Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 27. 05. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
William S. Lind:
Každý stát, který podporuje americká armáda, ztrácí legitimitu.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2161x)
Důležitý mezník
(27. 05. 2021, 1673x)
Cesta za duhou
(09. 06. 2021, 1543x)
Co se po nás chce?
(01. 07. 2021, 1375x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Rostliny, biologie

* Šalvěj věštecká (Salvia divinorum Epl. et Játiva)


Ukázka z knihy (Pharmako/poeia) - Rostliny, biologie - 02. 01. 2004 (21826 přečtení)

Šalvěj zázračná, mexická, aztécká... to jsou všechno synonyma pro prastarou kulturní rostlinu, která se nikde na světě nevyskytuje planě.

Obecné názvy

Věštecká šalvěj, ska Pastora, hojas de la Pastora, seer´s sage, la Maria

Rostlina ,,právě jenom tohoto" , rostlina ,,Prázdnoty".

Příbuzné druhy

Rostlina Salvia divinorum obsahuje diterpen salvinorin. O některých druzích rodu pochvatec (Coleus) se říká, že obsahují stejné látky, ale jistě se to neví (bioanalýzy jsou většinou negativní). Šalvěj (Salvia splendens) obsahuje salviarin a splendidin, což jsou také diterpeny, a u ostatních druhů můžeme asi také něco očekávat. Tyto složky nejsou spojovány s žádnými psychotropními aktivitami, ale to případ neuzavírá. Léta jsem slýchal pověsti o ,,placebovém účinku" prášku z uschlých listů ska Pastory.

Salvia sonomensis obsahuje kafru podobné látky, které při jejím kouření působí mírně stimulačně. Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) obsahuje thujon, který u některých variet dosahuje až padesáti procent obsahu olejové esence.

 

 Ale tyto rostliny se mnou v podstatě nesouvisí.

Pravda.

Taxonomie

Pravá šalvěj, stejně jako šalvěj používaná v kuchyni. Patří do stejné čeledi jako máta. Tento rod zahrnuje tisíc druhů a neotropický podrod Calosphace, kam šalvěj věštecká patří, obsahuje pět set druhů. Mnohé šalvěje středního pásma jsou přizpůsobeny suchu. Například šalvěj černá (Salvia mellifera), šalvěj bílá (Salvia apiana), šalvěj rudá (Salvia leucophylla) spoluvytvářejí kalifornský chaparral. Šalvěj věštecká (Salvia divinorum) naopak vyžaduje vodu.

Rostlina

Čtyřhrané duté a suché stonky. Pokud mají podporu, vyrostou až do výše dvou a půl metru. Většinou se však skloní k zemi a na tom místě zakoření. Z kolének snadno vyrážejí vedlejší větve. Rostlina kvete, když se dny krátí. Tvoří dlouhé vznosné hrozny silně vonících bílých květů, jejichž kalichy jsou syté levandulové. Přidávám tyto květy do salátů.

Spojenkyně

Může být plachá. Někdy potřebuje delší čas vzájemné známosti, než se objeví a řekne ahoj. Ale když už se objeví, znáte snad nějaké, které jsou upřímnější?

Používané části

Listy. Ze stonků je možno vymačkat šťávu.

Způsob použití, Stezka listů

Třináct párů lístků ze stonků, které všechny směřují stejným směrem, jsou zabaleny do cigarety a snědeny. To je tradiční způsob, zbůsob Ochránců rostliny, Mazatéků. Listy jsou požívány za stejných ceremonií jako houbičky. Za svitu svící (které jsou později zhašeny) s modlitbami a zpěvem. Rituál probíhá v noci, v tmavé místnosti. Čím temnější a tišší, tím je to lepší. Jak světlo, tak i zvuk ruší zážitek.

Mezi Mazatéky není neobvyklé spláchnout listy douškem tequily. Tequila očistí patro a snad dopomůže i konečnému vstřebání.

Rozsvítí ústa jako ducha,

je jako zářivý úsvit prorážející na východě.

Jsou stanovena striktní tabu, která je nutno dodržovat několik dní po požití svatých lístků. Například zákaz sexuálních kontaktů. Je také důležité být rituálně pozorný během sběru lístků a při očišťování se po ceremonii.

Chemie

Donedávna zcela neznámá a i dnes ne zcela pochopena. V roce 1982 izolovali Alfredo Ortega a jeho spolupracovníci z materiálu nasbíraného v Oaxace bicyklický diterpen C23h58O8 a nazvali ho salvinorin. Jiná skupina, vedená Leanderem Valdesem na Universitě v Michiganu, nezávisle izolovala stejnou látku a nazvala ji divinorum. Protože Ortega zprávu publikoval jako první, má jméno salvinorin prioritu. Ani jeden z autorů nezkoumal salvinorin z hlediska psychického působení na člověka, ale současné testy Daniela Sieberta a ostatních, včetně mě, psychoaktivitu salvinorinubeze sporu prokázaly.

Ostatní složky obsažené v čerstvých listech patrně synergicky spolupůsobí při vytváření velmi proměnlivých a výjimečných účinků této rostliny. Snad tím, že inhibují proteolytickou činnost enzymů či enzymatické štěpení trávícími šťávami.

Rostlina
Šlalvěj věštcova
  šalvěj pravdy
šalvěj snů
  šalvěj duchů
šalvěj ještěrek a myší
  šalvěj tichošlápek
šalvěj činel
  šalvěj tobogan
šalvěj raketa
  šalvěj probuď se
šalvěj je to všechno jako tanec
  šalvěj stříbrná liška
šalvěj světlo nahé žárovky
  šalvěj vodopád

 

Účinky

Je jako zrcadlo bez rámu. Někteří ho zcela nevidí, jiní ano. Těm druhým se pak zcela nelíbí to, co v něm vidí.

Je to jako kočičí tlapky, jako tlak měkkých tlapek, nebo jako hejno ptačích jazýčků třepotajících se v mysli. Nebo jako drobounké prstíčky, kterými se břečťan přidržuje ke zdi.

Někteří říkají, že je to věc smyslů a dotyů. Někteří říkají, že je to o čase a prostoru, že je to o cestování v čase. Někteří říkají, že je to o Síti kořenové energie, nebo že je to stávání se rostlinou.

"Ptačí jazýčky třepotající se v mysli." Načasovali jsme je. Bijí čtařikrát či pětkrát za vteřinu. Možná, že je to theta rytmus.

