Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 22. 10. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Honoré de Balzac:
Za každým velkým majetkem se skrývá zločin.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2861x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2800x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2788x)
Váš rok
(02. 01. 2018, 2459x)
Mayský sněm promlouvá
(15. 11. 2017, 2416x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Tantra

* Mohendžodáro a čakry, čakrová léčba


Monika Sičová - Tantra - 19. 01. 2010 (7387 přečtení)

Tantra- jóga pro ženy

OBSAH ČLÁNKU:
O čakrách z pohledu tantra- jógy.
Co byste měli vědět o čakrách.
Blokády čaker lze uvolnit a harmonizovat.
Technika, kterou si můžete sami cvičit doma - Chakra sounds, zvuky čaker.
Jednoduché, ale účinné ošetření čaker pomocí barev.
 Je známo, že v těle existuje sedm energetických center. Každé centrum odpovídá jedné úrovni těla a vnímání, také jedné endokrinní žláze a emoci.

Mohendžodáro otevírá cestu mezi jednotlivými čakrami a harmonizuje jejich energie. Je to velice jednoduché si představit. Jednotlivé asány totiž přímo cíleně pracují s jednotlivými čakrami a jejich vnitřními spojkami. Mezi každou čakrou v těle existuje totiž komunikace a komunikační kanál. Mohendžodáro tento kanál obnovuje a posiluje. Je to stejné jako když cestáři v zimě udržují cesty průjezdné a v zapadané vísce protáhnou stopu sněžným pluhem.

To stejné se děje při cvičení Mohendžodáro. Nepoužívané komunikace a vnitřní cesty energie se pomocí jednotlivých asán obnovují a posilují. Mohendžodáro je geniálně uspořádáno. Postupně otevírá jednotlivé komunikace tak jak jde přirozený evoluční vývoj ženy. Je zaměřen na vývoj ženy od zplození, dětství, pubertu, mateřství, zralou ženu, starou ženu a smrt. Ale pozor Mohendžodáro se nedotýká pouze jednotlivého osobního života, vašeho života jako takového, ale jde daleko za hranice času ! Sleduje vývoj archetypu žen, její evoluci v průběhu věků, nadčasovou hodnotu ženství a mateřství. Mohendžodáro je obraz věků, které byly a obraz věků, které nastanou. Mohendžodáro má nadčasovou hodnotu.

Mezi jednotlivými čakrami existují komunikace. Například druhá a pátá čakra. Spontánně se tato komunikace otevírá při milování, energie teče touto stezkou. Může být toto centrum výrazně zablokováno, potom mlčí jako jeptiška.

Anebo druhá a čtvrtá čakra, spojení sexuality a lásky. Často bývá tato komunikace oslabena. Člověk má nižší schopnost prožívat svou sexualitu společně s láskou. Někdy má dokonce pocit, že toto spojení neexistuje. Vznikají dva extrémy : sexualita bez lásky anebo láska bez sexuality. Oba dva stavy jsou možné a neodsuzuji je, ale samozřejmě rovnováha v této sféře má na psychiku člověka a celkové vyzařování aurického těla velký vliv.

Abych nezůstávala pouze u spodních čaker. Například druhá asána Mohendžodára spojuje čtvrtou čakru a šestou čakru. Centrum srdce a intuitivního vnímání. Tato pozice ( asána ) se jmenuje Vnitřní zrak a rozvíjí intuici a vhled do životních situací. Velice účinně vede energii ze srdce do třetího oka a tak posiluje přirozenou intuitivní schopnost vnímání. Podporuje aspekt ženy- Kněžky, to znamená, že žena získává přirozené intuitivní schopnosti.

