Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 17. 02. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Fareed Zakaria:
Katastrofální problém současného lékařství je v tom, že Hippokratova přísaha nic neříká o fakturaci.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2600x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2403x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2361x)
Mayská poselství
(12. 03. 2017, 2299x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Tantra

* Mohendžodáro a čakry, čakrová léčba


Monika Sičová - Tantra - 19. 01. 2010 (7037 přečtení)

Tantra- jóga pro ženy

OBSAH ČLÁNKU:
O čakrách z pohledu tantra- jógy.
Co byste měli vědět o čakrách.
Blokády čaker lze uvolnit a harmonizovat.
Technika, kterou si můžete sami cvičit doma - Chakra sounds, zvuky čaker.
Jednoduché, ale účinné ošetření čaker pomocí barev.
 Je známo, že v těle existuje sedm energetických center. Každé centrum odpovídá jedné úrovni těla a vnímání, také jedné endokrinní žláze a emoci.

Mohendžodáro otevírá cestu mezi jednotlivými čakrami a harmonizuje jejich energie. Je to velice jednoduché si představit. Jednotlivé asány totiž přímo cíleně pracují s jednotlivými čakrami a jejich vnitřními spojkami. Mezi každou čakrou v těle existuje totiž komunikace a komunikační kanál. Mohendžodáro tento kanál obnovuje a posiluje. Je to stejné jako když cestáři v zimě udržují cesty průjezdné a v zapadané vísce protáhnou stopu sněžným pluhem.

To stejné se děje při cvičení Mohendžodáro. Nepoužívané komunikace a vnitřní cesty energie se pomocí jednotlivých asán obnovují a posilují. Mohendžodáro je geniálně uspořádáno. Postupně otevírá jednotlivé komunikace tak jak jde přirozený evoluční vývoj ženy. Je zaměřen na vývoj ženy od zplození, dětství, pubertu, mateřství, zralou ženu, starou ženu a smrt. Ale pozor Mohendžodáro se nedotýká pouze jednotlivého osobního života, vašeho života jako takového, ale jde daleko za hranice času ! Sleduje vývoj archetypu žen, její evoluci v průběhu věků, nadčasovou hodnotu ženství a mateřství. Mohendžodáro je obraz věků, které byly a obraz věků, které nastanou. Mohendžodáro má nadčasovou hodnotu.

Mezi jednotlivými čakrami existují komunikace. Například druhá a pátá čakra. Spontánně se tato komunikace otevírá při milování, energie teče touto stezkou. Může být toto centrum výrazně zablokováno, potom mlčí jako jeptiška.

Anebo druhá a čtvrtá čakra, spojení sexuality a lásky. Často bývá tato komunikace oslabena. Člověk má nižší schopnost prožívat svou sexualitu společně s láskou. Někdy má dokonce pocit, že toto spojení neexistuje. Vznikají dva extrémy : sexualita bez lásky anebo láska bez sexuality. Oba dva stavy jsou možné a neodsuzuji je, ale samozřejmě rovnováha v této sféře má na psychiku člověka a celkové vyzařování aurického těla velký vliv.

Abych nezůstávala pouze u spodních čaker. Například druhá asána Mohendžodára spojuje čtvrtou čakru a šestou čakru. Centrum srdce a intuitivního vnímání. Tato pozice ( asána ) se jmenuje Vnitřní zrak a rozvíjí intuici a vhled do životních situací. Velice účinně vede energii ze srdce do třetího oka a tak posiluje přirozenou intuitivní schopnost vnímání. Podporuje aspekt ženy- Kněžky, to znamená, že žena získává přirozené intuitivní schopnosti.

Mohendžodáro systematicky a cíleně pracuje s významnými ženskými drahami, které podporují růst a vývoj vnitřní ženy. Existují totiž také vnitřní dráhy vnitřního muže. Tyto dráhy jsou využívány u většiny bojových umění a mužských zdravotních cvičení. Proto také nejsou vhodná pro ženy! Dokonce i oblíbené a čínskou kulturou propagované Tai-či. Původně mužské bojové umění a nyní výrazné zdravotní cvičení. Ale jak nevhodné pro dnešní ženu! I když samozřejmě nechci příliš pozdvihovat hlas proti tomuto cvičení. Má vynikající zdravotní účinky. Ale dnešní žena, daleko více než kdy dříve, potřebuje všemi možnými způsoby podporovat svou vnitřní ženu. V dnešní ambiciózní společnosti, která klade důraz výkon a neuznává ženské hodnoty. Není vhodné pro ženu aby úporně cvičila karate, kulturistiku, judo. Stává se celou šlachovitou a svalnatou, měkké ženské tvary ustupují do pozadí, její vyzařování se stává mužské. Ach ženy jsou potom jako muži v sukních. A přitom dnešní muž potřebuje ženu. Měkkou, příjemnou, přívětivou, ženskou, ryzí ženské aspekty a vlastnosti! Tolik jim potom chybí.

