Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 21. 08. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Jaroslav Hašek:
Národ český dodnes ještě pro tanec se získá,
bohužel však vždycky tančí, jak mu jiný píská.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Země se posouvá, čas se mění
(21. 08. 2016, 3441x)
Žádejte o pomoc
(28. 09. 2016, 3059x)
Povzbuzení
(08. 09. 2016, 2984x)
Být vítězi
(17. 09. 2016, 2715x)
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2523x)

kulatý roh  Poslední komentářekulatý roh
.:
"odpověd momentálně nedokážu sesmolit, ale na youtube..."
(Léčení vnitřního dítěte)
půl na půl:
"ano, článek je užitečný, informuje o tom, jak funguj..."
(Manuál pro extroverta: Pravidla komunikace s introvertem )
bez titulku:
"Super!!! Přesně tak to je. Míla"
(Nebojte se Božích Zákonů)
Jedná se totiž o to, že ...:
"... pokud byste si nechali příjmení svého expartnera..."
(Zamyšlení pro dnešní den)
bez titulku:
"Dobrý den, podařilo se mi nedávno spojit se svým vni..."
(Léčení vnitřního dítěte)
Dotaz:
"Dobrý den, mám dotaz. Shamkhalaprashalanu jsem poprv..."
(Šankhaprakšálana)
výroba nemocných:
"Nemocní se vyrábí i jinak. Například diagnoza cukrov..."
(Jak nám vyrábějí nemoci, abychom se stali jejich zákazníky)
Životopis Míly a Eduarda Tomášových:
"Dobrý deň, pán Miloš. Som veľmi rada, že som našla ..."
(Životopis Míly a Eduarda Tomášových)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Jsou muži z Marsu a ženy z Venuše? Opravdu to takhle funguje?


Ukázka z knihy - Sebepoznání - 29. 08. 2009 (13946 přečtení)

Někteří lidé prohlašují, že vše co je psáno v knize pana Graye Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše funguje na 100%. Někteří říkají ano, funguje to, ale některé věci tam prostě nesedí. A někteří říkají ta kniha je úplně mimo mísu.

Je to velmi pozoruhodné, ale pravdu mají všichni. Jak je to možné?Podíváme-li se na to z hlediska typologie, vše se rychle objasní. Pan Gray je evidentně introvert s převahou myšlení a obklopuje se extrovertními ženami s převahou cítění. Zároveň je přesvědčen, že všichni muži jsou stejní jako on, všechny ženy jsou stejné jako ty okolo něj a když napíše knihu o sobě, píše ji pro všechny (nic z toho ovšem neplatí). A proto s ním naprosto souhlasí ti, kteří jsou stejného povahového typu (ISTJ). Nejvíce odlišné typy (například extrovertní muži s převahou intuice, cítění a vnímání - ENFP) budou pochopitelně nesouhlasit, neboť pro ně opravdu neplatí nic z pera pana Graye. Trochu blíže to objasní ukázka z knihy M. Čakrta, odborníka na typologii:

Extroverze a introverze

Psychologizující populární literatura, jako je například i u nás vydaný bestseller Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše Johna Graye, se někdy pokouší razit zavádějící stereotyp, že muži, Marťané, jsou introvertní, a ženy, Venušanky, extravertní. Skvělý pozorovací talent a brilantní formulace zde tak bohužel slouží omylu. Posuďte sami:

Je-li Marťan ve špatné náladě, nikdy nemluví o tom, co ho znepokojuje. Nikdy by neobtěžoval druhého Marťana svými problémy, pokud není přítelova pomoc nezbytná k jejich řešení. Místo toho se chová velice klidně a odejde do své soukromé jeskyně, aby o svých problémech přemýšlel a dospěl k nějakému řešení. Když takové řešení najde, cítí se mnohem lépe a jeskyni opustí.
Pokud řešení nenajde, zabývá se něčím, co mu pomůže na ten problém zapomenout, například čte noviny nebo hraje nějakou hru. [...] V takových chvílích je uzavřený, zapomnětlivý, nereaguje a je zabrán do svých záležitostí. Když s ním například někdo doma rozmlouvá, působí dojmem, jako kdyby se rozhovoru zúčastnil pouze z 5 procent... [...] Marťan se cítí dobře, když může své problémy řešit o samotě ve své jeskyni.( John Gray: Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Praha, Práh - Svan - Knižní klub 1994, str. 32)

To je příklad introvertní, nikoliv mužské reakce. A co se píše o ženách?