Způsob užívání, Kouřový most

Sušené listy je možno kouřit. Třeba v dýmce s velikou hlavičkou, jakou mají dýmky na tabák. Ubalené cigarety nejsou tak vhodné, protože je obtížné vtáhnout dostatečně mocný doušek dýmu do plic. Kouř uvnitř podržte. Stačí jeden až tři pořádné šluky.

Pět čí šest malých vdechnutí stejný efekt jako jedno pořádné vdechnutí nevytvoří. Není příliš jasné proč. Možná mozek reaguje na na salvinorin a během vteřin vytvoří neurochemickou obranu.

Nejlepší technika spočívá ve využití Val Salvova manévru. Ten spočívá v tom, že nejprve vyprázdníte plíce , a pak vdechujete kouř, dokud nejsou skutečně plné. Zadržíte tak dlouho, jak můžete. Pak pomalu vydechujte.

Spojenec, Kouřový most

Při prvním setkání lidé většinou pocítí jen malé účinky. Zdá se, že moc listů jen pomalu buduje hladinu potřebnou k vyvrcholení při následujících setkáních. Díaz byl první, kdo se o tomto jevu zmínil v tisku. Pil šťávu z listů šestkrát za sebou, a pokaždé pocítil ,,vzrůstající vědomí účinků rostliny".

Někdy však, zcela naopak, se Spojenec přiřítí a převálcuje člověka bez varování hned při prvním setkání. A někteří lidé se zdají být k účinkům rostliny zcela imunní.

Účinky, Kouřový most

Během několika týdnů
se všechno kolem mě
postupně stalo inteligentnějším.

Farmakologie

Zcela neznámá. Šalvěj věštecká (Salvia divinorum) představuje zcela nový typ entheogenu. Studium receptorového místa pomocí Novascreenu, sponzorované Davidem Nicholsem, nezjistilo u čtyřiceti testovaných látek žádnou inhibici vazby. Škála těchto látek přitom pokryla všechny známé receptory.

Šalvěj věštecká neobsahuje žádné alkaloidy. Při zkoumání rostlin na psychoaktivitu, jsou zpravidla všechny rostliny, které neobsahují alkaloidy , automaticky vylučovány. Zdá se, že je to trochu kvapný postup.

Vzhledem k množství biohmoty, které je nutno požít, aby se věštecká šalvěj aktivně projevila, mě jednou ve světlé chvilce napadlo, že každá rostlina se patrně nakonec projeví jako enthogenní. Stačí sníst na jedno posezení dvacet šest celých lístků. Je to vtip, ale ten nepochopíte, dokud sami nesníte věšteckou šalvěj.

Mí bratři, je to hořké.

Fyzické účinky

Někteří lidé zažívají hypertermii neboli zahřívání těla. Nevolnost je řídká, přestože po osmém polknutí lístků je dávící reflex velice siný. Nicméně, s výhradou fáze polykání, se skoro nikdy nikomu špantě od žaludku nedělá.

Rostlina

Je rychlejší než houbičky, a také starší.

Je to neobyčejně vzácný kultigen, který se nachází jenom na několika lokalitách v Oaxace. Existují jedinci v botanických zahradách a soukromých sbírkách, ale nedostatek genetické diverzity vzbuzuje starost.

Rostlina je ohrožena silami imperialistického náboženství. Toto ohrožení trvá už čtyři sta let či ještě déle.

Její pravé jméno musí zůstat nevysloveno -
Její pravé jméno je blíže Medúze než Marii.
,,Přicházejí s kříži,
  aby nás vyhnali
  z našich chýší a našich lůžek,
  vojáci sloužící kněžím.
en el nombre de Padre
en el nombre de Hijo
en el nombre de Espirito Santo"

Spojenec

Vědomí je spojeno s energií a světlem. Je to ve skutečnosti jednoduché. Ani lidé ani zvířata vědomí nemají. Jsou to rostliny, které mají vědomí. Zvířata ho získávají tím, že rostliny požírají.

Rádi se touláme kolem a rádi navštěvujeme nová místa.
Máme rádi některé živočišné věci, jako je třeba páření.
Někdy se nás zmocní zvědavost
A zkoušíme, jaké je to programovat počítače.

Rostlina

Tato rostlina je velkým tajemstvím naší tradice.

Už tajemstvím není!

Jen pár lidí o ní slyšelo. Jen pár lidí ví, jak vypadá. A ještě méně jich potkalo šalvějového spojence. Přesto toto spojenectví formuje neviditelná propojení všude, kam pronikne. Napříč kontinenty a přes oceány. Některé spojenec požehná, jiným se pak vyhne.

Že obyčejně vypadající sukulentní rostlina neobsahující žádné alkaloidy může být účinná tak, jako je šalvěj věštecká, je jenom další důvod k tomu, aby člověk nepřestal žasnout nad mocí zelených rostlin. Aby nepřestal přemýlet o tom, že jistě existují nějaké další, nějaké nepoznané sestry této šalvěje, které čekají na někoho, kdo jim věnuje čas a energii. , kterou by si zasloužily.

Lidé se ptají: ,,Když je skutečně tak dobrá, proč je tak neznámá, proč o ní neslyšelo více lidí?" Odpověď souvisí trochu s historií, trochu se záměrem a trochu patrně i s vnitřní podstatou jejích účinků.

Tak za prvé, tato rostlina svým lidem neznámá není. Znají ji a milují ji nebo ji znají a nemilují ji (někteří si myslí, že je to rostlina přímo ďábla). Většina naší (,,naší" ve smyslu západní literární tradice) současné znalosti rostliny ska Pastora začíná náštěvou Gordona Wassona a Alberta Hofmanna u Marie Sabiny. Z této náštěvy pochází i většina ,,našich" rostlin a některé charakteristiky tohoto setkání patrně způsobily i určité upozadnění významu této rostliny. Hlavním spojencem Marie Sabiny byly totiž houbičky. Lístečky užívala, jen když dětičky nerostly. Nicméně byli jiní curanderos, kteří dávali lístkům přednost před houbičkami. Don Alejandro říkal, že braní houbiček ,,dovede člověka k šílenství", ale že Panna, která promlouvám prostřednictvím lístků, je daleko jemnější.

Za druhé, když se Hofmann vrátil do svých laboratoří Sandoz Pharmaceuticals v Bazileji, přivezl sebou trochu šťávy ze šalvěje ,,konzervované alkoholem". Když tato šťáva neprojevila při experimentování se sebou samým žádné psychoaktivní schopnosti, Hofmann upustil od svého úmyslu tuto šťávu analyzovat. Místo toho usoudil, že psychoaktivní složka rostliny je nestálá. Byl to nesprávný závěr, který ovlivnil další výzkum na několik let. Mé vlastní zprávy o účinnosti kouření usušených lístků byly většinou mých kolegů odmítnuty.

