Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 27. 10. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Karel Čapek:
Pravými otci zákonů jsou darebáci, ne právníci.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2873x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2813x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2802x)
Váš rok
(02. 01. 2018, 2472x)
Mayský sněm promlouvá
(15. 11. 2017, 2430x)
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2390x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Krchnička - aneb moc Tvé levé ruky


Valpurga - Witchcraft - 09. 12. 2004 (5576 přečtení)

Malé pohádkové podobenství

Byla jednou jedna ruka, a ta měla zlou macechu.Ta macecha měla ještě jednu ruku, víš, a tu si předbíhala, tu si strojila, a parádila, všem příbuzným i známým se s ní chlubila - ale o té první, tiché ruce, se nikomu ani slůvkem nezmínila - no jo, někdy jo, nevrle utrousila - ale, Mařeno, tak di a podrž mi tady ten kastrol. Mařeno, podrž hřebík - a prásk ho, bouchla ubohou Marušku kladivem, a malá celá zčervenala a slzy ji vhrkly do oči. Ale holka, pokorná a tichá, nic na to nepověděla, jenom se tiše zase stáhla do koutka, a tiše tam seděla a meditovala, jak už bylo v její skromné povaze, a jen tak mírumilovně čekala, až se macecha spálí vlastní pýchou a konečně objeví svou druhou milovanou dcerušku, která ji, přese všechno bezpráví, koneckonců taky miluje, a jak.

No, abych nechodila kolem horký kaše, macecha se, jak už bylo nevyhnutelným zákonem, celá svojí nadutostí začala zalykat a lapat po dechu a stonat a tesknit a odumřívat a tu se v ní začalo probouzet svědomí a matka si začala říkat - asi bych se měla poohlídnout po doktorech - a tak šla do krámu a chtěla si koupit Strašně Moudrou Medicinální Knihu za 50 liber, ale matka, protože ten den poutrácela něco peněz za spoustu speciálních léčících nástrojů jako ultrafialové brýle s vodotryskem v místě oční čakry, a taky za různá narkotika jako větrníky se šlehačkou a čokoládové trubičky, koblihy plněné jahodovou, banánovou, rybízovou, ananasovou, rybí a hovězí marmeládou a taky vanilkovým pudinkem s pestrobarevnými marcipánovými hovínky, tak zkrátka už ji v peněžence zbylo jenom 14,50. No sakra! Co teď!?!?

Z krámu bez moudré léčící knížky neodejdu! Potřebuju stoprocentně léčící knížku!

No, ale abych pořád tak nekroužila kolem horké kaše, matka nakonec chňapla tu knížku, která na ní mrkala - ach jo, řekla matka, to je od Fešandy Rohlíkový, to bude zase blbost!, ale oni v tom krámě nic jinýho pod 14,50 neměli.

No, tak abych tak pořád netančila šamanský tance kolem ty horký kaše, matka přišla domů, svalila se do ušáku, nohy hup na stůl, a celá unavená a dychtivá odpovědi na své trampoty a nemoce a vředy, jala se netrpělivě listovat stránkami.

Ani nepostřehla, jak se k ní potichu přišourala její malá, ta opomíjená dceruška, a jak tak nakukuje matce do klína, víš, do té knížky od Rohlíkove, najednou jí povídá:

"Je, mami hele, podívej, tady píšou o mně!"

Na to macecha usykne - ale co povídáš, prosím tě za nesmysly - a podívá se, kam ten malý levý prstík ukazuje.

A tu náhle jako když zmrzne a krve jsem se v ní tehdy nedořezala, ať jsem řezala, jak jsem řezala, protože vážně, Rohlíková píše, cituju:

Ach matko, matko,
kam jsi oči dala,
že jsi svou dcerušku
Krchničkou jen nazývala.
Ach matko, matko,
ztratilas své zdraví,
duši, srdce, radost,
protožes popřela svou jednu dceru,
která se nejmenuje Krchnička,
jmenuje se Tvoje Věčná Mladost!

