Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 28. 01. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatĂ˝ roh  Náhodný citátkulatĂ˝ roh
Fareed Zakaria:
Katastrofální problém současného lékařství je v tom, že Hippokratova přísaha nic neříká o fakturaci.

kulatĂ˝ roh  Hlavní menukulatĂ˝ roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatĂ˝ roh  Přehled rubrikkulatĂ˝ roh

kulatĂ˝ roh  NejčtenějšíkulatĂ˝ roh
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2687x)
Mayský sněm promlouvá
(01. 04. 2017, 2565x)
Jsme bytostmi Země
(01. 02. 2017, 2440x)
Cesta dále
(27. 02. 2017, 2373x)
Mayský sněm
(12. 03. 2017, 2329x)

kulatĂ˝ roh  Počasí, Slunce, LunakulatĂ˝ roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatĂ˝ roh  O Jitřní zemikulatĂ˝ roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Na zápraží


Anson - Duchovno - 17. 07. 2009 (3431 přečtení)

Dneska bych chtěl uskutečnit netradiční věc. Budeme spolu obyčejně, neseminárně. Vytvoříme absurdní situaci, že si zaplatíme pronájem haly v centru Prahy a posedíme spolu, jako staří přátelé na dvoře. Přišli jste na seminář, který má ambice být duchovní, ale podstatou duchovna je prostota. Pokud chcete tyhle ambice naplnit, zapomeňte, že jste na semináři.


Pokusíme se vtěsnat do krátkého období jednoho víkendu dlouhý a intenzivní úsek života, ve kterém se lidé poznávají a každodenními rituály prohlubují a synchronizují svoje vztahy, až se jim neúmyslně podaří zažít prosté společné posezení v tichu na zápraží.

Mezi duchovními hledači se často používá slovo realita, bytí v realitě. Běžně tím myslí takovou tu zesílenou přítomnost, kdy si vám vesmír sedne na záda a vtlouká do vás blaho. Nebo často mluví o rozšířené realitě, o propojení světů lidí, duchů a astrálních bytostí, pochopení minulosti, věštění a podobných halucinacích.

Naopak takzvaní konzumenti považují duchovní hledače za snílky, kteří nežijí v realitě, a tvrdí, že jediná realita je vydělat peníze pro rodinu, takže duchovno je jen pro zbohatlíky. Chtějí mít nějaký životní standard, mají nějaký rodinný rozpočet, který musí naplnit, to je zkrátka realita. Ty my nebudeš něco vykládat o energiích, říkají s oblibou. To je další druh halucinací.

Dám vám příklad, co je skutečná realita. Řídíte auto a přemýšlíte o důležitém jednání, které se chystáte navštívit. Nevnímáte, že napůl sedíte a napůl ležíte v plechové vibrující krabici a bez výdeje většího množství tělesné energie se řítíte vpřed. To je skutečná realita. Vaše mysl se předbíhá a vaše tělo nevnímá, kde je a co dělá.

Vždycky, když přijedu na nějakou víceproudou křižovatku, kde stojí auta vedle sebe, rozhlížím se kolem a vidím tu legrační situaci. Sedíme pár centimetrů nad asfaltem, každý ve svém křesílku a každý se tváří podle toho, jak luxusní je to křesílko a jak luxusní plán má v hlavě. A největší prča je, když jenom proto, že se před námi rozsvítí jiná barva, všichni tahají za páčky a začnou se na svých křesílkách směšně pohybovat. To je jediná realita, která je v té situaci pro všechny stejná. Jak o sobě ti lidé přemýšlí, jak moc se identifikují se svými samohyby a svými rolemi, je jiná věc. Pokud se budou večer vracet ze svých schůzek úspěšní nebo zklamaní, možná se budou tvářit a cítit jinak, ale skutečná realita té situace se nezmění, je pro všechny spravedlivě dokonalá. Jediná skutečnost je, že sedíte v plechové bedně a dýcháte stejné výfukové plyny.

Když se opíráte o virtuální realitu snů a identifikací, stačí malá změna nastavení a všechno se vám rozpadá pod rukama. Musíte neustále kontrolovat a udržovat systém v provozu a dodávat mu energii. Když se ale opíráte o prostou skutečnost, jak se věci mají, možná zjistíte, že jste na tom stále lépe, fyzicky i duševně, a že tu spoustu hraček a her vlastně nepotřebujete. Nebo si uvědomíte, že vás dokonce vězní tím, jak neustále vyžadují pozornost a údržbu.

Všechno by bylo v pořádku, kdyby tímhle způsobem bylo možné dosáhnout nějakého trvalejšího uspokojení. Ale vaše mysl nereaguje na dráždění adekvátně. Pokud se pohybujete v autě stodvacítkou, brzy si zvykne a bude se nudit, tak zrychlíte na dvoustovku, na chvilku to pomůže a potom to bude znovu nezajímavé. Tak skáčete na gumě a lítáte kolem světa, ale nuda vás stále dohání.

Mysl nežije ze zábavy, ale z kontrastů. Takže když se chcete uspokojit, musíte dělat něco jiného, než děláte zrovna teď, jinak nepociťujete živost. A je úplně jedno, v jaké jste pozici a kolik můžete do pohybu, do toho dělání investovat. Stejně se časem začnete nudit. Dokonce je pravděpodobné, že čím více máte a čím více toho děláte, tím bude nuda nepříjemnější a depresivnější, protože vaše smysly se opotřebují a otupí. Pro chudého Afričana je petflaška, její praskání a poletování, silnější vzrušení, než pro milionáře ruleta.

