Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 26. 02. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Machiavelli:
Cizí vojsko je nejhloupější obranné opatření, jaké svět zná.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2741x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2175x)
Sto jedna dní
(27. 02. 2018, 2154x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2079x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 1980x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Je správné platit za duchovní výtvory?


Převzato (www.zahady.cz) - Sebepoznání - 23. 01. 2005 (4941 přečtení)

Často se mezi esoteriky (není to však zdaleka jen jejich téma) propírá téma, zda je správné platit za duchovní činnost a její produkty. Obvykle se však jen propírá a není skutečně řešeno. Nejde se po příčině, nejde se do důsledku, nebývá snaha přeložit mocné fráze do věcného jazyka.

Proto jsem se nad problémem zamyslel, tak jako obvykle, s důvěrou, že odpovědět si dokážu s pomocí Inspirace sám. Následující text berte jako spontánní osobní úvahu/y, je ponechán tak, jak mě napadal. Nejasnosti v textu rád na požádání vysvětlím, některé formulace možná nejsou stoprocentní. Téma by zasluhovalo zpracovat ještě detailněji a stávající text přeformulovat.

Otázka je jednak, co je to "duchovní" - jsou to informace pravdivé, důležitější, v běžných médiích nenalezitelné, nebo religiózní povahy? Nebo hraniční? Pokud budeme věřit, že za toto nemáme platit, znamená to snad, že platit se má jen za lež, tuctovost, banálnost, nahraditelnost nebo snad materialismus? Není to na hlavu postavené? To co nemá cenu ocením a co má cenu neocením?

Pokud chci něco vytvářet, něco to stojí. Pokud chci něco vytvářet kvalitně, musím tomu věnovat ještě více času. Pokud chci něčemu věnovat více času, musím někde vzít na svou obživu. Pokud mám být nejdříve dobře zajištěn, je omezen počet "duchovních" tvůrců jen na elitu bohatých, kteří se celý život zaměřovali na hmotu a rychlou prodejnost místo na duchovno. To se také nezdá praktické. A pokud je někdo v duchovní práci tak dobrý, že je o něj větší zájem, mám na vybranou ho buď vyplatit z jeho "neduchovní" práce, nebo se musím smířit, že jeho schopnosti zůstanou z 90% nevyužity a že se mi nebude mít čas věnovat.

Peníze bychom měli dávat jako ocenění vytvořené hodnoty a jako podporu člověka v jeho činnosti - dát mu potřebné prostředky k realizaci toho, co se nám líbí a považujeme to za užitečné.

Je-li něco dobré a praktické, lidé to chtějí a platí za to. Platí-li lidé za "nedůležité" věci, asi jsou ty věci pro lidí ve stávajícím životním kontextu ve skutečnosti důležité přece jen jsou - dávají jim něco, co jim (alespoň zdánlivě) chybí. Je-li něco veledůležité a nikdo mi nechce za to dát ani halíř (nebo jim to dokonce kazí plány), pak to asi přece jen znamená, že dělám něco, co pro lidí v současnosti není moc potřebné. Pokud se vztekám, je to má věc. Pokud jsem si i přesto jist, že to za to stojí, můžu pokračovat na vlastní pěst, seženu-li finance jinde. Svým způsobem to je ale znásilnění lidí, nejednám v souladu s celkem, ale proti němu. Pak si musím být opravdu jist, že to není jen mé ego a že je to pro lidí tak prospěšné (že to později ocení). Vcelku to je jednoduché.

Ale zkusme se podívat na věc z opačného pohledu. Nebude asi taky úplná náhoda a nesmysl, když lidé tak často opakují větu, že za duchovní věci se nemá platit. Aneb: na každém šprochu pravdy trochu - jinak by nežil. Z čeho to přesvědčení tedy vyvěrá?

V praxi vidíme, jak se nám za velké peněžní částky na každém rohu nabízí "ohromné" duchovní pravdy. Dokonce si můžeme všimnout, že čím větší cena, tím větší blábol, banalita nebo podvod.
(Tady by se hodil ten židovský vtip, kdy chytrý nabízí hloupému, že za dejme tomu 30000 spolehlivě zvýší jeho inteligenci a přivede ho k prozření. Vtip je dlouhý ale jde o to, že nakonec když skoro vše zaplatí, dojde mu konečně, že se nechává okrádat - a tím skutečně prozře a zmoudří.)
Často lidé zmoudří jen díky tomu. A cena? Tu bychom měli dávat podle hodnoty - ne však se podle ní v současném naruby obráceném stavu orientovat.