A co se týče záměru, lze zde citovat Lao Tse: ,,Ti, kteří mluví, nevědí. Ti, kteří vědí, nemluví". Většina šalvějových lidí dává přednost tomu, aby se jejich rostlina vyhnula centru pozornosti, aby nebyla zkoumána, aby se o ní nemluvilo a nybylo o ní slyšet.

Je velice kluzká.
Všechny ostatní jsme chytili
ale chytit právě tuto
nemůžeme -
je příliš jemná.
Snažíme se ji pochopit
už více než pět století.

A konečně si myslím, že část nejasnosti okolo rostliny spadá na vrub její vlastní podstatě a nebude nikdy odhalena. Kolik lidí si skutečně přeje vidět? Většina lidí se pídí po vedlejších účíncích a co se týče vedlejších smyslových účinků jsou lístečky jen malou sestrou takových obrů, jako je třeba konopí (Cannabis).

Ale to, že tato rostlina nepředstavuje žádnou mejdanovou drogu, že není škodlivá a že není nikde ve známém světě nadužívaná, v žádném případě neznamená, že by nebyla pronásledována těmi, kterými vládne strach, pokud by se o její existenci dozvěděli. Takže se na závěr vrátíme k prvním informacím, které o rostlině pravily, že je mírně psychotropní a že je zahalena žádoucími nejasnostmi.

A teď řekni ,,pššt".

Pššt.

Spojenec

Ta rostlina má smysl pro humor.

Rostlina

šalvěj v zahradě zelená
  šalvěj hořká, hořká
šalvěj kompostů
  šalvěj sladkého kouře
šalvěj břehů říček
  šalvěj stínu listů
šalvěj zvoucí k sobě
  šalvěj mrazení v zádech
šalvěj šeptající
  šalvěj utišující
šalvěj dělající si z lidí blázny
  šalvěj třepotající se jak plamen svíčky ve větru
šalvěj, kterou nikdo nezná a nepozná

Spojenec

Lístečky jsou nejúčinější a nejmocnější, když skutečně nevíte jak dál, když nevíte, co si počít a když jste se ocitli na samém okraji propasti a sebezničení. A naopak. Tomu, kdo nehledá odpovědnost a zúčastní se, kdo hledá rozptýlení, tomu neodpoví. Mimo okruh svého sakrálního kontextu nemá ska Pastora překvapivě co nabídnout.

Není to droga pro ty, co se chtějí jenom dívat.

Skutečně je tomu tak.

Historie

Zdá se, že ska Pastora byla dříve mnohem více rozšířena, než je tomu dnes. Kultigeny mají obecně dlouhou historii a šalvěj věštecká (Salvia divinorum) není pravděpodobně výjimkou. Není ovšem jisté, zda ústup rostliny započal se španělskou kolonizací, či zda už byla tehdy na ústupu a zda příčiny tohoto ústupu byly náboženské, politické či jiné.

Gordon Wasson uvažoval o tom, že šalvěj věštecká je totožná s rostlinou zvanou pipilzintzintli neboli ,,Vznešený princ", která je zmiňovaná v aztéckých kodexech. Jeden z problémů této paralely spočívá v tom, že o pipilzintzintli se uvádí, že má rostliny samčí a samičí, zatímco ska Pastora je jednodomá. Aztékové byli zkušenými botaniky a určitě jim bylyznámy rozdíly mezi samčími a samičími květy. Ale možné je i to, že poznámky týkající se rodu jsou metaforické a vycházejí z jiných než anatomických vlastností rostliny. Známe takové případy používání rodu, a tak Wasson může mít pravdu. Bylo by velmi zvláštní, kdyby Aztékové neznali rostlinu takové moci a postavení, jakou je ska Pastora.

Spojenec

Naproti za pramenem múzy,
vzhůru starým kaňonem,
průrvami vymletými bouří, vzhůru žilobitím
podél stěn kaňonu tvořených masem,
za rytmem bušícím kdesi ve tmě.
I vědomí potřebuje duši.
Rostliny mají vědomí, duši však ne.
Některým z nich
to nestačí.

Způsob užití

Cesta lístečků. Šest, deset či více lístečků je nutno sežvýkat do hořkého sousta, a pak podržet ve tváři. K absorbci dochází ústní sliznicí. Siebertův pokuz (Siebert 1994) se šťávou z listů jasně dokázal, že většina síly, ne-li dokonce všechna, je v žaludku zneškodněna. Při Siebetově pokusu ti, kteří šťávu rychle spolkli a vypláchli si ústa vodou, nepocítili žádné ntheogenické účinky. Naopak ti, kteří jednoduše podrželi šťávu v ústech, je pocítili všichni.

Já stále dávám přednost žvýkání a polykání. Je to tradiční a uměřené. Žvýkání, při kterém jsou vaše tváře naplněny rostlinnou hmotou v pohybu. Žvýkání, které zaručuje, že vaše sliznice je v neustálém dotyku se šťávou z listů. Často se mi zdálo, že jsou to stonky, které to nakonec všechno odstartují.

Jeden neohrožený výzkumník kdysi označil věšteckou šalvěj za "nejchutnější psychedelickou rostlinu, kterou kdy požil". Dobrý postřeh.

Účinky

Účinky jsou různé. Záleží na tom, jak byla rostlina strávena. A také na tom, jestli jste Spojence potkali na Kouřovém mostě nebo na Cestě lístečků. Také ovšem na tom, zda vás rostlina přijala. Míním to metaforicky. Nebo také ne? Může neurochemická hypotéza vysvětlit skutečnost, že pokud překročíte práh, zůstane pro vás cesta otevřená i o rok později a to bez přímé účasti rostliny? Mimochodem neurochemická vysvětlení jsou také metaforická.

Ta rostlina je sebekoncentrující.
Vaše tělo je alembik.

Kouření sušených listů přináší okamžitý účinek. Po požití čerstvých listů přichází účinek pomaleji, ale trvá déle a je ve většinou hlubší, provázený překvapivě barevnými vizemi. Pití čaje ze sušených listů účinkuje tak někde uprostřed. (Salvinorin je prakticky nerozpustný ve vodě. Nejlepší způsob jak požít usušené listy spočívá v tom, že listy změkčíte horkou vodou a pak je držíte pod tvářemi jako listy čerstvé.)

Mějte na paměti, že dávku při žvýkání tvoří deset až třicet listů, zatímco při kouření stačí jeden či dva.

