Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 18. 09. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Karel Kryl:
1. Demokracie rozkvétá, byť s kosmetickou vadou:
ti, kteří kradli po léta, dnes dvojnásobně kradou,
ti, kdo nás léta týrali, nás vyhazují z práce,
a z těch, kdo pravdu zpívali, dnes nadělali zrádce.

2. Demokracie prospívá bez nás a pragmaticky,
brbláme spolu u píva, jak brblali jsme vždycky,
farář nám slíbil nebesa a čeká na majetky,
my nakrmíme forbesa za dvě či za tři pětky.

3. Demokracie zavládla, zpívá nám Gott i Walda,
zbaštíme sóju bez sádla u strejdy McDonalda,
král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem,
pod střechou jedné partaje se u koryta sejdem.

4. Demokracie panuje od Aše po Humenné,
samet i něha v pánu je a zuby vylomené,
dali nám nové postroje a, ač nás chomout pálí,
zaujímáme postoje, místo abychom stáli.

5. Demokracie dozrává do žaludečních vředů,
bez poctivosti, bez práva a hlavně bez ohledů,
a je to mýlka soukromá, snad z optického klamu,
že místo srdce břicho má a místo duše tlamu.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Žádejte o pomoc
(28. 09. 2016, 3119x)
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2589x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2560x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2502x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2435x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Lamí joga - 4. pokračování


Převzato - Duchovno - 21. 09. 2010 (2267 přečtení)

LamaFJZ

Dodatek I – pozornost

Dodatek II – vlastnosti, které se hodí

Dodatek III - pojmy a dojmyDodatek I – Pozornost

Pozornost je poměrně důležitý princip. Klasická joga se o pojmu "pozornost" nijak zvlášť nezmiňuje a lze říci, že pozornost je součástí soustředění.

K tomu, abychom něco "vědomě" dělali, potřebujeme soustředění. Pozornost je soustředění v uvolnění. Uvolníme se a sledujeme, co se děje. Přicházejí různé myšlenky a jiné vjemy. Pokud se dostatečně uvolníme, dojde k odpoutání od těla i mysli a pozornost se ustálí, stane se pevnou.

Důležitý princip pozornosti je, že probíhá pouze v reálném čase - v tomto okamžiku, v přítomnosti. To je to, k čemu Vás nabádají Mistři a učitelé. Pokud jsme v přítomném okamžiku, je tu ostrá pozornost. Je to i test naší pozornosti.

Pozornost by měla vyvěrat zevnitř. Pokud chceme vnímat "pohyb světa", Jednotu, Boha (říkejme tomu jak chceme) kompletně, je nutné následovat pozornost zevnitř. Vyzkoušejme si to. Pokud budeme vnímat "venkovní svět" a jakoby z venkovního světa vnitřní svět, dojde k jakoby "rozdělení vědomí", vidličnatému vědomí. Je to docela jednoduché na pochopení i logikou. To, co vidíme "venku" (pro představu alegoricky molekuly), jsou velké celky. Zatímco "uvnitř" jsou "malé celky" (pro představu alegoricky atomy). To znamená, že z molekul nemůžeme poskládat atom (všechno prosím alegoricky).

Zkusme to tedy obráceně. Skrze vnitřní sledujme vnější. Kromě toho, že se nám otevře něco jako další smysl (pro znalce 6. čakra – třetí oko), dochází k poznávání nebo spíše poskládávání "velkých" vnějších částí z "malých" vnitřních částí. To znamená, že náš pohled zvnitřku ven je kontinuální a poznáváme to, co máme vevnitř, ve věcech venku. Rozdíl mezi vnitřním a vnějším je smazán.

Podstatu sama sebe (vnitřní) vnímáme ve všech věcech okolo. Tím vzniká "dojem" jednoty. Něco jako "Všechno se skládá ze mne – z mých částí". Na cokoliv se potom podíváte "zevnitř", jsme my. Sledováním zevnitř nenajdeme nic, co by z našich vnitřních částí nebylo (poskládáno).

