Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 21. 10. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
A.J. Liebling:
Svoboda tisku patří tomu, kdo jej vlastní.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2676x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2664x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2605x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2520x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2437x)
Upozornění
(28. 11. 2016, 2386x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Ještě nejsi obyčejný


Anson - Duchovno - 29. 07. 2009 (3916 přečtení)

Chápu tvoje starosti. Každý z nás tady v místnosti, stejně jako každý živý člověk na planetě by dokázal přinést hodně pádných argumentů, proč jsou jeho starosti důležité. Život je plný starostí, to je jeho přirozenost. Musíš jíst, bydlet, starat se o děti, domlouvat se s různými lidmi o různých věcech. To je hodně práce. Nezpochybňuju význam těchhle starostí, sám se pořád učím s nimi pracovat pravdivě a efektivně, to je úkol na celý život. Vůbec mi nejde o to, abych s tebou polemizoval o tom, co je důležité.


Jde mi o naše spojení, kterého se tyhle starosti netýkají. Na nějaké úrovni spolu máme hluboký vztah, jinak bys tady nebyl. Když ti za to stojí sem přijít a poslouchat tyhle řeči, tak něco v tobě s tím rezonuje.

Jasně, s většinou těch řečí souhlasím, v průběhu života jsem k tomu také došel.

No vidíš, ale co dál? Nevím si s tebou rady. Oba jsme mudrlanti, kteří si dobře pokecají a zameditují, ale na obyčejné, lidské rovině mezi námi něco vázne. Se všemi tady okolo mám v téhle oblasti větší spojení. Na úrovni duchovní teorie mám s tebou užší kontakt než s vlastní ženou, která zívá, když dlouho mluvím, často věcem nerozumí a ani rozumět nechce. Ale milujeme se, jsme spolu a vytváříme nějaké prostředí. S tebou se mi to ovšem nedaří.

Nechci tady rozebírat naše starosti, stačí, kolik času tím strávíme doma. Chci, aby se tady naše vztahy staly ucelenými. Aby proudily na všech úrovních. To je taky paradoxně jediný účinný způsob, jak se zbavit většiny našich napětí a tím i většiny starostí. Starosti a napětí jsou totožné.

Mezi mnou a tebou už pravděpodobně nevznikne nějaké hluboké nedorozumění o duchovní cestě. Ujíždíš si na tom stejně dlouho jako já a dospěl jsi na mentální úrovni k podobným výsledkům. Takže co bych ti mohl přinést nového? Snad více přirozenosti, pokud bys byl zamotaný v nějakých duchovních pravidlech.

Ne, já už nemám duchovní axiomy. Když je hezky, duchovnost jde stranou, raději budu pracovat na chalupě.

Dobře, vzpomínám si na období, kdy jsem byl tak přehlcený duchovnem, že jsem o něm už nechtěl nic slyšet a snažil se mu vyhnout. To byl důsledek mého fanatismu. Neděje se ti něco podobného?

To už mám také za sebou. Hodně jsem polevil, ale potom jsem po nějaké době zjistil, že mě to stejně dostihne, že se tomu nemůžu vyhnout a musím věci dokončit. Ale možná je mezi námi napětí z toho, že ty preferuješ komunitní model, který možná není pro mě vhodný.

Rozumím. Může to tak vypadat, když často mluvím o komunitě jako o místě, kde se odehrávají zásadní změny v nastavení osobností, které by se jinde odehrát nemohly. Ale byl bych rád, kdyby se ani z tohoto nedělalo pravidlo. Samozřejmě, že existují lidé, kteří se nepotřebují účastnit procesů v takových společenstvích. Ti nepotřebují ani žádnou jinou podporu, učitele, nebo motivaci.

