Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 28. 05. 2023     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Honoré de Balzac:
Za každým velkým majetkem se skrývá zločin.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Odpočítávání se rozběhlo
(01. 03. 2021, 2465x)
Ocitáte se v bouři dění
(21. 06. 2020, 1585x)
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 1463x)
Jaká je ta správná cesta?
(18. 03. 2021, 1436x)
Spojení s bytostmi Země
(29. 04. 2021, 1368x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Lamí joga - 4. pokračování


Převzato - Duchovno - 21. 09. 2010 (3076 přečtení)

LamaFJZ

Dodatek I – pozornost

Dodatek II – vlastnosti, které se hodí

Dodatek III - pojmy a dojmyDodatek I – Pozornost

Pozornost je poměrně důležitý princip. Klasická joga se o pojmu "pozornost" nijak zvlášť nezmiňuje a lze říci, že pozornost je součástí soustředění.

K tomu, abychom něco "vědomě" dělali, potřebujeme soustředění. Pozornost je soustředění v uvolnění. Uvolníme se a sledujeme, co se děje. Přicházejí různé myšlenky a jiné vjemy. Pokud se dostatečně uvolníme, dojde k odpoutání od těla i mysli a pozornost se ustálí, stane se pevnou.

Důležitý princip pozornosti je, že probíhá pouze v reálném čase - v tomto okamžiku, v přítomnosti. To je to, k čemu Vás nabádají Mistři a učitelé. Pokud jsme v přítomném okamžiku, je tu ostrá pozornost. Je to i test naší pozornosti.

Pozornost by měla vyvěrat zevnitř. Pokud chceme vnímat "pohyb světa", Jednotu, Boha (říkejme tomu jak chceme) kompletně, je nutné následovat pozornost zevnitř. Vyzkoušejme si to. Pokud budeme vnímat "venkovní svět" a jakoby z venkovního světa vnitřní svět, dojde k jakoby "rozdělení vědomí", vidličnatému vědomí. Je to docela jednoduché na pochopení i logikou. To, co vidíme "venku" (pro představu alegoricky molekuly), jsou velké celky. Zatímco "uvnitř" jsou "malé celky" (pro představu alegoricky atomy). To znamená, že z molekul nemůžeme poskládat atom (všechno prosím alegoricky).

Zkusme to tedy obráceně. Skrze vnitřní sledujme vnější. Kromě toho, že se nám otevře něco jako další smysl (pro znalce 6. čakra – třetí oko), dochází k poznávání nebo spíše poskládávání "velkých" vnějších částí z "malých" vnitřních částí. To znamená, že náš pohled zvnitřku ven je kontinuální a poznáváme to, co máme vevnitř, ve věcech venku. Rozdíl mezi vnitřním a vnějším je smazán.

Podstatu sama sebe (vnitřní) vnímáme ve všech věcech okolo. Tím vzniká "dojem" jednoty. Něco jako "Všechno se skládá ze mne – z mých částí". Na cokoliv se potom podíváte "zevnitř", jsme my. Sledováním zevnitř nenajdeme nic, co by z našich vnitřních částí nebylo (poskládáno).

A to je prosím výsledek pozornosti.

 

Dodatek II – vlastnosti, které se hodí

Pokud jste na cestě k sebepoznání, možná se nám budou hodit některé lidské vlastnosti. Každá vlastnost se dá nějakým způsobem posílit nebo vypěstovat.

Nebudu mluvit o morálních předpisech, toho si každý může najít dost a dost jinde. Je to pohled spíše z té věcné stránky.

Opravdovost – pokud chceme čehokoliv dosáhnout, potřebujeme se tomu věnovat. Znamená to posunout to, čeho chceme dosáhnout, na nejvyšší stupínky životních priorit. Pokud chceme v životě dosáhnout hlavně poznání sama sebe a pak teprve máme vše ostatní, budeme se snažit vše podřizovat tomuto směru. Samozřejmě, že to nepůjde úplně vždy a všude, ale pokud bude možnost volby, tak zvolíme sebepoznání.

Trpělivost - x let jsme nějak žili. Pravděpodobně se to ze dne na den nezmění.

