Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 14. 10. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
George Bernard Shaw:
Problémem chudých je jejich bída. Problémem bohatých je jejich zbytečnost.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2658x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2626x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2574x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2503x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2419x)
Upozornění
(28. 11. 2016, 2374x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Lamí joga - uvolněnost jako cesta


Převzato - Sebepoznání - 06. 09. 2010 (3506 přečtení)

LamaFJZ

Mudrc Patandžali kdysi dávno napsal traktát, který se jmenuje Jogasutra.

Z této sutry vychází aštanga joga (osmistupňová joga), zvaná také královská joga. Jogasutra je jeden ze základních spisků o joze a je často citován. Druhý verš tohoto spisu zní:

Joga je ovládnutí myslícího principu.

Když jsem poprvé přijel na Zen a předstoupil před učitelku dharmy k soukromému rozhovoru, byl jsem plný jogy a tento verš jsem odcitoval. Učitelka mi odpověděla:

„No vidíš, druhý verš a už taková chyba“

Joga sama se mi stala domovem. Mohu odejít na vandr (např. Zen), ale stejně se vrátím.

Nerozhoduje, zda mne zrovna vede duchovně, nebo prostě jen pomáhá překonat tělesné obtíže. Je tu stále. Stále připravená v kteroukoliv chvíli ukázat cestu ke zkvalitnění života na jakékoliv úrovni.

Můj pohled na jogu je teď po letech trochu jiný, než jaký má jogasutra, a o tom tady bude řeč.
 První, co jsem se na joze naučil, bylo uvolnění (relaxace), a to postupně na všech úrovních. A přiznám se, že v podstatě to byla pro mne stěžejní technika, do které se mi vše ostatní "schovalo".

Při totálním uvolnění (všech složek bytosti) dojde k odevzdání a objeví se bytí a jemná blaženost … následně rozšířené vědomí. Pokud toto jen na okamžik zažijete, nedáte si pokoj, dokud se tím nestanete. Je to dostatečně přitažlivé na to, abyste se vzdali všeho z tohoto světa.

Brzy zjistíte, že paradoxně je chtění v tomto případě kontraproduktivní, a tak Vám nezbyde, než se obrnit trpělivostí a setrvat v úplném uvolnění.

A to je celé.

Prostě stačí se jen uvolnit ……


Pokud to ale není úplně jasné, tak tedy pokračujme od začátku.

O uvolnění - relaxaci se mluví v mnoha lidských činnostech. Ve sportu, v pracovním procesu, v medicíně ... atd.

Je to takové pěkně profláknuté, ale málokdo si uvědomí, "kam až" se s tím dá dojít.

Ani joga o tom samostatně nijak zvlášť nemluví a řekl bych, že to je škoda. Protože když půjdete na "obyčejné cvičení jogy", skutečně to první, co se tam naučíte, je jak relaxovat. Budou Vám předvádět spoustu dalších technik, ale všechno bude mít základ v relaxaci a uvolnění.

Samotné uvolnění, relaxaci lze provádět na několika úrovních. Úplně od začátku se dá říct, že jsou dva základní druhy. Uvolnění vědomé a uvolnění nevědomé. Chci tím říct, že i když o uvolnění nic nevíte, stejně se občas uvolníte.

Nevědomé uvolnění bych nechal stranou.

Uvolnění vědomé můžeme zase rozdělit na uvolnění pomocí venkovních impulsů a uvolnění za pomoci vnitřních technik.

- Venkovními impulsy by mohla být příjemná hudba, příjemné prostředí (příroda, čajovna atd..)

- Vnitřní techniky jsou práce sama se sebou.

Často se oba způsoby kombinují - např. půjdete na cvičení jogy do (předpokládám) příjemného prostředí a do společnosti stejně zaměřených přátel - a ještě se naučíte něco sama se sebou.

Můžete třeba jít na sezení se zaměřením řízené vizualizace (tkzv. meditace), kde bude celkový dojem relaxace "podmalovávat" "relaxační hudba".