Jak je to tedy možné? Znamená to, že když se za podvody platí nehorázné sumy, má být pravda zadarmo? Ona spíš obvykle je zadarmo, než že by se takovou musela dělat. Ta podstatná. Podrobnější informace nebo nadstandard se ale i tady musí platit. Je opravdu otázka, co je podstatně. Neumíme žít střídmě, skromně. Pravda je přitom prostá.

Tady udělám navazující vsuvku: dám vám zadarmo tu největší moudrost. Nedivte se, že není nová. Je mnohokrát opakovaná a byla vždy zdarma. Byla ostatně (i) v nás. Tedy: "Jsem, který jsem." - Osvíceni? Ne? Škoda, protože lépe to stejně nejde říct a víc už se nikdy nedozvíte. Amen

Ale zpět: Proč skuteční duchovní mistři většinou nenosí dlouhé bílé hábity s lesklými střapci a proč to nebývají ti, co žijí v přepychu a nechávají si nejvíce platit?
Protože musejí vnějškem nahrazovat, co chybí uvnitř. Zkrátka: potřebují to. Kdyby to nepotřebovali, neztráceli by tím čas a prostředky by dali na užitečnější věci. Kdyby člověk byl šťastný, nemusel by to vykřikovat a hecovat se. Prostě by šťastný byl. Fanfáry by měl v sobě a víc by nepotřeboval. Tak je to.

Žijeme v převráceném světě. Zlaté je uvnitř hniloba, chudé zablácené je uvnitř drahokam. Komu chybí jakákoli osobnost, zdůrazňuje svůj styl, kdo je. Ztratil jsem kontakt sám se svou duši, jsem nevěrný sám sobě? - Pak jsem odborník na to "být sám sebou". Jsem nepoužitelný?-Pak vykrikuju, jak jsem cenný a jak mě nikdo nechápe. Je něco předražené? - Pak řeknu, že je to levné "k zbláznění". Atd.

Nás svět ale nemusí být převrácený. Takový jej děláme jen my. Nikdo jiný tu není. To my se domníváme, že na hnilobu vyzrajeme tím, že ji budeme všude předpokládat a že ji přechytračíme, když se podle toho budeme chovat. A tak platíme podvodníkovi, ale žádaného léčitele pošleme k prasatům. Fotbalistovi dáme za jeden zápas milión a naším dětem zaplatíme nejlevnějšího učitele (dáme učitelům tak nízký plat, že kdokoli schopný a pečující o rodinu to neunese). Atd.
Ale to je naše volba, že to tak děláme - a plody toho sklízíme.

V neposlední řadě máme falešný pocit, že správný je asketismus a tak se domníváme, že je-li někdo duchovní, musí být i asketa. A tak mu s radosti přejeme: Vyžer si to ty hnusáku, co se podílíš na boží nespravedlnosti, že vše co je příjemné je špatně. Jako by cokoli jiného než utrpení bylo hříšné. Ale to jsme si vymysleli zase jen my. Pánbůh po nás nechce, abychom se omezovali a nenáviděli kvůli tomu. Obžerství je jen druhou stránkou myšlenky asketismu, že mi není přáno se najíst!

V jádru neplacení za "duchovní" práci tedy stojí:

  • strach, nedůvěra a uvyknutí na převrácené hodnoty místo používání vlastní navigace co za to stojí a co ne
  • intuice, že pravda je jednoduchá a všem zdarma dostupná místo aby nás vedla k prostotě a skromnosti
  • nepochopení peněz - že je to energie/kapitál pro další dobré věci - že vykupují někoho hmotou z hmotného otroctví a že ty peníze může použít na další dobrou věc
  • nepochopení, že jen málokdo duchovní došel tak daleko, že nepotřebuje jíst
  • nenávist za smyšlený asketismus Boha (který jsme mu přisoudili jen my, On má ve skutečnosti všechno, vtip je jen v tom, že na tom nelpí a tím to dostává. Pokud však na něčem lpíme a toužíme po něčem, je kravina si to odpírat a myslet si, že jsme tím duchovnější - jen více nenávidíme Boha)

Dalibor Novák
(převzato z www.zahady.cz a doplněno o diakritiku)

Poznámka redakce:
Tento "rozpor" je zachycený už v Novém Zákoně, kde Ježíš na jednom místě apoštolům říká: "Hoden je dělník své mzdy." a na jiném zase: "Zadarmo jste dostali, zadarmo dávejte."