Je to okamžité, neuvěřitelně okamžité.
Někdy to vypadá, jako by to s ničím
Vlastně nic nedělalo.
Ale kolik rostlin dokáže nedělat nic s takovou jasností.

Rostlina

Povídá se, že věštecká šalvěj roste v některých nepřístupných oblastech v Oaxace divoce, ale není to potvrzené. Její lidé ji pěstují ve stínu kávovníků či odél bystřin ve stržích. Podle všeho ji nikdy nepěstují v blízkosti svých domovů.

Za noci může obrůst celý dům.

Je to velice trpělivá rostlina.

Spojenec

Zjevuje se v mnoha podobách. Ne všechny jsou "stydlivé" a zdaleka ne všechny jsou "ona". Jednomu člověku se spojenec zjevil jako obr. Neuvěřitelně starobylý obr s opaskem z lidských lebek. Obr se díval přímo na toho člověka. Chtěl vědět, proč byl zavolán. Nechtěl slyšet žádnou hloupou otázku.

Rostlina

Šalvěj šachovnice
    šalvěj kašmír
šalvěj udivující
    šalvěj kaliková stužka
šalvěj vír
    šalvěj sova
šalvěj měnící tvary
    šalvěj kráčející po kůži
šalvěj, která se ptá "a ty jsi kdo?"
    šalvěj něco se tu hýbe
šalvěj ber to vážně
    šalvěj máme to za sebou
šalvěj vlastní silou
    šalvěj opouštějící domov
šalvěj meloucí jako mlýn

Skupina

EXISTENTY

Ska pastora není halucinogen. To neznamená, že nesdílí některé vlastnosti skupiny Fantastika. Sdílí je. Ale jsou tu rozdíly. "Pravé" halucinogeny působí na serotoninové 5-HT2 receptory. I když receptory reagující na věšteckou šalvěj nebyly odhaleny, experimentální zkušenosti ukazují na některé nové receptory, či na nějaké holografické zaplavení mysli. A zatímco mnohé halucinogeny mohou pomoct vyhrát golfové utkání (nebo nahazování v první lize, jak to dokázal Dock Elis), pod vlivem šalvěje se svalová koordinace spíše snižuje.

Na mandale Pharmako/Poeia jsem lístečky umístil mezi Fantastika a Inebrianty a pojmenoval jsem tuto skupinu Existenty. Tím názvem nemíním nic karteziánského. Ani nic ve smysluDavida Bohma, míním tím jen to, co předchází podstatě.

Je to osobní záležitost. Existence.
Stačilo by jen, kdybys o ní přestal přemýšlet.

Salvia divinorum je něco co dostaneš, když zkřížíš entheogen s atheistou.

Účinky

Není to o tom, jak se dostat do rauše. Je to praktická záležitost.

Analogie

činnost

    domácí práce

zvíře

    uroboros

archetyp

    hadač

forma umění

    lyrycká poesie

tělesná funkce

    tělní oběh

část těla

    ústa

Budhova oblast

    pradžňa bhúmi

barva

    kobaltová modř

kosmická entita

    jednotlivost

berlička

    při nerozhodnosti

dimenze

    fraktál

obor

    augur

prvek

    hmota světa

forma energie

    větrný mlýn

forma hlouposti

    samolibost

vzácný kámen

    turmalín

geometrie

    topologie

božstvo

    Bohorodička

Rostlina

V rámci naší Farmako/Poei je tato rostlina skrytou perlou. Básníci, stejně jako vinaři, milují překvapivé jedince a hledají je mezi je mezi jejich známějšími bratry a sestrami. neznámého básníka skrytého v opotřebované laciné knížce, v jehož verších se skrývá světlo, zaprášenou odloženou lahev, zavrženou, ale plnou lahodného doušku. drobné lístečky skraté v horách, které se po staletí úspěšně vyhýbaly předním stránkám.

Taoistický světec žijící ve vzdálených horách se po mnoha letech studia alchymie u svého mistra cítil zralým a sestoupil z hor do normálního života. Když se přiblížil večer, vešel do hospody. Lidé v hospodě byli udiveni světlem, které se nad ním vznášelo jako magická záře. Světec posmutněl, uvědomil si, že jeho studia jsou teprve v polovině a vrátil se zpátky ke svému mistru.

Navštívit hojas de la Pastora je jako navštívit věštkyni a je nutno k ní přistupovat se stejnou úctou.

Karavany se zlatem
proplétající se krajinou
ze sard do delf.

Proč se ptát věštců? Proč vyhledávat vize? Nebo je to spíš jako radit se s terapeutem či s rádcem? Lístečky jsou něco jako kalyanamitra, duchovní přítel. Mohu vám toho spoustu říct.

Nebo vás přivést k tomu, abyste spolkli svá slova.

Je to těžké o tom hovořit.

Poesis

Současný výzkum Aarona Reisfielda (Reisfield 1993) naznačuje, že šalvěj věštecká (Salvia divinorum) není tak neplodná, jak se předpokládalo. Rostlina je schopná vyprodukovat ve květech opylených pylem stejného klonu plodná semena, i když k tomu nedochází příliš často. Reisfield také nezjistil žádné rozdíly v počtu plodných semen vyprodukovaných rostlinami opylenými stejným klonem, či pylem z rostlin žijících na vzdálených lokalitách. Pochopitelně je možné, že mezi rostlinami, které dnes žijí na rozdílných lokalitách oblaSTI Oaxaky, existují jen malé či žádné rozdíly v genetickém kódu.

Raisfieldovi výzkumy naznačují, že šalvěj věštecká je kříženec. Pylová zrna této rostliny jsou pak díky rozdílným a disharmonickým rodičovským genům jen málo plodná. Ale tato nízká opylovací schopnost je jenom jedním z důvodů, proč šalvěj věštecká tak zřídka vysemení (i při ručním opylení uzraje jen 2 až 3 procenta semen). Problém je v tom, že tato rostlina v Mexiku jen zřídkakdy kvete. Vývoj květů patrně vyžaduje více slunce, než je optimální pro vzrůst rostliny jako takové, a tak kvetou jenom rostliny rostoucí na samém okraji oblasti jejich normálního výskytu.

Podle Reisfielda se hlavní překážka plodnosti objeví poté, co pylová láčka dosáhne vaječníků. Nicméně nebyl schopen rozhodnout, zda tato neplodnost spadá na vrub křížením vyvolanému útlumu, což je jev nezřídka se vyskytující u rostlin s dlouhou domestikační historií, hybridizaci či nějakému zpožděnému efektuvzájemné nekompatibility. Je-li šalvěj věštecká skutečně hybridem, pak jsou jeho rodiče ztraceni hluboko v historii jedoznalectví. Reisfield nenašel žádné dva druhy šalvěje, které by navazovaly na morfologické rysy rostliny la Maria.

