Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 09. 07. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Francouzský osvícený právník a spisovatel Françoise de Pitaval (*1673 - 1743):
Jakékoliv setkání s právem znamená katastrofu pro každého, ať je již vinen nebo ne.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2499x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2472x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2462x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2361x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Koloběh zodpovědnosti


Petr Kubala - Společnost a vztahy - 09. 03. 2012 (3692 přečtení)

Kdo přebírá a uplatňuje svou zodpovědnost? Zdá se, že v dnešním světě se jednotlivci účastní činností daleko přesahující jejich vlastní vliv. Dílo jednotlivce je jen dílčím střípkem ve velkém koloběhu navazujících činností mnoha dalších. Člověk si může připadat málo významný v celém tom díle a možná i jeho díl zodpovědnosti mu tak přijde málo významný. Tím se možná vytrácí zodpovědnost docela.
Jak jinak vysvětlit selhávání naší civilizace jako celku? V naší civilizaci jsou patrné dvě významné vlastnosti – zvědavost a činorodost. Ta první podporuje vznik nejrůznějších nápadů, druhá je o překot uskutečňuje. Ta třetí – zodpovědnost, která by první dvě korigovala, chybí, nebo alespoň pokulhává.KOLOBĚH ZODPOVĚDNOSTI

Kdo přebírá a uplatňuje svou zodpovědnost? Zdá se, že v dnešním světě se jednotlivci účastní činností daleko přesahující jejich vlastní vliv. Dílo jednotlivce je jen dílčím střípkem ve velkém koloběhu navazujících činností mnoha dalších. Člověk si může připadat málo významný v celém tom díle a možná i jeho díl zodpovědnosti mu tak přijde málo významný. Tím se možná vytrácí zodpovědnost docela.
Jak jinak vysvětlit selhávání naší civilizace jako celku? V naší civilizaci jsou patrné dvě významné vlastnosti – zvědavost a činorodost. Ta první podporuje vznik nejrůznějších nápadů, druhá je o překot uskutečňuje. Ta třetí – zodpovědnost, která by první dvě korigovala, chybí, nebo alespoň pokulhává.

Může zde fungovat podobný princip jako ve velkých organizacích, kdy se vám v pozici zákazníka můžete dostat do zajímavé situace. Mluvíte např. s někým na přepážce a žádáte změnu v nějaké části smlouvy, nebo byste si přáli upravit cenu. Obchodník vám odpoví: „To je tak nastavené, do toho já nemůžu zasáhnout. To já nemohu změnit.“ Vám by pomohlo jednat s někým, kdo věc změnit může, ale ten člověk je pro vás nedostupný. Chtěli byste se zlobit, ale na toho člověka, který s vámi jedná, se zlobit nemá smysl, protože ten za to nemůže a zlobit se na někoho, ke komu se nemůžete dostat, nemá smysl. Tak se vám stane, že pokrčíte rameny a dané podmínky přijmete za hotové a neměnné. Stanete se obětí rozložené zodpovědnosti.

Jak to funguje v koloběhu společnosti? Lidé většinou mají nějakou primární motivaci, která řídí jejich jednání a ostatní faktory se k ní nějakým způsobem přidružují. Zkusme si pojmenovat některé společenské skupiny.

Motivace „mocných“ je více moci a bohatství. Tito vlastně mohou být na začátku, nebo v rozhodujícím článku řetězce, neboť mají největší podíl vlivu na uskutečnění nebo zabrzdění realizace nějakých nápadů. Kde ale hledat zodpovědnost u lidí, jejichž primárním motivem je získat více moci a bohatství?

Ale začněme od začátku. Vědci a vynálezci mají motivaci na něco přijít, něco pochopit, něco vynalézt. Bylo pro mě zajímavé slyšet na jedné debatě o jaderné energii, kde byly různě zaměřené strany. Zástupce vědeckých kruhů podotkl: „My se nezabýváme tím, jestli je to správné nebo špatné. My se zabýváme otázkou: „Za jakých podmínek to bude fungovat?“ Od jiných vědců můžete slyšet: „Mým úkolem není řešit, jak konkrétně se můj výzkum využije. Mně zajímá to, že na to přijdu a že posunu poznání dál.“ Poznání samo o sobě je v pořádku.