A proto je zde Mohendžodáro. Cvičení ryze ženské, pro rozvoj vnitřní ženy, otevírají vnitřní dráhy pro podporu vnitřní ženy. Tradiční cvičení, které má své kořeny v dávné tantrické civilizaci. Jak prosté!
 

O čakrách z obecného pohledu :

Název čakra pochází ze sanskrtu a znamená kolo. Čakra přijímá, přetváří a vyzařuje energii. Čakry jsou navzájem propojeny , takže se nedostatek enrgie v jedné čakře odráží ve všech ostatních čakrách. Představte si je jako přesýpací hodiny, jako spojenou nádobu, ve které se písek přesýpá.

Existuje sedm hlavních čaker , umístěných nad sebou ve středu těla. Toto rozdělení pramení ještě z Ajurvédy, kde se těmto významným bodům říká marmy. 

Je velice zajímavý fakt, že čakry muže a ženy se navzájem doplňují. Čakry, které se u muže otáčejí doprava , se u ženy točí doleva . Směr otáčení se také mění od čakry k čakře. První - základní čakra muže se otáčí doprava , druhá čakra doleva , třetí opět doprava. U žen je tomu naopak. Pravotočivost a levotočivost čaker se střídají. Je to velice zajímavý energetický fenomén, který ovlivňuje muže i ženu , vytváří jin a jang a doplní vzájemně energii. Muž a žena se takto navzájem doplňují.

Některé čakry bývají blokovány, jejich frekvence je nízká. To se projevuje tak, že energie nemůže volně proudit. Tyto blokace mohou být vrozené, zděděné od předků, dále jsou způsobeny špatným životním stylem, zážitky z porodu, dětství, dospívání a dospělosti. Na energii čaker má vliv většina důležitých životních zkušeností. Žijeme li v harmonii se světem, máme li kvalitní potravu, dostatek lásky, přátel, životního smyslu a poslání, potom jsou čakry nabity energií a září do prostoru. Pole takového člověka vnímáme podvědomě jako positivní, rádi setrváváme v jeho blízkosti, je nám zkrátka s ním dobře.
 

Blokády čaker lze uvolnit a harmonizovat.

Existuje velké množství vynikajících meditací. Meditující člověk aktivně čakry nabíjí a posiluje. Mám vynikající zkušenosti s těmito metodami : zpívání do čaker ( chakra sounds, ), dýchání do čaker ( chakra breathing ) a tanec čaker ( chakra dance ) a cvičení tantra- jógy- Mohendžodáro. Chakra sounds, chakra dance a chakra breathing pocházejí ze systému Osho meditací.

Jedná se o jednoduché hodinové techniky. Každý člověk je schopen se naučit každou čakru cítit, nabíjet a harmonizovat. Citlivější lidé vidí barvy nebo prostě cítí frekvenci. Ale každý, opravdu každý je schopen se brzy pomocí těchto technik o každé čakře dozvědět z vlastní zkušenosti. Znalost přestává být pouze teoretická, tedy pouze z knih. Ale stává se praktickou, osobní zkušeností. Tuto zkušenost já osobně podporuji, neuznávám příliš teoretickou znalost. Hlavní je to, co sami víme a cítíme, teorií si to můžeme později zpřesnit a doplnit. Mám ale zkušenost, že u průměrného Evropana je potřeba jeden až dva roky meditací, anebo řekněme cca padesát hodin cvičení na čakry. Ale už po této době například zarputilý materialista s otevřeným pohledem začne čakry na svém těle vnímat a rozlišovat. Není to hned, ale také to není nemožné.

Čakra bez blokády kmitá přirozeně. Takovou frekvenci nacházíme   u drahokamů, éterických olejů, čistých tónů, barev a jiných přírodnin a úkazů.
 

Technika, kterou i můžete sami cvičit doma : Chakra sounds, zvuky čaker ze systému Osho meditací

Tato meditace používá zvuky hlasu meditujícího, které spolu s hudbou pomáhají přenést vědomí do čaker. Tímto se čakry otevírají a harmonizují. Meditace vás může přenést do hlubokého klidného vnitřního ticha. To se děje prostřednictvím vašich vlastních zvuků nebo tím, že budete poslouchat a vnitřně cítit zvuky z meditačního CD. Meditaci můžete dělat v jakoukoliv dobu. Do češtiny Chakra sounds překládáme jako zpívání do čaker.

