Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 07. 04. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Thúkidides:
Impérium se nakonec stává chorobou. Právě ta zabila Athénskou demokracii.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Probuďte svou vnitřní sílu
(22. 05. 2017, 2347x)
Otevřete dveře ke štěstí
(12. 04. 2017, 2313x)
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2291x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2267x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Lamí joga - uvolněnost jako cesta


Převzato - Sebepoznání - 06. 09. 2010 (3659 přečtení)

LamaFJZ

Mudrc Patandžali kdysi dávno napsal traktát, který se jmenuje Jogasutra.

Z této sutry vychází aštanga joga (osmistupňová joga), zvaná také královská joga. Jogasutra je jeden ze základních spisků o joze a je často citován. Druhý verš tohoto spisu zní:

Joga je ovládnutí myslícího principu.

Když jsem poprvé přijel na Zen a předstoupil před učitelku dharmy k soukromému rozhovoru, byl jsem plný jogy a tento verš jsem odcitoval. Učitelka mi odpověděla:

„No vidíš, druhý verš a už taková chyba“

Joga sama se mi stala domovem. Mohu odejít na vandr (např. Zen), ale stejně se vrátím.

Nerozhoduje, zda mne zrovna vede duchovně, nebo prostě jen pomáhá překonat tělesné obtíže. Je tu stále. Stále připravená v kteroukoliv chvíli ukázat cestu ke zkvalitnění života na jakékoliv úrovni.

Můj pohled na jogu je teď po letech trochu jiný, než jaký má jogasutra, a o tom tady bude řeč.
 První, co jsem se na joze naučil, bylo uvolnění (relaxace), a to postupně na všech úrovních. A přiznám se, že v podstatě to byla pro mne stěžejní technika, do které se mi vše ostatní "schovalo".

Při totálním uvolnění (všech složek bytosti) dojde k odevzdání a objeví se bytí a jemná blaženost … následně rozšířené vědomí. Pokud toto jen na okamžik zažijete, nedáte si pokoj, dokud se tím nestanete. Je to dostatečně přitažlivé na to, abyste se vzdali všeho z tohoto světa.

Brzy zjistíte, že paradoxně je chtění v tomto případě kontraproduktivní, a tak Vám nezbyde, než se obrnit trpělivostí a setrvat v úplném uvolnění.

A to je celé.

Prostě stačí se jen uvolnit ……


Pokud to ale není úplně jasné, tak tedy pokračujme od začátku.

O uvolnění - relaxaci se mluví v mnoha lidských činnostech. Ve sportu, v pracovním procesu, v medicíně ... atd.

Je to takové pěkně profláknuté, ale málokdo si uvědomí, "kam až" se s tím dá dojít.

Ani joga o tom samostatně nijak zvlášť nemluví a řekl bych, že to je škoda. Protože když půjdete na "obyčejné cvičení jogy", skutečně to první, co se tam naučíte, je jak relaxovat. Budou Vám předvádět spoustu dalších technik, ale všechno bude mít základ v relaxaci a uvolnění.

Samotné uvolnění, relaxaci lze provádět na několika úrovních. Úplně od začátku se dá říct, že jsou dva základní druhy. Uvolnění vědomé a uvolnění nevědomé. Chci tím říct, že i když o uvolnění nic nevíte, stejně se občas uvolníte.

Nevědomé uvolnění bych nechal stranou.

Uvolnění vědomé můžeme zase rozdělit na uvolnění pomocí venkovních impulsů a uvolnění za pomoci vnitřních technik.

- Venkovními impulsy by mohla být příjemná hudba, příjemné prostředí (příroda, čajovna atd..)

- Vnitřní techniky jsou práce sama se sebou.

Často se oba způsoby kombinují - např. půjdete na cvičení jogy do (předpokládám) příjemného prostředí a do společnosti stejně zaměřených přátel - a ještě se naučíte něco sama se sebou.

Můžete třeba jít na sezení se zaměřením řízené vizualizace (tkzv. meditace), kde bude celkový dojem relaxace "podmalovávat" "relaxační hudba".


Poznámka:
Ještě se vrátím na úplný začátek. Jsem zastáncem nedvojnosti - Advaity. K výsledku nedvojnosti mi ale "dost daleko" pomohla tato "dvojná" cesta. Skalní Advatisté nechť mi tedy laskavě odpustí spojení jako "vnitřní techniky", "práce sama se sebou" atd....


 

Lamí joga I. část – uvolnění těla

 

Uvolnění je opakem napětí.

Když napneme vší silou nějaký sval a pak jej rázem uvolníme, ucítíme rozdíl. Můžeme tento rozdíl vnímat? Prostě zkusme napnout biceps (nebo jiný sval) a rychle jej uvolněme. Pokud jsme schopni si uvědomit rozdíl mezi napětím a uvolněním v konkrétním svalu, tak máme vyhráno.

To je základ všeho zdejšího povídání o uvolnění.

Napětí střídá uvolnění.

Není na tom nic mystického.

Po běžného člověka tady u nás v Evropě joga a uvolnění začíná na úrovni těla.

Není na tom nic špatného. Prostě začínáme stavět od základů. Od místa, kde se zrovna nacházíme. Většina lidí se uvědomuje ve svém tělu a ve své mysli.

Zatím co sledování pohybů mysli je zpočátku obtížné, je sledování těla podstatně jednodušší a je to vhodné k naučení se základních funkčností. Samotné uvolnění těla bude vyvolávat i uvolnění mysli – jsou to v jistém směru spojité nádoby.

Uvolňování má ještě jeden vedlejší efekt. Prohlubuje citlivost. Citlivost na děje v organismu i v mysli. Tedy čím víc a častěji se budeme uvolňovat, tím lépe se uvolníme a tím více neuvolněných částí v sobě budeme vnímat. Finta je v tom, že uvolněné části se nám nebudou ozývat, nebudeme o nich vědět. Části v napětí budeme vnímat. Je to obecný jev. To, co není v napětí (nepohybuje se, nebolí), to běžný člověk v sobě nevnímá.

Poznámka autora : Pokud najdeme v sobě to, co se nepohybuje, nebudeme již nic z toho, co zde je napsáno, potřebovat..

Najděme tedy všechny části v napětí (pohybu) a uvolněme je (přiveďme je do klidu).

Je to stejně snadné jako s bicepsem, jak jsme zmínili na začátku.

Objeví se napětí - uvolníme je.

(pokračování) 

- Lama -

Převzato z http://www.ulamy.ic.cz/

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!