Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 20. 11. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
George Bernard Shaw:
Demokracie je posledním trikem tyranie.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2815x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2764x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2679x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2598x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2521x)
Upozornění
(28. 11. 2016, 2452x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Kouzla mezilidské komunikace


Lída Mandelová - Společnost a vztahy - 06. 11. 2009 (4702 přečtení)

diskuse

Dneska člověk všude slyší hodně kritizování – stačí se podívat, jak spolu komunikují politikové i čtenáři v komentářích na stránkách novin; taky při blogování na netu je to běžné. 

Zajímavý je důvod, proč je tak důležité si "uchovat tvář."Když se během života nevytvořil vhled do vlastního emocionálního sejfu a člověk se s ním nenaučil pracovat, jakákoliv kritika nebo pochvala v něm vyvolá silnou odezvu, která ovlivní jeho komunikaci s okolím: ta je pak řízená bezděčnými reakcemi typu útok - útěk. Sebeobrannou reakci má na starost starší část mozku, kterou máme společnou se zvířaty, a její vnější projevy můžou mít řadu podob, například i různé druhy manipulace, od zjevných snah až po ty utajené s různým stupněm rafinovanosti.

Ovlivňovat druhé odsuzováním nebo pochvalou má svoje výhody: je to šance hnout někomu žlučí a vyprovokovat ho, nebo příležitost udělat si z něho příznivce svým obdivem a pochvalou. Vzniká tak účelové jednání, jeden z řady sebeobranných programů, při kterých je činnost šedé kůry mozkové řízená podkorovými oblastmi. Když se u dospělého mozku taková dovednost plně rozvine, člověk dokáže jednat na dvou rovinách současně. Na příklad rozhorleně kritizuje nějakou nepravost, o tu ale ve skutečnosti nejde; kritika je jen prostředek, jak dosáhnout  jiného skrytého účelu. Dobře to umějí například politici: před volbami vytáhnou na soupeře nějakou bezvýznamnou kauzu (je lhostejné, jestli pravdivou nebo nepravdivou), nafoukne se to a zveličí, aby ho zdiskreditovali před veřejností. Cílem celého rozhorlení bylo vyhrát volby.

Obdobně to funguje i s chválením - i to se někdy objevuje při diskusi na fórech s náboženskou a duchovní tématikou. Diskutující  se chová k druhým jako rodič, shovívavě poučuje, případně je nadšeně chválí (zase je vcelku jedno, za co) jako malé děti. Nemluví s nimi jako se sobě rovnými, ale jako s těmi, co potřebují poučení a povzbuzení. Proč?

Vývojově starší část mozku je naprogramovaná na zabezpečení; stará se, abychom z každé komunikace vytěžili maximální sociální zisk, tj. co možná nejpříjemnější pocit, vyplývající z vědomí, že v naší pozici nás nikdo a nic neohrožuje. Její programy nás současně chrání i proti možnému vzniku vnitřních pochybností a směřují k posilování našeho přesvědčení, že jediný správný pohled je ten náš. Když se začneme cítit v defenzívě, protože nejsme dost pohotoví, nebo nám chybí argumenty, objeví se nutnost sebeobrany, a v té chvíli centrum ve spodní části mozku vyšle příslušný impuls. Prostřednictvím souboru podprahových emocí  se tak rozběhne některá z her, při níž se bezděčně začneme chovat jako herec v určité roli. Her existuje celá řada a každá z nich směřuje k sebepotvrzení. Vzniká tak účelové jednání, řízené emocionálně, jeho cílem je zajistit si vystupováním ve zvolené roli pocit bezpečí.  

Čím méně je to vědomé, tím přesněji to funguje. Vychvalování i odsuzování jsou dvěma podobami jedné energie. Jsou to strategie podporující osobní snahu jedince upevnit a prosadit vlastní názor, získat převahu v komunikaci, a obě aktivují nevědomí toho druhého.

Ocenit něčí správné řešení nebo upozornit na chybu je ale možné i bez účasti sebeobranných struktur mozku. Když nejsou emoční centra aktivovaná, nevznikne potřeba vystupovat v nějaké roli. V čem se takový projev liší od účelového jednání, se pozná vcelku snadno – účastníci se při diskusi k sobě navzájem chovají jako rovnocenní partneři, protože jim nejde o sociální zisk ze hry, ale o diskutované téma. Neosobní chování nevzbuzuje emoce, které vyvolává účelové jednání i v případě, že propagovaný koncept je obsahově správný.

 

O skrytých hrách, které lidé spolu neúnavně hrají, více v knize  Erica Berna
"Jak si lidé hrají" http://www.knihi.cz/kniha.php?kniha_id= ... lide-hraji 
  Ke stažení na   http://uloz.to/880765/eric-berne-jak-si ... -hraji.pdf
 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 3,20 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 5 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!