Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 01. 04. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Friedrich Nietzsche:
Naše země se stala právě tím monstrem, proti kterému chtěla původně bojovat.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2680x)
Probuďte svou vnitřní sílu
(22. 05. 2017, 2336x)
Otevřete dveře ke štěstí
(12. 04. 2017, 2304x)
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2278x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Lamí joga - 4. pokračování


Převzato - Duchovno - 21. 09. 2010 (2389 přečtení)

LamaFJZ

Dodatek I – pozornost

Dodatek II – vlastnosti, které se hodí

Dodatek III - pojmy a dojmyDodatek I – Pozornost

Pozornost je poměrně důležitý princip. Klasická joga se o pojmu "pozornost" nijak zvlášť nezmiňuje a lze říci, že pozornost je součástí soustředění.

K tomu, abychom něco "vědomě" dělali, potřebujeme soustředění. Pozornost je soustředění v uvolnění. Uvolníme se a sledujeme, co se děje. Přicházejí různé myšlenky a jiné vjemy. Pokud se dostatečně uvolníme, dojde k odpoutání od těla i mysli a pozornost se ustálí, stane se pevnou.

Důležitý princip pozornosti je, že probíhá pouze v reálném čase - v tomto okamžiku, v přítomnosti. To je to, k čemu Vás nabádají Mistři a učitelé. Pokud jsme v přítomném okamžiku, je tu ostrá pozornost. Je to i test naší pozornosti.

Pozornost by měla vyvěrat zevnitř. Pokud chceme vnímat "pohyb světa", Jednotu, Boha (říkejme tomu jak chceme) kompletně, je nutné následovat pozornost zevnitř. Vyzkoušejme si to. Pokud budeme vnímat "venkovní svět" a jakoby z venkovního světa vnitřní svět, dojde k jakoby "rozdělení vědomí", vidličnatému vědomí. Je to docela jednoduché na pochopení i logikou. To, co vidíme "venku" (pro představu alegoricky molekuly), jsou velké celky. Zatímco "uvnitř" jsou "malé celky" (pro představu alegoricky atomy). To znamená, že z molekul nemůžeme poskládat atom (všechno prosím alegoricky).

Zkusme to tedy obráceně. Skrze vnitřní sledujme vnější. Kromě toho, že se nám otevře něco jako další smysl (pro znalce 6. čakra – třetí oko), dochází k poznávání nebo spíše poskládávání "velkých" vnějších částí z "malých" vnitřních částí. To znamená, že náš pohled zvnitřku ven je kontinuální a poznáváme to, co máme vevnitř, ve věcech venku. Rozdíl mezi vnitřním a vnějším je smazán.

Podstatu sama sebe (vnitřní) vnímáme ve všech věcech okolo. Tím vzniká "dojem" jednoty. Něco jako "Všechno se skládá ze mne – z mých částí". Na cokoliv se potom podíváte "zevnitř", jsme my. Sledováním zevnitř nenajdeme nic, co by z našich vnitřních částí nebylo (poskládáno).

A to je prosím výsledek pozornosti.

 

Dodatek II – vlastnosti, které se hodí

Pokud jste na cestě k sebepoznání, možná se nám budou hodit některé lidské vlastnosti. Každá vlastnost se dá nějakým způsobem posílit nebo vypěstovat.

Nebudu mluvit o morálních předpisech, toho si každý může najít dost a dost jinde. Je to pohled spíše z té věcné stránky.

Opravdovost – pokud chceme čehokoliv dosáhnout, potřebujeme se tomu věnovat. Znamená to posunout to, čeho chceme dosáhnout, na nejvyšší stupínky životních priorit. Pokud chceme v životě dosáhnout hlavně poznání sama sebe a pak teprve máme vše ostatní, budeme se snažit vše podřizovat tomuto směru. Samozřejmě, že to nepůjde úplně vždy a všude, ale pokud bude možnost volby, tak zvolíme sebepoznání.

Trpělivost - x let jsme nějak žili. Pravděpodobně se to ze dne na den nezmění.

