Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 16. 10. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Mark Twain:
Někdy váhám nad tím, jestli svět řídí chytráci, kteří si s námi hrají, nebo imbecilové, kteří to myslí vážně.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2664x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2631x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2578x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2510x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2426x)
Upozornění
(28. 11. 2016, 2379x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Koloběh zodpovědnosti


Petr Kubala - Společnost a vztahy - 09. 03. 2012 (3409 přečtení)

Kdo přebírá a uplatňuje svou zodpovědnost? Zdá se, že v dnešním světě se jednotlivci účastní činností daleko přesahující jejich vlastní vliv. Dílo jednotlivce je jen dílčím střípkem ve velkém koloběhu navazujících činností mnoha dalších. Člověk si může připadat málo významný v celém tom díle a možná i jeho díl zodpovědnosti mu tak přijde málo významný. Tím se možná vytrácí zodpovědnost docela.
Jak jinak vysvětlit selhávání naší civilizace jako celku? V naší civilizaci jsou patrné dvě významné vlastnosti – zvědavost a činorodost. Ta první podporuje vznik nejrůznějších nápadů, druhá je o překot uskutečňuje. Ta třetí – zodpovědnost, která by první dvě korigovala, chybí, nebo alespoň pokulhává.KOLOBĚH ZODPOVĚDNOSTI

Kdo přebírá a uplatňuje svou zodpovědnost? Zdá se, že v dnešním světě se jednotlivci účastní činností daleko přesahující jejich vlastní vliv. Dílo jednotlivce je jen dílčím střípkem ve velkém koloběhu navazujících činností mnoha dalších. Člověk si může připadat málo významný v celém tom díle a možná i jeho díl zodpovědnosti mu tak přijde málo významný. Tím se možná vytrácí zodpovědnost docela.
Jak jinak vysvětlit selhávání naší civilizace jako celku? V naší civilizaci jsou patrné dvě významné vlastnosti – zvědavost a činorodost. Ta první podporuje vznik nejrůznějších nápadů, druhá je o překot uskutečňuje. Ta třetí – zodpovědnost, která by první dvě korigovala, chybí, nebo alespoň pokulhává.

Může zde fungovat podobný princip jako ve velkých organizacích, kdy se vám v pozici zákazníka můžete dostat do zajímavé situace. Mluvíte např. s někým na přepážce a žádáte změnu v nějaké části smlouvy, nebo byste si přáli upravit cenu. Obchodník vám odpoví: „To je tak nastavené, do toho já nemůžu zasáhnout. To já nemohu změnit.“ Vám by pomohlo jednat s někým, kdo věc změnit může, ale ten člověk je pro vás nedostupný. Chtěli byste se zlobit, ale na toho člověka, který s vámi jedná, se zlobit nemá smysl, protože ten za to nemůže a zlobit se na někoho, ke komu se nemůžete dostat, nemá smysl. Tak se vám stane, že pokrčíte rameny a dané podmínky přijmete za hotové a neměnné. Stanete se obětí rozložené zodpovědnosti.

Jak to funguje v koloběhu společnosti? Lidé většinou mají nějakou primární motivaci, která řídí jejich jednání a ostatní faktory se k ní nějakým způsobem přidružují. Zkusme si pojmenovat některé společenské skupiny.

Motivace „mocných“ je více moci a bohatství. Tito vlastně mohou být na začátku, nebo v rozhodujícím článku řetězce, neboť mají největší podíl vlivu na uskutečnění nebo zabrzdění realizace nějakých nápadů. Kde ale hledat zodpovědnost u lidí, jejichž primárním motivem je získat více moci a bohatství?

Ale začněme od začátku. Vědci a vynálezci mají motivaci na něco přijít, něco pochopit, něco vynalézt. Bylo pro mě zajímavé slyšet na jedné debatě o jaderné energii, kde byly různě zaměřené strany. Zástupce vědeckých kruhů podotkl: „My se nezabýváme tím, jestli je to správné nebo špatné. My se zabýváme otázkou: „Za jakých podmínek to bude fungovat?“ Od jiných vědců můžete slyšet: „Mým úkolem není řešit, jak konkrétně se můj výzkum využije. Mně zajímá to, že na to přijdu a že posunu poznání dál.“ Poznání samo o sobě je v pořádku.