Takže, jestli chcete pěstovat ska pastoru, musíte si počínat stejně, jako všichni během posledních dvou tisíc let. Musíte si opatřit řízky od někoho, kdo ji pěstuje.

Jsou-li už vaše řízky zakořeněny a žijete-li ve vlhkém klimatu, můžete je vysadit přímo ven. Zasaďte ji na stinné místo, nebo alespoň místo s rozptýleným světlem. Listy nesnášejí přímé slunce. Měl jsem rostliny, kterým se dařilo, i když neměly slunce téměř žádné. Když rostlinu pěstujete v suchém bytě, musíte ji pravidelně rosit nebo ji ošetřovat zvlhčovačem. Ska Pastora miluje kraj, kde rostou sekvoje a kde si užije mlhu.

Rostlina vám bude vděčná za pohnojení. Potřebuje vodu, spoustu vody, ale pokud ji pěstujete v květináči, buďte opatrní na hnilobu kořenů. Rostlina také zajde, mají-li kořeny nedostatek místa. Chrańte ji před mrazem.

Spojenec

Jakmile ji spatříš, už víš o koho jde.
Byla tu vždycky, takže proč
tolik povyku?
A proč na ni pořád zapomínáme?

Analogie

bohyně

    Isis

gramatika

 

    předsyntaktický shluk

historické období

    budoucnost

představa

    labyrint, zrcadlová síň

krajina

 

    zahrada

logický činitel

    identita

stroj

    bathyskaf

kov

    antimon

metafora

    hranice

hudební nástroj

    bzučák

mýtus

    paralerní vesmír

číslo

    komplexní

povolání

    básník, zaříkavač

mimotělní oblast

    jasnovidectví

skupina periodické soustavy

    vzácné zeminy

fáze hmoty

    jaderný kondenzát

filosof

    Anaximander

fyzikální konstanta

    slabá

strukturní konstanta

    d= 2Pí e2/hc

planeta

    Měsíc

jed

    hrůza

proporce

    radiální symetrie

kvark

    Nen, kvantum času

O věštění

Použil jsem Kouřového mostu, když jsem si vykládal karty. Kouřil jsem častokrát předtím, ale tentokrát to přišlo. Propast se otevřela. Historie se otevřela. Mé ruce pohybovaly kartami a pomákaly vnést do situace světlo. Karty padly přesně. Každá z nich vyjevovala podrobnosti mého příběhu a jeho vývoj s přesností, ze které se mi ježily vlasy. pak jsem si vzpomněl, jak Crowley řekl, že musíte karty poznat jako lidi. Jakmile mě to napadlo, rub karet se propadl a pozadí každé karty se stalo dírou ve stole, otevřeným hrobem. Malé postavičky z karet se začaly troškupohybovat. Osvobodily se a pluly několik centimetrů nad stolem. Pak se postavily, dívaly se na mě a čekaly, až se jich na něco zeptám.

Tento druh rostliny je skutečně správně pojmenován.

Spojenec

Je proti všem únikům, je protikladem úniku. Zřejmě se nikdy nestane populární. Může vyvolat empatii. nicméně je spíše telepatický než emociální. Vrhá světlo na duši člověka. slyšíme a víme, co si skutečně myslí, co skutečně udělal. Je ideální pro párovou spolupráci, pro vzájemné dotýkání se.

O temnotě

Spojenkyně miluje temnotu. Světlo může zrušit a okamžitě potlačit i velmi odtržené stavy kosmického vědomí a mimotělesného bytí a tázajícího okamžitě vrátit do každodenníího světa. Někdy je nutné kvůli něčemu či někomu rozsvítit. Třeba kvůli dítěti. Je udivující, jak se vícerozměrný svět znovu ustaví okamžitě poté, co jsou světla zhasnuta.

Podstata Cesty lístečků spočívá v posezení několika přátel v temném pokoji. Mohou popíjet trochu piva či tequily. Někteří si povídají. Mohou třeba zpívat či zaklínat. V kolika lidech to vzbuzuje představu příjemné chvíle?

Taková legrace! není divu, že se někteří nemohou přestat smát.

Možná, že je tma nutná proto, aby je nikdo jiný nemohl pozorovat.

Možná, že je to odjakživa kultovní bylina. Něco na samých hranicích.

La Maria je plachá. Aby osvítila Logos, potřebuje tmu.

Nebo se možná tradice práce v noci vyvinula proto, aby nedocházelo k interakci s tím, co nemá kořeny. Spojenec vás zavede za drobné mezilidské hry, které přetrvávají pouze za denního světla. Spatříte celou topornost těchto her, ale ale možná nespatříte to, že je nutno se jich občas zúčastnit. Nekompromisní trvání na absolutnu se rychle může stát nudnou záležitostí.

A mimo to, ve dne máš své zaměstnání a práci, kterou musíš udělat.

Účinky

Holografické. I malé množství kouře může vyvolat kompletní panorama. Nezřetelně, pravda, ale všecko tam je, je to úplně to samé.

Spojenec

Nebyl jsem to já, ale nebyl jsem to ani ne-já.

Je to nejzenovější rostlinný spojenec s výjimkou rýže.

Účinky

Rozhoupané. Potácivé. Ale nikoliv jako v opilosti, mysl je úplně klidná. Tyto účinky připomínají kavu.

Logos

Do Slova vstoupil jed. Slova se proměnila ve schody, ve visutý chodník překračující propasti.

Ve skutečnosti jsme sítí vzájemných propojení, sumou naších vztahů se všemi lidmi, co známe i s těmi , které ještě potkáme. není to tak, že bychom byli v síti, my jsme ta síť.

Zvuky samohlásek mění barvy. Ladění a tón mění tvar prostoru, který nás obklopuje. Sémantika vytváří texturu. Věty se stávají hmatatelnými věcmi, berou na sebe viditelné a dotykatelné tvary, které vlají a propadají se.

Ale to vše se děje v očích mysli, nikoliv přímo v očních bulvách. Jsou to živé a interaktivní sny, které je možno ovlivňovat vůlí.

Viděl jsem, odkud přicházejí myšlenky. Něktzeré se teprve tvořily, vařily se na jakémsi tekutém povrchu, některé už vznikly a vykvétaly. Stávaly se lidmi a rozhovory.

