Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 26. 05. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
George Bernard Shaw:
Problémem chudých je jejich bída. Problémem bohatých je jejich zbytečnost.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2407x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2377x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2342x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2250x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Kouzla mezilidské komunikace


Lída Mandelová - Společnost a vztahy - 06. 11. 2009 (4840 přečtení)

diskuse

Dneska člověk všude slyší hodně kritizování – stačí se podívat, jak spolu komunikují politikové i čtenáři v komentářích na stránkách novin; taky při blogování na netu je to běžné. 

Zajímavý je důvod, proč je tak důležité si "uchovat tvář."Když se během života nevytvořil vhled do vlastního emocionálního sejfu a člověk se s ním nenaučil pracovat, jakákoliv kritika nebo pochvala v něm vyvolá silnou odezvu, která ovlivní jeho komunikaci s okolím: ta je pak řízená bezděčnými reakcemi typu útok - útěk. Sebeobrannou reakci má na starost starší část mozku, kterou máme společnou se zvířaty, a její vnější projevy můžou mít řadu podob, například i různé druhy manipulace, od zjevných snah až po ty utajené s různým stupněm rafinovanosti.

Ovlivňovat druhé odsuzováním nebo pochvalou má svoje výhody: je to šance hnout někomu žlučí a vyprovokovat ho, nebo příležitost udělat si z něho příznivce svým obdivem a pochvalou. Vzniká tak účelové jednání, jeden z řady sebeobranných programů, při kterých je činnost šedé kůry mozkové řízená podkorovými oblastmi. Když se u dospělého mozku taková dovednost plně rozvine, člověk dokáže jednat na dvou rovinách současně. Na příklad rozhorleně kritizuje nějakou nepravost, o tu ale ve skutečnosti nejde; kritika je jen prostředek, jak dosáhnout  jiného skrytého účelu. Dobře to umějí například politici: před volbami vytáhnou na soupeře nějakou bezvýznamnou kauzu (je lhostejné, jestli pravdivou nebo nepravdivou), nafoukne se to a zveličí, aby ho zdiskreditovali před veřejností. Cílem celého rozhorlení bylo vyhrát volby.

Obdobně to funguje i s chválením - i to se někdy objevuje při diskusi na fórech s náboženskou a duchovní tématikou. Diskutující  se chová k druhým jako rodič, shovívavě poučuje, případně je nadšeně chválí (zase je vcelku jedno, za co) jako malé děti. Nemluví s nimi jako se sobě rovnými, ale jako s těmi, co potřebují poučení a povzbuzení. Proč?

Vývojově starší část mozku je naprogramovaná na zabezpečení; stará se, abychom z každé komunikace vytěžili maximální sociální zisk, tj. co možná nejpříjemnější pocit, vyplývající z vědomí, že v naší pozici nás nikdo a nic neohrožuje. Její programy nás současně chrání i proti možnému vzniku vnitřních pochybností a směřují k posilování našeho přesvědčení, že jediný správný pohled je ten náš. Když se začneme cítit v defenzívě, protože nejsme dost pohotoví, nebo nám chybí argumenty, objeví se nutnost sebeobrany, a v té chvíli centrum ve spodní části mozku vyšle příslušný impuls. Prostřednictvím souboru podprahových emocí  se tak rozběhne některá z her, při níž se bezděčně začneme chovat jako herec v určité roli. Her existuje celá řada a každá z nich směřuje k sebepotvrzení. Vzniká tak účelové jednání, řízené emocionálně, jeho cílem je zajistit si vystupováním ve zvolené roli pocit bezpečí.  

Čím méně je to vědomé, tím přesněji to funguje. Vychvalování i odsuzování jsou dvěma podobami jedné energie. Jsou to strategie podporující osobní snahu jedince upevnit a prosadit vlastní názor, získat převahu v komunikaci, a obě aktivují nevědomí toho druhého.

