláč (01.12.2005)
Řasy Kombu, Nori, Arame a Wakame (05.09.2005)
Řasy potravinou (02.09.2005)
Táborový jídelníček (5.) (04.05.2004)
Táborový jídelníček (4.) (02.05.2004)
Táborový jídelníček (3.) (30.04.2004)
Táborový jídelníček (2.) (29.04.2004)
Táborový jídelníček (1.) (27.04.2004)
Pracovní postupy při přípravě zdravé výživy (24.11.2003)
Vegetariánský jídelníček (10.11.2003)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!