Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 18. 09. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Machiavelli:
Cizí vojsko je nejhloupější obranné opatření, jaké svět zná.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Žádejte o pomoc
(28. 09. 2016, 3119x)
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2589x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2560x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2502x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2435x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Lamí joga - 2. pokračování


Převzato - Duchovno - 14. 09. 2010 (2914 přečtení)

LamaFJZ

V. - násilí nebo láska

Motto (převzato z mozaiky): Ježíš pak vešel do chrámu a vyhnal všechny, kteří tu prodávali a kupovali, zpřevracel stoly směnárníků a prodavačů obětních holubů a řekl jim: "Písmo praví: Boží chrám je místem pro modlitbu, ale vy jste z něj udělali zlodějské doupě!"

Úplně nejzákladnějšími pravidly celé jogy jsou morální předpisy. Říká se jim Jama a Nijama. V dnešní době pro Evropany volně přeloženo jako doporučení a nedoporučení.

Prvním takovým "přikázáním" je tak zvaná Ahimsa - neubližování.

To znamená žádné násilí.

Pokud chceme brát jogu vážně, je potřeba začít u sebe. Žádné násilí na sobě, všechno uvolněme, vše dělejme uvolněně a tak začněme s praktikováním jogy.Pokud něco cvičíme fyzicky, můžeme si vybrat mezi sportovním pojetím a pojetím uvolněným, nenásilným. Vyberme si to druhé a zvolme dodržení Ahimsa. Jedině tak můžeme využít všechny možnosti jogy. Pokud začneme dělat techniky pranajámy a další, tak se bez neubližování sobě neobejdeme (pokud bychom si tedy nechtěli mermomocí způsobit nějakou zdravotní či psychickou újmu).

Vrátím se teď k mottu.

Nekraďme si (alespoň vědomě) okamžiky uvolnění a pohody.

To, co máte uvnitř sebe – to, čím jsme – to je Boží chrám, kde zní modlitba …

 

VI. - vizualizace - Technika pro uvolnění pomocí vizualizace - příklad.

Chrám

Pokusme si představit chrám. Kdo nebyl v kostele nebo jiném chrámu, může si představit třeba posvátnou jeskyni. Jen lehké ozáření světlem, hluboký klid, mírný chlad, jemná vůně dřeva. Vnímejme posvátnost toho místa, jemnost a odpoutanost od světa "venku". Vnímejme, jak se naše nitro uvolňuje a stává se tichým, lehkým. Každý pohyb, který uděláme, je doprovázen mnohonásobnou ozvěnou a vnímáme, že cokoliv uděláme, rozezvučí tuto ozvěnu a naruší posvátnost tohoto místa.

Zůstaňme v tichu a sledujme, jak každý tep našeho srdce a každý dech se k nám vrací ozvěnou a naplňuje nás. Naplňuje naše tělo, naši mysl, naše srdce.

Zůstaňme v tichém souznění s tepem a dechem života a odevzdejme se té energii, která je zde, v nás, v tuto chvíli, v tomto klidu, přítomna……


VII. - Pratjahára neboli odtažení

motto: Jsme tím, na co myslíme. Jsme tím, co si o sobě myslíme.

Určitě znáte tahle hesla.

Zkusme toto použít. Pokud se nám podaří uvolnit celé naše tělo jak venkovní, tedy svaly, tak vnitřní, tedy orgány, zůstanou nám vjemy energií. Vzpomínáte? Mluvili jsme o pranajámě, ovládání dechu. Co se stane, když uvolníme i ovládání dechu, uvolníme tep srdce, uvolníme mozek a všechno napětí, které s tím souvisí?

Vyzkoušejme si to. Pokud se to podaří, nezůstane nám k vnímání vůbec nic z našeho těla. Naše smysly jsou vypnuty, protože patří k tomu tělu.

Naše tělo přestalo existovat.

My je nevnímáme, necítíme a hlavně v tuto chvíli jím nejsme.

Vrátím se k mottu.

V naší mysli není naše tělo. To znamená, že tělem nemůžeme být.

Není-li tu tělo, není čeho bychom se chytili ve hmotném světě.

Vnímáte to? Tak tomu se říká odtažení od těla.

Snadné že?

Že to skutečně funguje jednoznačně, poznáme například, když tělo začne "zlobit".
Něco nás bude například usilovně bolet. Třeba kolena při vícedenních meditacích. Do určitého stavu budeme cítit to, co nám předkládá naše tělo .... a pak se to najednou zlomí. Utrpení z bolesti zmizí a my se propadneme do příjemného uvolnění.


VIII. - technika co je tzv. "out"

Mantra – nepodceňujte techniky, co nejsou trendy (jsou takzvaně "out")

Někdy se stane, že naše mysl je ve stavu, kdy nejde uvolnit. Stále přicházejí myšlenky, mysl chce stále něco řešit. Např. pokud pracujeme v zaměstnání "hlavou", může se stát, že si nosíme svoje pracovní myšlenky domů. Prostě máme zaběhnutý rytmus a po 10 -11 hodinách zaměstnání se nesnadno tohoto rytmu zbavujeme.