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Disharmonie duše a ega (20.06.2013)
Mgr. Vladimír Červenák, etikoterapeut: Nenávisť (19.01.2013)
Čelit stresu a depresi (11.01.2011)
Vyprávění o tom, jak v praxi vypadá nebdělost (04.02.2009)
Naše třináctá komnata (15.01.2009)
O Pravidlech (a trochu o sexu) (27.10.2008)
Je náš svět božský nebo ne? (26.09.2008)
O vnější autoritě a důvěře v sebe (29.07.2008)
Základní zákony Universa (08.02.2008)
Instinkt Intelekt Inteligence Intuice - v čem jsme kdo kdy In (07.01.2008)
Rodinné konstelace v kontextu alternativní religiozity a psychoterapie (10.12.2007)
ARUNÁČALA a optika jedince (03.12.2007)
Terapie tmou (03.11.2007)
O štěstí, o Bohu i jiných slovech (29.10.2007)
Nebe plné hvězd (28.07.2007)
Cíl života (17.07.2007)
Vznikání bez tvaru - Plamen pravdy (14.07.2007)
Bůh nepochází z času (05.07.2007)
Otevřené tajemství (26.06.2007)
Štěstí a touha (24.06.2007)
Šabkarova pieseň o dvoch pravdách (17.05.2007)
Poznávám se a znalost sama mě mění (16.05.2007)
Ako vítame v rodine nového človiečika? (25.04.2007)
Prečo je nelogické požadovať hmatateľné dôkazy o existencii duchovna? (24.04.2007)
Míľniky na duchovnej ceste Mirceu Eliadeho (07.04.2007)
Ako najlepšie poznať seba samého? (03.04.2007)
Cesta zlého činu stvorením a ochrana pred jeho účinkami. (21.03.2007)
„Moje zúčtovanie s ezoterikou“ (05.03.2007)
Modlitba válečníka (31.01.2007)
Afirmace podstaty neboli činu (28.01.2007)
Dikša - reakce (06.01.2007)
Vyrovnání Harické linie (21.12.2006)
Dikša – Modlitba za Jednotu (18.12.2006)
Přímým poznáním je jen vlastní uvědomění člověka (16.12.2006)
Jackalova meditace I (13.12.2006)
Být sám sebou 2 (26.11.2006)
Být sám sebou (1.) (25.11.2006)
Celý člověk (04.10.2006)
Obejmout kmen stromu (03.10.2006)
Důvěra (03.10.2006)
Pohľad na začiatok nášho života - prenatálne obdobie a pôrod (01.09.2006)
Návod i pro Tebe (30.08.2006)
Poznáním toho, co nejste, poznáte sebe sama. (20.08.2006)
Svoboda je zodpovědnost (16.08.2006)
Ne-volba (08.08.2006)
Regresné techniky súčastnosti (27.07.2006)
Rameš Balsekar: koncept - vše je Boží vůle. TO je, jak JE (26.07.2006)
Co mám dělat? (16.07.2006)
Zákon rovnováhy (06.07.2006)
Rozdíl "vzdát se" a "být vzdán" (21.06.2006)
Vzdání se (17.06.2006)
Síla Lásky... (16.06.2006)
Cestou do chrámu (30.05.2006)
Proč ego chce usilovat (23.05.2006)
Mahariši II (12.05.2006)
Život - smrt - život (10.05.2006)
Test inteligence, (aneb vznik a záhyby logiky) (15.04.2006)
Já jsem není nikdy nové (22.03.2006)
Anonymní dopis mého života (18.03.2006)
Tradice Advaita Védanty (09.03.2006)
Anděl (07.03.2006)
UMĚNÍ RYZOSTI - DUCHOVNÍ MOST (28.02.2006)
Temný chrám (17.02.2006)
Srdce (15.02.2006)
Stáří (12.02.2006)
Pokora (10.02.2006)
Čajovna (08.02.2006)
Prostá rozkoš bytí (04.02.2006)
Věčná esence bohyní (20.01.2006)
Nadhled - vědomé čtení (18.01.2006)
Mahariši (16.01.2006)
Oceán (10.01.2006)
Potencionalita (09.01.2006)
Smysl činnosti, smysl života (22.12.2005)
Odvaha vrátit se domů (20.12.2005)
DÉMONE (20.12.2005)
MISTR, MISTR, MISTR (19.12.2005)
Intuice v buddhismu (15.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným XII. (14.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným XI. (12.12.2005)
Konvence a osvobození (06.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným X. (04.12.2005)
Mapování mysli (02.12.2005)
Nelpění (02.12.2005)
Nezajímáte mě, zajímá mě hudba (25.11.2005)
Co Buddha objevil (16.11.2005)
Jean-Pierre Gomez - Přímé pochopení (12.11.2005)