Když je Venušanka ve špatné náladě nebo ve stresu a chce si ulevit, vyhledá někoho, komu důvěřuje, a velice podrobně s ním své denní problémy probere. Když si takhle Venušanky své city sdělí, cítí se rázem lépe. [...] Na Venuši se svěřování se svými problémy považuje za projev lásky a důvěry, ne za obtěžování. Venušanka si připadá dobře, když má milující přátele, jimž se může svěřovat...( John Gray: Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Praha, Práh - Svan - Knižní klub 1994, str. 32)

Extraverze jako z učebnice! Podobně je to i s komunikací:

Často se stane, že muž náhle přestane komunikovat a zmlkne. O něčem takovém na Venuši nikdy nikdo neslyšel.
Muži... než promluví nebo odpovědí, napřed si všechno nechají mlčky „projít hlavou" nebo přemýšlejí o tom, co slyšeli nebo zažili. V tichosti tvoří nejsprávnější nebo nejužitečnější odpověď. Napřed ji formulují v sobě a teprve pak ji vysloví. (John Gray: Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Praha, Práh - Svan - Knižní klub 1994, str. 56)

To je opět typicky introvertní způsob komunikace. Slovní „přestřelky" jsou doménou extravertů. Introverti si odpovědi rádi promyslí, zatímco prý

ženy přemýšlejí nahlas, sdílejíce proces vnitřního objevování s... posluchačem. Dodnes ženy často přijdou na to, co chtějí říci, teprve při řeči. (John Gray: Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Praha, Práh - Svan - Knižní klub 1994, str. 56)

Dosadíme-li za slovo muž nebo Marťan výraz introvert a za ženu nebo Venušanku extraverta, máme před sebou velmi barvité vylíčení toho, co je pro obě preference, tj. introverzi a extroverzi příznačné.

 

Myšlení (T) a cítění (F)

Velmi navzájem matoucí jsou způsoby, jakým oba typy projevují náklonnost a podávají pomocnou ruku. Spouštěcím mechanismem pro lidi typu T s převahou myšlení jsou chyby a nedostatky.Typ s převahou myšlení (T) vidí snadno a ihned to, co není dobře. Chtějí-]i vám pomoci, řeknou vám, co děláte špatně, co odstranit, zlepšit nebo dělat jinak. To je přesně to poslední, co chtějí  lidé s převahou cítění (F) slyšet!  Typ F potřebuje pochvalu a ne kritiku, aby se mohli zlepšovat. Kritika je zraňuje, protože mají sklon ji brát osobně, a typ s převahou myšlení se nestačí divit, že někomu „šlápli na kuří oko", když přece chtěli pomoci. A platí to i naopak.  Typy s převahou cítění své myslící přátele chválí, když ti vědí, že výsledek není dokonalý, a přejí si, aby se jim vytkly chyby. Pochvaly od F pak mají T sklon považovat za laciné a neupřímné a pokládat je za nedostatek snahy skutečně a upřímně jim pomoci se zdokonalit.
F se někdy jeví jako emocíonálnější, ale ve skutečnosti to nemusí být vždy pravda. Typy T umějí také být senzitivní ve srovnatelné míře a intenzitě jako F. Citový typ s tím jenom má méně problémů, lépe ví, jak dát své emoce najevo, a tak se zdá více vřelý a schopnější hlubších citů než T. Naše kultura mnoha otevřenými i nenápadnými způsoby pobízí muže chovat se spíše v souladu s „chlapskými" příznaky typu s převahou myšlení T a ženy jako něžnější cítící bytosti. Tím věru neusnadňuje život oněm až 40 procentům mužů s preferencí cítění a ženám s preferencí myšlení, protože je tlačí do poloh, které jim nejsou přirozené. Tento stereotyp opět absolutizuje již citovaný John Gray, když zase skvěle popisuje rozdíly mezi lidmi s převahou myšlení T (v jeho světě muži z Marsu) a cítění F (u něj ženami z Venuše), které zase přiřazuje nesprávným příčinám:

[Muži] prožívají uspokojení především tehdy, jsou-li úspěšní a výkonní. Všechno je na Marsu obrazem této stupnice hodnot. Dokonce i oblečení je tam navrženo tak, aby vyjadřovalo kvalifikaci a schopnosti. Policisté, vojáci, obchodníci, vědci, taxikáři, montéři a šéfové nosí uniformu, nebo aspoň pokrývku hlavy, ukazující jejich schopnosti a sílu... Více je zajímají věci a děje než lidé a city. ,.. Dosahovat svých cílů je pro Marťana velíce důležité, protože je to jeho způsob, jak dokázat svou schopnost a mít diky tomu dobrý pocit.
Venušanky mají jinou škálu hodnot. Cení si lásky, komunikace, krásy a vzájemných vztahů. ... Jejich osobnost je určována city a kvalitou jejich vztahů [.,.] věnují větší úsilí snaze žít spolu v harmonii, pospolitosti a láskyplné spolupráci, než stavbě dálnic a výškových budov. Vztah je pro ně důležitější než práce a technika. Nenosí uniformy... naopak je těší strojit se každý den jinak, podle toho, jak se cítí. Komunikace je pro ně věcí prvotní důležitosti. Projevovat osobní pocity je pro ně důležitější než dosahovat cílů a úspěchu. (John Gray: Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Praha, Práh - Svan - Knižní klub 1994, str. 21-23)

Odlišný je jejich přístup k problémům. Pro T je konečným soudcem logika. Když se T rozhodují, jakoby udělají úkrok vzad, poodstoupí, aby se na věc mohli podívat zvenčí a v náležité perspektivě, logicky a neosobně záležitost zhodnotí a táží se: „Dává to smysl? Jaká jsou pro a proti? Jaké bude mít to či ono důsledky?" Chtějí rozhodovat objektivně a spravedlivě, padni komu padni, podle předem dohodnutých pravidel a zásad. I když třeba z osobního hlediska nemusí s řešením vždy zcela souhlasit, nejdůležitější pro ně je jeho nestrannost, kterou neochvějně ctí. U cítících F je proces přesně opačný. Ti udělají krok vpřed se snahou se do problému vnořit, pohroužit se do něj. Táží se „Jaký z toho mám pocit? Jak se to dotkne mě i ostatních? Jak by mi bylo v jejich kůži? Je to správná věc?" Rozhodnutí mají sklon personalizovat, prožívat osobně. Spíše jim jde o slitování a soulad než o nestrannost a věcnou správnost. Hledají proto polehčující okolnosti a omluvy, které by ospravedlnily výjimku z příliš tvrdého pravidla.
Rozdílný přístup k problémům je patrný i tehdy, chce-li jeden druhému pomoci. Opět výstižně, pokud jde o charakteristiky, a opět omylně, pokud jde o jejich vysvětlení, John Gray:

Začít řeč o problému znamená na Marsu žádat o radu. Druhý Marťan se takovou příležitosti cítí poctěn. Automaticky si nasadí klobouk pana Zařídila, chvíli poslouchá, a pak poskytne nějaké rady. ...Tento... zvyk je jedním z důvodů, proč muži instinktivně nabízejí řešení, když ženy hovoří o svých problémech. Když žena, zcela bez jakéhokoli záměru, ...se snaží nahlas ventilovat své všední problémy, muž se mylně domnívá, že žádá o nějakou odbornou radu. Hned si nasadí čepici pana Zařídila a začne radit; to je jeho způsob, jak projevit lásku a ochotu pomoci. Chce ženě pomoci vyřešit její problémy, aby se cítila lépe, chce jí být užitečný. Má pocit, že jeho snaha může být oceněna, a on sám se tak stane hodným její lásky, když je jeho schopností využito k řešení jejích problémů. ...Vůbec ho nenapadne, že by mohl poskytnout oporu už tím, že projeví pochopení a zájem. Neví, že na Venuši hovor o problémech není výzvou k navržení řešení. (John Gray: Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Praha, Práh - Svan - Knižní klub 1994, str. 22)

Dosaďme za muže lidi s preferencí myšlení a za ženy osoby s preferencí cítění a máme zde skvělý popis toho, co a jak se může i přes ty nejlepší úmysly pokazit.

