Podle staré taoistické tradice je všechno v našem životě navzájem propojené. Toto propojení je nejlépe symbolizováno známým obrazcem jin-jang. Podle tradice je jin chápáno jako tmavé, ženské, přijímající. Jang je oproti tomu bráno jako světlé, mužské a aktivní...
Principy Jin a Jang se vzájemně proplétají a udržují v rovnováze. A tak světlo definuje zároveň i tmu, teplo chlad, jemné hrubé. Nejedná se ale o konflikt protikladů, jak by jej chápala západní filosofie. Podle taoismu jde o dvě strany jedné hory, jedna je ozářená sluncem a druhá temná, ale pořád se jedná o tu samou horu. Jinové a Jangové cykly se stále donekonečna opakují, jako například střídání noci a dne.
Jin je odstředivá síla Země, směřující zevnitř ven, směrem do vesmíru. Jsou v ní obsaženy všechny expanzivní síly a tendence našeho světa. Díky této síle rostou stromy a lidé, díky jí vznikají vznešené myšlenky. Oproti tomu je Jang dostředivá síla přicházející z kosmu a směřující do centra.
Nejčastěji používaným symbolem Jin a Jang je čínská monáda.
Stejný podíl obou principů tu leží nejen proti sobě, ale jeden vždy obsahuje i část toho druhého. V každém Jinu je i zárodekJangu a naopak. Monáda rozvinutá do prostoru nepředstavuje kouli, ale spirálu.
Jin a Jang představují tendence, které jsou navzájem protikladné, ale zároveň se doplňují. Jin a Jang tvoří komplex, který má dynamickou povahu. Jsou v pohybu, ve stálé proměně, ale vždy tak, aby byla zachována rovnováha. Pro zajímavost se podívejme na dvanáct principů relativity Jin a Jang:
- Jedno jediné nekonečno se manifestuje v tendenci zároveň protikladné a doplňující se, a to v neustálé proměně Jin a Jang.
- Jin a Jang vznikají nepřetržitě z nekonečného a věčného Tao.
- Jin je síla odstředivá, Jang síla dostředivá. Společně vytvářejí energii všech fenoménů.
- Jin přitahuje Jang a Jang přitahuje Jin.
- Jin odpuzuje Jin a Jang odpuzuje Jang.
- Jin a Jang, kombinovány v různých poměrech, vytvářejí jevy sobě nepodobné. Přitažlivost nebo odpudivost jevů je úměrná rozdílu sil Jin a Jang.
- Všechny jevy jsou pomíjivé. Poměr Jinu a Jangu se v nich neustále mění. Jin se přeměňuje v Jang, Jang se přeměňuje v Jin.
- Nic není zcela Jin ani zcela Jang. Všechno je na různých stupních vyváženo oběma těmito tendencemi.
- Neexistuje stav neutrální. Vždy převažuje buď Jin nebo Jang.
- Velké Jin přitahuje velké Jang, malé Jin přitahuje malé Jang.
- Extrémní Jin se mění v Jang a extrémní Jang se mění v Jin.
- Všechny jevy jsou Jang uvnitř a Jin na povrchu.
Atributů Jin a Jang je nepřeberné množství a zde je možné uvést jen malý příklad:
JIN JANG
ženský mužský
mínus plus
expanze kontrakce
rozptýlení soustředění
pomalý pohyb rychlý pohyb
vysoké frekvence nízké frekvence
směr vzhůru směr horizontálně či dolů
vně uvnitř
lehčí těžší
chladnější teplejší
temnější jasnější
vlhčí sušší
řidší hustší
větší menší
křehčí tvrdší
elektron proton
tropy póly
rostliny živočichové
duševní práce tělesná práce
prostor čas
chuť ostrá, kořeněná, kyselá chuť slaná, hořká
krátké vaření dlouhé vaření
šťavnaté sušší
fialová, modrá, zelená žlutá, hnědá, červená
dutý plný
noc den
poslušnost vzpupnost
emoce rozum
umělý přírodní
delší kratší
Polaritu Jin - Jang můžeme nalézt i ve své vlastní povaze a temperamentu, ovlivňuje i naše vztahy. Zvlášť nás bude zajímat rovnováha partnerského soužití, na kterou se podíváme v příštím pokračování našeho povídání.