Ocenit něčí správné řešení nebo upozornit na chybu je ale možné i bez účasti sebeobranných struktur mozku. Když nejsou emoční centra aktivovaná, nevznikne potřeba vystupovat v nějaké roli. V čem se takový projev liší od účelového jednání, se pozná vcelku snadno – účastníci se při diskusi k sobě navzájem chovají jako rovnocenní partneři, protože jim nejde o sociální zisk ze hry, ale o diskutované téma. Neosobní chování nevzbuzuje emoce, které vyvolává účelové jednání i v případě, že propagovaný koncept je obsahově správný.

 

O skrytých hrách, které lidé spolu neúnavně hrají, více v knize  Erica Berna
"Jak si lidé hrají" http://www.knihi.cz/kniha.php?kniha_id= ... lide-hraji 
  Ke stažení na   http://uloz.to/880765/eric-berne-jak-si ... -hraji.pdf
 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 3,20 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 5 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
23. 05. 2020:

Režisér Zdeněk Troška: "Byli jsme zemědělskou velmocí, naprosto soběstačnou a navíc jsme ještě spoustu úrody vyváželi. Ať to bylo v rostlinné či živočišné výrobě. Každý řekne – proč máme draze dovážet brambory, mrkev, zelí či obilí ze zahraničí, když si můžeme vypěstovat svoje? Proč brambory ze Španělska? Proč mrkev z Itálie? A za jaké ceny? Před třemi týdny jsem se nestačil divit ve volyňském COOPu ceně za žlutou papriku... 172,90 korun! A dneska květák za stovku a bakelitová rajčata za dvě stě? Myslíte, že to běžný občan na vesnici či v maloměstě koupí?"

Celý článek...


06. 05. 2020:

Profesor Milan Zelený: " Jen malá Česká republika má přes 250 registrovaných stran a hnutí; rozpolcenost, nenávist a nespolupráce jsou markantní...
Není nic naivnějšího než „Ekonomická diplomacie“ politického pózování, domluv, vydírání a rozdrcení toho, co nám všem dnes chybí nejvíce: spolupráce – ne „spoluprátse“ – na globální úrovni.
"

Celý článek...


06. 05. 2020:

Europoslanec a generálmajor Hynek Blaško (SPD): "To jsou lidé (starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (za TOP 09) - pozn. red.), kterým se říká „užiteční idioti“, protože vším, co dělají, se ukazují jen jako nastrčené figury, které sice mají svůj vlastní náhled, ale že jsou řízeni někým zcela úplně jiným, v jehož zájmu a žoldu tito tři pracují..."

Celý článek...


03. 05. 2020:

Trump zahájil vyšetřování Fauciho kvůli nelegálnímu financování výzkumu koronaviru. Na území USA probíhal výzkum, ve kterém se nebezpečně experimentovalo s Korona virem. Virus byl geneticky upravován...
Aby Národní zdravotní institut USA mohl pokračovat v esperimentech s koronavirem po zákazu výzkumu v USA, tak výzkum přesunul do Číny! V roce 2015 Národní zdravotní institut, během Obamovy vlády pod vedením Fauciho daroval 3,7 milionu dolarů do čínského laboratoře ve Wuhanu...

Odkaz na video s Trumpovým prohlášením přeložené do slovenštiny najdete zde.

Celý článek...


02. 05. 2020:

Ladislav Petráš: "Tak nám tady už několik týdnů pobíhá ruský diplomat s jedem v kufru", řekl O. Kundra Švejkovi, který si mazal kolena opodeldokem, aby do nich nedostal ten koronavir, co prej obíhá světem. A představte si, že chce otrávit ty naše statečné chlapce, kteří se přesně v duchu prohlášení EU o významu evropské paměti pro budoucnost Evropy pustili do boje s tou naší historickou zfalšovanou pamětí.
Tak nějak by možná Jaroslav Hašek komentoval nedávné události...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!