Tinktura z pryšce
Otázka: Kde mám sehnat tinkturu z pryšce?
Otázka: Dobrý den, paní Paukertová, zrovna jsem zabrousila na stránku Jitřní země, kde se věnujete bylinkám a bylinným tinkturám a jejich účinkům. To mě inspirovalo k tomu, abych se na Vás jakožto na odbornici obrátila se svým problémem. Týká se tinktury z pryšce, kterou bohužel nemohu nikde sehnat. Mám problémy se střevy a jedna paní vědma, mohu-li ji tak nazvat, mi řekla, abych si jí obstarala. Nicméně se mi zdá, že je to nadlidský výkon....v bylinných lékárnách k dostání není a jeden pán, který se věnuje bylinkám tady v Plzni (jsem z Plzně), mi také nepomohl. Proto jsem se rozhodla obrátit na Vás, zda náhodou neznáte někoho či nemáte kontakt na někoho, kdo by mi tento problém pomohl vyřešit (samozřejmě nemusí být z Plzně). Předem děkuji za Vaši odpověď. S přáním pěkného dne a na brzkou odpověď se těší Daniela Hovorková.
Odpověď: Pryšce (rod Euphorbia, synonymum Tithymalus) patří mezi rostliny jedovaté i léčivé. Při nesprávném zacházení mohou způsobit i smrt člověka (viz článek Jedovatost pryšců), ale mají také účinky léčivé. Odpověď na Vaši otázku není vůbec jednoduchá, předně by bylo potřeba vědět, který druh pryšce měla ona vědma na mysli - pryšců je u nás celkem 21 druhů. Jako léčivé se používají nejčastěji pryšec mandloňovitý Euphorbia amygdaloides, dále pryšec chvojka Euphorbia cyparissias (na obrázku vpravo) nebo pryšec obecný Euphorbia esula. Vzhledem k velmi silnému působení pryšců bych Vám doporučovala zjistit i přesný způsob aplikace (zda se nejedná náhodou o tinkturu homeopatickou, kde by nebezpečí předávkování a smrtelné otravy bylo minimální) a také jestli a kým byl postup zkoušen a s jakým výsledkem. Některé přesné způsoby aplikace pryšce mandloňovitého, včetně výroby homeopatické tinktury jsou ve článku Pryšec mandloňovitý jako léčivá rostlina. Při výrobě předepsaného prostředku a při užívání pak důrazně doporučuji přesně dodržet určený postup i předepsané dávkování, pokud se Vám tyto informace nepodaří získat, důrazně doporučuji (a myslím to smrtelně vážně) zvolit jinou léčivou rostlinu. Případně po konzultaci s někým, kdo má zkušenosti s používáním přípravků z pryšců použít recepty uváděné J. A. Zentrichem. Pokud zjistíte druh pryšce i přesný a ověřený způsob přípravy a dávkování (nejen informaci typu jedna paní povídala, že její sousedka slyšela, že švagr jejího šéfa....), mohu Vám pomoci s nasbíráním potřebného druhu – např. na kurzu praktického poznávání léčivých rostlin, který budu letos v létě pořádat v Brně, případně na demo vycházce o léčivých rostlinách, kterou plánuji na konec dubna nebo na květen. Při sběru samotném je také potřeba dát pozor na účinky latexu (bílé šťávy), která může způsobit podráždění pokožky nebo poškození zraku.
Na obrázku je pryšec chvojka, fotografie některých dalších našich pryšců si můžete prohlédnout v galerii Pryšcovité na mé stránce.