A tak tam Rohlíková píše všechny ty cindy pindy okolo a matce najednou růžoví tváře, modří jí oči, z hlavy se ji začíná linout zlatavá blikotavá záře trochu jako barevná hudba na diskotéce, a matka najednou dýchá hrudí nahoru a dolů, jak je celá rozčepýřená, a náhle se celá rozněžnělá skloní a posadí si Marušku na klín a povídá: "Ty má malá, jak jsem k Tobě mohla bejt celou dobu taková, celou dobu jsem viděla jenom Eleonoru a tebe ne, ale to se teď změní, to teď bude všecko jinak, holčičko, pocem, poď, půjdeme spolu hrát pexeso."

A tak spolu hrály pexeso a matka v dobré vůli chtěla s Maruškou hrát Logika, ale to byla pro Marušku španělská vesnice, tak Maruška přemluvila mámu, aby si radši hrály s panenkama a se zvířátkama a s modelínou a na písku, a v lese, a na pláži stavěly hrady a jezírka,..........

.........a žily spolu až dokud neumřely?

Ach jo. Pohádky je konec zvonec?

Ne. Pohádka je pravda. Neumřela, je živá.

Je teď a tady.

Ty jsi ta macecha, Tvá nedominantní (levá?) ruka je Maruška.

Ta ruka, se kterou klikuješ myší/píšeš/děláš většinu úkonů..., je Elenora.

Tahle zvláštně bláznivá povídka dává víc smyslu, než byste si mysleli. Musíte ji číst alegoricky a taky byste měli vědět to, co jsem věděla já, když jsem to někdy v 95tém psala, o schopnostech skrytých v ruce, kterou málo používáte - ve své nedominantní ruce. Pro mě to byla ruka levá. Říkám byla, protože od té doby jsem se ji vědomě naučila používat mnohem víc, takže už to není taková zapomenutá Maruška.

V mé povídce jsou dcery naše dvě ruce a matka reprezentuje limitované vědomí, nebo chcete-li, ego. Nicméně šťavnatou linii příběhu jsem modelovala na sobě a svých vlastních myšlenkových procesech a některé momenty jsou k umlácení smíchem přesně: A sakra! Co teď?!?!

Levá ruka je spojena s pravou mozkovou hemisférou a ta je zdrojem iracionálního myšlení a schopností. Lépe se vyjadřuje neverbálně a přes obrazy, sny, pocity a intuici. Analýza ji rozhodně vlastní není. Je syntetická, slučující vjemy do celku. Je to naše ženská složka. Lebedí si ve všem, co tradičně v naší společnosti většinou není oslavováno: v ítemnotě, živočišnosti, duchovnosti, instinktech, ve věcech potlačených a zavržených (rozuměj části naší vlastní psýché), je to vůbec prostor komunikace s naším nevědomím, ale i nadvědomím, zkrátka těmi stavy vědomí jinými než naše běžné, denní, trochu unuděné vědomí.

S tímto úžasným rezervoárem jinak nevyužívaných informací, které však jsou nedílnou součástí naší bytosti, a tedy i našeho zdraví, celistvosti a naplnění, se člověk může spojit jednoduše skrze častější a vědomější používání této nedominantní ruky. Např. psaní a kreslení může často vést k až překvapivě živým konverzacím s našimi potlačenými podosobnostmi. Práva ruka, běžné vědomí, může klást otázky a levá ruka na ně může psát odpovědi.

Chcete-li si takové cvičení vyzkoušet, dejte své levé ruce napřed spoustu času na rozcvičení a aby si zvyklá držet tužku. Nechejte ji kreslit nesmyslné čárymáry, chovejte se k ní skutečně jako k malému dítěti, které si může hrát. Naše levá ruka často skutečně je tímto dítětem. Alespoň v té fázi byl mnohokrát její vývoj zastaven, když nám v dětství bylo řečeno: Musíš se naučit držet pero v právě ruce!

