Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 27. 02. 2021     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
A.J. Liebling:
Svoboda tisku patří tomu, kdo jej vlastní.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Spojení duší
(23. 08. 2018, 2745x)
Oddělení zrna od plev
(13. 07. 2018, 2182x)
Sto jedna dní
(27. 02. 2018, 2158x)
Párové duše
(01. 02. 2019, 2085x)
Věřte ve svou jedinečnost
(27. 07. 2018, 1985x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Muži a ženy, oběť a vina


Müller Michal - Společnost a vztahy - 14. 02. 2009 (3505 přečtení)

Lidstvo tvoří muži a ženy — mladí, mladé, dospělí, dospělé, staří, staré. Také vidím mnoho generací mužů a žen v rodinách, společnosti, státech a na celém světě. Když se na to tak dívám, tak docházím k tomu, že muž a žena prostě patří k sobě. Vztah muže a ženy nás může naplňovat mnoha způsoby. Ale může také odkrývat temnou stranu síly  - nevyřčené rozpory a ublížení za celé věky onoho magického spolubytí. V současné době tím procházím a pořád zjišťuji, že v tom nejsem sám. Jsme v tom namočení více či méně všichni. Na jeden z mnoha důvodů disharmonie mezi mužem a ženou – oběť a vina - se chci v tomto článku podívat.Co je v té Pandořině skřínce? Jako první mně napadá smutek a vztek. Nejvíce protěžovány v dnešní době bývá právě vztek  žen na muže. Vztek a smutek pramenící z ublížení, násilí (my muži jsme holt většinou od přírody fyzicky silnější) a samoty ("Válka je sféra mužů, „Eowyn" říká král Theoden v Pánovi prstenů). Ženy, které přirozeně inklinují k budování a udržování domácího krbu většinou těžce snášejí  „rizikové“ mise svých partnerů nebo manželů. Dnes to už většinou nebývá válka, ale místo ní nastupuje slézání hor, sjíždění kaňonů či jakákoli potenciálně nebezpečná záležitost, ve které objevujeme nové věci. Myslím si, že každý muž podvědomě v sobě nosí ten kořínek onoho dobrodruha – touhy po neznámém a nebezpečném.  Touhy po akci, ve které může jít o život, při které se bdělost stupňuje na maximum s vědomím, že chyba může mít fatální následky. Jak ženy většinou reagují na takovéto aktivity? (Pokud je tedy samy neprovozují) Často tak, že se svého muže snaží převychovat v domácího mazlíčka, kterého mají doma pod kontrolou. Co je k tomu vede? Řekl bych, že strach.

Strach z toho, že se budou znova opakovat situace, které byly v minulosti traumatické nejen pro muže, ale i pro ženy. Napadají mě teď války, kdy muži odešli bojovat, často zahynuli, ženy zůstaly samy, byly znásilněny jinými vojáky bez ochrany svých mužských poloviček. Muži, kteří bojovali, naopak prožívali marnost a bezútěšnost svého počínání. Ženy vinily muže a prožívaly zradu. A potom přišel na řadu vztek a s ním jeho kamarád smutek. Staletí ubíhala a výsledkem je dnes co? Nedůvěra žen k mužům a mužů k ženám.

Z předchozího vyprávění je zřejmé, že nedůvěra žen k mužům je naprosto legitimní. Odkudpak se ale bere ona nedůvěra mužů. Právě tato oblast vztahů je podle mně dnes často opomíjena.

Ženy se musely nějak bránit vůči tomu zvěrstvu, které se jim dělo od mužů. A tak vynalezly obranný mechanismus „manipulativní oběť“. Začaly muže obviňovat a citově vydírat. A z pozice oběti se také velmi lehce sklouzává k tomu, že se si můžeme připadat svatí. Svatí také trpěli příkoří jiných. Tak si ženy řekly tajně na nějakém sabatu, že se budou podvědomě považovat za svaté. Že budou mít vždy pravdu, protože si to přece mohou dovolit, když tak trpí ony a trpěly předchozí generace žen.

A počaly doby, kdy ženy začaly řídit muže. Z dnešního pohledu by se to dalo přirovnat k tajné akci CIA. Ženy totiž využily toho, že muže mohou mít celkem lehce v moci. Kdo je první ženou muže v jeho životě. Kdo pouští muže do dospělého života k partnerce či manželce? Kdo může prvotně způsobit, že se muž se necítí být mužem? No přece matka. Matka, která je sama zraněná a své potomstvo chrání před tím vším zvěrstvem, co se stalo třeba jí a jejím předkyním. (V těch všech zvěrstvech je ale skrytá pravá síla, která čeká na své znovuobjevení.) Svého syna pak těžko pouští do života. Prostě se bojí, že její milovaný synáček bude stejné zvíře, jako třeba manžel či jiní muži. Jak se pak z takového mladého muže má stát dospělý muž?

A jaký to má dopad do partnerských vztahů muže a ženy? Z pohledu muže si dovolím říci, že největší vztek mám tehdy, když se mě žena snaží převychovávat k obrazu svému (a bývá to samozřejmě i naopak – muž si modeluje svou ženu). Když v té ženě vidím více či méně svou maminku (který muž tvrdí, že nevidí, tak je buď svatý nebo si prostě lže do kapsy) a žena – sama zraněná – se na mně dívá z toho strachu, který podědila po mamince, dochází logicky k tomu, že začne převychovávat. Prostě to jinak neumí. Raději se spokojí s polovičním mužem, ale bude mít „jistotu“. A muž, jehož lev, který je v kleci jatý, se začne bouřit. Prostě v tu chvíli nedokáže být mužem ve své přirozenosti. Buď se stáhne (maminka má moc nad jeho životem a on ji nemůže rozzlobit či zranit) nebo začne být agresivní a nezdravě rebelský a začne utíkat do „pseudosvobody“. Muž se v té chvíli cítí být obětí, stejně jako žena obětí mužů v případě násilí a ovládání.

