Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 27. 05. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Mark Twain:
Někdy váhám nad tím, jestli svět řídí chytráci, kteří si s námi hrají, nebo imbecilové, kteří to myslí vážně.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2161x)
Důležitý mezník
(27. 05. 2021, 1673x)
Cesta za duhou
(09. 06. 2021, 1543x)
Co se po nás chce?
(01. 07. 2021, 1375x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Naděje


Jari - Sebepoznání - 05. 12. 2004 (8135 přečtení)

Naděje je slibné slovo. Velmi mnoho lidí se upíná k naději. K naději na šťastnější život, materiální zabezpečení, k lásce, k partnerovi, k dětem. Naděje slibuje světlo, nové zářivé krajiny, nádherný příští život.

Tato naděje vyžaduje jediné, odmítnout stávající nevyhovující přítomnost a naší schopnost mentální projekce vysněného světa. Velmi mnoho světců mluvilo o naději a nakonec se tato naděje stala obrovským závažím držící lidské bytosti v nevědomosti. Ale je hloupé a nepochopené odmítnou naději úplně. Z mého cítění je naděje zejména neuvěřitelnou lidskou kapacitou rozpoznat a zažít božské světlo v nás samotných. Je nadějí, že jsme nikdy nebyli osamoceni a naše odloučení je naučeným a umělým modelem identifikace a splynutí s vlastní identitou, jakou je jméno, povolání, státní a jiná příslušnost, pohlaví a další znaky. Lidé pokazí cokoliv a tak i etablované církve použily tuto naději k naprostému zotročení svobodné lidské vůle a možnosti ovlivnit vlastní osud svých oveček. A tak byl slibován posmrtný ráj těm, kteří přijmou svůj těžký osud v nespravedlivé bídě a útlaku. Mistři nikdy nemluvili o tomto ráji, nemluvili ani o Bohu, který by ctil nesmyslnou lidskou hierarchii a nechal své děti trpět v této existenci. Mistři mluvili o naději dosáhnout osvobození v každém okamžiku a schopnosti každého lidského jedince v této touze nakonec uspět.

Dosažení osvobození pochopením je nemožné. Proto je velmi málo svatých knih, které jsou v tomto ne-procesu cenné. Tyto písma pouze naznačují jakýsi spodní proud, tušení ale neukazují na formy. Protože techniky, uctívání, příslušnost k specifickému božstvu jsou formami, které nevytváří nic jiného, než různě barevné fantazie v hlavách hledajících. Nelze nic nalézt, neboť samotné hledání je doménou logického skládání obrázků minulých zkušeností. Nedokážeme rozpoznat naší vlastní duši a i to je slovo naznačující formu. Duše je nedostižitelná a my vidíme pouze důsledek schopnosti zvláštní síly oživující naše tělo a proces funkčnosti celého životního prostředí okolo nás. My se nemusíme snažit cokoliv suplovat, neboť tyto síly fungují automaticky. Můžeme pouze destruktivní činností uvolnit tzv. duši z hmoty.

Osvobození je splynutím. Osvobození je odevzdáním sebe sama a ponořením do proudu života. Naše vlastní myšlenková činnost neustane a zůstane úžasným nástrojem právě pro vědomý pohyb v této specifické dimenzi. Ovšem vlastní myšlení je nakonec jedinou překážkou našeho oddělení a nakonec nemá smysl se tím příliš zabývat. Myšlenky jsou provázky ovládající loutku těla. Životní síla je vždy k dispozici. Jedná se o dokonalou souhru tří elementů. Máme možnost měnit strukturu myšlenek, tělo je pouze jedno a životní síla je věčná a opakující se. Poté jsou priority zřejmé, i když lidstvo dalo nakonec přednost právě té nejvíce tvárné a pochopitelné instanci, myšlenkám. To nám dává ohromující nadvládu nad živočišnou i rostlinnou říší. Rostlinná říše je hmotou a duchem ( nebo snad informací ). Živočišná říše je hmotou, duchem a částečně náznakem rozumu - pudem. Proto se nám schopnost myslet tolik zamlouvá, tvoří nadřazenost. Ovšem tato schopnost je naučená, virtuální a skutečná pouze v omezení vlastních hranic. Skutečná jen sama pro sebe.

