Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 19. 04. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Charles de Gaulle:
Evropu nesjednotí evropští státníci, ale Číňané.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2103x)
Spojení s bytostmi Země
(29. 04. 2021, 2021x)
Důležitý mezník
(27. 05. 2021, 1615x)
Cesta za duhou
(09. 06. 2021, 1492x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

O pěstování

* Líbí se vám bambusy?


JiHo - O pěstování - 30. 01. 2011 (7614 přečtení)

Pěstování bambusů u nás získává stále větší oblibu. Celá řada velmi dekorativních druhů bambusů je dostatečně mrazuvzdorná i v našich podmínkách a jejich pěstování nic nebrání. Nemůžeme sice očekávat, že u nás vypěstujeme bambusový háj dvacetimetrové výšky, ale pro mnohé bude překvapením, že maximální výška se u nás může blížit i deseti metrům. Jenom musíme pečlivě vybírat vhodné druhy pro naše podmínky.



Bambusy patří mezi trávy, jejich dřevitá stébla dorůstají v domovině u největších tropických druhů opravdu impozantních rozměrů kolem 30 metrů výšky. Tloušťka nejsilnějších stébel může dosáhnout i 30 cm. Na druhé straně jsou i druhy několik centimetrů vysoké. Bambusy pocházejí především z jihovýchodní Asie, pro naše podmínky jsou vhodné zimovzdorné druhy z Číny a Japonska.

Podle charakteru růstu s rozlišují druhy trsovité a výběžkaté. Trsovité druhy vytvářejí krátkým a silnějším oddenkům pomaleji se rozrůstající skupiny hustě nahloučených stébel. Z této skupiny se u nás nejdéle pěstuje Fargesia nitida (pod starším názvem Semiarundinaria nitida), vhodná je i řada dalších druhů tohoto rodu. Výběžkaté druhy vytvářejí dlouhé oddenky a rozrůstají se podstatně rychleji a jejich stébla jsou dále od sebe. Do této skupiny patří i rod Phyllostachys, jehož řada druhů je i v našich podmínkách mrazuvzdorná a některé z nich patří k nejmohutnějším u nás pěstovaným druhům.

Bambusy koření v půdě mělce, kořenový systém zasahuje zhruba jen do hloubky 30-40 cm a je bohatě větvený. Z oddenků vyrůstají stébla, skládající se z článků a kolének. V době prodlužování mohou stébla v našich podmínkách narůst až o 30cm za den. U celé řady bambusů vyrůstají z kolének větve, jejichž počet je často charakteristický pro určité rody. Listy jsou stálezelené a průběžně se obnovují.

Zajímavostí bambusů je i jejich cyklus kvetení, protože kvetou v časových intervalech 40 až 100 let. Trsovité bambusy po odkvětu a uzrání semen obvykle uhynou, výběžkaté druhy zregenerují a pokračují v růstu. Zajímavé je, že bambusy stejného druhu kvetou ve stejnou dobu na místech vzdálených tisíce kilometrů. Tento jev není doposud vysvětlen.

Na vhodném stanovišti nevyžadují bambusy zvláštní péči, důležitý je pro ně dostatek vláhy, živin a světla. Nesnášejí však trvalé zamokření. Některé nízké bambusy a horské druhy rodu Fargesia dávají přednost přistínění, naopak vysoké druhy bambusů vyžadují co nejvíce slunce. V sušším období je vhodná zálivka a vzhledem k rychlému růstu bambusů je vhodné také přihnojování dusíkatým hnojivem v době růstu a na podzim draslíkem pro lepší vyzrávání. S ohledem na poměrně mělký kořenový systém je také vhodné hlavně v prvním období po výsadbě mulčovat. Později vytváří přirozený mulč spadané listí bambusů, které ponecháváme na povrchu půdy.

Výběžkaté druhy bambusů mají tendenci se rozrůstat na větší plochy, proto je vhodné jejich šíření omezit pomocí kořenové bariéry. Používá se cca 1 mm silná fólie z HDPE o šířce 65 cm spojená například šroubky. Fólie v půdě vydrží dlouho a takto zajištěné rostliny potom nevyžadují žádnou zvláštní údržbu. U výběžkatých bambusů bariéra z fólie není bezpodmínečně nutná, stačí je na podzim po skončení růstu obrýt a odstranit mladé oddenky překračující vymezenou hranici. Bambusy na vhodném stanovišti rostou rychle a během několika let vytvoří nádherné skupiny.

Čas od času je vhodné u výběžkatých druhů odstranit stará stébla (maximálně 1/3), která se mohou použít jako dekorace a vzhledem k vysoké pevnosti i jako velmi dobrý konstrukční materiál. Odstraněním starých, poškozených a tenkých stébel naopak podpoříme silnější růst nových stébel.

Bambusy nejčastěji rozmnožujeme vegetativně oddělováním vyzrálých oddenků. Pokud se nám podaří sehnat semena, můžeme se pokusit i o výsev. Nejvhodnější je namočit semena na jeden až dva dny do 30 °C teplé vody, přičemž můžeme s výhodou použít třeba ohřívač na kojenecké láhve. Vodu alespoň dvakrát denně vyměňujeme. Semena vysejeme na povrch sterilního substrátu (můžeme použít třeba prodávanou kokosovou drť), klíčení semen potom probíhá poměrně rychle. 2 - 3 cm velké rostlinky potom přesázíme jednotlivě do květináčů s propustným humózním substrátem. Na trvalé stanoviště přesazujeme až vzrostlé rostliny se silně vyvinutým kořenovým systémem.

Výběr odolných zimovzdorných druhů, vhodných pro naše podmínky:

Fargesia nitida (výška 2 - 4 m, trsovitý druh)
                 murielae (1 - 3 m)
                 robusta (3 - 4 m)
Phyllostachys atrovaginata (6 - 8 m)
                          aureosucata (5 - 7 m)
                          glauca (8 m)
                          kwangsiensis (6 - 8 m)
                          nigra (5 m)
                          nuda (6 m)
                          parvifolia (5 - 10 m)
                          rubromarginata (6 - 8 m)
Sasa kurilensis (1 - 2 m, vějířovité listy)

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 3,29 / Počet hlasů: 7] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!