A to je prosím výsledek pozornosti.

 

Dodatek II – vlastnosti, které se hodí

Pokud jste na cestě k sebepoznání, možná se nám budou hodit některé lidské vlastnosti. Každá vlastnost se dá nějakým způsobem posílit nebo vypěstovat.

Nebudu mluvit o morálních předpisech, toho si každý může najít dost a dost jinde. Je to pohled spíše z té věcné stránky.

Opravdovost – pokud chceme čehokoliv dosáhnout, potřebujeme se tomu věnovat. Znamená to posunout to, čeho chceme dosáhnout, na nejvyšší stupínky životních priorit. Pokud chceme v životě dosáhnout hlavně poznání sama sebe a pak teprve máme vše ostatní, budeme se snažit vše podřizovat tomuto směru. Samozřejmě, že to nepůjde úplně vždy a všude, ale pokud bude možnost volby, tak zvolíme sebepoznání.

Trpělivost - x let jsme nějak žili. Pravděpodobně se to ze dne na den nezmění.

Odvaha – musíme mít v sobě odvahu vyzkoušet nové věci. Není to jen tak. V určité fázi budeme muset mít odvahu kroku do prázdna nad propastí. Budeme muset zahodit všechno, co známe, a hlavně sama sebe.

Optimismus – pokud se dostaneme do meditačních stavů, bude se nám hodit radostnost, optimismus. Může se stát, že pronikneme do nemateriálních světů, a pokud nebudeme při tom optimisticky naladěni, to, co tam potkáme, nás nemusí potěšit a může se stát, že filmové horory nám pak budou připadat jako červená knihovna. Pokud máme "vedení", tak se tomu snadno vyhneme – vytvořením optimistických stavů.

Důvěra – důvěra ve vedení, ať už je "vnitřní" nebo "vnější". Pokud něco děláme, je dobré nemít pochybnosti. Půjde to potom mnohem snáze. Pokud nebudeme mít důvěru, uděláme to jen napůl. Necháme si otevřená zadní vrátka. Jenže my musíme ty kroky udělat komplet celí a zavřít za sebou dveře a otevřít ty další. Jen tak se stane to, co je potřeba.

Láskyplnost – Pomůže nám tam, kde rozum nebude fungovat. Pěstujme to. Prostě milujme cokoliv, na co se podíváme.

Uvědomme si, jaká síla je v kombinaci těchto vlastností. Pokud budeme milovat svého Mistra (třeba vnitřního), najdeme k němu důvěru a sebereme odvahu k zásadním krokům.

Samozřejmě je užitečných vlastností mnoho. Toto je pouze speciální výběr pro Lamí jogu…


Dodatek III - Pojmy a dojmy

Začněme uvědoměním si, o co nám jde. Co je naším cílem, co vlastně vědomě děláme a kam vědomě kráčíme.

Na začátku nám jde o příjemné pocity. O pocit štěstí.

Zkušenosti nám ukáží, že vše, k čemu se připoutáváme, nám občas, sem tam vytvoří pocity nepříjemné. To znamená, že směr našeho snažení se obrací ke svobodě, k odpoutání a uvolnění od všeho, od čeho se odpoutat můžeme, co nejsme. Jakoby oklikou se dostáváme k sebepoznávání. To, co nejsme, odhazujeme, uvolňujeme, vzdáváme se toho a tak nahlížíme na vnitřnější a vnitřnější vrstvy své osobnosti. Zjišťujeme, že to nejlepší, co můžeme udělat, je "být ve svém já", "být", "být já". To vnímáme jako jediné skutečné naplnění.

Rekapituluji důležité pojmy, cíle snažení, základní motivace:

- Štěstí
- Svoboda
- Sebepoznání

Tak a co tedy znamenají ostatní slova jako je "jednota", "vesmír", "nirvána", "láska", "blaženost", "Bůh", "prázdnota", "bytí", "vědomí", "probuzení", "přítomný okamžik", "životní princip" atd.