Poesis

Navzdory tomu, co se povídá a píše, je možné listy šalvěje věštecké sušit. Pokud rostlinu pěstujete, čerstvé listy na přímé požití máte k dispozici jeno v létě a na podzim. N azimu své rostliny ořezávám. Mohly by zmrznout. zkoušel jsem listy zmrazit, nebo je vymačkat a zmrazit jejich šťávu. Neměl jsem úspěch. Možná, že by to šlo. prostě se mi se šťávou nedařilo pracovat tak, jako s listy.

Ale listy je možné usušit, což je poměrně jednoduchá věc. V sušených listech je skryt kouřový spojenec.

Účinky

ZÁPISKY Z TERÉNNÍHO VÝZKUMU: MUŽ, VYNÁLEZCE A MALÍŘ:

"Byly věci, které jsi mi neřekl. Takže mi to chvíli trvalo, než jsem se naučil, jak listy používat. Musel jsem najít správné dávkování. Nejdříve jsem si dal příliš moc, šest až sedm mocných šluků. Stačí dva až tři. Je to jako pořádný zazen, něco jako podlouhém sezení. člověk se dostane na to stejné místo. Změnilo to můj život, obrátilo ho to naruby. Věci se dějí, tak jak se mají dít.

Je to velice intenzivní. Nazývám to rozkoktáním nebo stroboskopováním reality. Myslím, že mě na tento druh výzkumudobře připravila skutečnost, že jsem byl zkušebním pilotem a létal křídlo vedle křídla v prostoru, který neodpouští chyby.

Je na tom něco velice pohanského. Nemyslím, že by to člověk mohl komukoliv sdělit. Sex je úžasný. Kůže je mnohem citlivější. A také tě to nutí zkoušet nové věci. I spánek je lepší. Spím teď mnohem lépe. A říkala, že jí to odstranilo menstruační křeče. A její předsudky."

Rostlina

šalvěj udržujíci kontrolu
    šalvěj plynulých pohybů
šalvěj s hadí kůží
    šalvěj to-nic- není
šalvěj oklamej-mě
    šalvěj s úzkým nosem
šalvěj vykrucující se jako lasička
    šalvěj do-tebe-se-vkrádájící
šalvěj zcela-tě- pokrývající
    šalvěj má-to-ráda
šalvěj, která prostě jen tak roste

Účinky

ZÁPISKY Z TERÉNNÍHO VÝZKUMU: MUŽ, BÁSNÍK A MALÍŘ:

"Hej, ta věc se najednou stala nějak silná. Používal jsem ji, abych mohl psát, ale už nemůžu. Je moc silná. Ale pomáhá mi s některými obchodními problémy. Například, co říci producentům, se kterými se zítra potkám. vykouřil jsem ji se svojí přítelkyní. Nazýváme ji vyrovnávačka rovnováhy."

Účinky

ZÁPISKY Z TERÉNNÍHO VÝZKUMU: MUŽ, SOCHAŘ:

"Slyšel jsem, že je to mírné, takže jsem nabral plné plíce kouře a držel ho tam. Myslel jsem si, že si budu muset dát ještě více prásků, než ucítím nějaké šimrání. Ale ono mě to prostě přepadlo. Bylo to tak intenzivní, tak bezprostřední. Měl jsem vizi tunelu. Neviděl jsem nic jiného, než ten tunel před sebou. Měl jsem pocit, že omdlím. Všechno mě to svíralo, vůbec se mi to nelíbilo. Bylo to tak náhlé, tak hrozivé. Cítol jsem, že i kdyby někdo vešel do pokoje, nemohl bych s ním mluvit. Není to mírné."

Účinky

ZÁPISKY Z TERÉNNÍHO VÝZKUMU: ŽENA, MALÍŘKA A BÁSNÍŘKA:

"Kouřila jsem ji tu a tam po dva měsíce. Nerada to říkám o rostlině, ale zamilovala jsem se do ní. Je to pozoruhodné. Zkusila jsem to šestkrát nebo sedmkrat, než se něco přihodilo. Jako kdybych připravovala něčemu cestu, nebo tak nějak."

"mé kořínky, mé nervové kořínky."

"Ale pak, zničeho nic, obrovskej kolotoč. A když říkám obrovskej, tak míním obrovskej. A taky hrůznej. Je to pozoruhodné. Všechno je jasné, všechno je tady. Můj život se změnil. Dramaticky se změnil, a to všechno udělala ta rostlina.

Bylo to tak mocné, tak neporovnatelné. Nebylo to jako zdrogování, byla to prostě Mysl. Bylo to tak počestné. Cítím se jako povolaná, jako vybraná."

ha, ha, ha.

Má to co dělat se specifičností, s diferenciací formy. Každá forma je naplněná světelnými detaily. A je to současně emociální, týká se to mých vlastních emocí. I ve dnech, kdy jsem nekouřila, jsem stále cítila, že mám k tomu přímý přístup. Je to jako pocit, ktarý má člověk, když se vrátí z meditačního sezení o samotě, jako pocit, který má po zenovém sešinu.

Možná, že jsem si to vytvořila sama. Možná, že to bylo jenom oregano, ale já mu říkám "můj miláčku".

Rostlina

šalvěj se zelenými stonky
    šalvěj pojď-a-očisti-se
šalvěj jednoho šluku
    šalvěj citlivé pokožky
šalvěj z-povrchu-dovnitř
    šalvěj zamilovanosti
šalvěj vždyť-ona-tě-má-ráda
    šalvěj a-nebuď-asociál
šalvěj jdi-do-práce-včas
    šalvěj s ještěří kůží
šalvěj s kouřovou pokožkou
    šalvěj, která prostě jen tak roste

Účinky

Prostě vás umístí tam, kde skutečně jste. Prostě dostanete to, co k vám patří. Když jste v temnotách, letíte temnotami. Světlo a tváře, kteréspatříte, jsou tváře, které nosíte, vaše psychické tváře pzářené světlem vaší mysli. Pokud jste se svým milovaným, působí rostlina jako afrodiziakum.

Spojenec

S lístečky není kam se schovat. Proto jsou tak dobré při hledání ztracených objektů či odhalování zlodějů. Je to jed, který ozařuje jed. Použíjte ho, abyste odhalili ne-moc.

