Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 21. 10. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
A.J. Liebling:
Svoboda tisku patří tomu, kdo jej vlastní.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2859x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2796x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2785x)
Váš rok
(02. 01. 2018, 2455x)
Mayský sněm promlouvá
(15. 11. 2017, 2412x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Žít můžeme jen teď


Válek Roman - Sebepoznání - 03. 11. 2006 (3968 přečtení)

Nejtěžší je na buddhismu opravdu žít v přítomnosti. To je něco, co se nelze naučit z knih. Musí se to dělat.

I když podléháme iluzím, stojíme uprostřed osvícení a ačkoli jsme osvícení, stojíme uprostřed iluzí. Být buddhistou znamená překročit tento rozpor a skočit přímo do skutečnosti tady a teď.

Přestože je docela naivní hledat osvícení, rozhodně není hloupé vyvíjet snahu žít v pravdě. Otázka zní: Jak bychom měli vyvíjet snahu žít v pravdě? Žít okamžik za okamžikem, aniž bychom hledali něco vně nás nebo uvnitř nás - to je obyčejný život a praxe zazenu. Tak nejlépe můžeme usilovat o život v pravdě. I když zazen nabízí spoustu výhod lidem, kteří hledají výhody, nepřidává ani špetku čehokoliv ke  krystalicky čisté skutečnosti. Tak pro člověka, který spoléhá na skutečnost, zazen potvrzuje tuto skutečnost a nepřidává k ní žádné výhody. Proč tedy vůbec zazen cvičit? Když se spoléháme na skutečnost, nehledáme přece něco, co by tuto skutečnost potvrdilo. Ale zazen je zkušenost, která přesahuje pouhá vysvětlení. Jakmile se nám podaří překonat takové chápání buddhismu, které je dané pouze  intelektem, pak se přestaneme  ptát, jestli bychom měli nebo neměli cvičit zazen.  Jakmile překročíme toto intelektuální chápání a zdůvodňování a rozhodneme se cvičit buddhismus, prostě si sedneme a cvičíme zazen. V okamžiku, kdy usedáme na polštář, se naše důvody pro a proti rozplynou. I když naši mysl mohou chvíli zajímat důvody, naši páteř, kolena, zadek nebo temeno hlavy  tyto intelektuální problémy nezajímají. Proto v zazenu myslíme nejen hlavou, ale celým tělem. I když se myšlenky vynořují, vynořují se z hloubi těla, vynořují se z kolen, z chodidel, z temena hlavy, z páteře. A navracejí se do kostí a do krve. Co je přítomné, je skutečné. Co není přítomné, je pouze sen. V zazenu se znovu a znovu vracíme ze snů do skutečnosti. To je nesmírně uklidňující.  
 
Když skočíme do studeného jezera, jistě máme přímou zkušenost studené vody, která pohlcuje naši kůži. Ale nemusíme zrovna skákat do vody, abychom měli zkušenosti, jak funguje vesmír. Každý den máme spoustu cenných zkušeností – chodíme, jíme, pijeme, posloucháme … Většina lidí ale neví, jak cenné tyto zkušenosti jsou. Většina lidí dává přednost dennímu snění nebo hledání mystických zážitků. Někdo protestuje, když píšu, že buddhismus je každodenní život. A přitom každodenní život skoro nikoho nezajímá. Ten zajímá jen opravdu moudré lidi. Zajímal Buddhu a zajímal všechny patriarchy, kteří pochopili jeho učení, ale koho zajímá dnes? Koho zajímá zazen jako nejobyčejnější zkušenost všedního dne? Skoro nikoho.
 
Nemůžeme vyskočit ze světa klamů – není prostě kudy z něho vyskočit. Ale také nemůžeme vyskočit ze světa osvícení. Tyto světy nejsou nijak odděleny a jsou vždy podstatou našeho života. Jsou tu stále, právě na tomto místě, ať už jsme kdekoliv. Můžeme užívat pravdu, která přesahuje klamy a osvícení, ale k tomu je třeba cele se pustit do našich každodenních činností. Nikdy v budoucnosti nebudeme mít možnost ocenit hodnotu tohoto okamžiku. Proč? Protože tento okamžik se už nikdy nevrátí. Jak bychom ho mohli ocenit v budoucnosti? Nikdy nebudeme mít možnost někomu poděkovat: Děkuju za možnost žít v tomto okamžiku. Ale jednou možná budeme litovat, že jsme propásli šanci plně ocenit přítomnost. Gautama Buddha přišel na to, že je možné plně ocenit přítomný okamžik. Když plně oceníme přítomný okamžik, je to stejné, jako bychom řekli “děkuju” hlasitěji než úder hromu. Komu ale můžeme děkovat? Nikdo tu není, komu bychom za přítomnost mohli děkovat, je tu jen přítomnost. A tak nejlepší způsob jak ocenit přítomný okamžik je žít prostě přítomný okamžik tak, jak je to právě nejlépe možné.
 
I když se zdá, že člověk a okamžik jsou dvě různé věci, ve skutečnosti tu nikdy nemohla být žádná dělící čára mezi mnou a přítomným okamžikem. Když se milenci oddávají své hře, neříkají přitom “děkuju”. Prostě se jen milují, jsou jedna a tatáž skutečnost. A když se milují, je to totéž, jako by říkali „děkuju“. Tento okamžik je “děkuju”. Ale my nevíme, jestli někdo nebo něco je nám vděčné za tento okamžik nebo jestli my jsme vděční někomu nebo něčemu.  A tak místo toho, abychom hledali hranici mezi objektem a subjektem, prostě můžeme být tady a teď. Kdybychom mohli v rakvi sledovat film, na kterém by byl záznam našeho života, zřejmě bychom si všimli, jak úžasné bylo žít obyčejné okamžiky všedních dnů. Asi bychom cítili lítost, že jsme za celý život nebyli schopni zachytit hloubku a čistotu obyčejného života.