Tato slova mají jen zástupnou funkci. Vyjadřují nějaké stavy, případně metody, odvozené od výše uvedených cílů. Můžeme se zaobírat různými směry (joga, buddhismus atd.), různými technikami (meditace atd.), ale pořád nám jde o stejné cíle. A na to prosím nezapomínejme.

Můžeme TO jednou zažít a už si myslíme, že to je to ono a prostě se ten stav snažíme znovu navodit. To je dobrá technika. Až na to, že časem se ztrácí skutečný prožitek a začne pracovat mysl. Velmi snadno se totiž některé z těch líbivých slovíček zamění za cíl. Protože nevíme pořádně, o co jde, tak si o tom vytvoříme v mysli představu a za tou směle kráčíme.

Zapomínáme na skutečný cíl, kterým není jednota, nirvána nebo vědomí.

Cílem je štěstí, svoboda, sebepoznání.

Slovíčka jako jednota, prázdnota, nirvána vznikla z důvodu částečného popisu konečného prožitku. Zdůrazňují vždy jen určitý vymezený aspekt (při troše štěstí několik aspektů) a nemohou zachytit komplexnost prožitku svobody a sebepoznání.
 

(pokračování) 

- Lama -

Převzato z http://www.ulamy.ic.cz/

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
17. 09. 2019:

Bývalý šéf vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor: "Ta samolibost, že já to vím nejlépe a ostatní jsou minimálně hlupáci, pokud ne ruští agenti, přisluhovači Kremlu a Číny a podobně, je velmi nešťastná, a navíc často sklouzává do polohy osobní, urážlivé. Navenek to samozřejmě ovlivňuje to, jak se k sobě lidé chovají...
Já stále věřím tomu, že je správná teze, že Koněv osvobodil Prahu, protože tlak jeho vojsk donutil generála Toussainta uzavřít smlouvu s generálem Kutlvašrem a s Josefem Smrkovským, nechat zde těžké zbraně a zmizet. Jinak by tu Prahu Němci rozflákali, kdyby nebyli pod tlakem.
.."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Spisovatel, autor historických knih Václav Junek: "z vyššího hlediska české moderní historie jde opravdu jen o ten šum (kauza sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva), navíc vyvolaný přibližně těmi samými elementy, které (například) pod vedením Franty Sauera ze Žižkova se vší jim vlastní hloupostí skácely Mariánský sloupu na Staroměstském náměstí v listopadu 1918 a jistě také v přibližně stejné době dosáhly likvidace pomníku jednoho z největších českých vojevůdců maršála Radeckého. To ale opravdu jen pro příklad. Stejného druhu ovšem byla pozdější praxe nacistů ve věci pomníků Ernesta Denise, plukovníka Švece, prezidenta Wilsona i mnoha dalších. A to nemluvím už vůbec o komunistech a jejich tak oblíbeném obrazoborectví..."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Andrej Babiš - bývalý premiér?
Zdeněk Zbořil: "Tentokrát v ČT překročili míru nejenom slušnosti, ale i povinností, které jsou jim uloženy ze zákona. Nějaký zdroj informací, o kterém si můžeme myslet, že není nejserióznější, někteří novináři ho označují za "Bakalapress", tak vypustí informaci, že premiér Babiš byl zbaven nařčení, že se dopouštěl trestného činu, a tu zprávu převzala ČT, Český rozhlas i ČTK a v podstatě tak způsobí stav, který může vyvolat šíření poplašné zprávy.
A tak "opisovali" redaktoři veřejnoprávních médií i dalších médií jeden od druhého, až se jeden redaktor možná spletl a mluvil o Andreji Babišovi už jako o bývalém premiérovi, a o tom už by měla jednat mediální Rada, ale nedělám si iluze, že tomu tak je nebo bude...
"

Celý článek...


03. 09. 2019:

Ivan Lehotský: "USA před měsícem vypověděli smlouvu INF s Ruskem o omezení raket středního a krátkého doletu. Prý proto, že Rusko smlouvu porušovalo. Prošly sotva dva týdny a Američané provedli test takové rakety, kterou mají s mírně jinými nastaveními už dávno rozmístěnou ve více východoevropských zemích. Že by šlo o zázračně rychlý technický vývoj? Nebo to bylo jinak a kdosi se právě nechtěně přiznal ke lži a podvodu?..."

