Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 16. 09. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Karel Čapek:
Pravými otci zákonů jsou darebáci, ne právníci.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Žádejte o pomoc
(28. 09. 2016, 3116x)
Být vítězi
(17. 09. 2016, 2768x)
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2587x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2557x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2499x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Tantra

* Mohendžodáro a čakry, čakrová léčba


Monika Sičová - Tantra - 19. 01. 2010 (6149 přečtení)

Tantra- jóga pro ženy

OBSAH ČLÁNKU:
O čakrách z pohledu tantra- jógy.
Co byste měli vědět o čakrách.
Blokády čaker lze uvolnit a harmonizovat.
Technika, kterou si můžete sami cvičit doma - Chakra sounds, zvuky čaker.
Jednoduché, ale účinné ošetření čaker pomocí barev.
 Je známo, že v těle existuje sedm energetických center. Každé centrum odpovídá jedné úrovni těla a vnímání, také jedné endokrinní žláze a emoci.

Mohendžodáro otevírá cestu mezi jednotlivými čakrami a harmonizuje jejich energie. Je to velice jednoduché si představit. Jednotlivé asány totiž přímo cíleně pracují s jednotlivými čakrami a jejich vnitřními spojkami. Mezi každou čakrou v těle existuje totiž komunikace a komunikační kanál. Mohendžodáro tento kanál obnovuje a posiluje. Je to stejné jako když cestáři v zimě udržují cesty průjezdné a v zapadané vísce protáhnou stopu sněžným pluhem.

To stejné se děje při cvičení Mohendžodáro. Nepoužívané komunikace a vnitřní cesty energie se pomocí jednotlivých asán obnovují a posilují. Mohendžodáro je geniálně uspořádáno. Postupně otevírá jednotlivé komunikace tak jak jde přirozený evoluční vývoj ženy. Je zaměřen na vývoj ženy od zplození, dětství, pubertu, mateřství, zralou ženu, starou ženu a smrt. Ale pozor Mohendžodáro se nedotýká pouze jednotlivého osobního života, vašeho života jako takového, ale jde daleko za hranice času ! Sleduje vývoj archetypu žen, její evoluci v průběhu věků, nadčasovou hodnotu ženství a mateřství. Mohendžodáro je obraz věků, které byly a obraz věků, které nastanou. Mohendžodáro má nadčasovou hodnotu.

Mezi jednotlivými čakrami existují komunikace. Například druhá a pátá čakra. Spontánně se tato komunikace otevírá při milování, energie teče touto stezkou. Může být toto centrum výrazně zablokováno, potom mlčí jako jeptiška.

Anebo druhá a čtvrtá čakra, spojení sexuality a lásky. Často bývá tato komunikace oslabena. Člověk má nižší schopnost prožívat svou sexualitu společně s láskou. Někdy má dokonce pocit, že toto spojení neexistuje. Vznikají dva extrémy : sexualita bez lásky anebo láska bez sexuality. Oba dva stavy jsou možné a neodsuzuji je, ale samozřejmě rovnováha v této sféře má na psychiku člověka a celkové vyzařování aurického těla velký vliv.

Abych nezůstávala pouze u spodních čaker. Například druhá asána Mohendžodára spojuje čtvrtou čakru a šestou čakru. Centrum srdce a intuitivního vnímání. Tato pozice ( asána ) se jmenuje Vnitřní zrak a rozvíjí intuici a vhled do životních situací. Velice účinně vede energii ze srdce do třetího oka a tak posiluje přirozenou intuitivní schopnost vnímání. Podporuje aspekt ženy- Kněžky, to znamená, že žena získává přirozené intuitivní schopnosti.