Jenže, pak se do věci vloží „kalkulátoři“ a ti spočítají, jestli a za jakých podmínek je možné na dané věci vydělat. Pokud najdou cestu jak ano, „mocní“ dají pokyn „manipulátorům“, aby vytvořili poptávku u spotřebitelů. Manipulátoři si „hrají“ - tvoří kampaně, reklamy, svou práci často dělají proto, že je baví, líbí se jim dělat hezky vypadající, oslovující, ohromující věci. Pokud se jim povede vytvořit poptávku, objeví se „výrobci“. (Do této části se někdy vloží i „zákonodárci“, kteří určitou potřebu lidí mohou uzákonit a nařídit – např. přilby na kole nebo dětské sedačky v autě.) Motivace výrobců je vyrábět a na otázku „proč?“ nebo „k čemu je to dobré?“ odpoví: „Lidi to chtějí. My „jen“ uspokojujeme přání a touhy lidí.“ „Prodejci“ už to pak „jen“ prodávají a dodávají.

Tak nějak se stává, že je na světě spoustu zbytečných a nesmyslných věcí, které lidí kupují a mají pocit, že je potřebují.

Logicky by člověk řekl, že nebýt manipulátorů a mocných, celý koloběh by se vůbec nerozběhl. Jenže u těchto dvou skupin jde zodpovědnost za celek, případně jiné oblasti etiky, do pozadí a nelze je očekávat. Jaká tedy zbývá šance? Že koloběh přeruší lidé na jiných úrovních. Říká se, že zodpovědný může být spotřebitel, ale jak, když je zmanipulovaný? Zodpovědný by mohl být výrobce, kdyby řekl, že danou věc nebude vyrábět, protože mu přijde zbytečná, nevhodná, škodlivá... Ale když to lidi chtějí...

Zodpovědný by mohl být prodejce, ale ten se jen z toho, co je k mání, snaží vybrat to nejlepší, ale po smyslu celého prodeje a dopadu na okolí se ptá málokdy, neboť by neměl z čeho žít. A vědec či vynálezce? Ten přece posouvá poznání a nepřísluší mu rozhodovat o tom, jak bude využito.

Každý má v tom koloběhu možnost říci „ne“ a svým dílem zastavit nějaký řetězec. Akorát v tom množství zúčastněných si jednotlivec připadá často tak bezvýznamný, že radši mávne rukou a přidá se k ostatním. Jenže ať to probírám, jak to probírám, největší šance na zodpovědné „ne“ můžeme hledat právě u jednotlivce, neboť ten je nejsvobodnější ve své volbě. Svobodnější než organizace či skupina, která už vždy zohledňuje a zastupuje určité zájmy. Proto mám pocit, že jsme každý z nás velmi významný a že na našem drobném „ano“ či „ne“, která denně dáváme desítkám věcí v našem životě, hodně záleží.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...


11. 06. 2020:

Mnislav Zelený-Atapana: "Naivně jsme si mysleli, že Západ sem přichází proto, aby nás osvobodil a aby nám pomáhal. Ale od začátku mi to bylo podezřelé, protože obchodník nikam nepřichází, aby pomohl. Obchodník chce vždy vydělat, za každou cenu, i kdyby to mělo být až za pár let. Naše náruč byla otevřená až příliš. To, že jsme ztratili soběstačnost ve všem, je tragické. A zvláště ve strategických záležitostech, jako je voda, jídlo, léky a podobně...
V devětaosmdesátém jsem se smál, když se u nás říkalo, jaké máme špatné výrobky, potraviny, salámy jak jsou hnusné... Ale jak se otevřely hranice, tak Rakušáci jezdili na jižní Moravu a skupovali je v obrovském množství...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!