Jmelí je posvátnou rostlinou druidů. Proč se o vánocích líbáme pod jmelím?
Ad viscum Druidae cantare solebant.
(Druidové zpívali jmelí.)
Ovidius
Jmelí bílé
Viscum album spp. L.
Použité části: větvička a list
Vedle dubu je jmelí v souvislosti s druidy rostlinou zřejmě nejčastěji zmiňovanou. Podle Plinia kněz (kněžka), oblečený do bílé róby, řezal jmelí šestý den po novoluní, nebo o letním slunovratu. K tomuto účelu sloužil zlatý srp (pozn.: srp byl zřejmě mosazný nebo kostěný, a pozlacený; čisté zlato je pro řezání jmelí příliš měkké) a zvláštní pozornost byla věnována tomu, aby se jmelí nedotklo země. Dva býci byli obětováni na počest sběru.
Za špatné znamení se pokládalo, nebylo-li druidům po dlouhou dobu dáno nalézt jmelí, a dotkla-li se useknutá rodina země.
Jmelí roste od severní Evropy na jih po severozápadní Afriku, a na vchod po Asii a Japonsko. Druhově se liší jmelí rostoucí na stromech s tvrdým a měkkým dřevem, mezi něž patří jabloň, jilm, dub, smrk, borovice a topol. Druidové pokládali za nejmocnější a nejposvátnější jmelí z dubu. Bobule zrají uprostřed zimy. Další zvláštností je, že na rostlině jsou zároveň zralé bobule, květy, zelené bobule a rašící listu. Jmelí se neřídí lineární logikou následnosti pupenů, květů a semen většiny rostlin. Pomíjí i principy heliotropismu a geotropismu - roste „vzhůru nohama“, do stran nebo jiným směrem. kterým se mu zlíbí. Další zvláštností je to, že klíčí pouze za světla, na rozdíl od ostatních rostlin. které ke klíčení potřebují tmu. Pupeny květů vyrážejí v květnu, ale otevírají se až v únoru. Bobule dozrávají následující zimu. Tento proces, od květu k plodu, trvá téměř dva roly! I samotné anglické jméno „mistletoe“ vyjadřuje specifiku jmelí: „mistl“ = jiná, odlišná, „tan“ = větvička (z anglosaštiny).
Jmelí je parazitická rostlina, přenášená zejména ptačím trusem. Tvoří kulovitý útvar o průměru až 90 cm. Samčí a samičí rostliny přijímají vodu a minerály z hostitelské rostliny a prostřednictvím forosyntézy si vytvářejí vlastní karbohydráty.
Jmelí se neřídí rytmy a zákony ročních období a v tomto aspektu připomíná nelogický a neřízený růst rakovinných buněk v těle. Už v r. 1961 ukázal laboratorní výzkum, že jmelí, spolu s dalšími rostlinami stimulujícími imunitní systém (klanopraška, kozinec, třapatka, paznechtík, heřmánek a sahal), zastavuje růst nádorů u myší. Fermentované dubové jmelí Iscador guercus stimulovalo činnost obranných buněk, a zvlášt účinné se ukázalo proti krysím hepatomům (rakovina jater). Nefermentované jmelí velmi účinně působilo proti buňkám, napadeným lidskou leukémií (MOLT 4). Bylo zjištěno, že jmelí korejské (Viscum coloratum (Komar.) Nakai), především v čerstvém stavu, efektivně zastavuje rozvoj leukémie L 1210.
Extrakty jmelí jsou silně protinádorové nejen u myší, ale i v případech Lewisova plicního karcinomu, adenokarcinomu 38 tlustého střeva a prsního adenokarcinomu C3H. Tyto látky nejsou toxické a lze je přijímat ve velkých dávkách. Průměrná dávka je 20 kapek čtyřikrát denně.
Bylinná léčba: Jmelí je bohaté na fosfor, hořčík, draslík a síru. Silně protinádorové jsou jeho proteiny, polysacharidy a tuky. Ve jmelí byly nalezeny i protinádorové bakterie. Množí obranné bursky, posiluje buněčnou cytotoxickou činnost a zvyšuje hladinu granulárních lymfocytů.
Na mnohé nervové potíže, jako např. křeče, delirium, hysterii, neuralgii, poruchy močení a srdeční poruchy, má jmelí kladný efekt. Také uvolňuje epileptické křeče, posiluje srdce a užívá se jako srdeční tonikum při břišním tyfu. Posiluje žlázy a pomáhá při zánětu slinivky břišní. Užívá-li se denně po dobu šesti měsíců, vyrovnává hormonální systém.
Doporučuje se brát jmelí po infarktu, nebo preventivně proti kornatění tepen. Zastavuje plicní a střevní krvácení, způsobené úplavicí a tyfem. Snižuje vysoký krevní tlak a zvyšuje nízký. Vyrovnává silné menstruační krvácení, bušení srdce, návaly horkostí a neurózu, způsobenou přechodem. Čerstvá šťáva z jmelí prý přináší plodnost neplodným ženám.