Mohendžodáro systematicky a cíleně pracuje s významnými ženskými drahami, které podporují růst a vývoj vnitřní ženy. Existují totiž také vnitřní dráhy vnitřního muže. Tyto dráhy jsou využívány u většiny bojových umění a mužských zdravotních cvičení. Proto také nejsou vhodná pro ženy! Dokonce i oblíbené a čínskou kulturou propagované Tai-či. Původně mužské bojové umění a nyní výrazné zdravotní cvičení. Ale jak nevhodné pro dnešní ženu! I když samozřejmě nechci příliš pozdvihovat hlas proti tomuto cvičení. Má vynikající zdravotní účinky. Ale dnešní žena, daleko více než kdy dříve, potřebuje všemi možnými způsoby podporovat svou vnitřní ženu. V dnešní ambiciózní společnosti, která klade důraz výkon a neuznává ženské hodnoty. Není vhodné pro ženu aby úporně cvičila karate, kulturistiku, judo. Stává se celou šlachovitou a svalnatou, měkké ženské tvary ustupují do pozadí, její vyzařování se stává mužské. Ach ženy jsou potom jako muži v sukních. A přitom dnešní muž potřebuje ženu. Měkkou, příjemnou, přívětivou, ženskou, ryzí ženské aspekty a vlastnosti! Tolik jim potom chybí.

A proto je zde Mohendžodáro. Cvičení ryze ženské, pro rozvoj vnitřní ženy, otevírají vnitřní dráhy pro podporu vnitřní ženy. Tradiční cvičení, které má své kořeny v dávné tantrické civilizaci. Jak prosté!
 

O čakrách z obecného pohledu :

Název čakra pochází ze sanskrtu a znamená kolo. Čakra přijímá, přetváří a vyzařuje energii. Čakry jsou navzájem propojeny , takže se nedostatek enrgie v jedné čakře odráží ve všech ostatních čakrách. Představte si je jako přesýpací hodiny, jako spojenou nádobu, ve které se písek přesýpá.

Existuje sedm hlavních čaker , umístěných nad sebou ve středu těla. Toto rozdělení pramení ještě z Ajurvédy, kde se těmto významným bodům říká marmy. 

Je velice zajímavý fakt, že čakry muže a ženy se navzájem doplňují. Čakry, které se u muže otáčejí doprava , se u ženy točí doleva . Směr otáčení se také mění od čakry k čakře. První - základní čakra muže se otáčí doprava , druhá čakra doleva , třetí opět doprava. U žen je tomu naopak. Pravotočivost a levotočivost čaker se střídají. Je to velice zajímavý energetický fenomén, který ovlivňuje muže i ženu , vytváří jin a jang a doplní vzájemně energii. Muž a žena se takto navzájem doplňují.

Některé čakry bývají blokovány, jejich frekvence je nízká. To se projevuje tak, že energie nemůže volně proudit. Tyto blokace mohou být vrozené, zděděné od předků, dále jsou způsobeny špatným životním stylem, zážitky z porodu, dětství, dospívání a dospělosti. Na energii čaker má vliv většina důležitých životních zkušeností. Žijeme li v harmonii se světem, máme li kvalitní potravu, dostatek lásky, přátel, životního smyslu a poslání, potom jsou čakry nabity energií a září do prostoru. Pole takového člověka vnímáme podvědomě jako positivní, rádi setrváváme v jeho blízkosti, je nám zkrátka s ním dobře.
 

Blokády čaker lze uvolnit a harmonizovat.

Existuje velké množství vynikajících meditací. Meditující člověk aktivně čakry nabíjí a posiluje. Mám vynikající zkušenosti s těmito metodami : zpívání do čaker ( chakra sounds, ), dýchání do čaker ( chakra breathing ) a tanec čaker ( chakra dance ) a cvičení tantra- jógy- Mohendžodáro. Chakra sounds, chakra dance a chakra breathing pocházejí ze systému Osho meditací.

Jedná se o jednoduché hodinové techniky. Každý člověk je schopen se naučit každou čakru cítit, nabíjet a harmonizovat. Citlivější lidé vidí barvy nebo prostě cítí frekvenci. Ale každý, opravdu každý je schopen se brzy pomocí těchto technik o každé čakře dozvědět z vlastní zkušenosti. Znalost přestává být pouze teoretická, tedy pouze z knih. Ale stává se praktickou, osobní zkušeností. Tuto zkušenost já osobně podporuji, neuznávám příliš teoretickou znalost. Hlavní je to, co sami víme a cítíme, teorií si to můžeme později zpřesnit a doplnit. Mám ale zkušenost, že u průměrného Evropana je potřeba jeden až dva roky meditací, anebo řekněme cca padesát hodin cvičení na čakry. Ale už po této době například zarputilý materialista s otevřeným pohledem začne čakry na svém těle vnímat a rozlišovat. Není to hned, ale také to není nemožné.