Pak se snadno řekne "nemysli na nic, uvolni se, přestaň pracovat". Někdy to prostě nejde tak snadno, jak by si člověk sám přál.

Poměrně důležité je mít se sebou trpělivost.

Stará osvědčená technika je mantra.

Dnes je tato technika tak trochu "out", ale v praxi pořád funguje. Prostě si jen navykneme, že když jdeme z práce, pořád dokola si opakujeme mantru. Jakmile se přistihneme, že už zase v hlavě pracujeme, vrátíme se k mantře.

Samozřejmě má mantra hlubší význam než jen tento. Opakováním mantry, které rozumíme a které věříme, měníme podvědomě celý svůj přístup k životu. Je to prostě zákon akce a reakce. Něco usilovně vytváříme, a pokud to budeme dělat dostatečně dlouho tak se tak stane.

Dalším výsledkem používání mantry je uvolnění a konec vnitřního dialogu sama se sebou. Pokud mantře věříme a věříme člověku, který nám ji "předepsal", udělá mantra skvělou "práci".


IX. - Žebřiňák - Teorie žebřiňáku aneb průchozí mysl

Co se děje s myšlenkami a pocity, které k nám přicházejí? Naše mysl k nim zaujme nějaké stanovisko. Ohodnotí je a tím samotným hodnocením vytváří pohyb.

Tedy samo hodnocení – přijetí za své nebo odpor, je pohybem mysli.

Co když naši mysl uvolníme?

Přijde myšlenka nebo pocit a naše mysl prostě nezareaguje. Nechá to projít. Znáte to:

Žebřiňák je ideální obrněný transportér – střela projde a nic se nestane.

Stejně tak to může být s myslí. Myšlenka projde … a nic se nestane. Rozumíte?

Mysl prostě odpočívá, je v klidu. Pro úplný začátek si zkusme uvědomit, že přece není hned nutné vytvářet si nějaké stanovisko na cokoliv, co k nám dorazí. Uvedu (pravda trošku hloupě, ale snad srozumitelně) situaci.

Co když nemáme všechny korektní informace? Co když se mysl mýlí a svého omylu se bude držet a obhajovat svoji hloupost? Staneme se nesvobodnými tím, že naše mysl vytvoří svoji verzi pravdy a nebude ji chtít opustit. Až pak mysl zjistí, že tato "verze pravdy" je neudržitelná, bude se "mstít" nepříjemnými pocity.

Co když ji z toho prostě úplně vynecháme? Pošleme ji na dovolenou na Kanáry nebo tak něco. Už se napracovala dost, ne? Tak si trochu toho odpočinku taky zaslouží...

Co vlastně naše mysl dělá? Obrazně: Na tom našem žebřiňáku vytváří mezi špriclema těžké brnění tím, že některé myšlenky a pocity odmítá.

Tyto myšlenky a pocity zůstávají na povrchu žebřiňáku a čekají na vstup. Jiné myšlenky a pocity naopak přijímá s otevřenou náručí a pak je nechce pustit.

Co se stane …

Žebřiňáku dost kriticky roste hmotnost, už nemůže tak pěkně kličkovat jako předtím. Snadno ho kdeco trefí a uvízne v kdejaké kaluži bláta.

Takže uvolněme se, staňme se žebřiňákem s tenounkýma špriclema a velkýma fukama. Všechno vyhoďme, ať je žebřiňák lehoučký a pěkně nám to "jede", kaluž - nekaluž.
 

(pokračování) 

- Lama -

Převzato z http://www.ulamy.ic.cz/

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
17. 09. 2019:

Bývalý šéf vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor: "Ta samolibost, že já to vím nejlépe a ostatní jsou minimálně hlupáci, pokud ne ruští agenti, přisluhovači Kremlu a Číny a podobně, je velmi nešťastná, a navíc často sklouzává do polohy osobní, urážlivé. Navenek to samozřejmě ovlivňuje to, jak se k sobě lidé chovají...
Já stále věřím tomu, že je správná teze, že Koněv osvobodil Prahu, protože tlak jeho vojsk donutil generála Toussainta uzavřít smlouvu s generálem Kutlvašrem a s Josefem Smrkovským, nechat zde těžké zbraně a zmizet. Jinak by tu Prahu Němci rozflákali, kdyby nebyli pod tlakem.
.."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Spisovatel, autor historických knih Václav Junek: "z vyššího hlediska české moderní historie jde opravdu jen o ten šum (kauza sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva), navíc vyvolaný přibližně těmi samými elementy, které (například) pod vedením Franty Sauera ze Žižkova se vší jim vlastní hloupostí skácely Mariánský sloupu na Staroměstském náměstí v listopadu 1918 a jistě také v přibližně stejné době dosáhly likvidace pomníku jednoho z největších českých vojevůdců maršála Radeckého. To ale opravdu jen pro příklad. Stejného druhu ovšem byla pozdější praxe nacistů ve věci pomníků Ernesta Denise, plukovníka Švece, prezidenta Wilsona i mnoha dalších. A to nemluvím už vůbec o komunistech a jejich tak oblíbeném obrazoborectví..."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Andrej Babiš - bývalý premiér?
Zdeněk Zbořil: "Tentokrát v ČT překročili míru nejenom slušnosti, ale i povinností, které jsou jim uloženy ze zákona. Nějaký zdroj informací, o kterém si můžeme myslet, že není nejserióznější, někteří novináři ho označují za "Bakalapress", tak vypustí informaci, že premiér Babiš byl zbaven nařčení, že se dopouštěl trestného činu, a tu zprávu převzala ČT, Český rozhlas i ČTK a v podstatě tak způsobí stav, který může vyvolat šíření poplašné zprávy.
A tak "opisovali" redaktoři veřejnoprávních médií i dalších médií jeden od druhého, až se jeden redaktor možná spletl a mluvil o Andreji Babišovi už jako o bývalém premiérovi, a o tom už by měla jednat mediální Rada, ale nedělám si iluze, že tomu tak je nebo bude...
"

