Zvýšení tělesné hmotnosti.
Otázka: Dobry den prajem, vsetkych zaujima ako schudnut, no mna zaujima prave opak, mam 176cm a 56kg co je ozaj malo, tak by ma zaujimalo ci niesu dake rastliny na zvysenie telesnej hmotnosti a na zvysenie chuti do jedla, dakujem. MB
Odpověď: První moje doporučení je návštěva lékaře za účelem vyloučení zvýšené činnosti štítné žlázy nebo jiné choroby. Zvýšená činnost štítné žlázy se nazývá hypertyreóza nebo tyreotoxikóza, příznaky jsou takovéto: Nemocný je překotný, předrážděný, trpí nespavostí, pocity horka, více se potí, stěžuje si na bušení srdce, jeho váha klesá i při dobré chuti k jídlu a zvýšeném příjmu potravy, časté jsou průjmy. Později se objevuje svalová slabost, postižený obtížně nastupuje do autobusu, tramvaje, jde do schodů atd. V některých případech se objevují oční příznaky - pálení v očích, slzení, dvojité vidění. Lékař zjistí zrychlenou, někdy i nepravidelnou srdeční činnost, svalovou slabost, jemnou, teplou, opocenou kůži, někdy vystupování očních bulbů se zarudnutím spojivek a poruchou jejich pohyblivosti. Typické jsou změny mnoha laboratorních nálezů včetně zvýšené hladiny hormonů štítné žlázy. Struma (zduření štítné žlázy, vole) je většinou přítomna, vzácně může chybět. Protože tělesný metabolismus se u lidí se zvýšenou činností štítné žlázy zrychluje, spalují se kalorie a důležité živiny rychleji než normálně. Při této chorobě se jako podpůrná léčba užívá karbinec evropský, Lycopus europaeus, který tlumí látkovou výměnu a působí proti zvýšené funkci štítné žlázy. Podává se ve směsích, například 5 dílů nati karbince a tři díly violky trojbarevné. Dávkování je 2 lžičky směsi na 250 ml vody, připravit nálev, který se nechá 15 minut stát. Pije se jen jednou denně před spaním, nepodává se každý den, ale s určitým časovým odstupem.
Obecně na zlepšení trávení a zvýšení chuti do jídla se používají rostliny s obsahem hořčin (amara), které zvyšují vylučování žaludečních šťáv. Podávají se před jídlem. Patří sem hořec, zeměžluč, smetanka (pampeliška), čubet benedikt. Dále jsou to rostliny, které obsahují kromě hořčin i silice, které působí rozšiřování cév a tím zvyšují trávicí plochu, jsou to pelyněk, řebříček, puškvorec. Dalšími skupinami jsou rostliny hořce ostré, jako například paprika, která obsahuje též tříslovinu a hořce slizovité rostliny, které chrání žaludeční sliznici při zánětech, například podběl nebo pukléřka islandská.
Nechutenství
1. Jalovec
Nálev z 5 drcených bobulí jalovce obecného na litr vody, pije se ráno a večer.
2. Křenová šťáva
Křen nakrájíme na tenké plátky a posypeme cukrem. Takto vzniklá šťáva se podává třikrát denně, jedna čajová lžička.
3. Květ lípy
Polévkovou lžíci květu lípy spaříme sklenicí vařící vody, nechá se stát 15 minut. Sladit se doporučuje medem.
4. Směs 1
Smícháme stejným dílem nať pelyňku, zeměžluči a máty peprné a květ heřmánku. Čajová lžička směsi se přelije 250 ml vroucí vosy, nechá se stát 20 minut zakryté, pak se přecedí a pije se 3x denně před jídlem.
5. Směs 2
Smícháme stejným dílem nať pelyňku, pravého, zeměžluči a řebříčku a list meduňky. Tři čajové lžičky směsi se přelijí litrem vroucí vosy, nechá se stát 5 minut zakryté, pak se přecedí a pije se neslazené před každým hlavním jídlem.
6. Benediktinka léčitele Řezníčka
5 g semen anděliky, anýzu, badyánu, kmínu a meduňky, 10 g bezinek, jalovce, nati majoránky a máty peprné smícháme a naložíme do dvou litrů žitné na 21 dní. Poté přecedíme a přidáme půl kg svařeného cukru. Budí chuť k jídlu.
Celkové posílení
1. Černobýl
Po lžičkách teplý nálev z nati pelyňku černobýlu.
2. Víno na posílení
Do půl litru bílého vína dáme macerovat 30 g kořínků anděliky, po přecezení zamíchejte několik rozemletých kardamonů. Pije se dvakrát denně 150 ml.
3. Pískavice řecké seno
Mleté semeno, 1 polévková lžíce na snídani. Dá se smíchat s medem nebo zavařeninou.
4. Jitrocelový sirup
5. Ovesná kaše
3-4 polévkové lžíce pomletého ovsa smíchané s vodou, doporučená je studniční nebo destilovaná. Nevařit!
6. Skořicové víno
10-15 g skořice a dva hřebíčky dáme do láhve červeného vína a necháme 7 dní na chladném a tmavém místě. Pak přecedíme, podává se sklenička před obědem a před večeří.
7. Kuklíkové víno
15. Adaptogeny
Podle J. A. Zentricha, V. M. Víta, J. Korbeláře, Z. Endrise