Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 04. 04. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Friedrich Nietzsche:
Naše země se stala právě tím monstrem, proti kterému chtěla původně bojovat.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Probuďte svou vnitřní sílu
(22. 05. 2017, 2344x)
Otevřete dveře ke štěstí
(12. 04. 2017, 2309x)
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2286x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2262x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Ještě nejsi obyčejný


Anson - Duchovno - 29. 07. 2009 (4038 přečtení)

Chápu tvoje starosti. Každý z nás tady v místnosti, stejně jako každý živý člověk na planetě by dokázal přinést hodně pádných argumentů, proč jsou jeho starosti důležité. Život je plný starostí, to je jeho přirozenost. Musíš jíst, bydlet, starat se o děti, domlouvat se s různými lidmi o různých věcech. To je hodně práce. Nezpochybňuju význam těchhle starostí, sám se pořád učím s nimi pracovat pravdivě a efektivně, to je úkol na celý život. Vůbec mi nejde o to, abych s tebou polemizoval o tom, co je důležité.


Jde mi o naše spojení, kterého se tyhle starosti netýkají. Na nějaké úrovni spolu máme hluboký vztah, jinak bys tady nebyl. Když ti za to stojí sem přijít a poslouchat tyhle řeči, tak něco v tobě s tím rezonuje.

Jasně, s většinou těch řečí souhlasím, v průběhu života jsem k tomu také došel.

No vidíš, ale co dál? Nevím si s tebou rady. Oba jsme mudrlanti, kteří si dobře pokecají a zameditují, ale na obyčejné, lidské rovině mezi námi něco vázne. Se všemi tady okolo mám v téhle oblasti větší spojení. Na úrovni duchovní teorie mám s tebou užší kontakt než s vlastní ženou, která zívá, když dlouho mluvím, často věcem nerozumí a ani rozumět nechce. Ale milujeme se, jsme spolu a vytváříme nějaké prostředí. S tebou se mi to ovšem nedaří.

Nechci tady rozebírat naše starosti, stačí, kolik času tím strávíme doma. Chci, aby se tady naše vztahy staly ucelenými. Aby proudily na všech úrovních. To je taky paradoxně jediný účinný způsob, jak se zbavit většiny našich napětí a tím i většiny starostí. Starosti a napětí jsou totožné.

Mezi mnou a tebou už pravděpodobně nevznikne nějaké hluboké nedorozumění o duchovní cestě. Ujíždíš si na tom stejně dlouho jako já a dospěl jsi na mentální úrovni k podobným výsledkům. Takže co bych ti mohl přinést nového? Snad více přirozenosti, pokud bys byl zamotaný v nějakých duchovních pravidlech.

Ne, já už nemám duchovní axiomy. Když je hezky, duchovnost jde stranou, raději budu pracovat na chalupě.

Dobře, vzpomínám si na období, kdy jsem byl tak přehlcený duchovnem, že jsem o něm už nechtěl nic slyšet a snažil se mu vyhnout. To byl důsledek mého fanatismu. Neděje se ti něco podobného?

To už mám také za sebou. Hodně jsem polevil, ale potom jsem po nějaké době zjistil, že mě to stejně dostihne, že se tomu nemůžu vyhnout a musím věci dokončit. Ale možná je mezi námi napětí z toho, že ty preferuješ komunitní model, který možná není pro mě vhodný.

Rozumím. Může to tak vypadat, když často mluvím o komunitě jako o místě, kde se odehrávají zásadní změny v nastavení osobností, které by se jinde odehrát nemohly. Ale byl bych rád, kdyby se ani z tohoto nedělalo pravidlo. Samozřejmě, že existují lidé, kteří se nepotřebují účastnit procesů v takových společenstvích. Ti nepotřebují ani žádnou jinou podporu, učitele, nebo motivaci.