Tím se mnohým z nás také nemilosrdně zabouchly dveře do těchto pohádkových komnat pravého mozku a my začali vyrůstat chudší o poklad, který nám právem náleží. Je čas vzít do ruky klíč a otočit jím v zámku!

Jedno z nejjednodušších cvičení je napsat levou rukou své jméno. Můžete několikrát, a pak nechejte svou ruku psát, jak se s tím jménem cítí. Jaké má z vašeho jména pocity. Co si ta část vás, reprezentovaná pravým mozkem, vždycky o vašem jméně myslela? Nechte ji mluvit.

Dále levou ruku můžete nabídnout jako nástroj svému vnitřnímu dítěti, aby se projevilo napovrch. Ať vám řekne, jak se cítí. Dítě, které je vždycky uvnitř vás, ať je vám 7, 15 nebo 65. Vaše citlivá, zranitelná, hravá, tvořivá, živá a magická složka.

Ať vám vaše dítě napíše, co si myslí o vás. Jak se o něj staráte, jak mu nasloucháte. Požádejte jej, ať vám napíše, co by od vás chtělo dostat. Ať napíše seznam věcí, aktivit atd., které by jej potěšily, udělaly jí/mu radost. Chce, abyste se jela projet na kolečkových bruslích? Koupit si jahodovou zmrzlinu? Přinést si domů konečně to strakaté štěně, po kterém jste tak toužila od svého dětství, ale "rozumné" důvody vás vždycky od té myšlenky odradily?

Až vám dítě napíše, či si přeje, vykonejte jeho přání. Popovídejte si o těch trochu nemožných, a zeptejte se, co možného by jej uspokojilo právě tak, ale ta možná vykonejte.Uvidíte, že se vám v hrudi začne rozlévat zvláštní blahý a hojivý pocit naplnění. Právě jste vkročili do zaprášených komnat onoho pohádkového hradu a starý sluha se uklonil a řekl, že to všechno náleží vám, hradní paní či pánovi.

Chtěla bych se o psaní levou rukou v budoucnu víc rozpovídat a uvést některá cvičení, která pro mě v životě hodně znamenala. Jaké bylo mě překvapení, když jsem později přišla k tantře a dozvěděla jsem se, že existuje tzv. tantrická stezka pravé ruky, kde se adept zaměřuje na meditativní praktiky a spojení ženského a mužského aspektu na energetické úrovni uvnitř sebe, a tzv. stezka levé ruky, kde se tato mystéria vykonávají v těle, na něž je pohlíženo jako na posvátné, tzn. ne odlišné od ducha a energie. Ještě později jsem při šamanské meditaci s čakrami měla možnost na vlastní kůži prožít, že v každé dlani máme čakru, a to v levé čakru ženské energie, Bohyně, v pravé čakru mužské energie, Boha.

Takže možná vás nepřekvapí, že:

....protože matka konečně přijala Marušku za rovnoprávnou, to Marušce pomohlo k tomu, že si začala víc a víc rozumět s Eleonorou. Ta ji také začala více důvěřovat a otevírat se s věcmi, které by nikdy ani za živého boha nikomu nepřiznala, a už vůbec ne matce.

Nakonec se ukázalo, že Eleonora nikdy nebyla ve svém srdci ženou a po Maruščině povzbuzení a matčině zhrozeni si konečně nechala za drahé peníze udělat vytouženou"sex change" operaci. Děvčata - pardon - Maruška a Eleonor si skutečně rozuměli čím dál víc a víc a užívali si nevázané legrace, až jednoho dne byla svatba a matka se na ní strašně opila. A když se druhého dne probudila z motolice, jako by ji někdo vyměnil - byla z ní ta nejsladší a nejroztomilejší matkotchyně na světě a všichni tři žily/i šťastné a spokojeně až do smrti a měly spoustu miminek v podobě levou rukou napsaných a pravou rukou do počítače přeťukaných povídek a ........ a ............ a ............