Analogie

kvantová síla

    Schrodingerova konstatnta

oblast potěšení

    kůže

rituální událost

    narození

hornina

    ofiolit

roční období

    samhain

smysl

    šestý

pozice při souloži

    nůžky

znamení

    Pegas

hřích

    vilnost

sociální událost

    vyhnanství

tarotová karta

    měsíc

dennídoba

    půlnoc

nástroj

    phurba

ctnost

    střídmost

samohláska

    úzká zadní

Spojenec

ZÁPISKY Z TERÉNNÍHO VÝZKUMU: DEN

Zdálo se, že pokud držím žvanec ve tváři, je to stále silnější. Vyplivl jsem ho v půl druhé. Psal jsem na počítači a bylo to úžasné. Byl jako psací stroj z filmu "Nahý oběd". M. mě odvezla na pláž. Cítil jsem se už zcela normálně. Později odpoledne jsme se rozhodli jít na odpolední představení do kina. Měli jsme ještě čas, a tak jsem vešel do antikvariátu. Na pultě leželo pár knížek básní. Vytáhl jsem si Thákura. Jak prázdné! Samá velebně znějící slova a žádná podstata. Jenom o tom četl, jenom o tom přemýšlel. Jsou to všechno lži. Bylo to tak jasné. Vedle Thákura ležela knížka od Housmana. Těžkopádné, ale přijatelné. Bylo to tam, prošel tím. Najednou jsem se cítil zcela dezorientován. Co jsem to za blázna, že jsem se vypravil mezi lidi. Jak jsem si mohl myslet, že můžu jít jen tak do kina. Otázka: "Jak moc jsem v tom?" nemá žádný význam. Podstatné je překročení prahu a práh může být zcela neznatelný!

Poesis

Jedna z aktivních složek šalvěje věštecké je salvinorin, který může být z listůextrahován. Valdez a jeho skupina izolovali z 5,35 kg čerstvých listů. které usušili na 674 g prášku, 1,2 g salvinorinu. Valdez neuvádí počet, kolik listů šalvěje výchozí množství představovalo, ale listy, které sbírám já váží v průměru 2,3 g čerstvé a 0,45 g sušené. To by znamenalo, že 1 450 až 2 350 listů poskytne 1 200 mg salvinorinu čili že obsah salvinorinu je asi 500 až  800 µg na jeden list. Do dýmky si sice cpu několik listů, ale nikdy jsem nevykouřil více než třetinu či čtvrtinu dýmky, což odpovídá tak jednomu listu. Takže salvinorin působí v množství od 500 až  800 µg, čili je na váhu zhruba dvacetkrát účinnější než DMT (dimetyltriptamin).

Kvantitativní pokusy prováděné Danielem Siebertem, Jonathanem Ottem a mnou tyto výpočty potvrdily.

Účinky, Salvinorin

Mnozí zažívají scény z dětství. Rodiče mohli být přítomni pouze abstraktně. Scény se velice rychle měnily. Ontologická zjevení.

Setkal jsem se s jedním člověkem, který byl na salvinorin "tvrdý". Pod mým dozorem pečlivě a zprávně vykouřil plný miligram salvinorinu odpařeného ve skleněné trubičce. Po několika minutách pokrčil rameny a vstal. Snažil se být zdvořilý, a tak mumlal něco o tom, že "nějaké vidiny se snat ojevily".

Poesis

Všechny informace o tom, jak izolovat salvinorin, jsou obsaženy ve Valdesově publikaci (jiná metoda je uvedena v publikaci, kterou uveřejnil Ortega). Zatímco Valdes a Ortega izolovali čistý salvinorin kvantitativní metodou, normálně by stačil jednodušší postup.

Nicméně to všechno vede k jedné otázce. Proč to dělat? Na "Krystalové dálnici" spojenec často předvádí daleko hrozivější a strmější představení než na Cestě listečků či Kouřovém mostě. Mnozí z těch, kteří ji potkali na Krystalové dálnici, už nikdy nechtěli pokus opakovat. Spojenkyně je rychlá vždycky, ale na dálnici je nadsvětelná. Navíc správně odhadnout dávku na úrovni mikrogramů vyžaduje určitou zkušenost. Čerstvé listy jsou už předem vyváženy.

Rostlina je zcela legální. Klidně ji pěstujte. Můžete se od ní leccos naučit. Je dostatečně silná jak čerstvá, tak i sušená. Navíc je v této formě benevolentní. Když začnete koketovat s molekulami v mikrogramech, se skleněnými dýmkami a s předávkováním, budete čelit možnosti vážné otravy. A svaté lístečky Pastýřčiny se stanou pouhou surovinou. A navíc tady začínají problémy s legislativou.

Moje rada je spřátelit se s rostlinou. jestli hledáte společenské zážitky, zvažte cannabis, jestli chcete zažít opojení drogou, zkuste oxid dusíku nebo DMT. Po Cestě lístečků či Kouřovém mostě se můžete vydat jenom tehdy , jestliže skutečně chcete kráčet se Spojencem. Ale nedávejte mi vinu, jestliže vás zelené bytosti naverbují a vy se z člověka proměníte v rostlinu maskovanou nohama.

Účinky, Salvinorin, Krystalická dálnice

Myslel jsem si, že jsem si odvážil 600 µg. Pak mi došlo, že se podstatné množství rozpouštědla během skladování odpařilo a že každá kapka tak zhruba zdvojnásobila svou potenci.

Rychlý pád. Je to propadlo. Jako padací dveře pod šibenicí. Hrozné zděšení z naprosté prázdnoty.

Jeho hlava upadla na stůl a ruce se svěsily. Karty se rozsypaly kolem. Spadl z židle a vzal sebou vázu, knihy a další židli. Tělo se mu kroutilo a já pozoroval, jak se mění v medvěda. Jeho celé tělo se napjalo. Z hrdla se mu ozvalo hluboké zavrčení a on začal mluvit jako médium. Jeho oči byly matně zastřené. Nic z toho nebylo předstírané. Viděl jsem sílu. Pokud by ho popadl amok, dva muži by ho neudrzeli.

Trans. Posedlost. Ta jiná tvář šamanismu na druhé straně hrozivé propasti. Převtělovači. Tam žijí vlkodlaci a jiná lidozvířata.

Dobře si rozmysli, než dodáš úplňkový lék převtělovači.

ZPÁVA Z TERÉNÍHO VÝZKUMU: KRYSTALOVÁ DÁLNICE

Byly tu všechny paralelní vesmíry. Bylo tu mé dětství i smrt mého syna.Byla to čirá hrůza to celé kroužení trhlinami v čase, trhlinami v tom, z čeho jsou udělány okamžiky. Celý vesmír byl obrácen naruby. Aby se vrátil, musel jsem to všecko nacpat zpátky do svého řitního otvoru.

