Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 21. 10. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Bertrand Russell:
Smutné je, že hlupáci jsou tak sebejistí, zatímco moudří lidé jsou vždy plní pochybností.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2859x)
Svět se mění
(19. 11. 2017, 2797x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2786x)
Váš rok
(02. 01. 2018, 2455x)
Mayský sněm promlouvá
(15. 11. 2017, 2412x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* Netrpělivost


Válek Roman - Sebepoznání - 21. 11. 2005 (4624 přečtení)

Netpělivost není zrovna filozofická kategorie, ale lidé, kteří dlouhé hodiny cvičí meditaci, vědí dobře, co to je netrpělivost... Kdy už bude konec? Meditace je někdy strašná nuda... Ale je to ještě meditace?

Kdykoliv jsme netrpěliví, odmítáme vlastně sami sebe, odmítáme naše pravé já. Je to stejné jako nemít rád sebe sama. Když jsme netrpěliví, prostě se nemáme rádi. Ale jak můžeme odmítat sebe sama, když nikdy nemůžeme uniknout sami před sebou? Kam bychom před sebou mohli uniknout? A ačkoliv uniknout nikam nelze, přesně o tohle se lidé snaží, kdykoliv se nic zvláštního neděje. Cigareta, internet, hra, mobil, televize, zbytečný komentář. Když se jakoby nic neděje, někam chceme rychle skočit, jen propána nebýt sám se sebou! Kam ale můžeme uniknout? Ať už unikneme kamkoli, stejně to bude v podstatě totéž místo. Stejný člověk. Takže je lepší zvyknout si na sebe sama.

Zdá se, že někteří lidé, ačkoliv sami se sebou tráví desítky let, se prostě nechtějí stát přáteli sebe sama. Mají se rádi jen tehdy, když si dají cigaretu nebo si dopřejí nějaké dobré jídlo nebo si koupí nějakou hračku. Ale být jen tak sám se sebou - nic nedělat? Sedět na zemi a nic nedělat, nehýbat se, jen dýchat, dokonce ani nehledat osvícení? To je pro většinu lidí otřesná představa. Takže  dokonce i duchovně orientovaní lidé touží po duchovních hračkách, kterými by se trochu rozptýlili. Proč ale toužíme po duchovních hračkách? Protože sami se sebou, tak jak jsme tady a teď, prostě nemáme trpělivost. Nestačí nám být jednoduše v přítomnosti. Možná sami sebe dokonce nenávidíme. Takže uděláme cokoliv, jen abycom nemuseli čelit prosté existenci sebe sama.

Co třeba hledat osvícení? To vypadá jako dobrý nápad. Takhle přece nemůžeme žít! Musíme se někam dostat, něco pochopit, něco zažít, pokud možno něco fantastického a definitivního, něco co by jednou provždy vyřešilo naši netrpělivost se sebou samými a s tímhle hrozným světem. Ale pokud má být osvícení nějaký lístek do jiného světa, není to to osvícení, o jaké jde v buddhismu. Takže když hledáme osvícení, automaticky mu unikáme. Pokud vám někdo řekne, že tady a teď je vaše osobní  zkušenost vaším skutečným osvícením, pak takovému člověku možná odseknete - tak to je hloupost, nějaká pseudozenová poučka, ale to mě nezajímá, já chci to velké, nepřekonatelné, vše prozařující osvícení!

Zazen je strašná nuda. Je to opravdu nuda, pokud od zazenu něco čekáte. Lepší je přijmout sebe sama v tomto okamžiku bez jakýchkoliv příkras. Během zazenu, pokud už se smíříme, že nejsme nic víc, než to co jsme právě tady a teď, se nic zvláštního neděje. A přece je úžasné, že během zazenu potkáváme sami sebe.