Mohendžodáro systematicky a cíleně pracuje s významnými ženskými drahami, které podporují růst a vývoj vnitřní ženy. Existují totiž také vnitřní dráhy vnitřního muže. Tyto dráhy jsou využívány u většiny bojových umění a mužských zdravotních cvičení. Proto také nejsou vhodná pro ženy! Dokonce i oblíbené a čínskou kulturou propagované Tai-či. Původně mužské bojové umění a nyní výrazné zdravotní cvičení. Ale jak nevhodné pro dnešní ženu! I když samozřejmě nechci příliš pozdvihovat hlas proti tomuto cvičení. Má vynikající zdravotní účinky. Ale dnešní žena, daleko více než kdy dříve, potřebuje všemi možnými způsoby podporovat svou vnitřní ženu. V dnešní ambiciózní společnosti, která klade důraz výkon a neuznává ženské hodnoty. Není vhodné pro ženu aby úporně cvičila karate, kulturistiku, judo. Stává se celou šlachovitou a svalnatou, měkké ženské tvary ustupují do pozadí, její vyzařování se stává mužské. Ach ženy jsou potom jako muži v sukních. A přitom dnešní muž potřebuje ženu. Měkkou, příjemnou, přívětivou, ženskou, ryzí ženské aspekty a vlastnosti! Tolik jim potom chybí.

A proto je zde Mohendžodáro. Cvičení ryze ženské, pro rozvoj vnitřní ženy, otevírají vnitřní dráhy pro podporu vnitřní ženy. Tradiční cvičení, které má své kořeny v dávné tantrické civilizaci. Jak prosté!
 

O čakrách z obecného pohledu :

Název čakra pochází ze sanskrtu a znamená kolo. Čakra přijímá, přetváří a vyzařuje energii. Čakry jsou navzájem propojeny , takže se nedostatek enrgie v jedné čakře odráží ve všech ostatních čakrách. Představte si je jako přesýpací hodiny, jako spojenou nádobu, ve které se písek přesýpá.

Existuje sedm hlavních čaker , umístěných nad sebou ve středu těla. Toto rozdělení pramení ještě z Ajurvédy, kde se těmto významným bodům říká marmy. 

Je velice zajímavý fakt, že čakry muže a ženy se navzájem doplňují. Čakry, které se u muže otáčejí doprava , se u ženy točí doleva . Směr otáčení se také mění od čakry k čakře. První - základní čakra muže se otáčí doprava , druhá čakra doleva , třetí opět doprava. U žen je tomu naopak. Pravotočivost a levotočivost čaker se střídají. Je to velice zajímavý energetický fenomén, který ovlivňuje muže i ženu , vytváří jin a jang a doplní vzájemně energii. Muž a žena se takto navzájem doplňují.

Některé čakry bývají blokovány, jejich frekvence je nízká. To se projevuje tak, že energie nemůže volně proudit. Tyto blokace mohou být vrozené, zděděné od předků, dále jsou způsobeny špatným životním stylem, zážitky z porodu, dětství, dospívání a dospělosti. Na energii čaker má vliv většina důležitých životních zkušeností. Žijeme li v harmonii se světem, máme li kvalitní potravu, dostatek lásky, přátel, životního smyslu a poslání, potom jsou čakry nabity energií a září do prostoru. Pole takového člověka vnímáme podvědomě jako positivní, rádi setrváváme v jeho blízkosti, je nám zkrátka s ním dobře.
 

Blokády čaker lze uvolnit a harmonizovat.

Existuje velké množství vynikajících meditací. Meditující člověk aktivně čakry nabíjí a posiluje. Mám vynikající zkušenosti s těmito metodami : zpívání do čaker ( chakra sounds, ), dýchání do čaker ( chakra breathing ) a tanec čaker ( chakra dance ) a cvičení tantra- jógy- Mohendžodáro. Chakra sounds, chakra dance a chakra breathing pocházejí ze systému Osho meditací.

Jedná se o jednoduché hodinové techniky. Každý člověk je schopen se naučit každou čakru cítit, nabíjet a harmonizovat. Citlivější lidé vidí barvy nebo prostě cítí frekvenci. Ale každý, opravdu každý je schopen se brzy pomocí těchto technik o každé čakře dozvědět z vlastní zkušenosti. Znalost přestává být pouze teoretická, tedy pouze z knih. Ale stává se praktickou, osobní zkušeností. Tuto zkušenost já osobně podporuji, neuznávám příliš teoretickou znalost. Hlavní je to, co sami víme a cítíme, teorií si to můžeme později zpřesnit a doplnit. Mám ale zkušenost, že u průměrného Evropana je potřeba jeden až dva roky meditací, anebo řekněme cca padesát hodin cvičení na čakry. Ale už po této době například zarputilý materialista s otevřeným pohledem začne čakry na svém těle vnímat a rozlišovat. Není to hned, ale také to není nemožné.