V našem civílízačním okruhu jsou trochu ve výhodě lidé s citovou preferencí. Školství u nás totiž posiluje a rozvíjí spíše myšlení a tak ti, kteří mají převahu cítění, získají určitý cvik a zkušenost s opačnou polohou.Typy T jsou školou utvrzováni ve svém přístupu a nemají odpovídající možnost poznat typ F, a proto tato schopnost u nich často zůstává méně rozvinutá.
Oba tyto typy spolu mohou dobře vycházet, tím více, čím lépe rozumějí zdrojům svých rozdílů a respektují je. Lze říci, že T a F mohou být komplementární způsobem, který u ostatních párů nelze předpokládat. Lidé s převahou myšlení občas instinktivně vyhledávají názory svých „citlivějších" protějšků a naopak. Pochopí-li člověk typu F, že i T také mívá hluboké, i když ne vždy na první pohled patrné a viditelné emoce a city, a jakmile také T vezme na vědomí, že i F umí myslet logicky a „rozumně“, i když se to verbálně nemusí hned projevit, jejich rozpory a nedorozumění mají sklon začít vyprchávat.

Ukázka z knihy: Michal Čakrt: Typologie osobnosti, přátelé, milenci, manželé, dospělí a děti. Management Press, Praha 2004, ISBN 80-7261-112-7

Zajímavý rozhovor s autorem knihy M. Čakrtem si můžete přečíst na ihned.cz.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
15. 08. 2019:

Čtvteční postřehy Terezy Spencerové:
• NATO si stěžuje, že ruské stíhačky v úterý odháněly od civilního letadla, v němž letěl ministr obrany Šojgu, španělskou alianční stíhačku "nebezpečným způsobem"… a prý jen "profesionalismus" aliančního pilota zabránil nebezpečné situaci… stížnost je pozoruhodná, neboť NATO současně připouští, že ruský civilní letoun měl "platný letový plán", letěl v mezinárodním vzdušném prostoru a navíc se i náležitě identifikoval…
• po nedávných pohrůžkách amerického velvyslance v Berlíně, že americké jednotky mohou být z Německa staženy, Merkelová slibuje navýšení zbrojních výdajů, jak požadují USA…
• na stěně manhattanského sídla mrtvého miliardářského pedofila Epsteina prý vyšetřovatelé objevili mimo jiné obří obraz, na němž Bill Clinton sedí v modrých šatech a červených lodičkách v prezidentské Oválné pracovně… Epsteinova "madam" Ghislaine Maxwellová byla mezitím objevena v odlehlém luxusním sídle v Nové Anglii, kde žije s vrcholným manažerem a členem supervlivné Rady pro zahraniční záležitosti (CFR) Scottem Borgersonem…
• kvůli obviněním z nevhodného chování k ženám byly zrušeny dva americké koncerty Placida Dominga…

Celý článek...


14. 08. 2019:

Bývalý senátor a exšéf Agrární komory Jan Veleba o Gretě (vepřovém a hraboších):
"Připomíná mi to anarchii. Tato slečna nemůže v patnácti letech rozumět světu, nemůže rozumět světovému klimatu, nemůže rozumět politice. Je to divadlo a stojí za ní nějaký kapitál nebo obrovská zelená lobby. Ta dívka je loutkou zelené lobby, která si ji vodí. Považuji to za nebezpečné. Jde o učebnicový příklad, jak uměle začít něco ovlivňovat. Kdyby tu Gretu ukázal Milion chvilek na Letné, tak se naše média zblázní a lidi by tam z toho omdlévali. Se seriózním přístupem k problému klimatu a počasí to nemá nic společného. Rozum mi nebere, že se k tomu propůjčuje i Svatý otec. V každém případě tato slečna není tím, kdo by znal světové děje a souvislosti. Nicméně to asi dopadne tak, že se z ní stane pravděpodobně světová politická hvězda..."

Celý článek...


07. 08. 2019:

Středeční postřehy Terezy Spencerové:
• po 16 oficiálně oznámených "konečných vítězstvích" nad Daešem Pentagon přiznává očividné, totiž, že Islámský stát v Sýrii a Iráku žije a znovu prospívá...
• Bolton nově vysvětluje americké odstoupení od dohody o raketách krátkého a středního doletu… už neviní Rusko, ale ukazuje na Čínu, která účastníkem smlouvy nebyla...
• Google se netají tím, že svými algoritmy hodlá zabránit Trumpovu znovuzvolení v roce 2020, a tak mu Trump slibuje: "Budeme Google pečlivě sledovat"… kde je konec "ruskému vměšování"?...
• jakýkoli turecký vojenský vpád do Sýrie bude "nepřijatelný" a USA mu zabrání, hrozí šéf Pentagonu kvůli avízované turecké ofenzívě proti "americkým" syrským Kurdům… ale zní to jako by hájil zájmy samotné Sýrie… tedy kromě toho, že Turecko do Sýrie vpadlo už dávno a je tam pořád… ostatně stejně jako USA… dva ilegální okupanti se hádají, kdo kam smí a kdo ne...
• přinejmenším ukrajinský zákon o lékařské záchranné službě byl převzat z USA, a to i "s chlupama", a tak umožňuje volat sanitku "z jakéhokoli místa Spojených států"...

