Popis léčivých účinků cibule v originálním znění z Herbáře Pietra Andrea Matthioliho v překladu Tadeáše Hájka z Hájku. Doporučuji ctěné pozornosti zejména staročeské přechodníky.
Cibule nachází se v několikerém způsobu, ale obyčejnější jest trojí: Jedna obecní a hlavatá slove, druhá srostlá a třetí aškalonyka. Obecní jest zas dvojí, bílá a červená. Bílá není tak kousavá jako červená.. Srostlá mívá spolu několik hlaviček srostlých, někdy devět, až i do jedenácti, a taková chutnější bývá než jiná.
Ta pak, kteráž slove aškalonyka, jest náš ošlejch. Všecky pak cibule mají list dlouhý, prázdný jako trubička, zelený, kousavý a špičatý. Prut půl druhého lokte zdélí, prázdný, v prostředku nadutější. Při vrchu okrouhlé z hlavičky kvitíčko vychází a potom z něho rodí se semeno černé, kousavé. Hlavičky cibulné jsou také kousavé a špavé, jakž všem známé jest.
PŘIROZENÍ A MOCI
Všecky cibule jsou ohnivého přirození, ale kteréž jsou velmi špavé a kousavé, horčí na čtvrtém stupni. Jiné čím jsou povlovnější a ne tak kousavé, tím také méně horčí. Moci jsou stírající, otvírající, ztenčující a rozrážející.
Cibule jedená nadýmání plodí, ale chut k jídlu dává, žižeň přivodí. Kdož by jí mnoho jedl, bolení hlavy činí pro dýmy vstupující do hlavy. Tělo k Venušovým rozkošem vzbuzuje a zapaluje, břicho měkčí. Suchým lidem horkokrevným zvláště syrová škodí. Sny nepokojné činí, pamět zemdlévá a rozum zamračuje, zrak mdlí. Vařená moč silně žene a všeckno to činí co por, o němž jsme v předešlé kapitole mluvili. Žíly oduřilé v zadku otvírá, že z nich krev půjde, samým cibule přiložením aneb potíráním.
Item chceš-li, ať by vlasy rostly kdežkoli, potírej sobě často těch míst cibulí a porostouť. Item potírej cibulí s solí bradavic, zmizejíť. Item cibule ztlučená s slepičím sádlem odhnětliny hojí.
Item cibule vařená, s řeckým vínem a s fíky smíšená, přiložením boule a změty zažívá, hlíny tvrdé, zpuchliny k sezrání přivodí a protrhuje, a nejvíc dyměje. Též činí upečená a s sádlem slepičím ztlučená, otoky rozhání, bolest uší krotí, uvízlé věci v těle ven vytahuje. S medem smíšená dnu v kloubích a v člancích ukládá. S lejnem kravským smíšená břicho vodnotedlné obložením ztenčuje.
Pes vzteklý ukousl-li by koho, ztluc cibuli s soli, s routou, s medem a s octem, přikládej na ránu, toť vytáhne jed ven.
S octem a s solí pomazaná uhry na tváři shání.
Dává se pečená s cukrem aneb s medem proti kašli a dejchavičnosti, přidada něco k tomu másla, nebo hrubé vlhkostí ven z prsí táhne a vyvodí. Vodnatost cibulná s medem smíšená mrákotu očí a povlaku zahání. Item táž vodnatost pitá aneb přiložená čmejru vyvodí a záškrtu spomáhá. V uši puštěná hluchotu i znění odjímá. Do nosu vlitá hlavu čistí od nečistot, které činívají bolest zubův a v hrdle. Dobrá jest proti oplchavosti, aby sobě těch míst aneb lysiny, nechceš-li jí míti, tou vodnatostí často potíral, velmi brzký zrost vlasům dává. Item vodnatost cibulná s vodnatostí kopru vlaského pitá velmi prospěšná jest těm, kteříž počínají vodnotedlněti. Item vodnatost cibulná s výborným octem smíšená a do nosu vpuštěná tečení krve zastavuje.
Tento lék proti mornímu nakažení výborný jest: Vezmi bílou cibuli, udělej v ní špunt nakažení a vyplň dobrým dryákem s mízkou citrýnového jablka rozpuštěným, zahrad zas dobře špunt těstem a dej do horkého popela, ať se upeče. Potom vyňmi a vytlač z ní šťávu a dávej píti těm, kteříž jsou nakaženi a hlínu a pryskýř mají, a kaž, ať se dobře vypotí. Item proti hluchotě toto také dobré jest: Vezmi cibuli, vyšpuntuje jí, naplň krámským kmínem, upec jako prvé a vytlač mízku a pouštěj do uší.
Proti škrkavkám: Vezmi cibuli, rozřež na kusy a vlož je do vody studničné, ať se přes noc močí, potom ráno tu vodu dávej dětem píti, a výjdout všecky ven; a to lékařství mnohým jest obyčejné a často zkušené.
Vodnatost cibulnou směs s vodou a v stodole před skládaním obilé po zemi polévej, myší tu jistě míti nebudeš. Též tím i krtice zaženeš, nebo ona do cibule ani do ošlejchu, kdež rostou, neráda jde.