Čakra bez blokády kmitá přirozeně. Takovou frekvenci nacházíme   u drahokamů, éterických olejů, čistých tónů, barev a jiných přírodnin a úkazů.
 

Technika, kterou i můžete sami cvičit doma : Chakra sounds, zvuky čaker ze systému Osho meditací

Tato meditace používá zvuky hlasu meditujícího, které spolu s hudbou pomáhají přenést vědomí do čaker. Tímto se čakry otevírají a harmonizují. Meditace vás může přenést do hlubokého klidného vnitřního ticha. To se děje prostřednictvím vašich vlastních zvuků nebo tím, že budete poslouchat a vnitřně cítit zvuky z meditačního CD. Meditaci můžete dělat v jakoukoliv dobu. Do češtiny Chakra sounds překládáme jako zpívání do čaker.

Návod pro meditaci Zpívání do čaker, volný překlad Osho techniky, tak jak se dělá v meditačním centru Lažánky anebo na  Osho multiversitě v Pooně v Indii.

První fáze: 45 minut zvuků čaker Můžete stát, pohodlně sedět nebo ležet, jak se vám líbí. Záda udržujte rovná a celé tělo uvolněné. Dýchejte víc do břicha než do hrudi. Zvuky by se měli vytvářet s otevřenými ústy a uvolněnou čelistí. Nechejte ústa pořád otevřená. Zavřete oči a poslouchejte hudbu; chcete-li, začněte vytvářet zvuk v první čakře. Může to být jednoduchý tón, nebo ho můžete měnit. Nechejte se vést hudbou; avšak můžete být tvořiví s vašimi vlastními zvuky. Při poslechu zvuků hudby nebo vašich vlastních zvuků pociťujte pulsaci v samém středu vaší čakry, i když ze začátku to bude vypadat jako pouhá představa. Osho navrhoval použít představu pro naladění na něco, co tam už je. Proto pokračujte v meditaci, když máte pocit, že si můžete čakry představit. Vaše vědomá představa vás může přivést ke zkušenosti vnitřní vibrace každé čakry. Po zvucích v první čakře uslyšíte změnu na vyšší tóny - to je znamení přechodu ke druhé čakře. Chcete-li, můžete pokračovat ve vytváření zvuků. Tento proces se opakuje až k sedmé čakře.
Jak se pohybujete od jedné čakry ke druhé - nechejte, aby se vaše zvuky staly vyšší a vyšší.
Po poslechu a zpívání do sedmé čakry tóny poklesnou jeden za druhým přes všechny čakry. Jak slyšíte tóny sestupovat, procházejte se zvukem každou čakru. Pociťujte, jak se vaše tělo uvnitř stává bambusovou flétnou, dovolte zvukům rezonovat od vrcholku hlavy až k samému konci trupu.
Na konci, před začátkem další sekvence, uslyšíte pauzu. Tento pohyb zvuků nahoru a dolů se opakuje třikrát a trvá celkem 45 minut.
Potom, jakmile se seznámíte s meditací, můžete jí přidat další rozměr pomocí vizualizací. Jak se zaměřujete na každou čakru, buďte otevření tomu, že se ve vaší představě objeví vizuální obrazy. Není potřeba vytvářet představy, pouze buďte vnímaví ke všemu, co může přijít. Můžou to být barvy, vzory nebo přírodní krajiny. To, co přichází do vašeho vědomí, může být vizuální, anebo pro vás mohou být přirozenější myšlenky nežli vizuální obrazy. Například můžete ve své představě pomyslet "zlato" nebo můžete vidět barvu.

Druhá fáze: 15 minut ticha Po poslední posloupnosti zvuků zůstaňte sedět nebo ležet tiše se zavřenýma očima. Zůstaňte v tichu a na nic se nesoustřeďujte. Dovolte si být vědomým a pozorovat vše, co se děje. Buďte jako svědek, uvolnění a nehodnoťte to.
 