Odvaha – musíme mít v sobě odvahu vyzkoušet nové věci. Není to jen tak. V určité fázi budeme muset mít odvahu kroku do prázdna nad propastí. Budeme muset zahodit všechno, co známe, a hlavně sama sebe.

Optimismus – pokud se dostaneme do meditačních stavů, bude se nám hodit radostnost, optimismus. Může se stát, že pronikneme do nemateriálních světů, a pokud nebudeme při tom optimisticky naladěni, to, co tam potkáme, nás nemusí potěšit a může se stát, že filmové horory nám pak budou připadat jako červená knihovna. Pokud máme "vedení", tak se tomu snadno vyhneme – vytvořením optimistických stavů.

Důvěra – důvěra ve vedení, ať už je "vnitřní" nebo "vnější". Pokud něco děláme, je dobré nemít pochybnosti. Půjde to potom mnohem snáze. Pokud nebudeme mít důvěru, uděláme to jen napůl. Necháme si otevřená zadní vrátka. Jenže my musíme ty kroky udělat komplet celí a zavřít za sebou dveře a otevřít ty další. Jen tak se stane to, co je potřeba.

Láskyplnost – Pomůže nám tam, kde rozum nebude fungovat. Pěstujme to. Prostě milujme cokoliv, na co se podíváme.

Uvědomme si, jaká síla je v kombinaci těchto vlastností. Pokud budeme milovat svého Mistra (třeba vnitřního), najdeme k němu důvěru a sebereme odvahu k zásadním krokům.

Samozřejmě je užitečných vlastností mnoho. Toto je pouze speciální výběr pro Lamí jogu…


Dodatek III - Pojmy a dojmy

Začněme uvědoměním si, o co nám jde. Co je naším cílem, co vlastně vědomě děláme a kam vědomě kráčíme.

Na začátku nám jde o příjemné pocity. O pocit štěstí.

Zkušenosti nám ukáží, že vše, k čemu se připoutáváme, nám občas, sem tam vytvoří pocity nepříjemné. To znamená, že směr našeho snažení se obrací ke svobodě, k odpoutání a uvolnění od všeho, od čeho se odpoutat můžeme, co nejsme. Jakoby oklikou se dostáváme k sebepoznávání. To, co nejsme, odhazujeme, uvolňujeme, vzdáváme se toho a tak nahlížíme na vnitřnější a vnitřnější vrstvy své osobnosti. Zjišťujeme, že to nejlepší, co můžeme udělat, je "být ve svém já", "být", "být já". To vnímáme jako jediné skutečné naplnění.

Rekapituluji důležité pojmy, cíle snažení, základní motivace:

- Štěstí
- Svoboda
- Sebepoznání

Tak a co tedy znamenají ostatní slova jako je "jednota", "vesmír", "nirvána", "láska", "blaženost", "Bůh", "prázdnota", "bytí", "vědomí", "probuzení", "přítomný okamžik", "životní princip" atd.

Tato slova mají jen zástupnou funkci. Vyjadřují nějaké stavy, případně metody, odvozené od výše uvedených cílů. Můžeme se zaobírat různými směry (joga, buddhismus atd.), různými technikami (meditace atd.), ale pořád nám jde o stejné cíle. A na to prosím nezapomínejme.

Můžeme TO jednou zažít a už si myslíme, že to je to ono a prostě se ten stav snažíme znovu navodit. To je dobrá technika. Až na to, že časem se ztrácí skutečný prožitek a začne pracovat mysl. Velmi snadno se totiž některé z těch líbivých slovíček zamění za cíl. Protože nevíme pořádně, o co jde, tak si o tom vytvoříme v mysli představu a za tou směle kráčíme.

Zapomínáme na skutečný cíl, kterým není jednota, nirvána nebo vědomí.

Cílem je štěstí, svoboda, sebepoznání.

Slovíčka jako jednota, prázdnota, nirvána vznikla z důvodu částečného popisu konečného prožitku. Zdůrazňují vždy jen určitý vymezený aspekt (při troše štěstí několik aspektů) a nemohou zachytit komplexnost prožitku svobody a sebepoznání.
 

(pokračování) 

- Lama -

Převzato z http://www.ulamy.ic.cz/

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!