Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 16. 07. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Karel Čapek:
Pravými otci zákonů jsou darebáci, ne právníci.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1603x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1500x)
Láska vítězí
(28. 02. 2022, 1456x)
Cesta duše a cesta člověka
(13. 03. 2022, 1398x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno a zdraví

* Mantak Chia – Moderní taoistický mistr (Christopher Larthe)


Jaroslav Holeček (http://www.positivehealth.com/article-view.php?articleid=820) - Duchovno a zdraví - 07. 04. 2008 (14360 přečtení)

Navazujeme na před časem zveřejněný článek Vnitřní úsměv. Pokud se někdo chce více dozvědět o jeho autorovi, nabízíme dále překlad jednoho rozhovoru s ním, který byl publikován v červenci 1999.Mantak Chia se stal známým svými knihami o kultivaci mužské a ženské sexuality a je pravděpodobně nejvíce citovaným, nepochopeným a nejčastěji plagovaným spisovatelem o esoterickém sexu. Méně známá je jeho významná práce léčitele a učitele.

Položil základy systému známému jako Léčivé Tao (The Healing Tao), který dnes má přes 700 certifikovaných instruktorů a tisíce praktiků po celém světě, vyučuje a praktikuje taoistická umění, od léčení po taiči, nabízející pomoc v oblastech od vyrovnání stresu až k nesmrtelnosti.

Narodil se v Bangkoku čínským rodičům v roce 1944, jeho otec byl baptistickým duchovním, první přestávka v mnoha generacích taoistických léčitelů. V zemi buddhismu, se silným hinduistickými a animistickými vlivy, byl Mantak Chia vychován jako křesťan. Po dvaceti letech na západě nyní žije a pracuje v Tao Garden. Toto léčivé a meditační centrum vytvořil v severním Thajsku.

V tomto exkluzivním rozhovoru pro pozitivní zdravotní časopis, mluví s Christopherem Larthe o léčení a magii, sexu a náboženství, mobilních telefonech a nesmrtelnosti.

  

Mantak Chia s Christopherem Larthe

 

Tradiční taoističtí mistři učili žáky osobně, nikdy neučili cizince a přísně hlídali svá prastará tajemství. Vy jste napsal deset knih (*) a učíte západní lidi velmi západním stylem, workshopy a skupinovými semináři. Proč jste se rozešel se starými tradicemi?

Můj učitel, poustevník Bílý mrak, byl poslední z dlouhého rodokmenu mistrů od Dlouhé bílé hory v Chang Bai San blízko Mandžuska. Byl svědkem toho, jak tradiční způsob Tao byl v jeho vlasti potlačován a obával se, že tajemství dlouhého života a dobrého zdraví bude ztraceno. V exilu v Hongkongu viděl, jak jiní mistři účtovali příliš mnoho peněz za tato tajemství, předávajíc je jen jednomu nebo dvěma žákům. Vnímal, že metoda, jak udržet taoistickou praxi živou, je přinést ji do moderní společnosti tak, že mnohým může pomoci. To byl on, kdo mě instruoval učit lidi ze západu, ale nejprve prokázat své kořeny s mými vlastními lidmi.

Začal jste učit ve své domovině, v Bangkoku a potom v čínském společenství v New Yorku. Vaší hlavní aktivitou bylo léčení, ale byla to sexuální praxe, která upoutala pozornost vašich západních studentů. Tato tajná umění byla původně vyučována, aby dala možnost císaři těšit se z jeho harému manželek a souložnic, bez vyčerpávání jeho energie. Byl jste vychován jako křesťan. Necítil jste konflikt s křesťanskými názory na hřích?

Necítil jsem žádný konflikt z důvodu sexuální praxe, léčebné praxe, sebe-léčivých vztahů. Hříchem je to jenom pokud na to nahlížíte jako na hřích. Sex je přirozený, není hříšný. Lidský tvor má silnou sexuální energii – a nemůžete pokračovat ve hře s „míčem“ pod vodou. Někdy, někde, se „míč“ vymrští zpátky, možná jako onemocnění, možná jako emoční problémy, způsobující energetická blokování, vedoucí k nemoci.

Vyslovil jste slavný výrok, že bychom neměli nic potlačovat, mít sex kdykoli a kdekoli, s kýmkoli?

