Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 04. 04. 2020     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Jaroslav Hašek:
Národ český dodnes ještě pro tanec se získá,
bohužel však vždycky tančí, jak mu jiný píská.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Probuďte svou vnitřní sílu
(22. 05. 2017, 2344x)
Otevřete dveře ke štěstí
(12. 04. 2017, 2309x)
Aktuální stav
(12. 01. 2018, 2286x)
Naslouchejte si každou vteřinou
(02. 11. 2017, 2262x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Nezávislá stezka a Guru


Ukázka z knihy - Duchovno - 17. 11. 2009 (3085 přečtení)

path

Paul Brunton:

Většina lidí žije jako zajatci idejí, které dokonce nejsou ani jejich vlastní, ale které jim byly vsugerovány jinými lidmi.

Nezávislé myšlení je vzácné. 

V každém člověku je vyučující princip, který mu může poskytnout jakékoli duchovní vedení, které potřebuje. Ale nejdříve musí udělat patřičné kroky k jeho vyvolání. Ty zahrnují očistu těla a mysli, duchovní touhu, projevující se v citu i myšlení, ztišení intelektu a ega.

*

Jestliže chápání této nauky zbavuje člověka přílišné závislosti na jiném člověku nebo na zevních metodách, objasní mu jeho cestu a pomůže mu. Ale jestliže toto chápání překročí své meze, učiní ho sebejistým, pyšným, arogantním a neuctivým k mistrům, pak se zvrhne v nepochopení. To zatarasí jeho cestu.

*

NEZÁVISLOST A UČITELÉ

Ti, kteří mohou dělat pokrok jen tehdy, když se připoutají k učiteli, dělají jen pseudopokrok a jednoho dne se jejich domeček z karet zhroutí. Ale je rovněž pravda, že ti, kteří mohou postupovat, jen když se učitele zřeknou, postupují dále do bahna nevědomosti. Jedině ten, kdo může přijímat vedení učitele ve svobodném duchu, kdo chápe, že zatím co učitel ukazuje cestu, jedině on sám se musí snažit, namáhat a jít odvážně dál, takový člověk bude mít ze svého žákovství mnoho užitku.

*

Hluboce obdivuji génia a pokorně ctím dosažení každého gurua, ale mám pocit, že není správné připustit, aby on nebo kterýkoli jiný člověk měl nade mnou vliv, kterým by mě ovládal.

*

Můžeme obdržet pomoc od pokročilejšího člověka, jestliže je tato pomoc pro nás dostupná. Ovšem měla by být přijímána jedině tehdy, ponechá-li naši volnost nedotčenou, a jedině když je kompetentní. Výhodu takové pomoci nezískáváme proto, abychom upadali do lenosti a zapomínali na práci, kterou musíme vykonávat sami a na sobě.

*

Pouze arogance odmítá zkušenost jiných lidí, ale pouze slabost se bude opírat jedině o takovou zkušenost. Moudřejší postoj ji bude s rozlišováním používat.

*

Spoléháte-li se na zevního učitele, spoléháte se na něco, co možná zítra opustíte, nebo na někoho, koho následující den budete možná muset vyměnit.

*

Pravý guru není tělem, nýbrž svým vnitřním bytím, Myslí za tělem, a je to ono vnitřní bytí, s nímž se má hledající snažit dostat do kontaktu. Takový kontakt si buduje sám svým vlastním postojem, svojí vírou, oddaností a poslušností k cestě, která mu byla ukázána.

*

Žádný hledající není tak moudrý, tak informovaný, tak dokonalý, tak vyrovnaný, aby nepotřeboval konstruktivní kritiku a odbornou radu pravého duchovního průvodce.

*

Jedním z hlavních prospěchů ze setkání s osvícenou knihou nebo inspirovaným člověkem je, že takové setkání otevírá možnost postoupit rychleji z nižšího stanoviska na vyšší. Odhaluje pravdy, které by jinak byly příliš vzdálené, než abychom si jich povšimli, a tak hraje roli duchovního teleskopu. Přivádí nás také tváří v tvář našim vlastním chybám v myšlení a chování. Tento pohyb by jinak mohl trvat několik let, nebo někdy i celý život. Zůstává však pouhou možností. Je na nás, abychom poznali pravý charakter příležitosti a abychom se jí chopili a co nejplněji ji využili.

*

Upadne-li do nesprávných rukou nebo nechá-li se vést neschopným amatérem namísto moudrým a zkušeným člověkem, jeho cesta bude plná překážek a dokonce i to dobro, o kterém se domnívá, že ho dostává, se ukáže být zlem.

*

Většina lidí silně reaguje na tyto guruy - buď přímo energickým odmítnutím, nebo slepým povrchním přijetím. Jasný postřeh, který není doprovázen okamžitou kritikou, nebo spěchem navázat přátelský styk, který si správně všímá toho, co je, neidealizované a přitom nezaujaté hodnocení je vzácné.

*

Nadměrně kritický postoj, který se snaží nalézt chybu na svatém muži a brzy se mu to podaří, je stejně pošetilý jako přehnaně oddaný postoj, který ho prohlašuje za dokonalého a trvale bez chyby. Předpojatost vede prvního k nevyrovnanosti, druhého vede naivita k tomu, že si dělá naděje. Svatý muž je stále člověkem, podrobeným omezením lidského rodu.

*

Problém spočívá v tom, jak sladit dar naprosté důvěry v učitele s tím, že si udržíme vlastní vnitřní svobodu myslet sám pro sebe a dostávat intuici sám od sebe.

