Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 02. 03. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Henry Wotton, britský diplomat (1659):
Velvyslanec je čestný muž, vyslaný za hranice, aby tam lhal ve prospěch vlasti.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2015x)
Jaká je ta správná cesta?
(18. 03. 2021, 1943x)
Spojení s bytostmi Země
(29. 04. 2021, 1919x)
Vzkříšení víry a naděje
(05. 04. 2021, 1742x)
Trhliny v mlze
(30. 03. 2021, 1651x)
Důležitý mezník
(27. 05. 2021, 1527x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Jedno a tisíc probuzení


Válek Roman - Sebepoznání - 07. 03. 2006 (4191 přečtení)

Stačí dosáhnout probuzení jednou za život? Obávám se, že takové probuzení bychom si mohli leda tak nakreslit do památníku. Buddhova Cesta je každodenní Cesta.

Z mého článku o dosažení duchovního pokroku, který tu vyšel dřív, nevyplývá ani to, že nějakého duchovního pokroku někdy dosáhneme, ani to, že bychom nemohli vyjadřovat svou buddhovskou podstatu každý den. Možná někomu připadá, že lidem věším bulíky na nos a představuju buddhismus jako něco, co lze pochopit a realizovat raz dva - když si prostě sedneme na zadek do lotosové pozice. A přece je to tak! Když si sedneme do lotosové pozice jako Buddha, jsme probuzení jako Buddha. Nemá to ale nic společného s nějakým osvícením jednou provždy. Ono totiž není nikdy možné pochopit nebo realizovat buddhismus „jednou provždy“. „Jednou provždy“ v buddhismu neexistuje. „Jednou provždy“ je něco, co si můžeme představovat, ale nemůžeme to dělat.
 
Je sice pravda, že i jeden krátký zazen vyjadřuje Buddhovu moudrost, ale zrovna tak záleží na tom, co vyjadřuje naše jedno gesto, jeden dotek, jeden pohled. Náš každodenní život ukazuje, jestli jsme ničemové nebo probuzené bytosti. Zazen z nás neudělá lepší lidi v tom smyslu, že bychom se mohli něčím chlubit. Ale může z nás udělat lepší lidi v tom smyslu, že si o sobě přestaneme myslet, že jsme lepší nebo horší. Když cvičíme zazen, můžeme intuitivně pochopit, že naše vlastní zkušenost obyčejného člověka se neliší od zkušenosti probuzené bytosti. 
 
Když sedíme, abychom dosáhli nějakého zvláštního stavu mysli, nemůžeme svobodně vyjádřit svou probuzenou podstatu. I když ji máme, tápeme v nepřeberných úvahách o tom, jaký stav bychom měli zažít a toto idealistické tápání si odnášíme do každodenního života. A přitom kdybychom cvičili zazen z okamžiku na okamžik, a nesnažili se stát lepšími lidmi, tato nekonečně hluboká spokojenost s přirozeností našeho stavu by se okamžitě projevila v našem každodenním životě. Pokud cvičíme zazen a nic od toho nečekáme, proniká námi probuzení skrz naskrz. Je to ale otázka jediného okamžiku. Nic nám však nebrání, aby se tento okamžik znovu a znovu navracel. Toto cvičení neustálého probouzení v zazenu a v každodenním životě je to, co chce žít člověk, který se setkal s autentickým buddhismem. Pokud jsme takové učení a takovou zkušenost našli, nemusíme se už bát, že nám ji někdo vezme - můžeme takto cvičit až do smrti. Až do smrti se můžeme znovu a znovu probouzet a znovu a znovu nacházet spokojenost s vlastní zkušeností v tomto okamžiku. Nezáleží na tom, jestli s námi někdo souhlasí nebo jestli někdo říká, že tohle není buddhismus. Když plně prožíváme svou zkušenost, nelze rozhodovat, co je nízké a co vysoké, co je chytré a co hloupé. Probudit se znamená spoléhat se na skutečnost takovou, jaká je. Když je skutečnost taková, jaká je, nepohne s ní ani ten nejučenější filozof. Dokonce ani žádný komentář na internetu s ní nemůže pohnout. Proto se nemusíme bát názorů druhých lidí. Naši vlastní zkušenost obyčejného, nicméně opravdového člověka, nám slova lidí nemohou vzít.
 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 2 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!