Týrání Manninga, podezřelého z úniku informací se přiostřuje, přesto že se neprokázalo žádné spojení s WikiLeaks.
Právní zástupce Bradleyho Manninga, vojáka, jenž údajně poskytl tajné dokumenty serveru WikiLeaks, obviňuje americkou armádu ze stupňování krutého zacházení s jeho klientem, který nadále zůstává za mřížemi. Zmíněný právník David Coombs uvádí, že Manning byl minulý týden dočasně umístěn pod přísnější dohled z důvodu možné sebevraždy, přestože známky tohoto rizika podle posudku psychiatra nevykazuje.
Podle slov Coombse armáda zrušila Manningovi jeho jedinou hodinu cvičení a kromě spodního prádla jej doslova vysvlékla z oblečení. Pokrývky, polštář a veškeré osobní věci má zabaveny již od července 2010. Armáda rovněž Manningovi zarazila návštěvy.
Manningův přítel David House a bloggerka Jane Hamsher byli v neděli zadrženi na vojenské základně Quantico ve Virginii a bylo jim tak znemožněno Manninga navštívit. Přinesli s sebou protestní petici proti jeho vězeňským podmínkám se 42 tisíci podpisy. House veřejně prohlásil, že Manningův psychický i tělesný stav se vlivem téměř nepřetržité samovazby znatelně zhoršil. Tuto dvojici zadrželi na dvě hodiny a propustili ji až poté, co vypršela Manningova určená doba návštěv. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International naléhá na americké úřady, aby tvrdé zacházení s Manningem zmírnily.
Programová ředitelka Amnesty International pro Ameriku Susan Lee uvedla: „Manning nebyl uznán vinným ze žádného trestného činu, ale zdá se, že vojenské úřady využívají všech dostupných prostředků k jeho potrestání během vazby.” Podle amerického televizního zpravodajství NBC News vojenští vyšetřovatelé nemohou najít přímé spojení mezi Manningem a WikiLeaks. Zatím marně pátrají po důkazech pro obvinění, že Manning předal tajné americké spisy přímo Julianovi Assangeovi, zakladateli WikiLeaks. Nemají ani důkazy, že tito dva muži byli v kontaktu.
25/1/2011 (Zdroj: Democracy Now, Amnesty International)