*

Nikdy jsem neřekl, že by žák neměl pociťovat lásku ke svému učiteli, neboť vzniká nevyhnutelně sama od sebe a je skutečně základní silou, která přitahuje jednoho k druhému. Bez ní by nebylo žákovství. Ale je nutné pochopit, že láska je ve skutečnosti pociťována vůči božské přítomnosti, která učitele používá. Není pociťována vůči guruovi (učiteli) jako osobě. To je správný stav. Jestliže je však směrována ke guruově osobě, pak je pokažená, znečištěná a pravý vztah je zničen. Dochází vlastně k modlářství.  Není nutné se vzdávat pocitu přitažlivosti a úcty, které chováme, ale měly by být směrovány k jejich pravému prameni, vyšší síle, která používá učitele, a vůbec ne k jeho osobnosti.

 

Ukázky ze Zápisků Paula Bruntona, svazek 2  "Hledání"

Vydalo nakladatelství IRIS RR  

 

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 2 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
13. 11. 2019:

Tereza Spencerová: "Moralesova demise přišla pouhý týden poté, co zamítl německému koncernu těžbu lithia s tím, že lithium „patří bolivijskému lidu“… západní a prozápadní mainstream mezitím dál odmítá nazývat puč pučem, očividně podle pravidla, že co je dobré pro Západ, nikdy pučem nemůže být…"

Celý článek...


13. 11. 2019:

Advokát Jaroslav Ortman: "Jestli odkazem listopadu 89 má být, že neuznáváme svobodné volby, že neuznáváme vítěze voleb a že mají odstoupit pod tlakem ulice, tak potom organizátorům nejde o listopad. Pak jim jde v podstatě o revoluční únor 1948, kdy ulice diktovala a vytvářela akční výbory Národní fronty, zavírala lidi, svrhávala je z funkcí, advokáty vyhazovala z Advokátní komory. To je pro mě naprosto nepřijatelné a tyhle metody neuznávám. A tvrdím, že je to faleš, faleš, faleš, a pokud někdo vyzývá k takovým krokům, tak patří buď do blázince, nebo by se nad jeho výzvami měly zamyslet orgány činné v trestním řízení."

Celý článek...


05. 11. 2019:

Nekorektní blog Petra Kubáče: "klimatický summit" se stěhuje potřetí, tentokrát do Madridu. Ve Španělsku protesty nehrozí, protože v tomto "demokratickém" státě dostanete za pořádání referenda víc než v Jižní Americe za terorismus a vraždy. Takže letecké palivo přece jen bude spáleno. Pozoruhodná je situace Grety Thurnbergové, protože plout na plachetinici (i miliardářské kevlarové) Atlantikem do Evropy v listopadu je poukázka na smrt v bouři. Proto bude zlý skřítek šetřit CO2 tak, že přijme španělskou pomoc a pojede jejich velkou, železnou (patrně vojenskou) lodí s táákhle velkým naftovým motorem běžícím nepřetžitě během celé (více než) týden trvající cesty...

Celý článek...


01. 11. 2019:

Neviditelný pes: Pirátka Krausová se schází s trestně stíhaným šéfem reklamky JCDecaux Tenzerem, přičemž pirát Michálek se snaží svoji přítelkyni z maléru vytáhnout, což je zcela pochopitelné, důvody jsou zcela jasné, a odskákat to má z důvodů ne zcela pochopitelných Mikuláš Ferjenčík. Takto je to řečeno jazykem prostým.
Akutní případy Piráti zpravidla řeší bonzováním v Bruselu, ale v tomto případě to nepůjde. Musí si to vyřešit sami. Na to mají transparentní celopirátskou diskusi. Božínku… oni mají štěstí, že takové blbosti jsou mimo rozlišovací schopnost lidí, kteří chodí do práce, mají rodinu, řeší děti a složenky a na luštění ptydepe nemají čas. Aférku Krausové a Michálka a Tenzera nebudou voliči vnímat. Tu vnímají ti, kdo je nevolí, stejně to fungue s Babišem...

Celý článek...


31. 10. 2019:

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček: "Co dříve řekl učitel, nebo jiná obecně vážená osobnost, bylo bráno jako jisté měřítko hodnot, obecného vkusu a morálky. Kdo je dnes takovou osobností? Považuje se za ni každý a nazývá se to svobodou. Jsem vždy spíše pobaven, kolik ústavních právníků a politologů se objeví na sociálních sítích v souvislosti s jakýmkoliv právním nebo politickým problémem. Oni neříkají svůj názor, což by jistě bylo možné a vhodné, ale soudí jiné za to, že nesdílejí jejich představu o věci...
...poněkud přehlížíme tu část nenávistných projevů, které signalizují vážnější problémy ve společnosti. Sociální rozdíly nás mohou více ohrozit než nějaké výkřiky omezených hlupáků... Stovky milionů lidí žijí v naprosté chudobě, zatímco pár desítek miliardářů neví, kam s penězi...
"

Celý článek...


28. 10. 2019:

Hudebník Petr Štěpánek: "Bé bé bé, nepozvali nás na Hrad. Bů bů, to se řekneee! Jeden by i zaplakal. Už ale nedodávají, že kdyby je pozvali, pozvání by teatrálně odmítali, případně by zase ze slavnostního aktu demonstrativně odcházeli. Že, Mirko Stojedničko?" ...

Celý článek...


19. 10. 2019:

Komentátor Tomáš Vyoral: "Když se neznámá paní vyjádří na internetu vůči ilegálním imigrantům, nejvyšší státní zůstupce Pavel Zeman je pobouřen a angažuje se. Zatímco když starosta Řeporyjí Pavel Novotný opakovaně na internetu i jinde vyzývá a volá po smrti svých politických oponentů – konkrétních lidí, k močení na jejich hroby a bůhví k čemu, tak soudruh Zeman mlčí. Není hate speech jako hate speech..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!