Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 04. 04. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
G. Lichtenberg:
Nejlépe poznáme člověka podle vtipu, nad kterým se pohoršil.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Probuďte svou vnitřní sílu
(22. 05. 2017, 2344x)
Otevřete dveře ke štěstí
(12. 04. 2017, 2309x)
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2286x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2262x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Společnost a vztahy

* Náš "geniální" konzumní systém


Převzato (fenomen2012.ic.cz) - Společnost a vztahy - 27. 06. 2010 (3494 přečtení)

Žijeme v „geniální” době; ve „výborném” peněžním systému, v němž v podstatě o nic jiného než o konzum nejde. Můžeme se v klidu nasnídat, naobvědvat, navečeřet, napít, jen pokud máme peníze. Můžeme bydlet pod střechou, jen pokud máme peníze. Pokud nám schází, nejsme nic. Je jedno, zda máme ve zvyku krást, podvádět a obtěžovat druhým život nebo jsme dobří lidé. V tomto „slavném” konzumním systému na tom nezáleží.


Jestliže nejsou peníze, skončí stejně mírumilovný člověk i vrah. Soucit tu neexistuje. Potkat někoho, kdo by nás sponzoroval v těžkých časech, je v dnešní době, kde každý hledí nebo musí hledět jen na sebe, velmi těžké. Peníze jsou jedinou rozhodující hodnotou a bez nich ztratíme všechno – často dokonce i přátele...

Den běžného člověka většinou probíhá takto: Ráno vstaneme do práce a jdeme vydělat peníze, abychom mohli uživit sebe a rodinu – bez peněz totiž nejde nic. Někteří z nás jsou vedením firmy pro materiální zisk až šikanováni, ale nelze se proti tomuto jednání moc ohradit, protože pak bychom neměli peníze – a skončili bychom na dlažbě... Odpoledne to pracoviště opustíme, ale tím problémy nekončí, protože musíme ještě na úřady a do obchodu, kde peníze pro změny odevzdáme. Mezitím nás zachytí pár slídivých kamer na ulici a na tom úřadě... Pak se konečně dostaneme domů, ale jsme tak vyčerpáni, že raději jdeme spát. Na skutečné projevy lásky přes starosti o rodinu a bydlení nemáme čas. Jsme nuceni myslet především na peníze a majetné hodnoty, neboť ty hýbou světem a láska je tu z toho pohledu naprosto nepodstatná.

Naše děti se ani pořádně nerozkoukají po světě, sotva se vyvíjí a už v šesti letech musí povinně nastoupit do konzumu. Už v tomto věku je jim přikazováno, v jaké hodině mají vstávat. Musí začít plnit rozkazy jakýchsi lidí, které před tím nikdy neviděli, aby se za 10 až 15 let mohli zapojit do nesmyslného boje o kariéru a materiální postavení ve společnosti. Není to poněkud uspěchané? V šesti letech má člověk mít ještě dostatek času na objevování světa, utváření svých prvních základních názorů a má začít hledat cestu a ne na základě nějakých příkazů už do sebe vštěpovat vědomosti, o které zatím sám vnitřně nestojí! Na to je ještě brzy! Navíc – pokud se to dítě rozhodne učit jen to, co jej zajímá a učivo ve škole se proto rozhodne nerespektovat, má opět smůlu: propadne, na střední školu ho nevezmou a skončí na dlažbě. A opět je každému jedno, jaké vědomosti má ve své hlavě uchované ze svého studia jiných oborů, které ho v dětství zajímaly. Přední je, jak oblíbený byl v systému nelítostného konzumu. Smysl pro lásku a pochopení toho dítěte je opět naprosto nepodstatný.

A na závěr se podívejme souhrnně na dnešní svět, jak vypadá: většina lidí nejen že se peněžnímu systému podřizuje, ale dělají to rádi – a milují je společně s majetkem, který si za ně mohli pořídit. Neustále se honí za majetkem a prakticky nic jiného pro ně neexistuje. Chlubí se novou pračkou, novou lednicí, novým předmětem bez citu. Málem se pozabíjejí, když se v supermarketu objeví nějaká super akce. Myslí si, že jsou bohatí, když mají dvě auta a desetitisíce nebo statisíce měsíčně, ale netuší, že uvnitř mohou být vlastně úplně chudí. V obchodu si koupíme něco k jídlu, obal zahodíme a přiděláme přírodě práci. A tak to dělají všichni. O Vánocích raději blbneme s dárky než abychom změnili svůj způsob myšlení. A to všechno se více či méně učí i děti, protože v tom systému žijí a už od šesti let je úzce ovlivňuje. Když si to dáme do souvislosti, tak díky této obrovské moci peněz rostou skládky, díky zisku se kácejí pralesy, proto jsou hubeni zvířata i rostliny, proto příroda přichází o rovnováhu, proto lidé loupí, snad i proto lidé válčí. Vždyť my si těmi penězmi ničíme vše kolem sebe! Vztahy mezi námi i celou planetu! To peníze jsou jednou z těch nejvyšších příčin všeho negativního! Nebýt nich, nebo kdyby jim alespoň nebyla kladena taková priorita, svět by mohl vypadat úplně jinak! A téhle moci dodnes sloužíme!