Čakra bez blokády kmitá přirozeně. Takovou frekvenci nacházíme   u drahokamů, éterických olejů, čistých tónů, barev a jiných přírodnin a úkazů.
 

Technika, kterou i můžete sami cvičit doma : Chakra sounds, zvuky čaker ze systému Osho meditací

Tato meditace používá zvuky hlasu meditujícího, které spolu s hudbou pomáhají přenést vědomí do čaker. Tímto se čakry otevírají a harmonizují. Meditace vás může přenést do hlubokého klidného vnitřního ticha. To se děje prostřednictvím vašich vlastních zvuků nebo tím, že budete poslouchat a vnitřně cítit zvuky z meditačního CD. Meditaci můžete dělat v jakoukoliv dobu. Do češtiny Chakra sounds překládáme jako zpívání do čaker.

Návod pro meditaci Zpívání do čaker, volný překlad Osho techniky, tak jak se dělá v meditačním centru Lažánky anebo na  Osho multiversitě v Pooně v Indii.

První fáze: 45 minut zvuků čaker Můžete stát, pohodlně sedět nebo ležet, jak se vám líbí. Záda udržujte rovná a celé tělo uvolněné. Dýchejte víc do břicha než do hrudi. Zvuky by se měli vytvářet s otevřenými ústy a uvolněnou čelistí. Nechejte ústa pořád otevřená. Zavřete oči a poslouchejte hudbu; chcete-li, začněte vytvářet zvuk v první čakře. Může to být jednoduchý tón, nebo ho můžete měnit. Nechejte se vést hudbou; avšak můžete být tvořiví s vašimi vlastními zvuky. Při poslechu zvuků hudby nebo vašich vlastních zvuků pociťujte pulsaci v samém středu vaší čakry, i když ze začátku to bude vypadat jako pouhá představa. Osho navrhoval použít představu pro naladění na něco, co tam už je. Proto pokračujte v meditaci, když máte pocit, že si můžete čakry představit. Vaše vědomá představa vás může přivést ke zkušenosti vnitřní vibrace každé čakry. Po zvucích v první čakře uslyšíte změnu na vyšší tóny - to je znamení přechodu ke druhé čakře. Chcete-li, můžete pokračovat ve vytváření zvuků. Tento proces se opakuje až k sedmé čakře.
Jak se pohybujete od jedné čakry ke druhé - nechejte, aby se vaše zvuky staly vyšší a vyšší.
Po poslechu a zpívání do sedmé čakry tóny poklesnou jeden za druhým přes všechny čakry. Jak slyšíte tóny sestupovat, procházejte se zvukem každou čakru. Pociťujte, jak se vaše tělo uvnitř stává bambusovou flétnou, dovolte zvukům rezonovat od vrcholku hlavy až k samému konci trupu.
Na konci, před začátkem další sekvence, uslyšíte pauzu. Tento pohyb zvuků nahoru a dolů se opakuje třikrát a trvá celkem 45 minut.
Potom, jakmile se seznámíte s meditací, můžete jí přidat další rozměr pomocí vizualizací. Jak se zaměřujete na každou čakru, buďte otevření tomu, že se ve vaší představě objeví vizuální obrazy. Není potřeba vytvářet představy, pouze buďte vnímaví ke všemu, co může přijít. Můžou to být barvy, vzory nebo přírodní krajiny. To, co přichází do vašeho vědomí, může být vizuální, anebo pro vás mohou být přirozenější myšlenky nežli vizuální obrazy. Například můžete ve své představě pomyslet "zlato" nebo můžete vidět barvu.

Druhá fáze: 15 minut ticha Po poslední posloupnosti zvuků zůstaňte sedět nebo ležet tiše se zavřenýma očima. Zůstaňte v tichu a na nic se nesoustřeďujte. Dovolte si být vědomým a pozorovat vše, co se děje. Buďte jako svědek, uvolnění a nehodnoťte to.
 

Jednoduché, ale účinné ošetření čaker pomocí barev :

Oblékáme se do barev té čakry, kterou právě harmonizujeme a to hlavně na místě, kde se čakra nachází, jíme jídlo  těchto barev ( červená – červená řepa, meloun, oranžová - pomeranč, mrkev, žlutá - ananas, jablko …). Nejlépe je používat jasné zářivé barvy, které se Vám osobně líbí a přitahují Vás. Zvolte si dokonce takový odstín, aby Vám vyhovoval. Dejte na svojí intuici, i na odstínu barvy záleží.

