Aneb Hlubinná ekologie v podání Claire Carré na festivalu Miluj svůj život
Nejpozoruhodnější vlastností tohoto historického okamžiku na Zemi není, že jsme na cestě ke zničení světa, které bychom takto za nějakou dobu opravdu způsobili, ale to, že se začínáme probouzet z tisíce let dlouhého spánku do zcela nového vztahu k našemu světu a k sobě. Každý úplně jinak spějeme k znovupoznání toho faktu, že Příroda neexistuje proto, aby sloužila lidstvu a jeho civilizaci, ale že lidé jsou jenom součástí přírody, jedním druhem mezi mnoha jinými. Nedostali jsme naše „lidské“ intelektuální a jiné vlohy proto, abychom ostatní druhy zotročili a Zemi bezohledně vydrancovali, ale proto, abychom tyto schopnosti a vlohy použili k rozvoji a k transformaci. K vlastní transformaci a tím i k obecné transformaci celé Země.
Několik tisíciletí této vývojové etapy lidstvo zápolí s otázkami Kdo jsem, Kam jdu a Jak se tam dostanu. Přesto je to jen velice krátká doba z pohledu celkové existence lidského druhu. A ještě mnohem kratší doba je to z pohledu existence a vývoje planety, na které žijeme. Možná i proto „moderní“ civilizace s celou svojí komplikovanou složitostí dosud nechce akceptovat základní principy života, jež jsou mnohem jednodušší než všechny složitě vykonstruované teorie a modely.
Jaký potom div, že bezohlednost moderní společnosti, omezené iluzí oddělenosti malého lidského „já“ od celku,nás dovedla na pokraj kolapsu život udržujících systémů na Zemi. Považujete tato slova za přehnaná? Potom se tedy podívejte, co „vyvádí“ přírodní katastrofy, záplavy, zemětřesení, atd. na celém světě! Co je to v globálním měřítku jiného než alergická reakce živého organismu na bezohledné zacházení? Chovejte se k sobě dost dlouhou dobu tak, jako se chová lidstvo k přírodě a uvidíte ty fatální následky, průvodní symptomy a konečné vážné sebeškození, budete-li tyto signály dost dlouho ignorovat, bagatelizovat a „léčit“ pouze „symptomaticky“. Nemluvě už vůbec o dilematu, jak dalece je (dosud ještě živá) Země vybavena „imunitními schopnostmi“ zbavit se v sebezáchovném procesu „škodlivého viru“, v tomto případě lidstva samotného.
Ale zároveň s těmito reálnými hrozbami (i právě kvůli nim) se úměrně zvyšuje počet lidí, kterým není budoucnost Země lhostejná. Těch, kteříse zaměřují na své individuální životy, na způsob jejich vlastního života, který může sloužit k uzdravení světa. Těch, kteří chápou principy, kterými se řídí život na naší planetě - živá propojenost všeho se vším. Těch, kteří vědí, že každý, kdo se funkčním způsobem zapojí, přispěje malou a přitom velmi podstatnou měrou k procesu obnovy a transformace. Těch, kteří moc dobře vědí, že „nakažlivá“ je nejen arogance, egoismus, oddělenost a lidská hloupost, ale „doslova všechno“ – to znamená, že i hluboká moudrost, základní dobré lidské vlastnosti a funkční filosofie pro život v globálním měřítku. A že tedy „zapojí-li se“ oni sami do procesu „Velkého obratu“ ve svých vlastních životech a budou-li v tom opravdoví, pravdiví a vytrvalí, povede to nutně k nápravě a pozitivnímu posunu. A to jak v jejich životech, tak v globálním měřítku.
Proto se čím dál víc lidí na celém světě začíná zajímat o problematiku, která se popisuje jako Hlubinná nebo-li Duchovní ekologie. Je to směr etiky, holistický způsob nazírání na přírodu jako na součást každého člověka a na člověka jako součást celé přírody. Dualita klasické etiky „já a svět“ je tady již nahrazena jedním velkým Já, které zahrnuje v jednom celku celý ekosystém Země, všechny živé bytosti i jejich prostředí. Hodnota přírody již není odvozena sobeckou užitečností pro člověka, ale má hodnotu sama v sobě a člověk je schopen tuto hodnotu poznat vcítěním a ztotožněním se s ní. Nástrojem proto je srdce, intuice a emoční inteligence.
Prvním úkolem Hlubinné ekologie a „Velkého obratu“ je schopnost každého člověka sám za sebe navázat opět tato spojení. Význačná osobnost tohoto hnutí, Ph.D Joanna Macy z USA, spisovatelka a lektorka pořádající přednášky, workshopy a školení na toto téma v Americe, Evropě, Asii a Austrálii již několik desetiletí říká, že hlavními úkoly jsou obrana života, vytvoření alternativních struktur a transformace vědomí. A prvním krokem k tomu je vděčnost, věřit sám v sebe a v princip neoddělenosti. Věříme-li, že jsme odděleni od ostatních lidí, zvířat, rostlin, vesmíru, pak jsme i odpojeni sami v sobě a tato naše iluze oddělenosti je i základní patologií způsobující mnoho problémů v našich životech i z pohledu celé planety. Jak se dostat zpátky do života? Zaměřme se na náš kolektivní záměr, který nás motivuje, aby se uzdravil každý z nás i celý svět.
Na 31. mezinárodním festivalu ezoterických a duchovních směrů Miluj svůj život, který se bude konat 2.-4.7.2011 v Plzni, přivítáme Claire Caré, známou představitelku hnutí Hlubinné ekologie v praxi.
Claire Carré se narodila v Southamptonu ve Velké Británii v roce 1964. Hlubinnou ekologií se zabývá intenzivně od roku 1989 a semináře na toto téma vedla v Anglii již v roce 1994. Je jedním ze zakládajících členů první výzkumné skupiny ve Velké Británii - Institutu pro Hlubinnou ekologii.S Ph.D Joannou Macy z USA dlouhodobě spolupracuje a pravidelně se účastní jejích aktivit. Současným domovem Claire Caré je Francie, kde je mimo jiné profesionální učitelkou pohybu a tělesného uvědomění v Paříži na VIII. Univerzitě a smyslem její práce jeprozkoumat fyzické a smyslové zkušenosti, aby došlo k základnímu propojení v systému mysl-tělo-země.Semináře, přednášky a workshopy Hlubinné ekologie s názvem „Roseaux Dansants“pořádá ve Velké Británii, Francii, Belgii a Švýcarsku.
Filozofie Hlubinné (Duchovní) ekologie v praxi v současnosti podstatně ovlivňuje mnoho ekologických organizací na celém světě. Claire Carré, přední světová představitelka tohoto významného duchovního hnutí dnešní doby, pro kterou je zároveň příznačně charakteristická lidská skromnost a pokora, se na letošním letním festivalu Miluj svůj život představí v třech tříhodinových programech. Nenechte si ujít šanci navštívit některý z těchto programů, nejen proto, že se v nich setkáte se skutečně funkčními profesionálními postupy, ale hlavně proto, že se dozvíte více o tom, jak se osobně zapojit do hnutí Hlubinné ekologiie v praxi přímo od její přední představitelky. Protože tím vy sami podpoříte principy života na Zemi. A protože tím také posílíte vlastní vazby spojující vás se spokojeným životem a upevníte se v jistotě, co je vaše skutečná volba pro tento život.
Karel Vebr