Odvaha – musíme mít v sobě odvahu vyzkoušet nové věci. Není to jen tak. V určité fázi budeme muset mít odvahu kroku do prázdna nad propastí. Budeme muset zahodit všechno, co známe, a hlavně sama sebe.

Optimismus – pokud se dostaneme do meditačních stavů, bude se nám hodit radostnost, optimismus. Může se stát, že pronikneme do nemateriálních světů, a pokud nebudeme při tom optimisticky naladěni, to, co tam potkáme, nás nemusí potěšit a může se stát, že filmové horory nám pak budou připadat jako červená knihovna. Pokud máme "vedení", tak se tomu snadno vyhneme – vytvořením optimistických stavů.

Důvěra – důvěra ve vedení, ať už je "vnitřní" nebo "vnější". Pokud něco děláme, je dobré nemít pochybnosti. Půjde to potom mnohem snáze. Pokud nebudeme mít důvěru, uděláme to jen napůl. Necháme si otevřená zadní vrátka. Jenže my musíme ty kroky udělat komplet celí a zavřít za sebou dveře a otevřít ty další. Jen tak se stane to, co je potřeba.

Láskyplnost – Pomůže nám tam, kde rozum nebude fungovat. Pěstujme to. Prostě milujme cokoliv, na co se podíváme.

Uvědomme si, jaká síla je v kombinaci těchto vlastností. Pokud budeme milovat svého Mistra (třeba vnitřního), najdeme k němu důvěru a sebereme odvahu k zásadním krokům.

Samozřejmě je užitečných vlastností mnoho. Toto je pouze speciální výběr pro Lamí jogu…


Dodatek III - Pojmy a dojmy

Začněme uvědoměním si, o co nám jde. Co je naším cílem, co vlastně vědomě děláme a kam vědomě kráčíme.

Na začátku nám jde o příjemné pocity. O pocit štěstí.

Zkušenosti nám ukáží, že vše, k čemu se připoutáváme, nám občas, sem tam vytvoří pocity nepříjemné. To znamená, že směr našeho snažení se obrací ke svobodě, k odpoutání a uvolnění od všeho, od čeho se odpoutat můžeme, co nejsme. Jakoby oklikou se dostáváme k sebepoznávání. To, co nejsme, odhazujeme, uvolňujeme, vzdáváme se toho a tak nahlížíme na vnitřnější a vnitřnější vrstvy své osobnosti. Zjišťujeme, že to nejlepší, co můžeme udělat, je "být ve svém já", "být", "být já". To vnímáme jako jediné skutečné naplnění.

Rekapituluji důležité pojmy, cíle snažení, základní motivace:

- Štěstí
- Svoboda
- Sebepoznání

Tak a co tedy znamenají ostatní slova jako je "jednota", "vesmír", "nirvána", "láska", "blaženost", "Bůh", "prázdnota", "bytí", "vědomí", "probuzení", "přítomný okamžik", "životní princip" atd.

Tato slova mají jen zástupnou funkci. Vyjadřují nějaké stavy, případně metody, odvozené od výše uvedených cílů. Můžeme se zaobírat různými směry (joga, buddhismus atd.), různými technikami (meditace atd.), ale pořád nám jde o stejné cíle. A na to prosím nezapomínejme.

Můžeme TO jednou zažít a už si myslíme, že to je to ono a prostě se ten stav snažíme znovu navodit. To je dobrá technika. Až na to, že časem se ztrácí skutečný prožitek a začne pracovat mysl. Velmi snadno se totiž některé z těch líbivých slovíček zamění za cíl. Protože nevíme pořádně, o co jde, tak si o tom vytvoříme v mysli představu a za tou směle kráčíme.

Zapomínáme na skutečný cíl, kterým není jednota, nirvána nebo vědomí.

Cílem je štěstí, svoboda, sebepoznání.

Slovíčka jako jednota, prázdnota, nirvána vznikla z důvodu částečného popisu konečného prožitku. Zdůrazňují vždy jen určitý vymezený aspekt (při troše štěstí několik aspektů) a nemohou zachytit komplexnost prožitku svobody a sebepoznání.
 

(pokračování) 

- Lama -

Převzato z http://www.ulamy.ic.cz/

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!