Joshu a snídaně (11.11.2005)
Osvícení (09.11.2005)
PROBUZENÍ - Marta Janssen (25.10.2005)
Meditační víkend “Životní krize” (23.10.2005)
Kurs “speciál” regresní psychoterapie (21.10.2005)
Pokračovací kurs regresní psychoterapie (15.10.2005)
Co nám slibuje ďábel a co nám slibuje Bůh? (13.10.2005)
Proč Daršan (12.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným IX. (11.10.2005)
Realizace JÁ - Šrí Saradamma (08.10.2005)
Harmonizace čaker (07.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VIII. (07.10.2005)
Zmatení jazyků (06.10.2005)
Materialistická propaganda a meč rozlišování (06.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VII. (05.10.2005)
Cayce o sexuální energii (03.10.2005)
Edgar Cayce (02.10.2005)
Zápisky ze žaláře v Readingu (30.09.2005)
Volný (24.09.2005)
Ono nezrozené - jsme tam i bez úsilí? (19.09.2005)
Energie Lásky (16.09.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VI. (15.09.2005)
Orgasmus je (14.09.2005)
Jak najít "pravého" mistra? (13.09.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným V. (11.09.2005)
Nebeská řeč (10.09.2005)
O Šrí Brahmámovi (07.09.2005)
Šrí V. V. Brahmam (03.09.2005)
Duchovní a světské (01.09.2005)
Myšlenky ze satsangů (30.08.2005)
Zážitek Božského Já (29.08.2005)
Jak zahodit zbytečnosti (24.08.2005)
Vrátit mysl Já (21.08.2005)
Setkání s Martou (18.08.2005)
Osamělost (13.08.2005)
Jak jsem potkal Martu (12.08.2005)
Cesta lásky (11.08.2005)
Příběh o zrcadle (reality show) (10.08.2005)
Zen a umění chatařit (09.08.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným IV. (25.07.2005)
Co přináší móda v duchovnosti, aneb o duchovnost v módě (09.07.2005)
Vzor hodný následování? (01.07.2005)
Setkání s Martou ve Zlíně (29.06.2005)
Jak je to s mistry? (22.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným III. (21.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným II. (19.06.2005)
Má cesta za Matkou Meerou (18.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným I. (17.06.2005)
Ego (29.05.2005)
Zase jedna reakce... (12.05.2005)
Duchovní rozvoj a vzdělání (11.05.2005)
Přesmyčky (29.04.2005)
Zlo i dobro (27.04.2005)
Ranní reflexe při čtení internetových zpráv a novinek… (26.04.2005)
Dvanáctero rad proti úzkosti (20.04.2005)
Ideály (15.04.2005)
Ztracený případ (12.04.2005)
Jak se dostat na Cestu (25.03.2005)
Brýle (24.03.2005)
Podvědomí (22.03.2005)
Musíme jít domů (13.03.2005)
Štěstí (04.03.2005)
O hranicích v lidském vědění (25.02.2005)
Dvě tváře inteligence - srdce a rozum (17.02.2005)
Jak se člověk stane hledajícím? (15.02.2005)
Co jsme? (14.02.2005)
Hmota neexistuje... (11.02.2005)
Ráj (08.02.2005)
Vyhnanství (02.02.2005)
Rozum nebo Cit – to je ta otázka... (24.01.2005)
Komentář k článku "Je správné platit za duchovní výtvory?" (23.01.2005)
Všechno je jinak? (19.01.2005)
Svoboda (12.01.2005)
Vášeň k životu (05.01.2005)
Zrcadla (30.12.2004)
Tělo, emoce a mysl (28.12.2004)
Láska (25.12.2004)
Hledáme sami sebe (24.12.2004)
Duchovní cesta (20.12.2004)
Deprese (17.12.2004)
Dávání darů (15.12.2004)
Svobodná vůle (14.12.2004)
Svatí muži (10.12.2004)
Vůně (08.12.2004)
Naděje (05.12.2004)
Otázky Milindovy (03.12.2004)
Hrajeme si (29.11.2004)
Hledání Boha (21.11.2004)
Otroctví a svoboda (16.11.2004)
Strach (14.11.2004)
Osamělost (26.10.2004)
Pozvánka na seminář (25.10.2004)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 6 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 02. 2021:

Senátor Jaroslav Doubrava: " ...chovali se (poslanci) jako úchylové. Dokonce hejtmani z opozičních stran prosili své strany, aby neblbly a nouzový stav prodloužily. Politické hovězí hlavy ze stáda opozice z toho ale udělaly předvolební mejdan. Poslanci, kteří zařízli nouzový stav, jsou stejní primitivové jako ti, kteří demonstrovali proti nošení roušek. A opozice neustále do vlády bušila, že neudělala to či ono, že něco mohla dříve a lépe. Změnilo se to v politickou štvanici, nakonec vláda ztrácela rozhodnost, aby nebyla obviněna z nedemokratických zásahů...
...ČT1 se stává největším šiřitelem nenávisti, polopravd a dezinformací v ČR. Z tohoto hlediska se nedivím, že se takhle urvali z řetězu i primitivové z opozice. Poslanci z opozice ukázali, že nemají ani páru o tom co potřebují lidé dole, v konkrétních vesnicích, městských čtvrtích, ti kteří jsou odkázáni měsíc od měsíce na plat nebo v horším případě na podporu...
"

Celý článek...


10. 02. 2021:

Bohumil Pečinka:  "...je to třicet let stále o tomtéž. Už v letech 1990-92 dělalo právnické expertní duo Jičínský-Rychetský zákulisní rozhodnutí a nátlakové akce, jimiž stavělo parlament i vládu do neřešitelných situací. Často tomu sekundoval i Jan Filip z pozice experta, plně podřízeného Pavlu Rychetskému. Třicet let nato stejní lidé, tentokrát už bez zesnulého Zdeňka Jičínského, rozhodli o volebním zákonu a dostali politickou reprezentaci pod tlak..."

Celý článek...


29. 01. 2021:

Petr Žantovský: "...USA pro mnohé z nás před rokem 1989 symbolizovaly svobodu a demokracii, zatímco sovětský blok symbolizoval třídní boj a všeobecné hlupství. Dnes je to jinak. Amerika se chová hůř než naši rudí za Jakeše. Je to symbol? Jistě: úpadku země, která si neví rady sama se sebou, a tak nabízí zástupné terče. Jen my jsme stále stejní, tedy aspoň naše vrchnost: dříve odezírala ze rtů Moskvě, dnes Washingtonu případě Berlínu a Bruselu. Ale změní to nás, občany, co tomu musejí přihlížet? Ani v nejmenším. Jen to prohloubí skepsi a nedůvěru. Jako za toho Jakeše. Kdybych byl optimista, řeknu, že cítím v kostech změnu, jako byla cítit dejme tomu od roku 1985. Ale protože jsem realista, bojím se, že tato změna bude draze vykoupena..."

Celý článek...


26. 01. 2021:

Proč? Martiny Kociánové: Sklapni, nebo Tě smažem!

YouTube channel Svobodné Universum
Kupředu do minulosti: Svobodné universum


26. 01. 2021:

Ivo Rušák: „Putinova rezidence“ u Černého moře
"...dnešní vlna mediálního „zájmu“ o tu „Putinovu rezidenci“ je už historicky druhou vlnou, jaksi reinkarnovanou a znovu rozvířenou zjevně v souvislosti s návratem A. Navalného do Ruska a tak nějak zakrývá skutečnost, že A. Navalného po návratu ruská policie ze zákona prostě musela zatknout, protože byl dříve odsouzený k podmíněnému trestu (30 dní vězení) a neplněním jeho podmínek ten trest podmíněný přešel v trest nepodmíněný. Jistě mu nikdo nebude vyčítat to období, kdy se jako léčil z té „otravy“ a kdy byl v „rekonvalescenci“, ale od té doby pobýval (schválně?) v Německu dále, a tedy se (schválně?) nehlásil v pravidelných intervalech ruské policii, jak stanovovaly podmínky trestu..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!