Mezinárodní nevládní organizace UWIP (United World of Indigenous People) uvádí ve spolupráci s Moravským zemským muzeem za podpory společnosti Propag servis Filmový večer festivalu NAIFF BRNO - Pavilon Anthropos ve čtvrtek 13. října 2011 od 18:00 hod.
Festival navštíví osobně švédská režisérka Annika Banfield v doprovodu náčelníka všech Siouxů Arvola Looking Horse. Tématem filmového večera a následné debaty je zcizování spirituality severoamerických Indiánů.
Návštěva Arvola Looking Horse a jeho ženy Pauly Horne v České republice byla umožněna také díky těmto organizacím /The visit of Arvol Looking Horse and his wife Paula Horne in the Czech Republic has been made possible also thanks to the following organizations:
Presidente della Regione Toscana
Amministrazione della Provincia di Genova (Genova)
Assessorato alle Politiche per la Pace - Provincia di Genova (Genova)
Associazione Ciampacavallo (Roma)
Riserva zooantropologica Sparta (Montorio Romano)
Università degli Studi di Torino, Dipartimento di Letteratura Angloamericana
Assessorato alla Cultura di Alzano Lombardo
Biblioteca Comunale di Alzano Lombardo
Cineforum Montecchio di Alzano Lombardo
V dnešní době žije na Zemi přibližně 350 milionů domorodých lidí ve více než sedmdesáti zemích. Někdy jako většinová část populace, ovšem častěji jako minority.
Domorodí lidé žijí v souladu s přírodou, o kterou se starají, a opatrují ji. Životy domorodých národů jsou úzce spjaty s jejich životním prostředím, ze kterého čerpají jídlo a přístřeší. Země jim zároveň slouží jako duchovní kotva, kterou po věky opatrují. Pokud se podíváme, kde domorodé národy žijí a kde je nejzachovalejší biologická rozmanitost, spatříme naprostou shodu. Ne náhodou. O své životní prostředí domorodé národy pečovaly po staletí. A pokud do jejich teritorii nezavitá externí činitel, budou v tom pokračovat i nadále.
Odhaduje se, že na této planetě existuje okolo 6000 jazyků. Z toho čtyřmi tisíci hovoří domorodí lidé. Pokud se podíváme na mapu, zjistíme, že jazyková a kulturní rozmanitost má přímou úměru k rozmanitosti biologické. Právě proto je třeba si uvědomit, že domorodí lidé jsou pro globální zájmy nepostradatelní. Tím, že ochráníme přírodní národy, ochráníme kulturní a jazykovou rozmanitost, zároveň však i rozmanitost biologickou.
-
Domorodí lidé jsou nejchudšími z chudých. Nejzákladnější výrobky jako jídlo, obuv či očkování jsou pro ně cenově nedosažitelné.
-
Domorodí lidé mají nejvyšší hodnoty chudoby, dětské úmrtnosti či negramotnosti a naopak nejnižší hodnoty naděje dožití.
-
Mnoho domorodých národů dotčených kolonialistickými praktikami dnes čelí sociálním problémům, jako jsou například sebevraždy, fyzické a emocionální zneužívání, alkoholismus či jiné formy závislostí.
-
Rozvojové programy vlád v zemích, kde domorodé národy žijí, mnohdy vytvářejí či podporují podmínky pro asimilaci a závislost domorodých etnik na většinové společnosti.
Festival NAIFF se pokusí divákům představit dnešní život domorodých lidí v různých kulturních areálech prostřednictvím dokumentárních filmů, přednášek a diskusí.