Celý článek...


24. 08. 2019:

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová: "...jsou tu skupiny, k nimž se stát chová macešsky, a které nemají ani sílu se nějak viditelněji bránit, protože na to nemají síly nebo čas. Osobně vidím zátěž, která se klade na samosprávu, jako by jí tu samosprávu někdo chtěl zase sebrat, vnímám rodiny s dětmi, jak se těm pracujícím neulehčuje nic, zatímco se strká do dávek těm, kteří nikdy pracovat nebudou, seniory, kterým se říká, ať se zabezpečí hlavně sami, drobné živnostníky, kteří za chvíli budou rušit živnosti, protože ten tlak neustojí, máme málo lékařů, policistů..."
"...Roztrhání Ústavy je z mého pohledu neomluvitelné gesto. Podobně jako česká vlajka ve vagíně a trenýrky na Pražském hradě. Máme demokracii, rozhodujme ve volbách, a aby ty výsledky byly jiné, pokud se nám současné nelíbí, tak pro to sakra něco dělejme. V Americe by něco takového znamenalo doživotní diskvalifikaci z veřejného života. Roztrháním Ústavy roztrhal Minář i svobodu slova a jiná práva v Ústavě obsažená. Je to cíl Milionu chvilek? Jen jedna pravda?..."

Celý článek...


15. 08. 2019:

Čtvteční postřehy Terezy Spencerové:
• NATO si stěžuje, že ruské stíhačky v úterý odháněly od civilního letadla, v němž letěl ministr obrany Šojgu, španělskou alianční stíhačku "nebezpečným způsobem"… a prý jen "profesionalismus" aliančního pilota zabránil nebezpečné situaci… stížnost je pozoruhodná, neboť NATO současně připouští, že ruský civilní letoun měl "platný letový plán", letěl v mezinárodním vzdušném prostoru a navíc se i náležitě identifikoval…
• po nedávných pohrůžkách amerického velvyslance v Berlíně, že americké jednotky mohou být z Německa staženy, Merkelová slibuje navýšení zbrojních výdajů, jak požadují USA…
• na stěně manhattanského sídla mrtvého miliardářského pedofila Epsteina prý vyšetřovatelé objevili mimo jiné obří obraz, na němž Bill Clinton sedí v modrých šatech a červených lodičkách v prezidentské Oválné pracovně… Epsteinova "madam" Ghislaine Maxwellová byla mezitím objevena v odlehlém luxusním sídle v Nové Anglii, kde žije s vrcholným manažerem a členem supervlivné Rady pro zahraniční záležitosti (CFR) Scottem Borgersonem…
• kvůli obviněním z nevhodného chování k ženám byly zrušeny dva americké koncerty Placida Dominga…

Celý článek...


14. 08. 2019:

Bývalý senátor a exšéf Agrární komory Jan Veleba o Gretě (vepřovém a hraboších):
"Připomíná mi to anarchii. Tato slečna nemůže v patnácti letech rozumět světu, nemůže rozumět světovému klimatu, nemůže rozumět politice. Je to divadlo a stojí za ní nějaký kapitál nebo obrovská zelená lobby. Ta dívka je loutkou zelené lobby, která si ji vodí. Považuji to za nebezpečné. Jde o učebnicový příklad, jak uměle začít něco ovlivňovat. Kdyby tu Gretu ukázal Milion chvilek na Letné, tak se naše média zblázní a lidi by tam z toho omdlévali. Se seriózním přístupem k problému klimatu a počasí to nemá nic společného. Rozum mi nebere, že se k tomu propůjčuje i Svatý otec. V každém případě tato slečna není tím, kdo by znal světové děje a souvislosti. Nicméně to asi dopadne tak, že se z ní stane pravděpodobně světová politická hvězda..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!