Já říkám, že sex je váš sluha, ne váš pán. Kdo jsem, abych rozhodoval kde a kdy, nebo s kým to děláte? To je mezi vámi a vašim svědomím. Já učím jak ovládat a využít sexuální energii, energii schopnou u muže znovu osídlit kontinent jedinou ejakulací. A každá žena se narodí s dostatečnými vajíčky ke generaci stovek životů. Bez reprodukce je všechna ta síla zbytečná. Jestliže neužíváme hormony a živiny ze sexuální aktivity začátkem mladého života, můžeme recyklací udělat náš vlastní život delší, zdravější, více příjemný. Ne potlačením, recyklací!

A mravní aspekt?

Všechny církve vytvářejí morálku, ale tvrdí různé věci. Některá náboženství říkají, že sex s mrtvolami je posvátná cesta k osvícení, u jiné třeba několik manželek najednou, zatímco u jiné se dostanete do pekla pro nečistou myšlenku. Co je to nečistá myšlenka? Každý člověk si tajně představuje, že je císařem, který má mnoho žen, dokonce i mniši a kněží, dokonce i světci – svatý Augustin řekl: "Pane dej mi mravní bezúhonnost, ale prosím, ještě ne." Některé církve se snaží, abychom pociťovaly vinu za to, že máme přirozené myšlenky. Přesto tato nutkání dělají náš lidský druh tak úspěšným, tak silným, přežívajícím tolik generací. Představte si nějakou osvícenou bytost, která teď sestoupí na zem a říká, že je hříšný pohyb našich útrob. Asi bychom valili oči! Nemůžeme pomoci pohybujícím se útrobám, to je přirozená funkce. Stejné je to se sexem. V Tao říkáme: ne správné nebo nesprávné, ne dobré nebo špatné, jen recirkulace energie.

Stále se ještě považujete za křesťana?

Ano. Toto není náboženská praxe a nemusíte konvertovat! Můžete být hindem, židem, buddhistou, muslimem a klidně se těšit z výhod v rámci svého vlastního systému víry, pokud nějakou máte. Já jsem křesťan, ale nepatřím žádné církvi. Možná získám jednoho zde v Tao Garden – již jsme zde oženili tři páry. Ne, církve učí o tom, že jste špatní, když něco uděláte, že je špatné to dělat. Nemusíme se učit, co je špatné: to jde přirozeně. Ale když děláme, co je přirozené – nazývají to špatným! Západní Bůh je dominantní muž, pravý jang, prosazující zákon strachem z trestu, z pekelného ohně. Ve společnosti se to odráží zákony vynucenými násilím. Teď panuje nerovnováha mezi jang spravedlností a jin soucitem. Pravé náboženství je o lásce a soucitu.

A co rovnováha pohlaví? Napsal jste bestseler Multiorgasmický muž, a co multiorgasmická žena?

Žena je přirozeně multiorgasmická a jedna z mých nejranějších knih byla o kultivaci ženské sexuální energie. Žena je jin. Jang a jin nemůže existovat bez sebe navzájem, tak je nejlepší, když jsou v harmonii. Taoistická praxe podporuje harmonii, protože když muž pouští sperma, skončil, ale žena je připravená na více. Když jsou vzájemně sladěni, zvýší sílu, zlepší životní energii, posílí vnímání neohraničeného celku - tělesných orgasmů. Ideálem je multiorgasmický pár. Sexuální praxe má pro pár léčivé účinky.

Zadržení energie zadržením semene je výhradně mužská praxe. Jak žena získá výhody zdraví a dlouhověkosti?

Žena normálně neztrácí energii orgasmem, ale menstruací a porodem. Taoistická praxe pro ženy recykluje menstruační energii, se stejnými výhodami dlouhého života, dobrého zdraví a také bezbolestné menstruace. Ale dokonce i pro muže není zadržení semene samo o sobě nedostatek; orgasmus bez ejakulace - bez otevření mikrokosmické oběžné dráhy, vede k blokacím v sexuálním centru, někdy s bolestmi, zácpou, erotickými sny, bolestmi hlavy. Muži i ženy musí přesměrovat energii přes mikrokosmickou oběžnou dráhu, kterou klasikové nazývají malý nebeský okruh. Jak je výše uvedeno, tak v každém z nás je také malé universum, malý vesmír, společně proudící jang a jin. Při sexuálním aktu, v momentě orgasmu, se jin a jang spojí a dva nebeské cykly se spojí v jeden.