Návod pro meditaci Zpívání do čaker, volný překlad Osho techniky, tak jak se dělá v meditačním centru Lažánky anebo na  Osho multiversitě v Pooně v Indii.

První fáze: 45 minut zvuků čaker Můžete stát, pohodlně sedět nebo ležet, jak se vám líbí. Záda udržujte rovná a celé tělo uvolněné. Dýchejte víc do břicha než do hrudi. Zvuky by se měli vytvářet s otevřenými ústy a uvolněnou čelistí. Nechejte ústa pořád otevřená. Zavřete oči a poslouchejte hudbu; chcete-li, začněte vytvářet zvuk v první čakře. Může to být jednoduchý tón, nebo ho můžete měnit. Nechejte se vést hudbou; avšak můžete být tvořiví s vašimi vlastními zvuky. Při poslechu zvuků hudby nebo vašich vlastních zvuků pociťujte pulsaci v samém středu vaší čakry, i když ze začátku to bude vypadat jako pouhá představa. Osho navrhoval použít představu pro naladění na něco, co tam už je. Proto pokračujte v meditaci, když máte pocit, že si můžete čakry představit. Vaše vědomá představa vás může přivést ke zkušenosti vnitřní vibrace každé čakry. Po zvucích v první čakře uslyšíte změnu na vyšší tóny - to je znamení přechodu ke druhé čakře. Chcete-li, můžete pokračovat ve vytváření zvuků. Tento proces se opakuje až k sedmé čakře.
Jak se pohybujete od jedné čakry ke druhé - nechejte, aby se vaše zvuky staly vyšší a vyšší.
Po poslechu a zpívání do sedmé čakry tóny poklesnou jeden za druhým přes všechny čakry. Jak slyšíte tóny sestupovat, procházejte se zvukem každou čakru. Pociťujte, jak se vaše tělo uvnitř stává bambusovou flétnou, dovolte zvukům rezonovat od vrcholku hlavy až k samému konci trupu.
Na konci, před začátkem další sekvence, uslyšíte pauzu. Tento pohyb zvuků nahoru a dolů se opakuje třikrát a trvá celkem 45 minut.
Potom, jakmile se seznámíte s meditací, můžete jí přidat další rozměr pomocí vizualizací. Jak se zaměřujete na každou čakru, buďte otevření tomu, že se ve vaší představě objeví vizuální obrazy. Není potřeba vytvářet představy, pouze buďte vnímaví ke všemu, co může přijít. Můžou to být barvy, vzory nebo přírodní krajiny. To, co přichází do vašeho vědomí, může být vizuální, anebo pro vás mohou být přirozenější myšlenky nežli vizuální obrazy. Například můžete ve své představě pomyslet "zlato" nebo můžete vidět barvu.

Druhá fáze: 15 minut ticha Po poslední posloupnosti zvuků zůstaňte sedět nebo ležet tiše se zavřenýma očima. Zůstaňte v tichu a na nic se nesoustřeďujte. Dovolte si být vědomým a pozorovat vše, co se děje. Buďte jako svědek, uvolnění a nehodnoťte to.
 

Jednoduché, ale účinné ošetření čaker pomocí barev :

Oblékáme se do barev té čakry, kterou právě harmonizujeme a to hlavně na místě, kde se čakra nachází, jíme jídlo  těchto barev ( červená ? červená řepa, meloun, oranžová - pomeranč, mrkev, žlutá - ananas, jablko ?). Nejlépe je používat jasné zářivé barvy, které se Vám osobně líbí a přitahují Vás. Zvolte si dokonce takový odstín, aby Vám vyhovoval. Dejte na svojí intuici, i na odstínu barvy záleží.

Pokud pracujeme s čakrami, měli bychom vědět, že čakry jsou navzájem propojeny. Nabitím jedné čakry ovlivníme i ty ostatní. Abychom předešli nežádoucím účinkům, například utlačení jedné čakry na úkor jiné, nebo naopak velké projevy vybuzené čakry, nezapomínáme na harmonizační cvičení.

Přeji úspěšný zdar v nabíjení, harmonizaci a léčení čaker. Jsou to naše jemná éterická, ale zato účinná centra.

Autorka: MUDr. Monika Sičová, www.mohendzodaro.cz

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,67 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!