Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 13. 07. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
A.J. Liebling:
Svoboda tisku patří tomu, kdo jej vlastní.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2515x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2487x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2478x)
Nejsme připraveni
(27. 09. 2017, 2379x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Města změny - jak se britská města připravují na ropný zlom


Převzato (www.blisty.cz) - Společnost a vztahy - 13. 08. 2007 (5428 přečtení)

V pondělí 6. srpna 2007 skotské vysílání BBC odvysílalo 22 minutovou reportáž Marka Stephena pod názvem „Města se připravují na okamžik ropného zlomu".Reportáž stručně vysvětluje pojem „ropný zlom" a seznamuje s hnutím „transition towns" - dalo by se snad přeložit jako „města změny" - které vzniklo jako reakce na rizika spojená právě s ropným zlomem.

Města změny - dnes už jich je 18, z toho jedno v Irsku, a patří mezi ně i tak známá města jako Nottingham nebo Bristol - jsou obce, které pochopily, že ropný zlom dříve nebo později přijde, a začaly podnikat kroky, které zajistí jejich připravenost na okamžik, až se začne projevovat.

Průkopníkem mezi 17 britskými městy změny je Totnes v jihoanglickém Devonu. Má 8000 obyvatel, leží na řece Dart mezi Exeterem a Plymouthem na jižním okraji známého Dartmoorského vřesoviště a má slavnou středověkou minulost. Je zde moderní průmysl (slévárna hliníku, výroba průmyslových robotů, biotechnologický závod, zpracování konopných vláken...), říční přístav v ústí řeky Dart s přístupem k moři a spousta turistických pamětihodností.

Reportér BBC Mark Stephen natočil svůj pořad právě v Totnesu. Projekt TTT (Totnes Transition Town) začali připravovat již před 3 lety pod vedením Roba Hopkinse, který sem přenesl zkušenosti z irského Kinsale, vůbec prvního města změny. Oficiálně byl spuštěn v září 2006.

V Totnesu věří na rekvalifikaci, na svépomoc a samozásobitelství, na využití místních zdrojů, zkrátka toho, co mají po ruce. Nejsou to fanatici přežití nadcházejících katastrof s planoucíma očima, ale obyčejní muži a ženy hledící vstříc těžké budoucnosti. Věří v obnovení místních ekonomik, v pěstování vlastních potravin - i kdyby to mělo znamenat zrýt místní zábavní park a pěstovat v něm ovoce a zeleninu.

Důraz kladou na pět hlavních oblastí.

1. Místní alternativní měna.

V březnu vydali prvních 300 „totneských liber“, v červenci další 3 000. 10 jich dostanete za 9,50 britských liber a fungují v podstatě jako nákupní poukázky na zboží. Líc je faksimile historické librové bankovky z roku 1810, na rubu je seznam zatím 18 místních obchodů, kde za ně můžete nakupovat. Nejde o první pokus o lokální měnu. V minulosti proběhly podobné akce v Británii a v USA.

Některé skončily neúspěšně, často i proto, že centrální banky a finanční úřady považovaly pokusy o jejich uvedení do oběhu za daňový únik. (Například argumentovaly, že státu tak uniká daň z přidané hodnoty.) Tento případ je však z právního i finančního hlediska zcela legální a má i podporu oficiálních činitelů. Smyslem totneské libry je podporovat místní obchody a živnosti a udržet peníze ve městě. V britské Dolní sněmovně totneskou libru obhajoval zdejší konzervativní poslanec Anthony Steen , a několik jich dostal darem i princ Charles , který se o celém projektu vyjádřil velmi uznale.

2. Lokalizace zásobování potravinami, potravinová bezpečnost.

Možná to Čechům jako národu zahrádkářů bude znít komicky, ale radnice v Totnesu spolu s příslušnou iniciativní skupinou projektu TTT dává dohromady přehled městských pozemků vhodných pro založení zahrádek a zároveň sepisuje zájemce o jejich přidělení. Ještě před zahájením vegetačního období 2008 to chtějí mít hotovo. Vytvářejí také adresáře místních zdrojů potravin, protože se logicky obávají, že začne-li se s podporou jejich výrobců a pěstitelů teprve až krize začne, nemusejí to přežít.