Pokud pracujeme s čakrami, měli bychom vědět, že čakry jsou navzájem propojeny. Nabitím jedné čakry ovlivníme i ty ostatní. Abychom předešli nežádoucím účinkům, například utlačení jedné čakry na úkor jiné, nebo naopak velké projevy vybuzené čakry, nezapomínáme na harmonizační cvičení.

Přeji úspěšný zdar v nabíjení, harmonizaci a léčení čaker. Jsou to naše jemná éterická, ale zato účinná centra.

Autorka: MUDr. Monika Sičová, www.mohendzodaro.cz

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,67 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 10. 2020:

Ladislav Petráš: " Vůbec se nedivím USA, SRN VB a dalším zemím, že mají z Ruska strach. Vždyť žádný jejich občan by asi neustál to, co občané Ruska: Skripal a jeho dcera a jako poslední (zatím) případ Navalnyj. Ten prý odolal dokonce zdokonalenému Novičoku. To je opravdu hrozba zejména pro členské země NATO. Představte si, že takto chemicky odolný Rus přijede třeba do ČR a začne tady okolo sebe sypat Novičok (jako kdyby nestačil ten zpropadený ricin v kufru). No hrůza jen pomyslet... "

Celý článek...

Pozn. red.:  U všech afér, dezinformací i "informací" je vždy na místě stará otázka: Kdo z toho má prospěch?


26. 09. 2020:

Vytvoření koalice proti dokončení výstavby Nord Stream 2 vedené Spojenými státy naznačuje, že Washington nastoupil na cestu „hospodářského lupičství“, píše bulharský deník Duma. Jak si je jistý autor bulharského vydání, USA se tímto způsobem snaží nejen eliminovat konkurenta, ale také nadále udržovat Evropu na krátkém vodítku.

Celý článek...


18. 09. 2020:

Jan Schneider: "Tak nám zase někoho otrávili. Jegora Gajdara v Irsku (2006), Skripalovy ve Velké Británii (2018), a teď Navalného v Německu? Kdyby ho ale opravdu otrávili nervovým jedem na bázi organofosfátů v Rusku, byl by dávno nebožtík a kolem něj by bylo mnoho dalších. Kdyby ho otrávili toutéž látkou v Německu, dopadlo by to stejně. To je moc divných věcí najednou. Ti novodobí Goebbelsové ale tvrdí, že se tak opravdu stalo, a že na odebraných vzorcích tu shodu potvrdilo několik laboratoří. Má to jen jeden háček. Ty vzorky nebyly odebrány forenzně průkazným způsobem. Neobstály by před jakýmkoliv soudem jako důkaz ani v případě ukradené koloběžky..."

Celý článek...


11. 09. 2020:

Jan Keller: Novičok patří spolu s ricinem do skupiny vysoce toxických chemických látek, které Rusko používá ve třech jasně definovaných případech.

  • Za prvé tehdy, když má pocit, že minulé sankce, které proti němu byly přijaty, jsou příliš slabé, ztrácejí svoji účinnost a potřebovaly by zdůraznit.
  • Za druhé Rusové k některé z těchto látek sahají, když mají dojem, že jejich diplomatické vztahy s jinou zemí jsou jakžtakž uspokojivé, takže je nutno je náležitě vyostřit a zdramatizovat. Za tímto účelem se někdy spokojují pouze s fingovanou hrozbou, kterou se snaží široce medializovat s pomocí těch nejvěrohodnějších mediálních kanálů.
  • Nejběžnější je třetí případ, kdy sahají k novičoku proto, aby zhatili některý z projektů, na němž s partnerskou stranou léta spolupracovali a od něhož si slibují velký ekonomický přínos. V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argumenty.

Celý článek...


10. 09. 2020:

„Díky sankcím zavedeným v roce 2014 je dnes Rusko mnohem méně závislé na přílivu zahraničního kapitálu, takže pandemie způsobila jeho ekonomice menší škody," vysvětlila v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Elina Ribakova, zástupkyně hlavní ekonomky z Institutu mezinárodních financí ve Washingtonu.

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!