Taková to interakce mezi mužem a ženou má dnes za následek, že ženy si stěžují, že by chtěla doma pořádného chlapa (a podvědomě se ho zároveň bojí mít) a muži jsou zase frustrovaní ze života, který pro ně nemá smysl.

Je z toho cesta ven? Myslím si že určitě. Na kolektivní úrovní změna k lepšímu bude asi trvat poměrně dlouho. My sami můžeme udělat jen to, že si dovolíme být zranitelní a odvážíme se podívat na obsah své Pandořiny skřínky a sdílet ho s partnerem či partnerkou. Být v kontaktu s druhým, tak celistvě, jak nejlíp umím. Začít pomalu vystupovat z nekonečných her na viníky a oběti. Když to celé mezi námi nese láska, tak i ta cesta může vypadat schůdněji. A jsem se přesvědčen, že tato „nebezpečná“ cesta stojí za to. Vize, ve které muž a žena společně nesou pochodeň lásky je pro mě více než lákavá.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 10 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 02. 2021:

Senátor Jaroslav Doubrava: " ...chovali se (poslanci) jako úchylové. Dokonce hejtmani z opozičních stran prosili své strany, aby neblbly a nouzový stav prodloužily. Politické hovězí hlavy ze stáda opozice z toho ale udělaly předvolební mejdan. Poslanci, kteří zařízli nouzový stav, jsou stejní primitivové jako ti, kteří demonstrovali proti nošení roušek. A opozice neustále do vlády bušila, že neudělala to či ono, že něco mohla dříve a lépe. Změnilo se to v politickou štvanici, nakonec vláda ztrácela rozhodnost, aby nebyla obviněna z nedemokratických zásahů...
...ČT1 se stává největším šiřitelem nenávisti, polopravd a dezinformací v ČR. Z tohoto hlediska se nedivím, že se takhle urvali z řetězu i primitivové z opozice. Poslanci z opozice ukázali, že nemají ani páru o tom co potřebují lidé dole, v konkrétních vesnicích, městských čtvrtích, ti kteří jsou odkázáni měsíc od měsíce na plat nebo v horším případě na podporu...
"

Celý článek...


10. 02. 2021:

Bohumil Pečinka:  "...je to třicet let stále o tomtéž. Už v letech 1990-92 dělalo právnické expertní duo Jičínský-Rychetský zákulisní rozhodnutí a nátlakové akce, jimiž stavělo parlament i vládu do neřešitelných situací. Často tomu sekundoval i Jan Filip z pozice experta, plně podřízeného Pavlu Rychetskému. Třicet let nato stejní lidé, tentokrát už bez zesnulého Zdeňka Jičínského, rozhodli o volebním zákonu a dostali politickou reprezentaci pod tlak..."

Celý článek...


29. 01. 2021:

Petr Žantovský: "...USA pro mnohé z nás před rokem 1989 symbolizovaly svobodu a demokracii, zatímco sovětský blok symbolizoval třídní boj a všeobecné hlupství. Dnes je to jinak. Amerika se chová hůř než naši rudí za Jakeše. Je to symbol? Jistě: úpadku země, která si neví rady sama se sebou, a tak nabízí zástupné terče. Jen my jsme stále stejní, tedy aspoň naše vrchnost: dříve odezírala ze rtů Moskvě, dnes Washingtonu případě Berlínu a Bruselu. Ale změní to nás, občany, co tomu musejí přihlížet? Ani v nejmenším. Jen to prohloubí skepsi a nedůvěru. Jako za toho Jakeše. Kdybych byl optimista, řeknu, že cítím v kostech změnu, jako byla cítit dejme tomu od roku 1985. Ale protože jsem realista, bojím se, že tato změna bude draze vykoupena..."

Celý článek...


26. 01. 2021:

Proč? Martiny Kociánové: Sklapni, nebo Tě smažem!

YouTube channel Svobodné Universum
Kupředu do minulosti: Svobodné universum


26. 01. 2021:

Ivo Rušák: „Putinova rezidence“ u Černého moře
"...dnešní vlna mediálního „zájmu“ o tu „Putinovu rezidenci“ je už historicky druhou vlnou, jaksi reinkarnovanou a znovu rozvířenou zjevně v souvislosti s návratem A. Navalného do Ruska a tak nějak zakrývá skutečnost, že A. Navalného po návratu ruská policie ze zákona prostě musela zatknout, protože byl dříve odsouzený k podmíněnému trestu (30 dní vězení) a neplněním jeho podmínek ten trest podmíněný přešel v trest nepodmíněný. Jistě mu nikdo nebude vyčítat to období, kdy se jako léčil z té „otravy“ a kdy byl v „rekonvalescenci“, ale od té doby pobýval (schválně?) v Německu dále, a tedy se (schválně?) nehlásil v pravidelných intervalech ruské policii, jak stanovovaly podmínky trestu..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!