Jenže jaksi pořád nemáme na výběr – stále to jediné, pro co se člověk dnes rodí, je otroctví pro tento konzumní systém, v kterém není schována ani trocha lásky. Jen zisk – a hloupá touha po něm. Je smutné, že tento systém nás naprosto ovládl. Natolik jsme si na něj zvykli, že si ani nedokážeme připustit, že by mohl existovat lepší svět. Jen kdyby ten systém byl nastaven jinak, bylo by to reálné! Člověk je do dneška tak akorát jeho tlakem nucen často hodně podřizovat život a vést ho tam, kam by jinak nechtěl. Ten člověk třeba touží po světě, kde by ty na první pohled bezcenné papírky neměly tolik rozhodující moc, ale má smůlu, protože tak byl kdysi ten systém nastaven, platí povinně pro všechny a dnes je stále více zneužíván. Člověk může chtít žít jiný život – třeba více naplněný láskou, ale ta povinnost zapojit se do konzumu jej omezuje. Tento systém jej obírá o příliš velkou část života než aby s ním byl i vnitřně doopravdy spokojen. Omezuje ho.

Tak takhle to v našem světě katastrofálně zahleděném na hmotné hodnoty vypadá. Tak je postaven ten náš „skvělý” supersystém! On skutečně je geniální – civilizace, které své obyvatelstvo využívaly jen pro otroctví, by si z toho našeho systému určitě něco rády vzaly...

Lidé, kteří konzumní systém milují – a není jich málo – přemýšlejí až ostudně přízemně. Zdraví ani život si přece za žádnou částku nikdo nekoupí! Je nevýslovně smutné, jak lidé propadli těmto hmotným hodnotám a zapomněli na lásku mezi sebou a na harmonii. Kam až ta lidská tupost musí dospět?


Času moc nezbývá!

Právě nadchází doba, kdy nám sama příroda to naše nadšení pro peníze a majetek utne. Ano, samozřejmě myslím to přelomové období do roku 2012...

Lidstvo má vesměs dojem, že jeho systém peněz a infrastruktur je a vždy bude "pevný jako skála". Bohužel moc nepočítá s tím, že i poměrně běžné abnormality v přírodě jako například silnější nebo dlouhodobější erupce vulkánů, sluneční erupce či třeba klimatické změny mohou celý ten náš systém v podstatě ze dne na den srazit na kolena. Jak ukázala sopka Eyjafjöll, stačí jen relativně slabý impuls z přírody a přinejmenším část našeho rádoby geniálního systému se hroutí. Pokud by erupce trvala ještě déle a nebyl by nátlak kvůli pouhému zisku naproti riziku havárie letadla a ztrát na lidských životech, věřte tomu, že krize v letecké dopravě by se začala posléze promítat i do ostatních částí supersystému, protože všechny infrastruktury jsou v něm mezi sebou velmi provázané. Jejich funkci lze přirovnat k počítači - stačí často jeden chybný systémový soubor z celých tisíců a nakonec může zkolabovat celý počítač.

Teď si představte, kdyby na Zemi došlo k několika podobným katastrofám současně. Jaký dopad by to mohlo mít na křehký konzumní systém? Jestliže bude počet přírodních pohrom skutečně narůstat, jak nejen já, ale i několik dalších lidí pro následující období předpokládá, paralelně s tím bude mít stále větší problémy i náš globální peněžní systém. Pokud vše dosáhne pomyslného kritického bodu, zhroutí se dominovým efektem postupně všechno, co lidstvo na penězích vybudovalo!

A pak přijde ta konečná chvíle: rozhodování - další nesmyslná honba za majetkem nebo návrat ke starým, ale mnohem cennějším hodnotám a (vcelku opodstatněná) víra, že definitivní konec nic z toho rozhodně neznačí? Ten, kdo se nakonec rozhodne pro první možnost, může později trpce litovat. Na Zemi se totiž brzy vše od základů změní; podmínky, které zde za několik let budou s nejvyšší pravděpodobností panovat, již materiálně smýšlejícím lidem nebudou vyhovovat. Ten tlak pro ně bude k nevydržení.

Ano, doba onoho omezování a otroctví pro konzum se pomalu chýlí ke konci. Moc času už nezbývá... Už co nevidět skončí tento nepovedený světový cyklus a začne nový, kde prioritní hodnoty budou už úplně jiné. Jen na sobě trochu zapracovat a skutečně prozřít. Pak se žádného konce už nemusíme tolik bát, protože pro takové lidi svět nekončí - jen se přetáčí zpět na začátek celého cyklu. Podobně jako třeba v případě Atlantidy...

Jaroslav Krejčí
fenomen2012.ic.cz

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!