Jezdí k nám takoví lidé, sednou si a jsou přínosem, světlem. A pak zase jedou dál. Když přijedou, je to, jako by tam vždycky byli. A když odjedou, je to, jako by nikdy neodjeli. Spojení se nikdy nepřeruší. To ale nejde vytvořit chytrou myslí ani meditací. To jsou prostě oni, mají to v sobě, mají štěstí a rozdávají ho. Pokud s námi můžeš mít takhle celistvé spojení, že okamžitě zapadneš a jsi doma, pokud takové spojení můžeš mít s kýmkoliv na světě, nepotřebuješ speciální komunitu, protože pak je pro tebe komunita celý svět. Všichni žijeme v komunitě, ať chceme, nebo ne, záleží jen na stupni pravdivosti a otevřenosti vztahů.

Ale také se setkáváme se vzdělanými lidmi, kteří byli vysvěceni v mnoha duchovních školách, ale prostě se neuvolní, mají nějakou jemnou, průsvitnou hranici, ve které jsou uvězněni, ve které se jejich energie točí jako v mýdlové bublině, takže ke spojení nemůže dojít. Neuvolní se, nevezmou si volno ze své role. Aby zachovali fazónu, jsou ochotní slevit ze svých požadavků, aby život proudil volně. Jsou ochotní se izolovat, a proto pro ně komunita také nemusí být aktuální.

Přestože my dva si dobře rozumíme a máme se hodně rádi, nějak k sobě nemůžeme přijít blíž. Mění se to, ale pomalu. Když to mám říct jednoduše, ještě nejsi úplně obyčejný.

Čekal jsem, že budeš konkrétnější. Souhlasím s tím, ale to mi moc nepomůže.

Zkusím to. Jsi inteligentní a dovedeš si ze semináře pro sebe hodně užitečného odnést. Jsi dobrý žák, nejen svých učitelů, ale i životních situací. Učíš se rychle a efektivně, ale ještě pořád nejsi obyčejný člověk, i když už víš, že tě stejně nic jiného nečeká.

Řeknu ti starý zenový příběh, trochu ho pravděpodobně popletu, ale snad se mi podaří ho vytáhnout na světlo. Učitel učí žáka střílet z luku, jako cestu k osvícení. Deset let meditací, tréninků, střílení, soustředění. Žák je bravurní střelec, nikdy nemine cíl, nikdy nezakolísá, nikdy neztratí soustředění. Je plný síly a elánu. A přijde mistrovská zkouška, tři střely na cíl, které rozhodnou o kvalifikaci žáka. Pokud zkoušku neudělá, ztrácí možnost stát se mistrem. Vystřelí první šíp a zasáhne střed. A učitel říká: „Všechno je perfektní, tvůj postoj, pohyby, přesnost, ale něco tomu chybí“. A žák přemýšlí: „Tolik dřiny, tolik knih a rozhovorů, tolik lásky k učiteli, co ještě můžu udělat? Asi by to chtělo trochu lehkosti a humoru“. Nedechne se, mrkne na mistra a bez váhání vystřelí. A slyší: „Je to lepší, ale to zásadní v tom není“. A ten člověk má poslední ránu a už žádný nápad, má prázdnou hlavu a srdce smířené, že nebude srdcem mistra. Uvolní se a vystřelí…

Anson
Praha 19. dubna 2009
© Rozkvétání 2009

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Útržky II (30.07.2010)
Útržky I (28.07.2010)
Extáze a řemeslo (06.08.2009)
Pravdivost (01.08.2009)
Smysl života (25.07.2009)
Ticho (21.07.2009)
Na zápraží (17.07.2009)
Zvyk, nebo svoboda (14.07.2009)
Bagrista s duší kněze (11.07.2009)
Mysl jako čerpadlo (07.07.2009)
Proud života (04.07.2009)
Kontrasty (30.06.2009)
Tělo (25.06.2009)
Jak na to? (18.06.2009)
Díra v plotě (16.06.2009)
Úvod k přednáškám a rozhovorům z Rozkvétání (12.06.2009)
[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 220 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!