Pokud máme splynout s životem, můžeme skutečně pracovat pouze s jednou částí naší osobnosti a tou jsou myšlenky. O tělo můžeme pečovat. Nejedná se o kosmetické, byť dramatické změny paradigmat, jedná se o rozpoznání iluzornosti tohoto specifického světa. Trvale se pokoušíme o odstoupení od vlastního myšlení a to je obtížné. Mysl je nesmírně přizpůsobivá a my ( my?) musíme rozpoznat úskoky mysli. Schopnost nikdy nezmizí a proto je zbytečné ji potlačovat meditací a odmítáním. Naopak, přiznáme ji své místo a životaschopnost a odsuneme ji stranou. Průvodními znaky jsou potlačení sebe sama, vygumování vlastního nazírání na nás, odmítnutí dosahování, odmítnutí cílů. Tím samozřejmě nemyslím pasivitu. Vše je povoleno a můžeme natáčet svoji loď jakýmkoliv směrem. Ale, nesplyneme s konečným cílem, neboť milujeme prožívání každého okamžiku a neodmítáme nic, co se nám ve vlastním procesu přihodí. To vyžaduje aktivní pokoru, zde je na místě trpělivé pochopení vývoje ostatních lidských bytostí a k tomu nám pomůže trvalý, mírný proud lásky, tolerance a účasti. Poté skutečně špatné i dobré situace jen jsou a my se vědomě účastníme toho, co přijde s radostí k samotné podstatě života, neboli toho, že prostě jenom jsme.

Proto mistři mluvili o lpění a utrpení. Nejedná se o nic jiného, než lpění na mentální představě. Ať se jedná o cokoliv. Lpění na našem snu, odlišném od toho, co zrovna prožíváme. Lpění na majetku, který nám předkládá falešnou identitu a zatěžuje nás strachem ze ztráty. Lpění na druhé lidské bytosti, vedoucí k požadavkům a předpokladům chování vůči nám. To vše končí v utrpení, kdy je naše pozornost odváděna od našeho přirozeného prožívání existence. Neboť ráj není nic jiného než konečná úleva splynutí se sebou a poznaným okolím. Zde se na povrch dostává přirozený proud blaženosti a trvalého štěstí. Je přístupný nám všem.

Odstraní se pnutí jakéhokoliv druhu. Mizí rozdíly, jak ve fyzickém světě, tak ve světě mentálním. Mysl samotná operuje v naší blízkosti a je nám k dispozici. Nedochází k chaotickým myšlenkovým procesům, které končí v psychické újmě a nemocech. Neboť nakonec vše, co děláme, děláme pro lásku. Toužíme po lásce a tato láska, byť je jediná a universální, má v našem naučeném vnímání velké množství rozdílů. Láska je roztříštěna do uznání, přátelství, potřebnosti, úcty, dosažení, vděčnosti, slávy. Ale stále je to láska a my ji potřebujeme. Ovšem láska závislá na okolí je ne-láska k nám samotným, neboť potřebujeme tak hloupou věc, jakou je důkaz a potvrzení. Pouze láska v nás samotných je trvalá a má kapacitu naplňovat blízké okolí. Není to láska k naší identitě, ale láska k životu, vděčnost k této existenci.