Něco zkusíme. Dám vám další příklad. Lehněte si na zem, na břicho, a přitiskněte dlaně k podlaze, jako byste se chtěli udržet na šikmé ploše. Ne na deku, to byste ulítli, hezky na lakovaná prkna, abyste se přilepili, protože právě ležíte na kouli, která má průměr asi třináct tisíc kilometrů a která letí vesmírem rychlostí 1800km/h. To je slušná stíhačka. Tak se pěkně držte a nemyslete si, že život sám o sobě není dost akční. A navíc se ta koule podobnou rychlostí otáčí kolem své osy, takže není divu, že jste trochu zmatení. Jak se můžete nudit na takovém kolotoči? Jak vám může připadat život fádní, neakční?

Víte, jak funguje vesmír? Viděli jste někdy, jak se zvedá prach na poli? Tak funguje vesmír. A my jsme na jedné té částici prachu absolutně bez kontroly a hrajeme si na důležité. Některé objekty ve vesmíru jsou tak velké, že naše slunce je proti nim jako jeden pixel na fotce. Takže pro Zemi ani nenajdeme měřítko. Je to zanedbatelná částečka, homeopatická, neprokazatelná. Takže vlastně duchovní, ať máte radost.

A délka našich životů, chcete k tomu ještě něco říct? Nebo je vám to jasné. Ještě se chcete trápit?

Předložil jsem vám nějaké obrazy, které vás mohou vytrhnout z vašeho osobního snu do snu kolektivního, to už není tak frustrující a úporné. Samozřejmě o tom můžete přemýšlet a vyprávět kamarádům, ale tím se znovu vrátíte do osobního snu.

Stále se pokouším ukázat vám něco tak zásadního, ohromného a zároveň obyčejného a přirozeného, že to nezapadá do spektra vaší hrubé mysli. Mysl je jako rádio, které pracuje jen ve velmi omezených frekvencích. Příliš neznámé ji nepodráždí, protože nemá srovnání, a příliš obyčejné neocení, protože nemůže vidět přímo a detailně. Může čerpat jen zprostředkované informace slábnoucích smyslů. A ty se stářím oslabují, takže realita, jak ji vnímá běžný člověk, se vzdaluje. Tomu se říká senilnění.

Když ale vycházíte z reality, která není závislá na neustálém dráždění, jen klidném a jasném vnímání, nikdy neztratíte inspiraci, humor, zvědavost. A je pravděpodobné, že zapomenete na své ambiciózní plány, protože se vám budou zdát dětinské, budete je odkládat tak, jako jste do té doby odkládali život. Realita je nekonečně zábavná.

Vždycky existovali lidé, kteří si tenhle rozdíl uvědomovali a snažili se ho ukázat. Ale taky vždycky narazili na stejný fenomén. Posluchači se zamysleli, chopili se myšlenky a řekli: ?Aha, realita může být rozdílná, hmm, hmm?. Zůstali nedotčeni a napsali knihu o realitě nebo osvícení. Tak doufám, že to nebude váš případ.

Abychom se téhle přesmyčce vyhnuli, zůstaňte v pohodě, jako doma, nezabývejte se duchovními myšlenkami ani stavy. Nechte okamžitě odeznít to, co ode mě slyšíte, jako nepodstatné šumění. Neříkám, neposlouchejte mě. Říkám, poslouchejte pozorně, pochopte to a potom to nechte jít. Jako když sedíte na zápraží a posloucháte vyprávění, dobře se bavíte a zároveň nemáte napětí z toho, že si musíte něco pamatovat, že jste na semináři, kde dostanete nálož informací.

Ani neočekávejte extázi. Na zápraží také neočekáváte extázi a někdy přijde. Ale nemáte jí spojenou se zápražím, jako s těmito víkendy. Extáze patří do stejného pytle s nudou, jsou to kontrastní stavy, které nahrazují pocit živosti. Přitom jenom chůze, dotyk s materiálem nebo tělem druhého člověka, bez vedlejších očekávání a vnitřního komentování, to jsou ty nejzázračnější události, kterých si nevšimnete, když se snažíte zabavit nenasytnou mysl.

Anson
Praha 18. dubna 2009
? Rozkvétání 2009

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Útržky II (30.07.2010)
Útržky I (28.07.2010)
Extáze a řemeslo (06.08.2009)
Pravdivost (01.08.2009)
Ještě nejsi obyčejný (29.07.2009)
Smysl života (25.07.2009)
Ticho (21.07.2009)
Zvyk, nebo svoboda (14.07.2009)
Bagrista s duší kněze (11.07.2009)
Mysl jako čerpadlo (07.07.2009)
Proud života (04.07.2009)
Kontrasty (30.06.2009)
Tělo (25.06.2009)
Jak na to? (18.06.2009)
Díra v plotě (16.06.2009)
Úvod k přednáškám a rozhovorům z Rozkvétání (12.06.2009)
[Akt. známka: 4,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 3 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatĂ˝ roh  Přihlášený čtenářkulatĂ˝ roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatĂ˝ roh  AktualitykulatĂ˝ roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium ?patří bolivijskému lidu?? západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být?"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku? oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů ? konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!