Když takto sebe přijímáme, ať už během zazenu nebo jindy, těžko najdeme cokoliv, co bychom mohli považovat za nudné. Ne že by všechno bylo vzrušující, ale nudné? Co by mohlo být nudné, pokud jsme opravdu živí v tomto okamžiku? Není třeba být netrpěliví, protože v tomto okamžiku jsme propojeni s něčím zcela dokonalým, zcela pokojným. Celý vesmír je v podstatě trpělivé místo, kde nic není uspěcháno. Ale současně je to místo, kde jeden člověk může přijít pozdě. Je to místo, kde jeden člověk může propásnout něco mnohem důležitějšího, než je letadlo k moři. Je to místo, kde můžeme propásnout celý život.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Bohyně a čarodějky (03.11.2005)
Seminář pro ženy v Jičíně (27.10.2005)
Seminář pro ženy v Brně (27.10.2005)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 6 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
07. 10. 2020:

Ladislav Petráš: " Vůbec se nedivím USA, SRN VB a dalším zemím, že mají z Ruska strach. Vždyť žádný jejich občan by asi neustál to, co občané Ruska: Skripal a jeho dcera a jako poslední (zatím) případ Navalnyj. Ten prý odolal dokonce zdokonalenému Novičoku. To je opravdu hrozba zejména pro členské země NATO. Představte si, že takto chemicky odolný Rus přijede třeba do ČR a začne tady okolo sebe sypat Novičok (jako kdyby nestačil ten zpropadený ricin v kufru). No hrůza jen pomyslet... "

Celý článek...

Pozn. red.:  U všech afér, dezinformací i "informací" je vždy na místě stará otázka: Kdo z toho má prospěch?


26. 09. 2020:

Vytvoření koalice proti dokončení výstavby Nord Stream 2 vedené Spojenými státy naznačuje, že Washington nastoupil na cestu „hospodářského lupičství“, píše bulharský deník Duma. Jak si je jistý autor bulharského vydání, USA se tímto způsobem snaží nejen eliminovat konkurenta, ale také nadále udržovat Evropu na krátkém vodítku.

Celý článek...


18. 09. 2020:

Jan Schneider: "Tak nám zase někoho otrávili. Jegora Gajdara v Irsku (2006), Skripalovy ve Velké Británii (2018), a teď Navalného v Německu? Kdyby ho ale opravdu otrávili nervovým jedem na bázi organofosfátů v Rusku, byl by dávno nebožtík a kolem něj by bylo mnoho dalších. Kdyby ho otrávili toutéž látkou v Německu, dopadlo by to stejně. To je moc divných věcí najednou. Ti novodobí Goebbelsové ale tvrdí, že se tak opravdu stalo, a že na odebraných vzorcích tu shodu potvrdilo několik laboratoří. Má to jen jeden háček. Ty vzorky nebyly odebrány forenzně průkazným způsobem. Neobstály by před jakýmkoliv soudem jako důkaz ani v případě ukradené koloběžky..."

Celý článek...


11. 09. 2020:

Jan Keller: Novičok patří spolu s ricinem do skupiny vysoce toxických chemických látek, které Rusko používá ve třech jasně definovaných případech.

  • Za prvé tehdy, když má pocit, že minulé sankce, které proti němu byly přijaty, jsou příliš slabé, ztrácejí svoji účinnost a potřebovaly by zdůraznit.
  • Za druhé Rusové k některé z těchto látek sahají, když mají dojem, že jejich diplomatické vztahy s jinou zemí jsou jakžtakž uspokojivé, takže je nutno je náležitě vyostřit a zdramatizovat. Za tímto účelem se někdy spokojují pouze s fingovanou hrozbou, kterou se snaží široce medializovat s pomocí těch nejvěrohodnějších mediálních kanálů.
  • Nejběžnější je třetí případ, kdy sahají k novičoku proto, aby zhatili některý z projektů, na němž s partnerskou stranou léta spolupracovali a od něhož si slibují velký ekonomický přínos. V posledním případě šlo o to, že Rusové potřebovali, aby v Německu vznikl odpor proti plynovodu Nord Stream 2, který je právě před dokončením. Protože Německo zůstávalo hluché vůči americkým výhradám proti tomuto energetickému projektu, museli Rusové sáhnout k novičoku, aby měli odpůrci rusko-německé spolupráce v oblasti energetiky silnější argumenty.

Celý článek...


10. 09. 2020:

„Díky sankcím zavedeným v roce 2014 je dnes Rusko mnohem méně závislé na přílivu zahraničního kapitálu, takže pandemie způsobila jeho ekonomice menší škody," vysvětlila v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Elina Ribakova, zástupkyně hlavní ekonomky z Institutu mezinárodních financí ve Washingtonu.

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.3a - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!