Celý článek...


07. 08. 2019:

Zakladatel ODS a hudebník Petr Štěpánek: "Když policie mlátí lidi v Moskvě nebo v Hongkongu, naše média se mohou přetrhnout. Když policie mlátí lidi v Barceloně nebo v Paříži, není třeba to ukazovat...
Když policie mlátí lidi v Moskvě, ministr zahraničí Petříček spěchá psát protestní nótu. Když policie mlátí lidi v Paříži, ministr zahraničí Petříček ani nemukne. Už tomu rozumíte?
Vítejte v Zemi dvojího metru!
"

Celý článek...


24. 07. 2019:

Ivan Hoffman: "Osobní zkušenost je nepřenosná, a ti, kteří pamatují časy, kdy si u nás lidé byli vcelku rovni, byť v nedostatku, jsou nekompatibilní s generacemi, které už za samozřejmost považují hlubokou sociální nerovnost a nespravedlnost a mají za přirozené, že je člověk člověku vlkem. Kdo pamatuje časy, kdy „bez práce nebyly koláče“, těžko akceptuje generace, které pracujícím člověkem pohrdají. Budoucnost samozřejmě patří mladým, ale nějaký čas ještě, zahleděni do mobilů, budou zakopávat o nás, co jsme tu zbyli jako svědci zaniklého světa...
Odkaz 17. listopadu je dávno „zavražděn“ jeho protagonisty, takže by zmínění pánové
(Zeman a Babiš) museli zamordovat mrtvolu. Přiznávám, že mi to nekonečné okopávání premiérových a prezidentových kotníků už připadá trapné...
To, co se označuje termínem liberální demokracie, není nic jiného, než starý známý kapitalizmus, který dnes má globální ambice. Liberální demokracie je prorežimní ideologie, podporovaná mediálním mainstreamem a jak je tomu za všech režimů, i ten liberálně demokratický je o sobě pevně přesvědčen, že je něco lepšího, respektive to nejlepší, k čemu společnost mohla dorůst...
Z jedné strany jsme svědky toho, jak se bagatelizují tradice a boří přirozený řád, z druhé strany dostávají zelenou nejrůznější deviace a devianti. Považuji liberální demokracii za politický nešvar, kterému je nejvyšší čas se vzepřít obranou přirozeného světa..
"

Celý článek...


22. 07. 2019:

Vidlák: "Před několika dny jsem si přečetl u Terezy Spencerové, že americké děti se nejvíc chtějí stát youtubery a čínské děti se nejvíc chtějí stát astronauty. Tedy tchaikonauty. Petr Kubáč uváděl v jednom ze svých článků krásný příklad proč dnes tolik lidí studuje sociologii, ale skoro nikdo se nechce stát instalatérem. Inu, pokud vám jako instalatérovi potečou trubky, tak všichni vědí, že jste blbec. Když jako sociolog budete celý život kecat kraviny, nikdo to nepozná...
Inu, všichni chtějí být youtubery, sociology, manažery a to proto, aby se nepoznalo, že nic neumějí a k ničemu vlastně nejsou...
"

Celý článek...


20. 07. 2019:

Sobotní postřehy Terezy Spencerové:
• nejvíc amerických a britských dětí se chce stát youtubery, zatímco nejvíc čínských dětí astronauty… fascinující…
• Huawei už nehledá náhradu za operační systém Android od Googlu… vlastní operační systém Hongmeng ponechá pro použití mimo smartfouny… znamená to, že Trumpova administrativa Googlu povolila s tím „supernebezpečným“ Huawei dál spolupracovat?...
• Rusko vede tajné rozhovory s Nizozemskem v souvislosti s vyšetřováním tragédie malajsijského boeingu z roku 2014 nad Donbasem… o čem? nikdo neví, je to tajné…
• jen co USA kvůli nákupu ruských protiraketových systémů S400 vyřadily Turecko z programu stíhaček F35, přišlo Rusko s nabídkou stíhaček Su35…

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!