Totnes se také trochu sebeironicky chce vyhlásit za britskou metropoli ořešáků. Je to pochopitelně reklamní trik, ale má seriózní pozadí: Chce přimět lidi, aby si uvědomili, odkud se budou brát jejich potraviny v blízké budoucnosti. A ty ořechy (vlašské, lískové i mandle) skutečně mají šanci stát se v britském měřítku místní specialitou, což v březnu t. r. podpořila i starostka města Pruw Boswel výsadbou několika stromků přímo v centru Totnesu. TTT v této oblasti spolupracuje s místním agrolesnickým výzkumným ústavem, který má za sebou 15 let šlechtění odrůd vhodných pro britské podnebí. Ořechy se tak v budoucnu mohou stát významným místním zdrojem bílkovin, nezávislým na potřebě fosilních paliv.

3. Energie jako Community Interest.

Zakládají městskou spol. s r. o. (v Británii je tato právní forma - Community Interest Company - zvláštní modifikací společností s ručením omezeným zakládaných městy a městům sloužících), která se bude zabývat obnovitelnými energiemi. Zároveň se ucházejí o vládní grant na 50 systémů slunečního ohřevu vody (a v této souvislosti si stěžují na neustálé změny podmínek a ztěžování přístupu ke grantům ze strany vlády...). Založili družstvo pro sdílení osobních aut, které už má desítky členů. Věří na místní výrobu elektřiny, především ve větrných elektrárnách a ze dřeva z městského lesa.

4. Rozšiřování řemeslných dovedností, svépomoc.

Tento program vychází ze zjištění, že postupující specializace profesí v globalizovaném světě má za následek mizení zručnosti lidí a ztrátu znalostí i dovedností, které budou v postfosilním světě potřeba. Zaměřuje se např. na obdělávání půdy, sběr plodin, vaření, výrobu nátěrových hmot, vytápění dřevem apod.

5. Recyklace.

Sbírají svůj odpad. Proč platit recyklačním firmám? Soustředili se na sběr lepenkových krabic, které dodávají místním firmám buď jako zdroj recyklovatelné suroviny pro výrobu nových obalů nebo k dalšímu použití.

6. Lokální vláda

V neposlední řadě vznikla v rámci TTT i podskupina pro místní správu (Local Government). Uvědomili si to podstatné - že bez aktivní účasti samosprávných orgánů a úřadů města, okresu i hrabství nedokážou prosadit nic. Tato podskupina má na starosti právě propojování potřeb ostatních aktivit s činností místních orgánů. Chce mj. aktivně působit na členy samospráv i místní úředníky při vytváření místních politik, které mohou zásadně ovlivnit výsledky snahy TTT.

Nic z uvedeného není nové. Nový je důraz na důležitost, nový je úhel pohledu. V centru pozornosti není obvyklá otázka environmentálních aktivistů „Jak zachráníme planetu“?, ale otázka angažovaných občanů: „Jak zachráníme sebe?“ Projekt měst změny ukazuje, že obě hlediska se mohou vzájemně podporovat a jejich výsledky posilovat.

Jindřich Kalous
převzato z www.blisty.cz
Další prameny:
BBC: Towns prepare for „peak oil" point ZDE
Totnes Pound ZDE ZDE ZDE
Transition Towns ZDE

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 54 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
24. 06. 2020:

Ekonomka Ilona Švihlíková: "Debata o euru se vede u nás velice povrchně. Jako kdyby jediným výsledkem eura bylo, že nemusíte do směnárny. Nebo nastupuje ‚ideologická úderka‘, kdo je proti euru, je čínský nebo ruský agent. Zcela se přitom ignoruje, jaké makroekonomické nerovnováhy euro vytváří – v EU dneska vlastně máme dvojí periférii, jižní a východní. Nehovoří se o tom, že euro zesiluje rozdíly mezi zeměmi, místo souladu přispívá k nárůstu šovinismu...
Část společnosti obsedantně nenávidí Rusko (a Čínu) a mají to jako svůj, často jediný, politický program. Tato mccarthyovská politika plní mnoho účelů – umožňuje vám útočit na každého, kdo má jiný názor, a pokusit se ho tímto způsobem umlčet, odstranit z politické konkurence...
Stupňování nelze vyloučit, protože je to karta, se kterou rády hrají veřejnoprávní média, takže se daným politikům pak zaručuje dostatečná mediální pozornost. Kromě nenávisti, kterou někteří prostě potřebují k životu, je potřeba vnímat i ekonomické zájmy. Jedním z hlavních cílů je bezesporu vyloučit ruské (a čínské) firmy ze zakázek, Dukovany počínaje, a uvolnit prostor pro jiné zahraniční ekonomické zájmy.
"

Celý článek...


