Mnohokrát bylo popsáno, jak prospěšné pro organismus člověka jsou jarní očistné kúry. Například naše játra jsou velmi zaměstnaným tělesným orgánem. Vyrábějí z cukru glykogen, přetváří a odbourávají aminokyseliny, odstraňují toxiny, metabolizují tuky, vitamíny, syntetizují bílkoviny a vytvářejí žluč. Všechno co v těle vzniká nebo zaniká má cestu přes játra, proto jsou játra pro dobrou funkci látkové výměny a tím i pro dobrou funkci všech životních pochodů velmi důležitá.
Kromě postupů, již na Jitřní zemi popsaných (viz článek Sedm kroků k očistě našeho těla a článek Pampeliškový likér) můžeme použít následující recepty a návody:
1. Kroupová dieta
Slouží pro posílení a detoxikaci jater. Každý den je nutno sníst přibližně 1 kg krup po dobu 30 dní. Kroupy musí být připraveny následujícím způsobem: Večer kroupy namočíme a druhý den hodinu vaříme. Musí být podávány teplé nebo ohřáté. Jiná omezení nejsou – z takto připravených krup se dá připravit houbový kuba, šoulet, kroupové rizoto, polévka a další jídla. Recept na krupoto najdete v článku Pracovní postupy při přípravě zdravé výživy, kroupy se dají se jíst například i s omáčkami. Asi bych nedoporučila smažení, např. karbanátky, i když podobná dieta bude asi vyžadovat ke konci měsíce již opravdu pevnou vůli. Tato dieta upravuje „špatné“ hodnoty jaterních testů, má vliv i na žlučník a upravuje funkci žaludku a střev.
2. Jablka
Hodně jíme čerstvá jablka. Podporují jaterní činnost. Nejlepší je zařadit jednou týdně jablečný den: sníme za den jen 10-12 jablek. Kromě toho je povolen jen kousek černého chleba.
3. Černý rybíz
Jednu polévkovou lžíci kořene černého rybízu (čerstvého nebo sušeného) vaříme 3-5 minut v 250 ml vody. Necháme stát zakryté 15 minut, pijeme 3x denně, polovinu dávky před jídlem, druhou polovinu po jídle. Do odvaru se dají po uvaření přidat i listy černého rybízu v množství jedné lžíce na jednu dávku.
4. Jetelová šťáva
Čerstvá šťáva z jetele lučního, smíchaná s 20% lihem.
5. Sirup
100 ml čerstvé šťávy pampelišky, 20 ml šťávy třezalkové, 20 ml šťávy z majoránky a 20 ml šťávy rozmarýnu dobře rozmícháme v 1 kg medu a uschováme v chladnu. Užívá se 3x denně před jídlem 1 čajová lžička.
6. Rajčata
Pokud jíme pravidelně syrová rajčata, kromě jiných účinků (srdce, cholesterol a další) působí též na posílení jater. Doporučuje se i čerstvě připravená (nikoliv „zaručeně čerstvá“ z krabice) šťáva v množství asi 350 ml denně.
7. Jaterní směs I.
200 g kořene pampelišky s listem, 200 g měsíčku, 40 g mařinky vonné, 60 g tymiánu. Navršenou polévkovou lžíci směsi zalijeme 150 ml vroucí vody, necháme stát 10 minut. Můžeme osladit medem, pije se 2-3x denně mezi jídly nebo před jídlem.
8. Dobromysl
Nálev z 10 g nati v 1 litru vody, 3x denně šálek.
9. Estragon
Odvar z 8-10 g v půl litru vody, každé 2 hodiny 2 polévkové lžíce.
10. Kuklík městský
40 g kořene a 40 g nati svaříme v litru vína na polovinu, 3x denně 3 polévkové lžíce. Kořen kuklíku se sbírá na jaře, v březnu a dubnu a na podzim. Listová růžice kuklíku na obrázku (kliknutím obrázek zvětšíte).
11. Ostropestřec
Ostropestřec mariánský, směs mletého semene a mléčného cukru, stejným dílem. Mléčný cukr se dá nahradit glukózou. Denně 2-3 lžičky léčebně při potížích, preventivně asi polovina. Užívá se také jako tinktura ze semen, 20-25 kapek 3x denně při jaterních potížích, jako prevence 10-15 kapek.
12. Leclerkův přípravek
Velice účinná je i čerstvá šťáva pampelišky: 100 g šťávy z čerstvých kořenů smícháme s 35 g vodky a 15 g glycerínu. Takto upravené šťávy užíváme 2 polévkové lžíce denně.
13. Odvar kořene pampelišky s natí
Do odvaru nakapeme tinkturu z ostropestřece.
14. Jaterní směs II.
Stejným dílem nať mochny husí (obrázek u článku o ulcerózní kolitidě), nať vlaštovičníku většího, nati čubetu benediktu, nati pelyňku pravého, listů kopřivy, kořene pampelišky s natí. Připravíme jako nálev, můžeme doplnit tinkturou ze semen ostropestřece nebo vzít k čaji ostropestřecový prášek.
15. Jaterní směs III.
Řepík 20 g, třezalka 20 g, zemědým 20 g, dobromysl 15 g, řebříček 8 g, zeměžluč 8 g, pelyněk pravý 3 g, semeno fenyklu 3 g. Nálev.
16. Kozinec sladkolistý
Kozinec sladkolistý chrání játra před tukovou degenerací způsobenou toxiny.
17. Meruňky
Čerstvé meruňky podporují činnost jater.
18. Rhodiola - rozchodnice
Jaterní tkáně chrání též rozchodnice růžová.
19. Vojtěška
Příznivé působení má i tolice vojtěška, nejlépe jako čerstvá šťáva, naklíčená semena anebo tinktura ze semen.
20. Zelí
Játra i ledviny detoxikuje čerstvá šťáva z bílého zelí, léčebně se podává 4x denně 125 ml šťávy, 4-6 týdnů. Preventivní dávka by měla být nižší, asi poloviční.
Podle J. A. Zentricha