Jednoduché, ale účinné ošetření čaker pomocí barev :

Oblékáme se do barev té čakry, kterou právě harmonizujeme a to hlavně na místě, kde se čakra nachází, jíme jídlo  těchto barev ( červená – červená řepa, meloun, oranžová - pomeranč, mrkev, žlutá - ananas, jablko …). Nejlépe je používat jasné zářivé barvy, které se Vám osobně líbí a přitahují Vás. Zvolte si dokonce takový odstín, aby Vám vyhovoval. Dejte na svojí intuici, i na odstínu barvy záleží.

Pokud pracujeme s čakrami, měli bychom vědět, že čakry jsou navzájem propojeny. Nabitím jedné čakry ovlivníme i ty ostatní. Abychom předešli nežádoucím účinkům, například utlačení jedné čakry na úkor jiné, nebo naopak velké projevy vybuzené čakry, nezapomínáme na harmonizační cvičení.

Přeji úspěšný zdar v nabíjení, harmonizaci a léčení čaker. Jsou to naše jemná éterická, ale zato účinná centra.

Autorka: MUDr. Monika Sičová, www.mohendzodaro.cz

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,67 / Počet hlasů: 6] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
08. 09. 2019:

Spisovatel, autor historických knih Václav Junek: "z vyššího hlediska české moderní historie jde opravdu jen o ten šum (kauza sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva), navíc vyvolaný přibližně těmi samými elementy, které (například) pod vedením Franty Sauera ze Žižkova se vší jim vlastní hloupostí skácely Mariánský sloupu na Staroměstském náměstí v listopadu 1918 a jistě také v přibližně stejné době dosáhly likvidace pomníku jednoho z největších českých vojevůdců maršála Radeckého. To ale opravdu jen pro příklad. Stejného druhu ovšem byla pozdější praxe nacistů ve věci pomníků Ernesta Denise, plukovníka Švece, prezidenta Wilsona i mnoha dalších. A to nemluvím už vůbec o komunistech a jejich tak oblíbeném obrazoborectví..."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Andrej Babiš - bývalý premiér?
Zdeněk Zbořil: "Tentokrát v ČT překročili míru nejenom slušnosti, ale i povinností, které jsou jim uloženy ze zákona. Nějaký zdroj informací, o kterém si můžeme myslet, že není nejserióznější, někteří novináři ho označují za "Bakalapress", tak vypustí informaci, že premiér Babiš byl zbaven nařčení, že se dopouštěl trestného činu, a tu zprávu převzala ČT, Český rozhlas i ČTK a v podstatě tak způsobí stav, který může vyvolat šíření poplašné zprávy.
A tak "opisovali" redaktoři veřejnoprávních médií i dalších médií jeden od druhého, až se jeden redaktor možná spletl a mluvil o Andreji Babišovi už jako o bývalém premiérovi, a o tom už by měla jednat mediální Rada, ale nedělám si iluze, že tomu tak je nebo bude...
"

Celý článek...


03. 09. 2019:

Ivan Lehotský: "USA před měsícem vypověděli smlouvu INF s Ruskem o omezení raket středního a krátkého doletu. Prý proto, že Rusko smlouvu porušovalo. Prošly sotva dva týdny a Američané provedli test takové rakety, kterou mají s mírně jinými nastaveními už dávno rozmístěnou ve více východoevropských zemích. Že by šlo o zázračně rychlý technický vývoj? Nebo to bylo jinak a kdosi se právě nechtěně přiznal ke lži a podvodu?..."

Celý článek...


24. 08. 2019:

Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová: "...jsou tu skupiny, k nimž se stát chová macešsky, a které nemají ani sílu se nějak viditelněji bránit, protože na to nemají síly nebo čas. Osobně vidím zátěž, která se klade na samosprávu, jako by jí tu samosprávu někdo chtěl zase sebrat, vnímám rodiny s dětmi, jak se těm pracujícím neulehčuje nic, zatímco se strká do dávek těm, kteří nikdy pracovat nebudou, seniory, kterým se říká, ať se zabezpečí hlavně sami, drobné živnostníky, kteří za chvíli budou rušit živnosti, protože ten tlak neustojí, máme málo lékařů, policistů..."
"...Roztrhání Ústavy je z mého pohledu neomluvitelné gesto. Podobně jako česká vlajka ve vagíně a trenýrky na Pražském hradě. Máme demokracii, rozhodujme ve volbách, a aby ty výsledky byly jiné, pokud se nám současné nelíbí, tak pro to sakra něco dělejme. V Americe by něco takového znamenalo doživotní diskvalifikaci z veřejného života. Roztrháním Ústavy roztrhal Minář i svobodu slova a jiná práva v Ústavě obsažená. Je to cíl Milionu chvilek? Jen jedna pravda?..."