21. 06. 2020:

Akce D.O.S.T.: Dost bylo Bruselu! Před 11 lety stála Akce D.O.S.T. v čele veřejných protestů proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Varovali jsme před společenskými důsledky eroze naší státní svrchovanosti a zesíleného útoku na naše tradice a občanské svobody. Nemýlili jsme se.
Dnes se nacházíme na dalším důležitém rozcestí.
Blížící se hospodářská krize, zesílená bezprecedentním „vypnutím“ globální ekonomiky na jaře letošního roku, má sloužit jako záminka k další centralizaci moci na úrovni EU. „Fond obnovy“ a projekt „EU nové generace“ zavádějí společné dluhy a unijní daně. Evropská unie se v případě uskutečnění této vize stane plnokrevným státem a její členské státy pouhými regionálními útvary. Význam voleb do národních parlamentů klesne na úroveň voleb do krajských zastupitelstev a politická svrchovanost České republiky se stane minulostí.
Je alarmující, že se o takto závažné věci nevede důkladná veřejná diskuse. Proto mnoho občanů naší republiky ani neví, co všechno je ve hře. Vyzýváme vládu České republiky a jejího premiéra, aby využili svého práva veta a projekt „EU nové generace“ důrazně odmítli.
V Praze dne 17. června 2020

Celá výzva...


21. 06. 2020:

Petr Žantovský: " Ve čtvrtek jsem se v iDnes dočetl, že tahle dvě veřejnoprávní média (Česká televize a Český rozhlas) společně iniciovala průzkum veřejného mínění, který se měl týkat existence a výše koncesionářských poplatků. A vítězně na nás z titulku křičí, že ‚Češi jsou pro zachování ´koncesionářský´ poplatků, výše je přiměřená‘. Už v titulku je chyba, chybí tam písmeno ch, nu ale dobrá, to se stane při rychlé práci. Nechme však titulek a pojďme na obsah...
Nešlo jen o zvýšení samotné, tedy generálním ředitelem
(ČT) opakovaně vyžadovanou nějakou další valorizaci. „Ale šlo i o rozšíření poplatků na jiné nosiče televizního kanálu, včetně telefonů, tabletů, počítačů a tak dále. Za všechno, čím můžete sledovat Českou televizi, byste měli platit. To by bylo opravdu úžasné. Vznikla by tu Česká televizní republika, velmi by to připomínalo středověkou daň z hlavy... "

Celý článek...


14. 06. 2020:

Zastupitel MČ Praha 8 Martin Cibulka: "V principu podobné věci (jako v USA) , byť s menší intenzitou, se v posledních letech dějí napříč naším bohatým a kulturním světem! Moje babička by řekla, že blbnou z nadbytku. Stačí se podívat do historie, a uvidíme, že podobné chování přichází cyklicky ve vlnách. Salonní levičáci ponoukají lůzu a vedou svůj spravedlivý boj za lepší svět. Kulisy se v čase mění, ale princip zůstává stejný. A vlastně i výsledek...
Následuje ztráta svobod, chudnutí, neúcta k soukromému majetku, neúcta k tomu, co nás předcházelo. Nedělejme si iluze, že podhoubí, které stojí za nepořádky v USA, tady nemáme! Těch dobrodějů je i tady dost, rozdíl je v tom, že jim u nás chybí odvaha. Zatím! Bohužel chybí i odvaha politiků se podobným tendencím dopředu postavit...
Přicházejí budovatelé nového světa a systém, který se evolučně vyvíjel stovky let, rozkopou, protože to udělají lépe a svět bude růžový. Nebude, pouze přibude stínů mezi hořícími požáry...
"

Celý článek...


11. 06. 2020:

Mnislav Zelený-Atapana: "Naivně jsme si mysleli, že Západ sem přichází proto, aby nás osvobodil a aby nám pomáhal. Ale od začátku mi to bylo podezřelé, protože obchodník nikam nepřichází, aby pomohl. Obchodník chce vždy vydělat, za každou cenu, i kdyby to mělo být až za pár let. Naše náruč byla otevřená až příliš. To, že jsme ztratili soběstačnost ve všem, je tragické. A zvláště ve strategických záležitostech, jako je voda, jídlo, léky a podobně...
V devětaosmdesátém jsem se smál, když se u nás říkalo, jaké máme špatné výrobky, potraviny, salámy jak jsou hnusné... Ale jak se otevřely hranice, tak Rakušáci jezdili na jižní Moravu a skupovali je v obrovském množství...
"

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!