Jenže, pak se do věci vloží „kalkulátoři“ a ti spočítají, jestli a za jakých podmínek je možné na dané věci vydělat. Pokud najdou cestu jak ano, „mocní“ dají pokyn „manipulátorům“, aby vytvořili poptávku u spotřebitelů. Manipulátoři si „hrají“ - tvoří kampaně, reklamy, svou práci často dělají proto, že je baví, líbí se jim dělat hezky vypadající, oslovující, ohromující věci. Pokud se jim povede vytvořit poptávku, objeví se „výrobci“. (Do této části se někdy vloží i „zákonodárci“, kteří určitou potřebu lidí mohou uzákonit a nařídit – např. přilby na kole nebo dětské sedačky v autě.) Motivace výrobců je vyrábět a na otázku „proč?“ nebo „k čemu je to dobré?“ odpoví: „Lidi to chtějí. My „jen“ uspokojujeme přání a touhy lidí.“ „Prodejci“ už to pak „jen“ prodávají a dodávají.

Tak nějak se stává, že je na světě spoustu zbytečných a nesmyslných věcí, které lidí kupují a mají pocit, že je potřebují.

Logicky by člověk řekl, že nebýt manipulátorů a mocných, celý koloběh by se vůbec nerozběhl. Jenže u těchto dvou skupin jde zodpovědnost za celek, případně jiné oblasti etiky, do pozadí a nelze je očekávat. Jaká tedy zbývá šance? Že koloběh přeruší lidé na jiných úrovních. Říká se, že zodpovědný může být spotřebitel, ale jak, když je zmanipulovaný? Zodpovědný by mohl být výrobce, kdyby řekl, že danou věc nebude vyrábět, protože mu přijde zbytečná, nevhodná, škodlivá... Ale když to lidi chtějí...

Zodpovědný by mohl být prodejce, ale ten se jen z toho, co je k mání, snaží vybrat to nejlepší, ale po smyslu celého prodeje a dopadu na okolí se ptá málokdy, neboť by neměl z čeho žít. A vědec či vynálezce? Ten přece posouvá poznání a nepřísluší mu rozhodovat o tom, jak bude využito.

Každý má v tom koloběhu možnost říci „ne“ a svým dílem zastavit nějaký řetězec. Akorát v tom množství zúčastněných si jednotlivec připadá často tak bezvýznamný, že radši mávne rukou a přidá se k ostatním. Jenže ať to probírám, jak to probírám, největší šance na zodpovědné „ne“ můžeme hledat právě u jednotlivce, neboť ten je nejsvobodnější ve své volbě. Svobodnější než organizace či skupina, která už vždy zohledňuje a zastupuje určité zájmy. Proto mám pocit, že jsme každý z nás velmi významný a že na našem drobném „ano“ či „ne“, která denně dáváme desítkám věcí v našem životě, hodně záleží.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
05. 10. 2019:

Ekonomka Markéta Šichtařová: "Ministerstvo práce a sociálních věcí se vytasilo s třicetistránkovou příručkou pro provozovatele takzvaných mikrojeslí. Příručka obsahuje instrukce, jak batolátkům vymýt mozek a udělat jim binec v jejich pohlaví. Nabádá k tomu, aby se během her ‚potíralo rozdělení na muže a ženy‘. Aby se klukům stejně jako holčičkám dávaly panenky a holkám zase autíčka...
Proč stejný druh lidí zbožňuje a hájí Gretu, jejíž loutkovodiči v podstatě vyzývají k diktatuře? Proč stejný typ lidí je ochoten uvažovat o tom, že se (pro začátek) ve školních jídelnách zakáže maso? Proč tihle lidé obyčejně hájí norský Barnevernet a byli by nejraději, kdyby se zavedl i u nás?...
"

Celý článek...


