Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 19. 05. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Hercule Poirot, detektiv:
Víte proč nás mají politici za idioty? Protože jsme je volili!

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2145x)
Důležitý mezník
(27. 05. 2021, 1662x)
Cesta za duhou
(09. 06. 2021, 1534x)
Co se po nás chce?
(01. 07. 2021, 1364x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Poradna - léčivé rostliny

* Léčivé rostliny - botanická poradna 18.


Ivana Paukertová - Poradna - léčivé rostliny - 26. 08. 2007 (8514 přečtení)

Durman, rostlina léčivá, jedovatá, šamanská, čarodějnická a travičská.

Otázka: Dobrý den, mohla byste mi prosím poradit, co nám to vyrostlo na kompostě? Listí to má jak dub, na fotce je to jen trochu zvadlé, výška více než metr. Děkuji za informaci, s pozdravem Jiří NebřenskýOdpověď: Rostlina na fotografii, kterou jste poslal, je durman obecný, Datura stramonium L., rostlina léčivá, jedovatá, šamanská, čarodějnická a travičská.

durman obecný, Datura stramonium

Durman je jednoletá rostlina, vysoká 30 cm až 1,3 m. Listy jsou chobotnatě zubaté, na líci tmavé, na rubu světle zelené, řapíkaté. Květy má bílé, 5-10 cm dlouhé, nálevkovité se špičatými cípy, rozvíjejí se navečer a opylují je především lišaji, kvete od června do září. Plodem je 5-8 cm dlouhá tobolka, pukající čtyřmi chlopněmi, ostnitá, lidově zvaná „panenská okurka“. Rulík roste roztroušeně na polích, skládkách, rumištích, na Moravě častěji než v Čechách. Vyžaduje půdu bohatou dusíkem a proto se často vyskytuje blízko lidských sídlišť. 

Pochází z Ameriky, a to z východní části USA nebo ze střední Ameriky. Do Evropy se dostal ve druhé polovině 16. století, když ho do Španělska dovezl lékař Francisco Hernandez. Dále po Evropě se rozšířil pěstováním v zahradách jako okrasná rostlina.

Rostlina je prudce jedovatá, jedovaté jsou všechny části rostliny. Jako řada dalších léčivých rostlin je durman rostlinou léčivou i jedovatou, závisí to pouze na dávce. Za maximální léčebnou dávku se pokládá 0,2 g sušených listů 3 x denně, tj. celková denní dávka 0,6 g. Existují ale případy, kdy u dospělého působí toxicky již jednotlivá dávka 0,3 g. Otrava se projevuje zrychleným tepem, suchostí sliznic, zarudnutím pokožky, rozšířením zorniček, zvýšenou teplotou, chrapotem. Dalšími příznaky při otravě vysokými dávkami jsou motorické poruchy, halucinace, zvýšená aktivita a zvýšená agresivita. Při vážném předávkování nastávají křeče, bezvědomí a smrt.

Durman obsahuje 0,2-0,7 % alkaloidů v sušině, hlavní je hyoscyamin, ze kterého sušením vzniká a atropin (obě látky mají prakticky totožné účinky). Dále obsahuje skopolamin, apoatropin, belladonin, kuscohygrin. Kromě alkaloidů obsahuje durman flavonoidy, stopově i pryskyřice a silice.

Používají se listy, jako součást protiastmatických cigaret, kdy se do kouře uvolňuje atropin, který mírní křeče průdušek. Jinak se užívá izolovaný atropin proti průjmu, zvracení, jako protijed při otravě organofosfáty (postřiky proti hmyzu a bojové látky tohoto typu), na rozšíření zorniček při očním vyšetření, dříve se používal i před operacemi na uvolnění svalů. 

durman vonný, Datura suaveolens

Stejné působení mají i příbuzné druhy, například jihoasijský durman metelový Datura metel, pěstovaný durman neškodný Datura innoxia, další druhy durmanů i pěstované stromkovité durmany - dolní obrázek - (Brugmansia suaveolens, arborea, sanguinea a další).

Ve středověku byl durman obecný součástí čarodějnických létacích mastí, u šamanů je znám jako silný ale nebezpečný rostlinný pomocník zvaný ďáblova bylina. Úspěšně byl používán i v travičství.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!