Musel jsem zničit světy, ve kterých jsem nechtěl žít. A některé se mi snažily v tom počínání zabránit, volaly na mě, přesvědčovaly mě, abych to nedělal, že touží po existenci. Byli jsme v místě , kde se lidé nacházejí před narozením a kam odcházejí po smrti. Jakmile vystoupíte z času, jakmile prolomíte toto kantinuum, všechny vesmíry se propojí. Nejvíc udivující bylo to, že jsem existoval. Ta celá věc byla absurdní, ale nemohl jsem se vrátit, pokud ji nepříjmu v celé její šíři. Čekala tu na mě celá bolest mého žvota, čekala tu smrt mého já, ale bylo to jako bych si musel vybrat, vymáhalo to úsilí. Musel jsem to všechno příjmout, abych se mohl vrátit do tohoto určitého vesmíru.

Poesis

Ortega extrahoval usušené a rozemleté lístky horkým chloroformem. Salvinorin izoloval ze zeleného zbytku, který zůstal po odpaření ředidla, pomocí sloupcové chromatografie. Přítomnost salvinorinu v jednotlivých frakcích pak testoval chromatografií tenkých vrstev. našel ho v šesti či sedmi ze třinácti frakcí. desky TLC (chromatografie na tenké vrstvě - pozn. překladatele) vyvolal desetiprocentním roztokem kyseliny fosfomolybdenové v izopropanolu (etthyl acetát/hexan, 44:55, Rf = 0,7). Pak nechal krystaly salvinorinu (taví se při 238 - 240 C) z methanolu vykrystalizovat.

Valdez prováděl extrakci éterem. Usušený extrakt pak rozdělil směsí hexanolu a 90% vodného methanolu. Polární složky se tak ocitly v methanolové frakci.

Výborný extrakt, který nazývám "4x", může být připraven odpařováním ethanolového (či methanolového) extraktu ze suchých listů. Odpařením a destilací vzniklý olejový fujtajbl se pak zvlhčí šťávou z čerstvých listů rozmačkaných přes sítko. Čerstvých lístků používám zhruba čtvrtinu množství, ze kterého byl připraven původní extrakt. Obohacený extrakt "4x" je vhodný ke kouření v malých dýmkách.

Zkusil jsem i extrakt "10x". V tomto případě je nutno vymýt nepolární složku fujtajblu pomocí hexanu. Více méně tak, jak popisuje Valdez.

Etnobotanika

Čaj uvařený ze čtyř či pěti párů lístků je léčivý. Mazatékové používají tento čaj proti revmatismu a bolestem hlavy. Říká se o něm, že je také dobrý na anémii a problémy s vyměšováním.

Rostlina

Měsíční listy. U žádné jiné rostliny nejsou příprava a výcvik základní rovnováhy tak důležité. Ska Pastora je rostlina měsíčního doktora. Mohla by být přímo typem měsíčního léku. Její světlo je tak bledé a bílé. Lunární medicína není k tomu, neštěstí odvracela, jak je tomu někdy v případech, kdy pracujeme s fantastiky, ale k tomu abychom uslyšeli slova, abychom porozuměli tomu, co se děje. "Právě toto" není v žádném případě to samé jako "jenom toto".

Vybere si z vás to, co jste a uteče s tím rychleji, než to dokáže kterákoliv mně známá rostlina.

Účinky

Slovo neuvěřitelné je zde velmi užitečné.

Způsob užití

ZÁKLADNÍ ÚVAHY

Vypěstuj tolik lístků, aby jich na každou osobu připadlo jedenáct až dvaadvacet (30 až 60 g). Je dobrým zvykem ponechat jich svazeček stranou, jako "startér" pro ty, kteří se chtějí po počátečním seznámení vrátit do tranzu.

Uspořádej lístečky tak, aby jejich stopky mířily všechny stejným směrem. polož je na oltář. Zapal vonnou tyčinku. vhodný je pro to pohodlný pokoj s poduškami na sezení, nejlépe takový, který je možno celý zatemnit. Ve městě může pronikání pouličního světla zabbránit stažená roleta. Začni, jakmile se setmí.

Za světla svíčky sviň své listy do cigára a žvýkej ho, dokud ho nesežvýkáš, nebo tak dlouho, dokud cítíš svá ústa. pokud nechceš listy polykat, nebo pokud nechceš polykat úplně všechno, postav před každého hezkou misku či košíček na vypotřebované bago. Nicméně žvýkej dlouho a poctivě. pak sfoukni svíčku. snaž se co nejvíc se otevřít. Ústa si vypláchni tequilou či trochou piva.

Máš oči otevřeny či zavřeny. Jsi si tím jist?

Zhruba po pětačtyřiceti minutách spotřebuj zbytek svých listů, pokud jsi je ovšem nespořádal najednou. Nebo si vezmi šest až dvanáct dalších lístků, pokud máš ten pocit. Vyzývání a zpívání je vhodné, případně i trocha tabáku. Listy se lépe vstřebají, pokud se půl dne před veladou postíš. Najez se až potom. O půlnoci, nebo tak nějak kolem.

Nejlépe je neřídit. Pokud musíš, tak až potom, co se najíš. Nejlepší je polévka nebo ovoce.

Pamatuj: přítomnost přátel, tma, shromáždění a žvýkání, to vše tvoří integrální části celé zkušenosti. Bylo tomu tak po mnoho a mnoho století. Čekají na tebe předkové dvou říší.

Spojenec

Šalvěj někdy jen šeptá
    a jindy řve.
Někdy tě požádá o zpěv
    a někdy
    si vezme tvůj hlas, odejde
    a nechá tě zakořeněného,
    bez očí
    a s hlasem
    takového druhu,
    jaký mají rostliny.

Rostlina

Entuziasmus. Entheos.
Rostlina bohů uvnitř
uzavřených.
    La planta de los dioses.
    La planta amada
    de los dioses.

Moudrá rostlina,
rostlina světec,
rostlina Spasitelů.

La planta sabia.
    La salvia de las adivinas.
    La salvia sabia.

Buď vítána, rostlino.

    La planta que salva.
    La Salvadora de los sabios.

My sami se od té rostliny nijak nelišíme.
Jsme to my, kteří musíme zachránit bohy.
Jsme to my, kteří se musíme stát divotvůrci.

Somos nostros que debemos que ser adivinos.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ukázka z knihy
Dalle Pendell - Pharmako/poeia

Vydalo nakladatelství a vydavatelství
Volvox Globator

http://www.volvox.cz/

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,31 / Počet hlasů: 16] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 27 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!