Mikrokosmická oběžná dráha, jak jste ji před lety popsal, se objevila v knihách různých západních autorů o lásce, sexu, tantře, sexuální magii a šamanismu. Někteří spisovatelé vás uznávají jako tvůrce, jiní zkouší – skutečně někdy dost úporně – zatajit původ. Máte nějakou zprávu pro ty, kteří si necení vašeho díla?

(Směje se): Já jsem rád, že se jim to líbí! Pokud pomáhají lidem k lepšímu naplnění života, pomáhají i mně a já jsem vděčný a šťastný, že jim pomáhají. Ale některé techniky mohou být nebezpečné, jestliže nejsou aplikovány s opatrností a bez přípravy. Například jsem učil taoistickou tantru, které má běžné kořeny s hinduistickou a buddhistickou kundalini praxí. Taoistická cesta je bezpečná až po práci s energetickým tělem, otevření jistých kanálů a vyčistění v každém stupni před započetím dalšího. Také cvičíme Tai-či a Železnou košili Či kung neústupnost. V některých indo-tibetských (hinduisticko-buddhistických) systémech může existovat nebezpečí aktivace příliš mnoho energie předčasně volnými kanály a bez řádné průpravy. Toto může přetížit nervovou soustavu, s mnoha bolestivými průvodními jevy. Tantra je známa jako krátká cesta k osvícení, ale tato krátká cesta může ve skutečnosti znamenat jeden celý život přípravy a praxe. Nemůžete se to naučit za víkend.

To je pravda. Indičtí klasici tantry radí 12 let přípravy na probuzení kundalini, ale přívržencům vašeho taoistického učení to trvá jen šest let. A co magie? Taoisté, tantrici, šamani a praktici wicca mají podobné věci jako je ochranný kruh, vzývání elementů, cestování a let v extázi, mocná zvířata a tak dále, ale taoisté neužívají bubny, chrastítka, róby nebo další předměty a rafinovanosti. Existují společné kořeny?

Taoistický kánon [8] popisuje, jak skupina Árijců ztroskotala před tisíci lety na jihočínském pobřeží. Oni nezemřeli, neměli děti a stali se známí jako "svítící“. Přenesli svou tajnou magickou a léčivou praxi na šamany. Když přišel do Číny buddhismus, šamani byli perzekuováni stejně jako čarodějnice na západě, a tak se stali taoisty, rivaly buddhistů, a pokračovali ve své praxi tajně, používajíc jen vnitřní energii, vnitřní alchymii, bez použití dalších doplňků k jejich identifikaci. Známe rčení "nemůžete poznat mudrce podle šatů." Také byli známí jako magici, průvodci a čarodějové. Ano, taoismus je magie.

Co se stalo se „svítícími“?

Kdo ví? Možná jsou ještě někde poblíž, ale ne ve svých fyzických tělech. Mohou odejít, když chtějí, cestovat po hvězdách, vrátit se, když chtějí.

Neobáváte se, že učíte magickou praxi, které by mohla být zneužita?

Magie je jako náboženství. Může přinášet veliký užitek, nebo způsobit velké škody. V taoistické magii jako v Tao, není žádný soud – my všichni jsme odpovědní sami za sebe. Pokud neublížíte dalším bytostem, můžete dělat, co chcete.

Mistře Chia, jste hi-tech taoista. Užíváte mobilní telefon, počítače, televizi. Jak se chráníte před "elektronickým znečištěním?"

Technologie velmi je dobrá. Osvobozuje nás od dřiny. S elektronikou se můžeme udržovat bezpečně uvnitř svého energetického obalu a vytvořit izolační obal kolem přístroje [9]. Jak znáte z naší praxe Tao Healing [10], můžete se odizolovat od svých pacientů, dokonce i v případě vážných infekčních chorob. Léčivá praxe začíná internalizací (přijetím) choroby, pak následuje očištění, posílení (energetizace) a obnovení zdravé energie pacienta. Energie je vibrace – jakmile získáme zdravé vibrace, nic špatného neprojde. To je duševní sebeobrana, velmi důležitá pro léčitele. Čím více pracujete se zamořenou energií, tím více se potřebujete chránit praxí vnitřního úsměvu, přímo prostřednictvím Kan & Li. To poskytuje vnější ochranu, vnitřní průzračnost a pomáhá nám žít v moderní společnosti a užívat technologii.

