Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 04. 04. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Thúkidides:
Impérium se nakonec stává chorobou. Právě ta zabila Athénskou demokracii.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Probuďte svou vnitřní sílu
(22. 05. 2017, 2344x)
Otevřete dveře ke štěstí
(12. 04. 2017, 2309x)
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2286x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2262x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Lamí joga - 3. pokračování


Převzato - Duchovno - 18. 09. 2010 (3022 přečtení)

LamaFJZ

X. - běžný provoz

Zkusme si to všechno uvést do praxe a běžného života. V některých směrech buddhismu se rozděluje praxe na 3 možnosti:

 

- Formální praxe – sejde se skupina (sangha) stejně smýšlejících lidí a dělají stejnou věc. Všichni pracují nebo jedí, nebo meditují

- Poloformální praxe – najdeme si sami tichý koutek, kde některé praktiky provádíme. Nerušeni, mimo běžný svět.

- Neformální praxe – techniky jsou používány v běžném životě.
 Ad neformální praxe:

Například běžná chůze.

- sledujeme, které svaly při chůzi potřebujeme a všechny ostatní uvolníme
- sledujeme dech a místo tepů srdce počítáme kroky (např. 3 nádech, 3 výdech)
- sledujeme s nádechem a výdechem stoupání a klesání energií
- zpíváme si vnitřně mantru rytmicky do kroku

atd… dále nepopisuji. Je toho opravdu hodně, co můžeme při chůzi dělat. Další příklad využití uvolnění (jako odpoutanosti).

Můžeme se cítit od těla i mysli odpoutáni. "Někdo" (vy) mluví a něco říká. Pokud se cítíme např. připoutáni při nějakém jednání, najděme si chvilku pro poloformální praxi, maskovanou například za napití ze skleničky nebo za nutnost jít na toaletu. Cokoliv nám funguje, použijme k vrácení se do stavu "uvolnění a odpoutání". Jakýkoliv "spouštěč". Ale pozor.

Není to útěk od "reality". Pozorností jsme stále i u toho, co se děje. Nebloudíme. Jste v tomto jediném, přítomném okamžiku.

Opakováním se to stane samozřejmostí.

 

XI. - soustředění a meditace

1. Všechno, co tu bylo o joze napsáno, vyžaduje zpočátku soustředění. Ať už jsme se uvolňovali, nebo dýchali, nebo mantrovali, tak jsme se nejdříve soustředili na to, co děláme.

2. Později se to stalo samovolnějším a tím, že jsme se dokázali uvolnit v této činnosti, se naše soustředění stalo spíše pozorností. Uvolněně vnímáme, co se děje.

3. Dalším způsobem soustředění je princip atmavičara – sebedotazování.

Nejde o to se na něco ptát, ale otočit svoji pozornost dovnitř. To je princip atmavičary. Proti proudu vyzařování životní energie. Do našeho středu.

4. Pokud se daří namířit "pozornost" dovnitř, je možné kromě "vnitřního" zároveň vnímat i "vnější". To je meditace v běžném životě.

Názorným příkladem může být třeba meditace s otevřenýma očima, při níž jsme pozorností otočeni dovnitř sebe, ale zároveň vnímáme i to, co se děje okolo (vnímání smyslů). Takovým způsobem meditace se samovolně rozšiřuje vědomí a vznikají vedlejší produkty, jako je jemná, nadsmyslová blaženost, "spojení" s univerzálním vědomím apod. To jsou přesně ty zážitky, které Vám "nedají spát".


XII. - uvedení uvolnění do provozu - jeden z možných modelů

To, co jsem napsal, je všechno teorie. Snadno si přečteme, co se všechno dá dělat, některé věci si v koutku v tichosti i provedeme, ale stále jsou tu vjemy okolního světa, které nám odeberou pozornost a jsme ... "jinde" . Ani zdaleka po prožití prvních "spojení","blažeností" a podobně ale není vyhráno. My už tušíme, kam jdeme … ale ještě tam nejsme celí a pořád.

Přicházejí pochybnosti, netrpělivost, potíže na všech frontách, mění se nám život, opouštíme staré partnery, zaměstnání atd. atd. To jsou průvodní znaky (ne vždy) vnitřních změn.

My už víme (nebo tušíme) kam jdeme a proto se snažíme. Třeba jemně, nenápadně, ale snažíme. Časem poznáváme to, co se ve Vás snaží. Poznáváme princip oddělenosti, sebestřednosti, sebeobrany. A jsme v kleštích. TO, co stále hledáme, se nám objevuje ve chvílích, kdy to nehledáme.

Ať se snažíme sebevíc, naší vůlí to nepřichází. Nastává období, kdy se střídá snažení a uvolnění ve formě odevzdání.

Zjišťujeme, že bez snažení to nejde, ale se snažením také ne.

Zjišťujeme, že žádná z technik co známe, nám nepomůže. Neexistuje technika, co by nám pomohla.

Jsme v koncích.

Nemůžeme dělat nic jiného než prosit Boha o pomoc. Síla přitažlivosti TOHO je tak velká, že se vzdáváme všeho. Už nechceme nic než aby Vás Bůh vzal k sobě (nikoliv smrt, ale úplné odevzdání). Odevzdáváte Bohu vše bezpodmínečně, včetně svého života a "nitra".

Je nám už jedno, jestli nás Bůh vyslyší nebo ne, přijímáme vše, jak je, protože vše jsme již odevzdali Bohu.

Není nic, co by zde bylo naším majetkem, naším utrpením, naší starostí ani naší radostí.

Nejsme.

Teprve na samém konci absolutního nebytí zazáří světlo naší skutečné podstaty.

A to je prosím konec seriálu Lamí joga...

 

Směr cesty podle Lamí jogy

Začínáme od konce... ..  takže čtěte odspodu:

 

• Oblast absolutně ničeho, parabrahman

oblast vzniku, oblast samotné životní síly , Bůh

Vnímání - Plnost prázdnoty, počátek pohybu, Láska, Svoboda, oblast Toho co Je, vnímání Jednoty – pokud to čtete odshora tak počátek vnímání, hranice postřehování,

Vědomí, bytí, blaženost – jemné záření vědomí, jemná bezpříčinná blaženost, prosté bytí

• Odevzdání – bezpředmětná meditace – zde končí oblast působnosti běžných smyslů, vůle, vyhraněné osobnosti

Pozornost

Soustředění

Energetické posílení, cvičení fyzické, pranajáma, práce s energií, počátky odtažení od těla a mysli

Uvolněnost

Počátek práce na sobě, motivace, morální zásady, otočení pozornosti směrem dovnitř

ztotožnění s myslí,
ztotožnění s tělem
 

(pokračování) 

- Lama -

Převzato z http://www.ulamy.ic.cz/

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,33 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!