Jezdí k nám takoví lidé, sednou si a jsou přínosem, světlem. A pak zase jedou dál. Když přijedou, je to, jako by tam vždycky byli. A když odjedou, je to, jako by nikdy neodjeli. Spojení se nikdy nepřeruší. To ale nejde vytvořit chytrou myslí ani meditací. To jsou prostě oni, mají to v sobě, mají štěstí a rozdávají ho. Pokud s námi můžeš mít takhle celistvé spojení, že okamžitě zapadneš a jsi doma, pokud takové spojení můžeš mít s kýmkoliv na světě, nepotřebuješ speciální komunitu, protože pak je pro tebe komunita celý svět. Všichni žijeme v komunitě, ať chceme, nebo ne, záleží jen na stupni pravdivosti a otevřenosti vztahů.

Ale také se setkáváme se vzdělanými lidmi, kteří byli vysvěceni v mnoha duchovních školách, ale prostě se neuvolní, mají nějakou jemnou, průsvitnou hranici, ve které jsou uvězněni, ve které se jejich energie točí jako v mýdlové bublině, takže ke spojení nemůže dojít. Neuvolní se, nevezmou si volno ze své role. Aby zachovali fazónu, jsou ochotní slevit ze svých požadavků, aby život proudil volně. Jsou ochotní se izolovat, a proto pro ně komunita také nemusí být aktuální.

Přestože my dva si dobře rozumíme a máme se hodně rádi, nějak k sobě nemůžeme přijít blíž. Mění se to, ale pomalu. Když to mám říct jednoduše, ještě nejsi úplně obyčejný.

Čekal jsem, že budeš konkrétnější. Souhlasím s tím, ale to mi moc nepomůže.

Zkusím to. Jsi inteligentní a dovedeš si ze semináře pro sebe hodně užitečného odnést. Jsi dobrý žák, nejen svých učitelů, ale i životních situací. Učíš se rychle a efektivně, ale ještě pořád nejsi obyčejný člověk, i když už víš, že tě stejně nic jiného nečeká.

Řeknu ti starý zenový příběh, trochu ho pravděpodobně popletu, ale snad se mi podaří ho vytáhnout na světlo. Učitel učí žáka střílet z luku, jako cestu k osvícení. Deset let meditací, tréninků, střílení, soustředění. Žák je bravurní střelec, nikdy nemine cíl, nikdy nezakolísá, nikdy neztratí soustředění. Je plný síly a elánu. A přijde mistrovská zkouška, tři střely na cíl, které rozhodnou o kvalifikaci žáka. Pokud zkoušku neudělá, ztrácí možnost stát se mistrem. Vystřelí první šíp a zasáhne střed. A učitel říká: „Všechno je perfektní, tvůj postoj, pohyby, přesnost, ale něco tomu chybí“. A žák přemýšlí: „Tolik dřiny, tolik knih a rozhovorů, tolik lásky k učiteli, co ještě můžu udělat? Asi by to chtělo trochu lehkosti a humoru“. Nedechne se, mrkne na mistra a bez váhání vystřelí. A slyší: „Je to lepší, ale to zásadní v tom není“. A ten člověk má poslední ránu a už žádný nápad, má prázdnou hlavu a srdce smířené, že nebude srdcem mistra. Uvolní se a vystřelí…

Anson
Praha 19. dubna 2009
© Rozkvétání 2009

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Útržky II (30.07.2010)
Útržky I (28.07.2010)
Extáze a řemeslo (06.08.2009)
Pravdivost (01.08.2009)
Smysl života (25.07.2009)
Ticho (21.07.2009)
Na zápraží (17.07.2009)
Zvyk, nebo svoboda (14.07.2009)
Bagrista s duší kněze (11.07.2009)
Mysl jako čerpadlo (07.07.2009)
Proud života (04.07.2009)
Kontrasty (30.06.2009)
Tělo (25.06.2009)
Jak na to? (18.06.2009)
Díra v plotě (16.06.2009)
Úvod k přednáškám a rozhovorům z Rozkvétání (12.06.2009)
[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 220 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...


17. 10. 2019:

Z komentářů na Internetu: "Elán je samozřejmě skandalizován pod trapnou a průhlednou záminkou. Normální lidé si to uvědomují. Dobře také vědí, že útoky např. na Jarka Nohavicu mají úplně stejný důvod - pošpinit člověka, který se nebojí myslet a chovat jinak, než se těm hajzlíkům hodí. Mají smůlu. Mnoho lidí je dávno prohlédlo a doslova jimi pohrdají."

