Jitřní země byla založena na podzim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jóga, witchcraft (wicca), kult Bohyně, posvátná sexualita a tantra, mystika, New Age, šamanismus ale také třeba zdravá výživa, vegetariánství, léčivé rostliny a ekologie.
Důležitým principem na výpravě je kyvadlová povaha emocí. Dobře ji popisuje v jedné ze svých knih ruský psychiatr Vladimír Lévi.
Máme snad v mozku nějaká centra “ráje” a “pekla”, která střídavě přebírají aktivitu. Vědecky se to dá vysvětlit vylučováním tzv. endorfinů, látek způsobujících blaženost. Po velké námaze nebo vypětí endorfiny zaplaví nervový systém a je nám blaženě, po velké radosti se naopak endorfiny vyčerpají a protože žádné nemáme, je nám šedivě, chceme být spíše sami a ani nejlepší hra v nás nevzbudí tu správnou radost.
Naštěstí se to dá nadpracovat dopředu, a to si myslím že je jeden z nejdůležitějších důvodů, proč je nám večer tak dobře, jak se praví už v úvodu tohoto povídání. Po těch nejúnavnějších túrách, kdy jsme se vrátili až za tmy z běžek na chatu, jsou ty nejkrásnější písničky, nejbáječnější hry a máme nejlepší kamarády. Nesmíme to ovšem přehnat až do úplného vyčerpání. To je také jeden z nejpádnějších důvodů, proč se nedoporučuje, aby někdo bez skutečné potřeby zůstával na chatě, když všichni jdou na výpravu. Dva takoví méně zkušení účastníci dokáží někdy rozložit celou skupinu (a někdy i jeden!). Platí tady bohužel pravidlo dr. Plzáka “když se setká jeden naštvaný a jeden spokojený, výsledkem jsou dva naštvaní”.
Kyvadlový princip je taky důvodem, proč se obvykle nevydaří podle očekávání “báječné odpoledne báječných her”. Je to jako dort Pejska a Kočičky, do kterého dali sto dobrých věcí a přesto z toho bylo jen bolení břicha. Takové odpoledne se ovšem dá zorganizovat při respektování tohoto principu, protože fyzická námaha, ba i psychická krásně připravuje organismus na nové endorfiny, takže stačí hry správně rytmizovat. Jak dlouhý je takový cyklus “pekla” a “ráje” je těžko stanovit, protože závisí velmi na věku, zkušenosti, druhu aktivity, očekávání a dalších věcech. Podle mé zkušenosti může být jakýsi orientační údaj asi 2 hodiny.
Vůbec při pobytu v přírodě a mimořádných situacích se mi osvědčilo pravidlo “nikdy nelituj námahy na to udělat si dobře”. Na listím vystlané posteli se vyspíme lépe než na hlíně, ve stanu s rigolky lépe než v kaluži, u ohně je nám večer lépe než jen tak v křoví a stejně tak dobře připravená a zorganizovaná zábava je lepší než pomlouvání spolužáků nebo kolegů.
A ještě jedna skutečnost se mi mnohokrát osvědčila, i když u ní už s endorfinovou teorií nevystačíme. Každý totiž má svou míru radosti a štěstí, a její velikost závisí na mnohém. Jedno je z toho ale zvlášť důležité - kolik kdo investuje do prospěchu a radosti všech, tolik dostane. Jen si všimněte, jak často právě ten, kdo vynakládá všechnu péči na to aby se měl lépe než ostatní, nakonec je z celé výpravy nejotrávenější!
Senátor Jaroslav Doubrava:
"
...chovali se (poslanci) jako úchylové. Dokonce hejtmani z opozičních stran prosili své strany, aby neblbly a nouzový stav prodloužily. Politické hovězí hlavy ze stáda opozice z toho ale udělaly předvolební mejdan. Poslanci, kteří zařízli nouzový stav, jsou stejní primitivové jako ti, kteří demonstrovali proti nošení roušek. A opozice neustále do vlády bušila, že neudělala to či ono, že něco mohla dříve a lépe. Změnilo se to v politickou štvanici, nakonec vláda ztrácela rozhodnost, aby nebyla obviněna z nedemokratických zásahů...
...ČT1 se stává největším šiřitelem nenávisti, polopravd a dezinformací v ČR. Z tohoto hlediska se nedivím, že se takhle urvali z řetězu i primitivové z opozice. Poslanci z opozice ukázali, že nemají ani páru o tom co potřebují lidé dole, v konkrétních vesnicích, městských čtvrtích, ti kteří jsou odkázáni měsíc od měsíce na plat nebo v horším případě na podporu...
"
Bohumil Pečinka: "...je to třicet let stále o tomtéž. Už v letech 1990-92 dělalo právnické expertní duo Jičínský-Rychetský zákulisní rozhodnutí a nátlakové akce, jimiž stavělo parlament i vládu do neřešitelných situací. Často tomu sekundoval i Jan Filip z pozice experta, plně podřízeného Pavlu Rychetskému. Třicet let nato stejní lidé, tentokrát už bez zesnulého Zdeňka Jičínského, rozhodli o volebním zákonu a dostali politickou reprezentaci pod tlak..."
Petr Žantovský: "...USA pro mnohé z nás před rokem 1989 symbolizovaly svobodu a demokracii, zatímco sovětský blok symbolizoval třídní boj a všeobecné hlupství. Dnes je to jinak. Amerika se chová hůř než naši rudí za Jakeše. Je to symbol? Jistě: úpadku země, která si neví rady sama se sebou, a tak nabízí zástupné terče. Jen my jsme stále stejní, tedy aspoň naše vrchnost: dříve odezírala ze rtů Moskvě, dnes Washingtonu případě Berlínu a Bruselu. Ale změní to nás, občany, co tomu musejí přihlížet? Ani v nejmenším. Jen to prohloubí skepsi a nedůvěru. Jako za toho Jakeše. Kdybych byl optimista, řeknu, že cítím v kostech změnu, jako byla cítit dejme tomu od roku 1985. Ale protože jsem realista, bojím se, že tato změna bude draze vykoupena..."
Ivo Rušák: „Putinova rezidence“ u Černého moře
"...dnešní vlna mediálního „zájmu“ o tu „Putinovu rezidenci“ je už historicky druhou vlnou, jaksi reinkarnovanou a znovu rozvířenou zjevně v souvislosti s návratem A. Navalného do Ruska a tak nějak zakrývá skutečnost, že A. Navalného po návratu ruská policie ze zákona prostě musela zatknout, protože byl dříve odsouzený k podmíněnému trestu (30 dní vězení) a neplněním jeho podmínek ten trest podmíněný přešel v trest nepodmíněný. Jistě mu nikdo nebude vyčítat to období, kdy se jako léčil z té „otravy“ a kdy byl v „rekonvalescenci“, ale od té doby pobýval (schválně?) v Německu dále, a tedy se (schválně?) nehlásil v pravidelných intervalech ruské policii, jak stanovovaly podmínky trestu..."
Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.
Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce. Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!