03. 10. 2019:

Zemřel Karel Gott - komentář z Internetu: "oceňuji jeho pracovitost, laskavou lidskou stránku, rozhled i to, že po roce 89 se nedal ke zlodějům, neobrážel VIP dýchánky kavárny, žádné politické uskupení si ho nekoupilo. Vytvářel v zahraničí o republice dobrý obraz, vydělal státu spoustu valut, danil doma, ne v daňovém ráji. Zůstal svůj.
Mrkl jsem jen na minutku jinam a už to jede. Knížepán, Klvaňa, Stanjura, Bělobrádek, Šídlo, Roman Týc, Jakub Janda, že prý zpíval i v Rusku a za komunistů.... u jiných, co se dnes angažují na správné straně, to samozřejmě nevadí. Vytáhli i autistu, kdysi dětského maskota Trautenberga, Mikiho Kotase. Jsem zvědavý, co na to bojovník proti sochám z Prahy 6 nebo Milionové chvilky... Nic pozitivního nedokázali, proti Goťákovi jsou ubožáci. Lumpové, co stojí proti vlastnímu národu, se přede všemi zase veřejně odkopávají...
"

Celý článek...


29. 09. 2019:

Jiří Zimola: "Hroutí se mi svět. Svatý Václav nežil, Koněv neosvobodil a Červená Karkulka sežrala vlka. Ještěže mi na nezávislé veřejnoprávní ČT vysvětlí, jak mám zacházet s fake news! :-)"

Celý článek...


27. 09. 2019:

Novinářka Lucie Groene Odkolek: "Miloš Zeman by za normálních okolností určitě přišel položit květiny, ale logicky nechce, aby vzpomínka na rok 1989 byla opět zneužita k projevům „pohrdání Zemanem“. Místo zpráv o oslavách 30. výročí 17. listopadu by se na první stránky tisku dostali ti, kteří mediálně nejúčinněji urazili prezidenta. Do situace, kdy prezident raději zůstane doma, nás tedy dostali právě ti, co si o sobě z nepochopitelných důvodů myslí, že jsou slušnější než Miloš Zeman, a potom se před novináři předvádějí v trapnostech..."

Celý článek...


24. 09. 2019:

Jana Bobošíková: "Dokud se nenajde většina ve Sněmovně, která by jasně prohlásila, že Česká televize neplní svou zákonnou funkci – tedy poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názoru – jsou tyto diskuse zbytečné. Jediný, kdo může změnit současný stav zpravodajství a publicistiky České televize, jsou poslanci. Ti ale, přestože často deklarují nespokojenost s Českou televizí, odvahu situaci řešit nemají. Česká televize je nyní skutečně nezávislá v tom smyslu, že si děla co chce, protože ti, kdo mají vynucovat dodržování zákona o ČT, na svou povinnost rezignovali..."

Celý článek...


17. 09. 2019:

Bývalý šéf vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor: "Ta samolibost, že já to vím nejlépe a ostatní jsou minimálně hlupáci, pokud ne ruští agenti, přisluhovači Kremlu a Číny a podobně, je velmi nešťastná, a navíc často sklouzává do polohy osobní, urážlivé. Navenek to samozřejmě ovlivňuje to, jak se k sobě lidé chovají...
Já stále věřím tomu, že je správná teze, že Koněv osvobodil Prahu, protože tlak jeho vojsk donutil generála Toussainta uzavřít smlouvu s generálem Kutlvašrem a s Josefem Smrkovským, nechat zde těžké zbraně a zmizet. Jinak by tu Prahu Němci rozflákali, kdyby nebyli pod tlakem.
.."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Spisovatel, autor historických knih Václav Junek: "z vyššího hlediska české moderní historie jde opravdu jen o ten šum (kauza sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva), navíc vyvolaný přibližně těmi samými elementy, které (například) pod vedením Franty Sauera ze Žižkova se vší jim vlastní hloupostí skácely Mariánský sloupu na Staroměstském náměstí v listopadu 1918 a jistě také v přibližně stejné době dosáhly likvidace pomníku jednoho z největších českých vojevůdců maršála Radeckého. To ale opravdu jen pro příklad. Stejného druhu ovšem byla pozdější praxe nacistů ve věci pomníků Ernesta Denise, plukovníka Švece, prezidenta Wilsona i mnoha dalších. A to nemluvím už vůbec o komunistech a jejich tak oblíbeném obrazoborectví..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!