Proto jsem před nějakým časem přestal hledat a hledal jsem skutečně intenzivně. Nemůžeme najít nic jiného, než sami sebe a to je cesta dovnitř nás samotných. A k tomu nám informace nemůžou stačit. Můžou změnit skutečně bláznivou strukturu našeho původního a zkrouceného nazírání a vysvětlování přicházejících událostí, ale i to musíme opustit, pokud nechceme skončit v pasti výjimečnosti a skuhrání o přízeň méně znalých žáků. Neboť mistr by měl být přirozenou a skromnou bytostí a neovlivňovat cizí cesty, ať jsou z jeho pohledu jakkoliv hloupé. Mistr nemůže dělat vůbec nic, může vyzařovat, pohazovat sám sebe do prachu cest a nevyhlížet, kdo ho bude potřebovat. Protože i mistři se musí učit a pýcha, přijímaná úcta, je vrhá zpět do světa sebe identity. Neboť mistr je slovo a slovo je forma. Slova jsou komunikací a jsou mnohem hlasitější než předávání poselství beze slov, které je na druhé straně jediné cenné. Slova jsou viditelnou cestou, ovšem z této cesty je potřeba časem sejít, pokud máme objevit bránu. A ta brána není branou našeho mistra, je naší vlastní branou do jiné dimenze a ta je nepopsatelná. Tam nás vede pouze intuice, trvalá a něžná touha. Ta brána je branou k nám samotným, za branou potkáme jen sami sebe, své srdce, své city, vroucnost, radost a štěstí.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Disharmonie duše a ega (20.06.2013)
Mgr. Vladimír Červenák, etikoterapeut: Nenávisť (19.01.2013)
Čelit stresu a depresi (11.01.2011)
Vyprávění o tom, jak v praxi vypadá nebdělost (04.02.2009)
Naše třináctá komnata (15.01.2009)
O Pravidlech (a trochu o sexu) (27.10.2008)
Je náš svět božský nebo ne? (26.09.2008)
O vnější autoritě a důvěře v sebe (29.07.2008)
Základní zákony Universa (08.02.2008)
Instinkt Intelekt Inteligence Intuice - v čem jsme kdo kdy In (07.01.2008)
Rodinné konstelace v kontextu alternativní religiozity a psychoterapie (10.12.2007)
ARUNÁČALA a optika jedince (03.12.2007)
Terapie tmou (03.11.2007)
O štěstí, o Bohu i jiných slovech (29.10.2007)
Nebe plné hvězd (28.07.2007)
Cíl života (17.07.2007)
Vznikání bez tvaru - Plamen pravdy (14.07.2007)
Bůh nepochází z času (05.07.2007)
Otevřené tajemství (26.06.2007)
Štěstí a touha (24.06.2007)
Šabkarova pieseň o dvoch pravdách (17.05.2007)
Poznávám se a znalost sama mě mění (16.05.2007)
Ako vítame v rodine nového človiečika? (25.04.2007)
Prečo je nelogické požadovať hmatateľné dôkazy o existencii duchovna? (24.04.2007)
Míľniky na duchovnej ceste Mirceu Eliadeho (07.04.2007)
Ako najlepšie poznať seba samého? (03.04.2007)
Cesta zlého činu stvorením a ochrana pred jeho účinkami. (21.03.2007)
„Moje zúčtovanie s ezoterikou“ (05.03.2007)
Modlitba válečníka (31.01.2007)
Afirmace podstaty neboli činu (28.01.2007)
Dikša - reakce (06.01.2007)
Vyrovnání Harické linie (21.12.2006)
Dikša – Modlitba za Jednotu (18.12.2006)
Přímým poznáním je jen vlastní uvědomění člověka (16.12.2006)
Jackalova meditace I (13.12.2006)
Být sám sebou 2 (26.11.2006)
Být sám sebou (1.) (25.11.2006)
Celý člověk (04.10.2006)
Obejmout kmen stromu (03.10.2006)
Důvěra (03.10.2006)
Pohľad na začiatok nášho života - prenatálne obdobie a pôrod (01.09.2006)
Návod i pro Tebe (30.08.2006)
Poznáním toho, co nejste, poznáte sebe sama. (20.08.2006)
Svoboda je zodpovědnost (16.08.2006)
Ne-volba (08.08.2006)
Regresné techniky súčastnosti (27.07.2006)
Rameš Balsekar: koncept - vše je Boží vůle. TO je, jak JE (26.07.2006)
Co mám dělat? (16.07.2006)
Zákon rovnováhy (06.07.2006)
Rozdíl "vzdát se" a "být vzdán" (21.06.2006)
Vzdání se (17.06.2006)
Síla Lásky... (16.06.2006)
Cestou do chrámu (30.05.2006)
Proč ego chce usilovat (23.05.2006)
Mahariši II (12.05.2006)
Život - smrt - život (10.05.2006)
Test inteligence, (aneb vznik a záhyby logiky) (15.04.2006)
Já jsem není nikdy nové (22.03.2006)
Anonymní dopis mého života (18.03.2006)
Tradice Advaita Védanty (09.03.2006)
Anděl (07.03.2006)
UMĚNÍ RYZOSTI - DUCHOVNÍ MOST (28.02.2006)
Temný chrám (17.02.2006)
Srdce (15.02.2006)
Stáří (12.02.2006)
Pokora (10.02.2006)
Čajovna (08.02.2006)
Prostá rozkoš bytí (04.02.2006)
Věčná esence bohyní (20.01.2006)
Nadhled - vědomé čtení (18.01.2006)