Poznámka:
Ještě se vrátím na úplný začátek. Jsem zastáncem nedvojnosti - Advaity. K výsledku nedvojnosti mi ale "dost daleko" pomohla tato "dvojná" cesta. Skalní Advatisté nechť mi tedy laskavě odpustí spojení jako "vnitřní techniky", "práce sama se sebou" atd....


 

Lamí joga I. část – uvolnění těla

 

Uvolnění je opakem napětí.

Když napneme vší silou nějaký sval a pak jej rázem uvolníme, ucítíme rozdíl. Můžeme tento rozdíl vnímat? Prostě zkusme napnout biceps (nebo jiný sval) a rychle jej uvolněme. Pokud jsme schopni si uvědomit rozdíl mezi napětím a uvolněním v konkrétním svalu, tak máme vyhráno.

To je základ všeho zdejšího povídání o uvolnění.

Napětí střídá uvolnění.

Není na tom nic mystického.

Po běžného člověka tady u nás v Evropě joga a uvolnění začíná na úrovni těla.

Není na tom nic špatného. Prostě začínáme stavět od základů. Od místa, kde se zrovna nacházíme. Většina lidí se uvědomuje ve svém tělu a ve své mysli.

Zatím co sledování pohybů mysli je zpočátku obtížné, je sledování těla podstatně jednodušší a je to vhodné k naučení se základních funkčností. Samotné uvolnění těla bude vyvolávat i uvolnění mysli – jsou to v jistém směru spojité nádoby.

Uvolňování má ještě jeden vedlejší efekt. Prohlubuje citlivost. Citlivost na děje v organismu i v mysli. Tedy čím víc a častěji se budeme uvolňovat, tím lépe se uvolníme a tím více neuvolněných částí v sobě budeme vnímat. Finta je v tom, že uvolněné části se nám nebudou ozývat, nebudeme o nich vědět. Části v napětí budeme vnímat. Je to obecný jev. To, co není v napětí (nepohybuje se, nebolí), to běžný člověk v sobě nevnímá.

Poznámka autora : Pokud najdeme v sobě to, co se nepohybuje, nebudeme již nic z toho, co zde je napsáno, potřebovat..

Najděme tedy všechny části v napětí (pohybu) a uvolněme je (přiveďme je do klidu).

Je to stejně snadné jako s bicepsem, jak jsme zmínili na začátku.

Objeví se napětí - uvolníme je.

(pokračování) 

- Lama -

Převzato z http://www.ulamy.ic.cz/

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
05. 10. 2019:

Ekonomka Markéta Šichtařová: "Ministerstvo práce a sociálních věcí se vytasilo s třicetistránkovou příručkou pro provozovatele takzvaných mikrojeslí. Příručka obsahuje instrukce, jak batolátkům vymýt mozek a udělat jim binec v jejich pohlaví. Nabádá k tomu, aby se během her ‚potíralo rozdělení na muže a ženy‘. Aby se klukům stejně jako holčičkám dávaly panenky a holkám zase autíčka...
Proč stejný druh lidí zbožňuje a hájí Gretu, jejíž loutkovodiči v podstatě vyzývají k diktatuře? Proč stejný typ lidí je ochoten uvažovat o tom, že se (pro začátek) ve školních jídelnách zakáže maso? Proč tihle lidé obyčejně hájí norský Barnevernet a byli by nejraději, kdyby se zavedl i u nás?...
"

Celý článek...