Celý článek: Mediálne potkany reagujú: Klip Elánu “Bulvárne krysy” ich zasiahol presne tam, kde mal


05. 10. 2019:

Ekonomka Markéta Šichtařová: "Ministerstvo práce a sociálních věcí se vytasilo s třicetistránkovou příručkou pro provozovatele takzvaných mikrojeslí. Příručka obsahuje instrukce, jak batolátkům vymýt mozek a udělat jim binec v jejich pohlaví. Nabádá k tomu, aby se během her ‚potíralo rozdělení na muže a ženy‘. Aby se klukům stejně jako holčičkám dávaly panenky a holkám zase autíčka...
Proč stejný druh lidí zbožňuje a hájí Gretu, jejíž loutkovodiči v podstatě vyzývají k diktatuře? Proč stejný typ lidí je ochoten uvažovat o tom, že se (pro začátek) ve školních jídelnách zakáže maso? Proč tihle lidé obyčejně hájí norský Barnevernet a byli by nejraději, kdyby se zavedl i u nás?...
"

Celý článek...


03. 10. 2019:

Zemřel Karel Gott - komentář z Internetu: "oceňuji jeho pracovitost, laskavou lidskou stránku, rozhled i to, že po roce 89 se nedal ke zlodějům, neobrážel VIP dýchánky kavárny, žádné politické uskupení si ho nekoupilo. Vytvářel v zahraničí o republice dobrý obraz, vydělal státu spoustu valut, danil doma, ne v daňovém ráji. Zůstal svůj.
Mrkl jsem jen na minutku jinam a už to jede. Knížepán, Klvaňa, Stanjura, Bělobrádek, Šídlo, Roman Týc, Jakub Janda, že prý zpíval i v Rusku a za komunistů.... u jiných, co se dnes angažují na správné straně, to samozřejmě nevadí. Vytáhli i autistu, kdysi dětského maskota Trautenberga, Mikiho Kotase. Jsem zvědavý, co na to bojovník proti sochám z Prahy 6 nebo Milionové chvilky... Nic pozitivního nedokázali, proti Goťákovi jsou ubožáci. Lumpové, co stojí proti vlastnímu národu, se přede všemi zase veřejně odkopávají...
"

Celý článek...


29. 09. 2019:

Jiří Zimola: "Hroutí se mi svět. Svatý Václav nežil, Koněv neosvobodil a Červená Karkulka sežrala vlka. Ještěže mi na nezávislé veřejnoprávní ČT vysvětlí, jak mám zacházet s fake news! :-)"

Celý článek...


27. 09. 2019:

Novinářka Lucie Groene Odkolek: "Miloš Zeman by za normálních okolností určitě přišel položit květiny, ale logicky nechce, aby vzpomínka na rok 1989 byla opět zneužita k projevům „pohrdání Zemanem“. Místo zpráv o oslavách 30. výročí 17. listopadu by se na první stránky tisku dostali ti, kteří mediálně nejúčinněji urazili prezidenta. Do situace, kdy prezident raději zůstane doma, nás tedy dostali právě ti, co si o sobě z nepochopitelných důvodů myslí, že jsou slušnější než Miloš Zeman, a potom se před novináři předvádějí v trapnostech..."

Celý článek...


24. 09. 2019:

Jana Bobošíková: "Dokud se nenajde většina ve Sněmovně, která by jasně prohlásila, že Česká televize neplní svou zákonnou funkci – tedy poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názoru – jsou tyto diskuse zbytečné. Jediný, kdo může změnit současný stav zpravodajství a publicistiky České televize, jsou poslanci. Ti ale, přestože často deklarují nespokojenost s Českou televizí, odvahu situaci řešit nemají. Česká televize je nyní skutečně nezávislá v tom smyslu, že si děla co chce, protože ti, kdo mají vynucovat dodržování zákona o ČT, na svou povinnost rezignovali..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!