Antroposofická medicína vyvinula lék, Iscador, který je k dostání u antroposofických lékařů a v antroposofických lékárnách. Jinak lze jmelí užívat ve formě práškového sušeného listu, čaje a alkoholové tinktury.
Zelená rostlina se svaří podle standartních pravidel (dvě kávové lžičky na 250 ml vody), a užívá jedna polévková lžíce několikrát denně.
POZOR: Bobule nejsou určeny pro vnitřní použití! Externě je nejlépe užívat v mastech a k vymývání ran. Obecné instrukce jsou uvedeny v kapitole „Základy herbalistiky“. Odštavní se 60 g listů nebo větviček, přidá 250 ml pramenité vody a užívá jedna polévková lžíce dvakrát denně.
POZOR: Větší dávky způsobují křeče u dětí - jasný projev homeopatického charakteru jmelí. (Pozn.: Homeopatie je založena na principu similia similibus curentur - podobné at se léčí podobným. Látka, způsobující potíže u zdravého člověka, eliminuje tytéž potíže u člověka nemocného.)
Homeopatie: Homeopati užívají jmelí v nízkých potencích, nebo v „mateřské tinktuře“, na epileptickou předzvěst, petit mal, srdeční poruchy, astma spojené se dnou či revmatismem, revmatickou hluchotu, choleru, metroragii a levostrannou bolest vaječníku. Homeopati doporučují 5 - 10 kapek tinktury několikrát denně. Jmelí je více orientováno na nemoci levé poloviny těla.
Magická užití: Ani bylina, ani strom, neklasifikovatelné běžnými schématy, připomínající hvězdokupu vstřelenou do nebe lukem posvátného stromu - taková je přirozenost jmelí. Patří do doby mezi světlem a tmou, a mezi dvěma ročními obdobími. Je bránou k „jinému“.
Starý italský příběh vypráví o překrásné víle, která se zjevila jistému rytíři s obrazem zářící Luny a Svatého Grálu u nohou. V ruce držela snítku jmelí. Řekla rytíři, že díky tomuto jmelí zůstává věčně mladá a krásná.
Skandinávská Edda traduje legendu o Baldurovi - „zářícím“ bohu, sužovaném sny o přicházející smrti. Frigg, matka bohů, všechny živé bytosti zavázala přísahou, že ho nezabijí. Ale zapomněla na jmelí. Loki, jeden z prvních bohů, tradičně pokládaný za ručitele pořádku, se pokusil narušit Frigginy snahy. Dal snítku jmelí do ruky slepému Hodurovi v době, kdy se bohové bavili házením věcí po Baldurovi, kterému, jak věřili, nemohlo nic ublížit. Hodur po něm hodil I snítku jmelí a zabil ho. Země propadla zármutku, protože Baldur měl vhled do krásy zářící duchovní říše.
Se smrtí Baldura propadl svět do duchovní temnoty, „temné zimy duše“. (Z hlediska homeopatie a zásady „podobné léčit podobným“, či „to, co nemoc způsobuje, je schopno ji vyléčit“, pověst ukazuje, že jmelí - strnjce beznaděje, je zároveň klíčem k jejímu prolomení.“) Po naléhavých prosbách bohyň a bohů byl Baldurovi navrácen život a světlo duchovního Slunce znovu ozářilo Zemi.
Jmelí bylo svěřeno do opatrování bohyni lásky a lidem bylo navždy přikázáno líbat se pod jeho větvemi. Jmelí sbíráme šestý den po novoluní, nebo o letním slunovratu. Pro ochranu se nosí nebo ukládá na náležité místo. Jmelí zavěšené nad kolébkou zabrání skřítkům v únosu dítěte. Z jeho dřeva se vyrábějí amulety a šperky- ochranné talismany a záruky uzdravení.Pomáhá při lovu a oplodnění. Zavěšené v ložnici jmelí přinese krásné sny a prostřednictvím těchto snů odhalí tajemství nesmrtelnosti. Do rituální zásnubní číše se přidává pár bobulí a snítka v domě slouží k získání přízně bohyně lásky.
POZOR: Spadlé bobule a listy musí být mimo dosah dětí, které by je mohly sníst. Jmelí je výborná mnohoúčelová léčivá bylina. Dřevo je vhodné pro výrobu hůlek a rituálních nástrojů. Obkládá se jím „Ruka Slávy“ - svíce ve tvaru ruky, pálená k odrazení zlodějů.
Podle Vergilia mohl Aeneas sestoupit do Tamaru jen s ochrannou snítkou jmelí v ruce. Jmelí prý chrání člověka před vlkodlaky.
Jmelí je bylina Slunce a Jupiteru.
Ellen Evert Hopmanová: Druidský herbář