Živá planeta Země, Gaia, modrá perla...
Starší text z archivu, k zamyšlení...
Jakmile bude hotova fotografie Země pořízená z vnějšku, uvolní se tím nová idea, tak mocná, silná a průrazná, jako málokterá v historii.
Sir Fred Hoyle, 1948
Co je domov? Pro člověka, který jde přes cestu navštívit souseda, je to jeho domek, jeho keře růží, jeho dvůr. Pro rolníka, přinášejícího do města zboží, je to jeho ves. Pro poutníka v cizině jeho vlast. To všechno jsou společné lidské zkušenosti. Každý z nás někdy nazval své město, stát či národ svým domovem. Avšak kromě toho je tu také širší domov, který teprve nedávno vstoupil do našeho povědomí, i když byl našim domovem od pradávna: planeta Země. Když se první astronauté vydali do prostoru a vzdalovali se od Země, státní hranice začaly ztrácet svůj význam. Tito průkopníci v prostoru se již neztotožňovali s určitou zemí, rasou či třídou, nýbrž s lidstvem a planetou jako celkem. A když astronauti stanuli na povrchu Měsíce, spatřili, co dosud žádný smrtelník neviděl: velké nebeské těleso - Zemi, čtyřikrát větší a pětkrát jasnější než samotný Měsíc.
Pro Edgara Mitchella, šestého muže, který stanul na Měsíci, to byl hluboký zážitek; cítil silné spojení s planetou. "Byla to krásná, harmonická a mírumilovně vyhlížející modrá planeta s bílými oblaky, jež vám dávala hluboký smysl.... domova, bytí, totožnosti. Bylo to něco, co nazývám okamžité, globální vědomí." Mitchell pozoroval, že každý, kdo byl na Měsíci, měl podobné zážitky. "Každý se vrací s pocitem, že už není občanem Ameriky, že je občanem celé planety."
Jiný astronaut, Russell Schweickart pocítil, tak jako ostatní, ve svém vztahu k planetě, hlubokou změnu. "Uvědomujete si, že na onom bílomodrém místečku je vše, co pro vás něco znamená - celé dějiny, hudba, poezie a umění, zrození a smrt, láska, slzy, radost, hry ..... a to vše na onom malém místě. Poznáváte, že jste součástí celistvého života. A když se vrátíte zpět na zem, znamená to velký rozdíl. Je rozdíl ve vztahu mezi vámi a planetou i vámi a všemi ostatními formami života na této planetě, protože jste měli jedinečnou zkušenost!
Avšak astronauté nebyli jediní, kteří zakusili tuto hlubokou proměnu ve svém rozhledu: i samotné fotografie či filmové záběry planety Země probouzejí v mnoha lidech pocity údivu, úcty a propojenosti.
Obraz "celé Země" pronikl jako symbol do všech aspektů lidské činnosti. Objevuje se v pracovnách i obývacích pokojích, na dopisnicích, tričkách, na poutačích, na vinětách. Užívají ho nejen Zelení, ale i vzdělávací organizace a obchodní korporace. Nedávno se ho užívalo také jako obchodní značky určené k reklamě aut, praček, bot, bank a pojišťoven. Avšak navzdory oné inflaci onen obraz dokáže rozezvučet tak hlubokou strunu, že se v ní jeho velkolepost neztratí.
Není to náhoda, že fotografie Země má tak velký dopad v době, kdy se v lidech vytváří vědomí, že národy potřebují žít v míru a souladu nejen spolu navzájem, ale i s biosférou, přírodou a celým prostředím. A tak se tento obraz stal duchovním symbolem naší doby. Symbolizuje naše vzrůstající uvědomování si, že my i planeta Země jsme částicemi jediného systému a že se již nemůžeme od celku oddělovat.
A tak nejcennějším přínosem expedic na Měsíc není přínos na poli vědy, politiky a ekonomie, ale v oblasti rozšiřování vědomí. Dosažení Měsíce umožnilo lidstvu podívat se poprvé na tuto modrou perlu, která po miliony let byla naším domovem a nazírat ji jako celek.