...aneb trocha fantazie nikoho nezabije.

Život čarodějnice stojí na živé představivosti ;-})

Hana Evans

PS: Čtěte metaforicky

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Bohyně a čarodějky (09.06.2006)
Ženy versus muži (14.03.2006)
Bohyně a čarodějky (15.02.2006)
Zemřela Monica Sjöö (06.11.2005)
Mystérium Kréty (15.07.2005)
Chvála ženy (08.07.2005)
Seminář pro ženy (11.05.2005)
Třináctá komnata (27.11.2004)
Oslava ženy (24.11.2004)
Sebepožehnání (22.11.2004)
Vzývání božstva (08.11.2004)
Radost ze života (02.11.2004)
Ženy, přineste zprávy (01.11.2004)
Cesta k temné Bohyni (20.10.2004)
Monica Sjöö: Marx a matriarchát (06.10.2004)
Jeskyně (1.) (07.09.2004)
Vzpomínka na FESTIVAL BOHYNĚ (20.08.2004)
Řeč Bohyně - Bohyně na Krétě IV. (26.07.2004)
Zázračný strom - Bohyně na Krétě III. (23.07.2004)
Ochutnej sladkost života - Bohyně na Krétě II. (22.07.2004)
Nahoru do hloubi Země - Bohyně na Krétě I. (21.07.2004)
Mystérium krétské Bohyně - dovolená na Krétě pro ženy v září 2004 (20.07.2004)
Uzemnit se v Gaie (06.07.2004)
Oslava svátku Lammas (29.06.2004)
Moudrá krev (21.06.2004)
Američanka ve Věstonicích a jiné Venuše (18.06.2004)
Zpívají Tvoji píseň (12.06.2004)
Vzývání božstva (08.06.2004)
Fotografie z Festivalu Bohyně 2004 od Valpi (19.05.2004)
Fotografie z Festivalu Bohyně 2004 (14.05.2004)
Posvátná místa neolitické Bohyně v Evropě (30.04.2004)
Festival Bohyně - rej ženského principu (08.04.2004)
Program Festivalu Bohyně 2004 (07.04.2004)
Festival Bohyně 2004 (29.03.2004)
Tisíc tváří Ženy (24.03.2004)
Tančení se Starhawk (17.03.2004)
Daimon - hledání ženiny vášnivé duše (2.) (08.03.2004)
Daimon - hledání ženiny vášnivé duše (1.) (03.03.2004)
Rituál sebepřijetí (27.02.2004)
Meditace Ty jsi Bohyně (18.02.2004)
Rituální chuťovky (02.02.2004)
Meditace: Jak vidět, slyšet a cítit Zdroj (17.12.2003)
Rituál jako stavební jednotka nové kultury (15.12.2003)
Šamanka, kněžka, čarodějnice: Země je mým tělem (05.12.2003)
Vyrobte si kopřivovou panenku (03.12.2003)
Sebezasvěcení kněžky Bast (01.12.2003)
Cornwall - země Bohyně (28.11.2003)
Strach mít sílu (27.11.2003)
Kdo nebo co je Bohyně? (25.11.2003)
Cesta Luny (25.11.2003)
Svatí synové (23.11.2003)
Ta s oběma prsy (21.11.2003)
[Akt. známka: 1,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
27. 10. 2020:

Profesor Ivo Budil: "Přiznám se, že neznám žádného novináře z Blesku, ale domnívám se, že nejde o poeticky naladěné a citlivé osoby chodící o půlnoci o samotě rozjímat na opuštěné hradby Vyšehradu o smyslu českých dějin. Ten člověk tam bezpochyby šel za určitým cílem, který splnil. Nenazýval bych ho jednoduše udavačem, protože prostě dělal svoji práci. Pan profesor Prymula náležel mezi mocné muže, kteří mají vlivné nepřátele. Podobné praktiky jsme v české politice zažili již mnohokrát, a to včetně svržení předsedy vlády. Pan profesor Prymula není prvním a ani zdaleka posledním, komu se něco podobného přihodilo...
Problém České republiky spočívá v tom, že mocenské jádro Evropské unie má zájem na tom, udržovat ji v polokoloniálním či periferním postavení, k čemuž slouží liberálně levicové a aktivistické politické strany, mainstreamová média a akademické kruhy. Jakýkoliv náznak lidového vůdce, který by české společnosti umožnil plně využít její potenciál, tedy musí být zničen či diskreditován.
"

Celý článek...


27. 10. 2020:

Jaroslav Štefec: Něco tady smrdí. A hodně. Akce, jejímž cílem byla likvidace Romana Prymuly a jeho odstavení z postu ministra zdravotnictví má všechny atributy klasické operace bezpečnostních služeb. Prolhané, plné podivností a postavené na písku. Takže kdybych si mohl tipnout, směřovaly by moje úvahy spíše než oblíbeným „směrem Moskva“ (případně Peking) daleko pravděpodobnější českou cestou, případně směrem k našim „spojencům“. Podivností typu „agenta s kufrem plným ricinu“ je víc než dost. Počínaje otázkou, kdo poslal fotografa bulvárního plátku v daný čas na dané místo, až po „podivné“ znalosti jistého Moravce, takto naduté a arogantní hlásné trouby antibabišovské tak zvaně „veřejnoprávní“ televize...
Ten, kdo celou akci připravil a naplánoval, rozhodně počítal s reakcí „antirouškařů“ a dalších obhájců „práva na vymření půlky národa“, samozřejmě té, v níž nebudou oni...

Celý článek...


26. 10. 2020:

Zdeněk Troška: "...budou dělat haury do chvíle, než jim zemře (na covid pozn.red.) někdo blízký, někdo, koho měli rádi. Mám pocit, že snad nesledují televizi a nevidí záběry ze všech států světa, kde je to stejné, ne-li horší. Musím chránit sebe a své blízké, to je přece moje povinnost a nějaké frajerské pózy nejsou namístě. Stejně mi vadí to věčné fňukání, že nebudou mít na nájem, na jídlo, na toto a tamto, že jsou finančně úplně na dně – ale hned jak se v červenci rozvolnilo, na 105 tisíc Čechů vyrazilo do Chorvatska k moři. A na to peníze najednou měli?..."

Celý článek...


25. 10. 2020:

Exsenátor Jan Veleba: " V nadcházejícím týdnu jde v podstatě o všechno a pokud se nezklidní situace ve společnosti a na postu ministra zdravotnictví se rychle neobjeví kvalitní osobnost, pak opoziční demoblok a mediotelevizní žumpa ČT využijí všech prostředků k likvidaci vládnoucího hnutí, speciálně premiéra Andreje Babiše. Pokud by se jim to podařilo, tak tato společnost končí...
Naše společnost je nemocná, ztratila se slušnost, ztratila se elementární úcta k jakýmkoliv hodnotám, ztratil se stud. Nenajdete normální slušnou diskusi, názor proti názoru, najdete jenom urážky, zesměšňování a útoky...
"

Celý článek...


25. 10. 2020:

Sociolog Petr Hampl: "Epidemii si nemůže řešit každý sám. Výsledek je závislý na spolupráci. Jenže jsme v situaci, kdy se lidem lže téměř neustále a téměř o všem. O migraci, dluzích, Evropské unii, školství, mezi- národních smlouvách a čemkoliv jiném vás napadne...
Být ekonomickou celebritou – to dnes znamená, že dobře vypadáte, máte kontakty v médiích, a dokolečka opakujete, že řešením všeho je snížení daní pro bohaté, snížení státních výdajů a deregulace. To se naučíte za dvě minuty. K tomu nepotřebujete číst složité studie v cizích jazycích...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!