Mahariši (16.01.2006)
Oceán (10.01.2006)
Potencionalita (09.01.2006)
Smysl činnosti, smysl života (22.12.2005)
Odvaha vrátit se domů (20.12.2005)
DÉMONE (20.12.2005)
MISTR, MISTR, MISTR (19.12.2005)
Intuice v buddhismu (15.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným XII. (14.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným XI. (12.12.2005)
Konvence a osvobození (06.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným X. (04.12.2005)
Mapování mysli (02.12.2005)
Nelpění (02.12.2005)
Nezajímáte mě, zajímá mě hudba (25.11.2005)
Co Buddha objevil (16.11.2005)
Jean-Pierre Gomez - Přímé pochopení (12.11.2005)
Joshu a snídaně (11.11.2005)
Osvícení (09.11.2005)
PROBUZENÍ - Marta Janssen (25.10.2005)
Meditační víkend “Životní krize” (23.10.2005)
Kurs “speciál” regresní psychoterapie (21.10.2005)
Pokračovací kurs regresní psychoterapie (15.10.2005)
Co nám slibuje ďábel a co nám slibuje Bůh? (13.10.2005)
Proč Daršan (12.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným IX. (11.10.2005)
Realizace JÁ - Šrí Saradamma (08.10.2005)
Harmonizace čaker (07.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VIII. (07.10.2005)
Zmatení jazyků (06.10.2005)
Materialistická propaganda a meč rozlišování (06.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VII. (05.10.2005)
Cayce o sexuální energii (03.10.2005)
Edgar Cayce (02.10.2005)
Zápisky ze žaláře v Readingu (30.09.2005)
Volný (24.09.2005)
Ono nezrozené - jsme tam i bez úsilí? (19.09.2005)
Energie Lásky (16.09.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VI. (15.09.2005)
Orgasmus je (14.09.2005)
Jak najít "pravého" mistra? (13.09.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným V. (11.09.2005)
Nebeská řeč (10.09.2005)
O Šrí Brahmámovi (07.09.2005)
Šrí V. V. Brahmam (03.09.2005)
Duchovní a světské (01.09.2005)
Myšlenky ze satsangů (30.08.2005)
Zážitek Božského Já (29.08.2005)
Jak zahodit zbytečnosti (24.08.2005)
Vrátit mysl Já (21.08.2005)
Setkání s Martou (18.08.2005)
Osamělost (13.08.2005)
Jak jsem potkal Martu (12.08.2005)
Cesta lásky (11.08.2005)
Příběh o zrcadle (reality show) (10.08.2005)
Zen a umění chatařit (09.08.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným IV. (25.07.2005)
Co přináší móda v duchovnosti, aneb o duchovnost v módě (09.07.2005)
Vzor hodný následování? (01.07.2005)
Setkání s Martou ve Zlíně (29.06.2005)
Jak je to s mistry? (22.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným III. (21.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným II. (19.06.2005)
Má cesta za Matkou Meerou (18.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným I. (17.06.2005)
Ego (29.05.2005)
Zase jedna reakce... (12.05.2005)
Duchovní rozvoj a vzdělání (11.05.2005)
Přesmyčky (29.04.2005)
Zlo i dobro (27.04.2005)
Ranní reflexe při čtení internetových zpráv a novinek… (26.04.2005)
Dvanáctero rad proti úzkosti (20.04.2005)
Ideály (15.04.2005)
Ztracený případ (12.04.2005)
Jak se dostat na Cestu (25.03.2005)
Brýle (24.03.2005)
Podvědomí (22.03.2005)
Musíme jít domů (13.03.2005)
Štěstí (04.03.2005)
O hranicích v lidském vědění (25.02.2005)
Dvě tváře inteligence - srdce a rozum (17.02.2005)
Jak se člověk stane hledajícím? (15.02.2005)
Co jsme? (14.02.2005)
Hmota neexistuje... (11.02.2005)
Ráj (08.02.2005)
Vyhnanství (02.02.2005)
Rozum nebo Cit – to je ta otázka... (24.01.2005)
Komentář k článku "Je správné platit za duchovní výtvory?" (23.01.2005)
Je správné platit za duchovní výtvory? (23.01.2005)
Všechno je jinak? (19.01.2005)
Svoboda (12.01.2005)
Vášeň k životu (05.01.2005)
Zrcadla (30.12.2004)
Tělo, emoce a mysl (28.12.2004)
Láska (25.12.2004)
Hledáme sami sebe (24.12.2004)
Duchovní cesta (20.12.2004)
Deprese (17.12.2004)
Dávání darů (15.12.2004)
Svobodná vůle (14.12.2004)
Svatí muži (10.12.2004)
Vůně (08.12.2004)
Otázky Milindovy (03.12.2004)
Hrajeme si (29.11.2004)
Hledání Boha (21.11.2004)
Otroctví a svoboda (16.11.2004)
Strach (14.11.2004)
Osamělost (26.10.2004)
Pozvánka na seminář (25.10.2004)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 4 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!