Máte nadání pro tlumočení čínské klasiky způsobem, kterému lidé ze západu mohou rozumět. Ale vaše vyučování se změnilo v průběhu let, stalo se méně formální, více intuitivní. Ačkoli klasika se nezměnila. Přehodnotil jste starověká tajemství?

Staří mistři učili osobně, přednášejíc tajné formule tajemně kódované. Mnoho lidí v té době neumělo číst a psát. Oni jenom praktikovali formule, učení ze zkušenosti a opakování, nekladli otázky, věřili mistrovi. Tak jsem se učil od Bílého mraku, a tak jsem začal vyučování. Teď už učím na západě více než dvacet let, s workshopy a skupinovými semináři.

Na západě si lidé cení teorie. Já mám výhodu zpětné vazby přímo od svých studentů a více než 700 instruktorů Healing Tao a jejich studentů. Tak se vyvíjíme a adaptujeme. Učím se od svých studentů. Obsah je stejný, jen forma se mění. Výklad se rovněž mění, když moderní věda mluví o energetickém poli, které starověcí taoisté znali, ale neměli termíny na jeho vysvětlení a navíc své vědění chtěli udržet v tajnosti. Nyní, například Deepak Chopra [11] zkoumající stárnutí, hovoří o energetické informaci, energetické inteligenci, bio-elektromagnetické síle. To je moderní vědec dávající skutečný význam tomu, co se nazývá prána a klasici taoismu jmenují  'Qi'.

A co nesmrtelnost? Vyskytují se příběhy o starověkých mudrcích, kteří žili mnoho stovek let. Jsou pravdivé? Je to cílem Healing Tao?[12]

Jestliže mudrc zemřel starý mnoho stovek let, pak je mrtvý, a ne nesmrtelný! Bílý mrak mi řekl, že jeho učitel byl starý 250 let. Musel chodit do jeho jeskyně a dávat mu vosk do nosu a do dalších otvorů, aby tam nelezl hmyz, zbavovat ho prachu, a zjišťovat jestli tělo něco neožírá, zatímco duch učitele byl mimo - cestoval do zdroje. Co je to nesmrtelnost? Držení stejného těla navždy, nebo uvědomění si svého ducha v různých vtěleních? Důležité je být přítomný v současném životě, učit se přetvářet stres na vitalitu, vyvinout soucit pomocí lásky, recyklovat energii a udržet tělo zdravé a v harmonii s myslí a duchem, učit se chápat vlastní duchovní podstatu – pak se vám otevřou možnosti přesahující koloběh života a smrti.  

Děkuji, mistře Chia.

 
 
Odkazy
1. Reports of the National Clearinghouse for Meditation Relaxation and Related therapies. L.Young. Perma Press 1980
2. Multiorgasmic Man. M. Chia & D.A. Avara. Tree Clause 1997
3. Healing Love through the Tao. M & M Chia. Healing Tao Books 1986

4. Healing Energy through the Tao. M.Chia. Aurora 1983
Taoist Secrets of Love. M. Chia & M.Winn. Aurora 1984

5. The Tantric Tradition. A. Bharati. Rider & Co 1965
6. Principles of Tantra. A. Avalon. Ganesh & Co (Madras) 1914
7. Shamanism. M. Eliade. Arkana 1964 Dancing Shadows. Aoumiel. Llewellyn 1994
8. Taoist Canon, z velké části ještě nepřeložená sbírka asi 4000 dílů z různých zdrojů.Starověké čínské datování je 3000 př.n.l.
9. Esotera 8/97. Institute for Applied Biocybernetics Feedback Research. Vienna 1997
10 Chi Nei Tsang. M & M. Chia. Healing Tao Books 1990 Chi Nei Tsang – Taoist Massage. C. Larthe. Positive Health December 1998
11. Ageless Body, Timeless Mind. D. Chopra. Rider & Co 1993
12. Awaken Healing Light. M & M.Chia. Healing Tao Books 1993
 
 
(*) Knih, které Mantak Chia napsal a vydal je dnes již mnohem více, než deset (poznámka překladatele).

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,80 / Počet hlasů: 10] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 3 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!