Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 24. 10. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Barnes:
Nejsou všichni liberálové lichváři, ale zkuste se ptát, čím to, že všichni lichváři jsou liberálové.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2866x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2806x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2792x)
Váš rok
(02. 01. 2018, 2466x)
Mayský sněm promlouvá
(15. 11. 2017, 2420x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Naděje pro hloupého tvora zvaného člověk


Válek Roman - Sebepoznání - 15. 05. 2006 (3231 přečtení)Je skoro zázrak, že navzdory tomu, jak jsou lidé hloupí a jak těžko chápou, co je skutečné, se na světě objevuje vůbec někdo, kdo vidí věci jasně. A zrovna tak je úžasné, že takový člověk pomáhá druhým vidět, co je skutečné. 

Ve vesmíru jsou lidé pravděpodobně jediní tvorové, kteří přemýšlejí o tom, jaký zisk jim přinese to nebo ono. Stromy na jaře kvetou a na podzim nesou plody. Nikdo je nežádal, aby kvetly. A podobně – bez hledání prospěchu pro sebe – se největší učitelé lidstva obrací k hloupým lidem, jako jsem já nebo jako jste vy, a věnují jim maximální péči -  dělají, co je v jejich silách, aby nám pomohli vidět skutečnost. Pokud někdo cvičí zazen, aby dosáhl osvícení, je to docela běžná situace a není na tom nic úžasného. Ale na světě jsou dokonce i lidé, kteří cvičí zazen bez cíle, pro samotný zazen. A to je skoro zázrak. Ve chvíli, kdy cvičíme zazen bez cíle, se chováme jako plnohodnotná bytost. 

Můžeme si všimnout, že učitelé buddhismu někdy působí nátlakově a často jsou kritičtí. To, co nám ze strany učitele připadá jako nátlak nebo jako nespravedlivá kritika, je vlastně starostlivá péče. Na druhou stranu učitel nemůže někomu, kdo prostě nemá zájem o jeho učení, něco vnucovat. Dětem někdy musíme vnucovat polévku nebo  jim musíme vynadat. Ale učitel tohle můžte dělat jen u žáka, u něhož cítí upřímný zájem studovat a cvičit. 

Někteří buddhisté, jako byl třeba Rjókan, neučí druhé v tom smyslu, že by jim vysvětlovali buddhistickou teorii nebo s nimi cvičili zazen. Rjókan, ačkoli uskutečnil pravdu,  se rozhodl cvičit zazen sám ve své chýši, toulavě žít v horách a verše o přírodě věšet na větve stromů. Na druhou stranu jsou buddhisté, kteří svůj život věnují vedení druhých. Jedno není lepší než druhé, ale já jsem rád, že existují učitelé, kteří se věnují druhým a vysvětlují jim buddhismus a cvičí s nimi zazen. Díky tomu sám mohu cvičit zazen.

Ti, kteří vidí věci jasně, se nechovají bezohledně. Když vidíte věci takové, jaké jsou, cítíte, že vám nezbývá nic jiného než pokud možno žít v souladu s prostředím a druhými lidmi.   I když se vám něco, co je potřeba udělat, nechce udělat, stejně to nakonec uděláte, protože vám to nedá. Uděláte to, i kdybyste to měli udělat až za tisíc let. Na druhou stranu je potřeba uvědomit si, že nemůžeme pořád čekat na budoucnost.  

Není potřeba říkat něco, co působí moudře, nebo tvářit se moudře nebo předstírat lásku ke všem bytostem. Prostě nám nezbývá než nespekulovat o tom, do jaké míry jsme moudří nebo hloupí, soucitní nebo bezcitní, a místo toho dělat, co je potřeba dělat teď. 

Není tak důležité, nakolik rozumíme buddhistické teorii. Důležitější je chovat se celý den pokud možno jako lidé. Když už tady na tom světě strašíme, měli bychom tu strašit vhodně. Učitelé buddhismu nás učí, jak žít  přirozeně a přiměřeně a totéž nás učí věci a bytosti v přírodě.          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 14 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 10. 2020:

Ladislav Petráš: " Vůbec se nedivím USA, SRN VB a dalším zemím, že mají z Ruska strach. Vždyť žádný jejich občan by asi neustál to, co občané Ruska: Skripal a jeho dcera a jako poslední (zatím) případ Navalnyj. Ten prý odolal dokonce zdokonalenému Novičoku. To je opravdu hrozba zejména pro členské země NATO. Představte si, že takto chemicky odolný Rus přijede třeba do ČR a začne tady okolo sebe sypat Novičok (jako kdyby nestačil ten zpropadený ricin v kufru). No hrůza jen pomyslet... "

Celý článek...

Pozn. red.:  U všech afér, dezinformací i "informací" je vždy na místě stará otázka: Kdo z toho má prospěch?


26. 09. 2020:

Vytvoření koalice proti dokončení výstavby Nord Stream 2 vedené Spojenými státy naznačuje, že Washington nastoupil na cestu „hospodářského lupičství“, píše bulharský deník Duma. Jak si je jistý autor bulharského vydání, USA se tímto způsobem snaží nejen eliminovat konkurenta, ale také nadále udržovat Evropu na krátkém vodítku.

Celý článek...


18. 09. 2020:

Jan Schneider: "Tak nám zase někoho otrávili. Jegora Gajdara v Irsku (2006), Skripalovy ve Velké Británii (2018), a teď Navalného v Německu? Kdyby ho ale opravdu otrávili nervovým jedem na bázi organofosfátů v Rusku, byl by dávno nebožtík a kolem něj by bylo mnoho dalších. Kdyby ho otrávili toutéž látkou v Německu, dopadlo by to stejně. To je moc divných věcí najednou. Ti novodobí Goebbelsové ale tvrdí, že se tak opravdu stalo, a že na odebraných vzorcích tu shodu potvrdilo několik laboratoří. Má to jen jeden háček. Ty vzorky nebyly odebrány forenzně průkazným způsobem. Neobstály by před jakýmkoliv soudem jako důkaz ani v případě ukradené koloběžky..."

Celý článek...


11. 09. 2020:

Jan Keller: Novičok patří spolu s ricinem do skupiny vysoce toxických chemických látek, které Rusko používá ve třech jasně definovaných případech.

  • Za prvé tehdy, když má pocit, že minulé sankce, které proti němu byly přijaty, jsou příliš slabé, ztrácejí svoji účinnost a potřebovaly by zdůraznit.
  • Za druhé Rusové k některé z těchto látek sahají, když mají dojem, že jejich diplomatické vztahy s jinou zemí jsou jakžtakž uspokojivé, takže je nutno je náležitě vyostřit a zdramatizovat. Za tímto účelem se někdy spokojují pouze s fingovanou hrozbou, kterou se snaží široce medializovat s pomocí těch nejvěrohodnějších mediálních kanálů.
  • Nejběžnější je třetí případ, kdy sahají k novičoku proto, aby zhatili některý z projektů, na němž s partnerskou stranou léta spolupracovali a od něhož si slibují velký ekonomický přínos. V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argumenty.

Celý článek...


10. 09. 2020:

„Díky sankcím zavedeným v roce 2014 je dnes Rusko mnohem méně závislé na přílivu zahraničního kapitálu, takže pandemie způsobila jeho ekonomice menší škody," vysvětlila v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Elina Ribakova, zástupkyně hlavní ekonomky z Institutu mezinárodních financí ve Washingtonu.

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!