Celý článek...


15. 08. 2019:

Čtvteční postřehy Terezy Spencerové:
• NATO si stěžuje, že ruské stíhačky v úterý odháněly od civilního letadla, v němž letěl ministr obrany Šojgu, španělskou alianční stíhačku "nebezpečným způsobem"… a prý jen "profesionalismus" aliančního pilota zabránil nebezpečné situaci… stížnost je pozoruhodná, neboť NATO současně připouští, že ruský civilní letoun měl "platný letový plán", letěl v mezinárodním vzdušném prostoru a navíc se i náležitě identifikoval…
• po nedávných pohrůžkách amerického velvyslance v Berlíně, že americké jednotky mohou být z Německa staženy, Merkelová slibuje navýšení zbrojních výdajů, jak požadují USA…
• na stěně manhattanského sídla mrtvého miliardářského pedofila Epsteina prý vyšetřovatelé objevili mimo jiné obří obraz, na němž Bill Clinton sedí v modrých šatech a červených lodičkách v prezidentské Oválné pracovně… Epsteinova "madam" Ghislaine Maxwellová byla mezitím objevena v odlehlém luxusním sídle v Nové Anglii, kde žije s vrcholným manažerem a členem supervlivné Rady pro zahraniční záležitosti (CFR) Scottem Borgersonem…
• kvůli obviněním z nevhodného chování k ženám byly zrušeny dva americké koncerty Placida Dominga…

Celý článek...


14. 08. 2019:

Bývalý senátor a exšéf Agrární komory Jan Veleba o Gretě (vepřovém a hraboších):
"Připomíná mi to anarchii. Tato slečna nemůže v patnácti letech rozumět světu, nemůže rozumět světovému klimatu, nemůže rozumět politice. Je to divadlo a stojí za ní nějaký kapitál nebo obrovská zelená lobby. Ta dívka je loutkou zelené lobby, která si ji vodí. Považuji to za nebezpečné. Jde o učebnicový příklad, jak uměle začít něco ovlivňovat. Kdyby tu Gretu ukázal Milion chvilek na Letné, tak se naše média zblázní a lidi by tam z toho omdlévali. Se seriózním přístupem k problému klimatu a počasí to nemá nic společného. Rozum mi nebere, že se k tomu propůjčuje i Svatý otec. V každém případě tato slečna není tím, kdo by znal světové děje a souvislosti. Nicméně to asi dopadne tak, že se z ní stane pravděpodobně světová politická hvězda..."

Celý článek...


07. 08. 2019:

Středeční postřehy Terezy Spencerové:
• po 16 oficiálně oznámených "konečných vítězstvích" nad Daešem Pentagon přiznává očividné, totiž, že Islámský stát v Sýrii a Iráku žije a znovu prospívá...
• Bolton nově vysvětluje americké odstoupení od dohody o raketách krátkého a středního doletu… už neviní Rusko, ale ukazuje na Čínu, která účastníkem smlouvy nebyla...
• Google se netají tím, že svými algoritmy hodlá zabránit Trumpovu znovuzvolení v roce 2020, a tak mu Trump slibuje: "Budeme Google pečlivě sledovat"… kde je konec "ruskému vměšování"?...
• jakýkoli turecký vojenský vpád do Sýrie bude "nepřijatelný" a USA mu zabrání, hrozí šéf Pentagonu kvůli avízované turecké ofenzívě proti "americkým" syrským Kurdům… ale zní to jako by hájil zájmy samotné Sýrie… tedy kromě toho, že Turecko do Sýrie vpadlo už dávno a je tam pořád… ostatně stejně jako USA… dva ilegální okupanti se hádají, kdo kam smí a kdo ne...
• přinejmenším ukrajinský zákon o lékařské záchranné službě byl převzat z USA, a to i "s chlupama", a tak umožňuje volat sanitku "z jakéhokoli místa Spojených států"...

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!