03. 10. 2019:

Zemřel Karel Gott - komentář z Internetu: "oceňuji jeho pracovitost, laskavou lidskou stránku, rozhled i to, že po roce 89 se nedal ke zlodějům, neobrážel VIP dýchánky kavárny, žádné politické uskupení si ho nekoupilo. Vytvářel v zahraničí o republice dobrý obraz, vydělal státu spoustu valut, danil doma, ne v daňovém ráji. Zůstal svůj.
Mrkl jsem jen na minutku jinam a už to jede. Knížepán, Klvaňa, Stanjura, Bělobrádek, Šídlo, Roman Týc, Jakub Janda, že prý zpíval i v Rusku a za komunistů.... u jiných, co se dnes angažují na správné straně, to samozřejmě nevadí. Vytáhli i autistu, kdysi dětského maskota Trautenberga, Mikiho Kotase. Jsem zvědavý, co na to bojovník proti sochám z Prahy 6 nebo Milionové chvilky... Nic pozitivního nedokázali, proti Goťákovi jsou ubožáci. Lumpové, co stojí proti vlastnímu národu, se přede všemi zase veřejně odkopávají...
"

Celý článek...


29. 09. 2019:

Jiří Zimola: "Hroutí se mi svět. Svatý Václav nežil, Koněv neosvobodil a Červená Karkulka sežrala vlka. Ještěže mi na nezávislé veřejnoprávní ČT vysvětlí, jak mám zacházet s fake news! :-)"

Celý článek...


27. 09. 2019:

Novinářka Lucie Groene Odkolek: "Miloš Zeman by za normálních okolností určitě přišel položit květiny, ale logicky nechce, aby vzpomínka na rok 1989 byla opět zneužita k projevům „pohrdání Zemanem“. Místo zpráv o oslavách 30. výročí 17. listopadu by se na první stránky tisku dostali ti, kteří mediálně nejúčinněji urazili prezidenta. Do situace, kdy prezident raději zůstane doma, nás tedy dostali právě ti, co si o sobě z nepochopitelných důvodů myslí, že jsou slušnější než Miloš Zeman, a potom se před novináři předvádějí v trapnostech..."

Celý článek...


24. 09. 2019:

Jana Bobošíková: "Dokud se nenajde většina ve Sněmovně, která by jasně prohlásila, že Česká televize neplní svou zákonnou funkci – tedy poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názoru – jsou tyto diskuse zbytečné. Jediný, kdo může změnit současný stav zpravodajství a publicistiky České televize, jsou poslanci. Ti ale, přestože často deklarují nespokojenost s Českou televizí, odvahu situaci řešit nemají. Česká televize je nyní skutečně nezávislá v tom smyslu, že si děla co chce, protože ti, kdo mají vynucovat dodržování zákona o ČT, na svou povinnost rezignovali..."

Celý článek...


17. 09. 2019:

Bývalý šéf vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor: "Ta samolibost, že já to vím nejlépe a ostatní jsou minimálně hlupáci, pokud ne ruští agenti, přisluhovači Kremlu a Číny a podobně, je velmi nešťastná, a navíc často sklouzává do polohy osobní, urážlivé. Navenek to samozřejmě ovlivňuje to, jak se k sobě lidé chovají...
Já stále věřím tomu, že je správná teze, že Koněv osvobodil Prahu, protože tlak jeho vojsk donutil generála Toussainta uzavřít smlouvu s generálem Kutlvašrem a s Josefem Smrkovským, nechat zde těžké zbraně a zmizet. Jinak by tu Prahu Němci rozflákali, kdyby nebyli pod tlakem.
.."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Spisovatel, autor historických knih Václav Junek: "z vyššího hlediska české moderní historie jde opravdu jen o ten šum (kauza sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva), navíc vyvolaný přibližně těmi samými elementy, které (například) pod vedením Franty Sauera ze Žižkova se vší jim vlastní hloupostí skácely Mariánský sloupu na Staroměstském náměstí v listopadu 1918 a jistě také v přibližně stejné době dosáhly likvidace pomníku jednoho z největších českých vojevůdců maršála Radeckého. To ale opravdu jen pro příklad. Stejného druhu ovšem byla pozdější praxe nacistů ve věci pomníků Ernesta Denise, plukovníka Švece, prezidenta Wilsona i mnoha dalších. A to nemluvím už vůbec o komunistech a jejich tak oblíbeném obrazoborectví..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!