Ale buddhisté mají štěstí, že se mohou učit vidět tu slovy nevyjádřitelnou hloubku každodenního života už dnes, už nyní. Buddhisté mají štěstí a myslím, že cítí spoustu vděčnosti za své každodenní příležitosti žít celým srdcem a tělem a že jsou vděční Buddhovi Gautamovi a také svým učitelům a patriarchům. Myslím, že opravdový žák buddhismu  je nesmírně vděčný svému učiteli za to, že má možnost studovat a cvičit buddhismus. Někdy chci svému učiteli poděkovat za to, co pro mě dělá. Ale i když mu poděkuju, nezdá se mi, že to stačí. Myslím, že  pro mě, jako pro studenta buddhismu, je tento okamžik svým způsobem dar od mého učitele a také od Buddhy a všech patriarchů.  Nicméně  když budu pořád myslet na svého učitele a budu mu pořád vděčný, ztratím to, za co jsem vděčný. Je to jako plavání. Ačkoli je moje tělo šťastné a mysl šťastná, když plavu, nemůžu přestat plavat, abych někomu řekl: Děkuju. Když přestanete plavat, začnete se topit. Takže je nutné, abychom se nezastavovali plni nějakých úžasných citů nebo myšlenek. I když naši tvář skropí slzy vděku a štěstí,  musíme pokračovat pořád dál, okamžik za okamžikem. To je nejlepší způsob, jak poděkovat Buddhovi, patriarchům a učitelům. Každodenní život je v buddhismu ze všeho nejdůležitější.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 45 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 10. 2020:

Ladislav Petráš: " Vůbec se nedivím USA, SRN VB a dalším zemím, že mají z Ruska strach. Vždyť žádný jejich občan by asi neustál to, co občané Ruska: Skripal a jeho dcera a jako poslední (zatím) případ Navalnyj. Ten prý odolal dokonce zdokonalenému Novičoku. To je opravdu hrozba zejména pro členské země NATO. Představte si, že takto chemicky odolný Rus přijede třeba do ČR a začne tady okolo sebe sypat Novičok (jako kdyby nestačil ten zpropadený ricin v kufru). No hrůza jen pomyslet... "

Celý článek...

Pozn. red.:  U všech afér, dezinformací i "informací" je vždy na místě stará otázka: Kdo z toho má prospěch?


26. 09. 2020:

Vytvoření koalice proti dokončení výstavby Nord Stream 2 vedené Spojenými státy naznačuje, že Washington nastoupil na cestu „hospodářského lupičství“, píše bulharský deník Duma. Jak si je jistý autor bulharského vydání, USA se tímto způsobem snaží nejen eliminovat konkurenta, ale také nadále udržovat Evropu na krátkém vodítku.

Celý článek...


18. 09. 2020:

Jan Schneider: "Tak nám zase někoho otrávili. Jegora Gajdara v Irsku (2006), Skripalovy ve Velké Británii (2018), a teď Navalného v Německu? Kdyby ho ale opravdu otrávili nervovým jedem na bázi organofosfátů v Rusku, byl by dávno nebožtík a kolem něj by bylo mnoho dalších. Kdyby ho otrávili toutéž látkou v Německu, dopadlo by to stejně. To je moc divných věcí najednou. Ti novodobí Goebbelsové ale tvrdí, že se tak opravdu stalo, a že na odebraných vzorcích tu shodu potvrdilo několik laboratoří. Má to jen jeden háček. Ty vzorky nebyly odebrány forenzně průkazným způsobem. Neobstály by před jakýmkoliv soudem jako důkaz ani v případě ukradené koloběžky..."

Celý článek...


11. 09. 2020:

Jan Keller: Novičok patří spolu s ricinem do skupiny vysoce toxických chemických látek, které Rusko používá ve třech jasně definovaných případech.

  • Za prvé tehdy, když má pocit, že minulé sankce, které proti němu byly přijaty, jsou příliš slabé, ztrácejí svoji účinnost a potřebovaly by zdůraznit.
  • Za druhé Rusové k některé z těchto látek sahají, když mají dojem, že jejich diplomatické vztahy s jinou zemí jsou jakžtakž uspokojivé, takže je nutno je náležitě vyostřit a zdramatizovat. Za tímto účelem se někdy spokojují pouze s fingovanou hrozbou, kterou se snaží široce medializovat s pomocí těch nejvěrohodnějších mediálních kanálů.
  • Nejběžnější je třetí případ, kdy sahají k novičoku proto, aby zhatili některý z projektů, na němž s partnerskou stranou léta spolupracovali a od něhož si slibují velký ekonomický přínos. V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argumenty.

Celý článek...


10. 09. 2020:

„Díky sankcím zavedeným v roce 2014 je dnes Rusko mnohem méně závislé na přílivu zahraničního kapitálu, takže pandemie způsobila jeho ekonomice menší škody," vysvětlila v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Elina Ribakova, zástupkyně hlavní ekonomky z Institutu mezinárodních financí ve Washingtonu.

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!