Záhada nerezavějícího železného sloupu v Dillí již dlouho vzrušuje milovníky záhad. Vypadá to ale, že se zas o tak velkou záhadu nejedná.
Sedm metrů vysoký a šest tun vážící železný sloup byl vyroben před šestnácti stoletími. Rez, který ničí naše železné konstrukce, na něj nemá vliv. Opřádá jej spousta pověstí a legend, zajímají se o něj záhadologové celého světa.
Zdá se, že záhada byla konečně vysvětlena. Inženýr Ramamurthy Balasubramaniam zjistil, že materiál, z něhož byl sloup vyroben, obsahuje vysoké množství fosforu. Ten reagoval se železem sloupu, vzdušnou vlhkostí a kyslíkem a vytvořil povlak, který po celá staletí chrání sloup proti korozi. Sloup byl vyroben za vlády krále Chandragupty II. v letech 400 až 410 n. l. a měl připomínat jeho slavná válečná vítězství. Původně byl v chrámu boha Višnua ve městě Udayagiri ve střední Indii. Teprve ve třináctém století byl přemístěn do Dillí. Podle inženýra Balasubramaniama sice staří indičtí slévači neznali moderní chemii, ale o to lépe znali své řemeslo. Při tavení nepoužili vápenec, který ze železa odstraňuje fosfor.