Celý článek...


03. 09. 2019:

Ivan Lehotský: "USA před měsícem vypověděli smlouvu INF s Ruskem o omezení raket středního a krátkého doletu. Prý proto, že Rusko smlouvu porušovalo. Prošly sotva dva týdny a Američané provedli test takové rakety, kterou mají s mírně jinými nastaveními už dávno rozmístěnou ve více východoevropských zemích. Že by šlo o zázračně rychlý technický vývoj? Nebo to bylo jinak a kdosi se právě nechtěně přiznal ke lži a podvodu?..."

Celý článek...


24. 08. 2019:

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová: "...jsou tu skupiny, k nimž se stát chová macešsky, a které nemají ani sílu se nějak viditelněji bránit, protože na to nemají síly nebo čas. Osobně vidím zátěž, která se klade na samosprávu, jako by jí tu samosprávu někdo chtěl zase sebrat, vnímám rodiny s dětmi, jak se těm pracujícím neulehčuje nic, zatímco se strká do dávek těm, kteří nikdy pracovat nebudou, seniory, kterým se říká, ať se zabezpečí hlavně sami, drobné živnostníky, kteří za chvíli budou rušit živnosti, protože ten tlak neustojí, máme málo lékařů, policistů..."
"...Roztrhání Ústavy je z mého pohledu neomluvitelné gesto. Podobně jako česká vlajka ve vagíně a trenýrky na Pražském hradě. Máme demokracii, rozhodujme ve volbách, a aby ty výsledky byly jiné, pokud se nám současné nelíbí, tak pro to sakra něco dělejme. V Americe by něco takového znamenalo doživotní diskvalifikaci z veřejného života. Roztrháním Ústavy roztrhal Minář i svobodu slova a jiná práva v Ústavě obsažená. Je to cíl Milionu chvilek? Jen jedna pravda?..."

Celý článek...


15. 08. 2019:

Čtvteční postřehy Terezy Spencerové:
• NATO si stěžuje, že ruské stíhačky v úterý odháněly od civilního letadla, v němž letěl ministr obrany Šojgu, španělskou alianční stíhačku "nebezpečným způsobem"… a prý jen "profesionalismus" aliančního pilota zabránil nebezpečné situaci… stížnost je pozoruhodná, neboť NATO současně připouští, že ruský civilní letoun měl "platný letový plán", letěl v mezinárodním vzdušném prostoru a navíc se i náležitě identifikoval…
• po nedávných pohrůžkách amerického velvyslance v Berlíně, že americké jednotky mohou být z Německa staženy, Merkelová slibuje navýšení zbrojních výdajů, jak požadují USA…
• na stěně manhattanského sídla mrtvého miliardářského pedofila Epsteina prý vyšetřovatelé objevili mimo jiné obří obraz, na němž Bill Clinton sedí v modrých šatech a červených lodičkách v prezidentské Oválné pracovně… Epsteinova "madam" Ghislaine Maxwellová byla mezitím objevena v odlehlém luxusním sídle v Nové Anglii, kde žije s vrcholným manažerem a členem supervlivné Rady pro zahraniční záležitosti (CFR) Scottem Borgersonem…
• kvůli obviněním z nevhodného chování k ženám byly zrušeny dva americké koncerty Placida Dominga…

Celý článek...


14. 08. 2019:

Bývalý senátor a exšéf Agrární komory Jan Veleba o Gretě (vepřovém a hraboších):
"Připomíná mi to anarchii. Tato slečna nemůže v patnácti letech rozumět světu, nemůže rozumět světovému klimatu, nemůže rozumět politice. Je to divadlo a stojí za ní nějaký kapitál nebo obrovská zelená lobby. Ta dívka je loutkou zelené lobby, která si ji vodí. Považuji to za nebezpečné. Jde o učebnicový příklad, jak uměle začít něco ovlivňovat. Kdyby tu Gretu ukázal Milion chvilek na Letné, tak se naše média zblázní a lidi by tam z toho omdlévali. Se seriózním přístupem k problému klimatu a počasí to nemá nic společného. Rozum mi nebere, že se k tomu propůjčuje i Svatý otec. V každém případě tato slečna není tím, kdo by znal světové děje a souvislosti. Nicméně to asi dopadne tak, že se z ní stane pravděpodobně světová politická hvězda..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!