Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 16. 10. 2019     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Jacob van Blom
Vlk, který kandiduje na pastýře ovcí, začíná častokrát svůj volební projev prostým: Mám vás rád…

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Nežijte ve lži
(20. 11. 2016, 2664x)
Hodiny odbíjejí
(30. 12. 2016, 2631x)
Mayský sněm
(07. 01. 2017, 2578x)
Jako v pohádkách…
(07. 12. 2016, 2510x)
Mayská rada
(14. 02. 2017, 2426x)
Upozornění
(28. 11. 2016, 2379x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh
 
Předpověď pro ČR 1.den title= Předpověď pro ČR 2.den Předpověď pro ČR 3.den
 

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Duchovno

* Nezávislá stezka a Guru


Ukázka z knihy - Duchovno - 17. 11. 2009 (2971 přečtení)

path

Paul Brunton:

Většina lidí žije jako zajatci idejí, které dokonce nejsou ani jejich vlastní, ale které jim byly vsugerovány jinými lidmi.

Nezávislé myšlení je vzácné. 

V každém člověku je vyučující princip, který mu může poskytnout jakékoli duchovní vedení, které potřebuje. Ale nejdříve musí udělat patřičné kroky k jeho vyvolání. Ty zahrnují očistu těla a mysli, duchovní touhu, projevující se v citu i myšlení, ztišení intelektu a ega.

*

Jestliže chápání této nauky zbavuje člověka přílišné závislosti na jiném člověku nebo na zevních metodách, objasní mu jeho cestu a pomůže mu. Ale jestliže toto chápání překročí své meze, učiní ho sebejistým, pyšným, arogantním a neuctivým k mistrům, pak se zvrhne v nepochopení. To zatarasí jeho cestu.

*

NEZÁVISLOST A UČITELÉ

Ti, kteří mohou dělat pokrok jen tehdy, když se připoutají k učiteli, dělají jen pseudopokrok a jednoho dne se jejich domeček z karet zhroutí. Ale je rovněž pravda, že ti, kteří mohou postupovat, jen když se učitele zřeknou, postupují dále do bahna nevědomosti. Jedině ten, kdo může přijímat vedení učitele ve svobodném duchu, kdo chápe, že zatím co učitel ukazuje cestu, jedině on sám se musí snažit, namáhat a jít odvážně dál, takový člověk bude mít ze svého žákovství mnoho užitku.

*

Hluboce obdivuji génia a pokorně ctím dosažení každého gurua, ale mám pocit, že není správné připustit, aby on nebo kterýkoli jiný člověk měl nade mnou vliv, kterým by mě ovládal.

*

Můžeme obdržet pomoc od pokročilejšího člověka, jestliže je tato pomoc pro nás dostupná. Ovšem měla by být přijímána jedině tehdy, ponechá-li naši volnost nedotčenou, a jedině když je kompetentní. Výhodu takové pomoci nezískáváme proto, abychom upadali do lenosti a zapomínali na práci, kterou musíme vykonávat sami a na sobě.

*

Pouze arogance odmítá zkušenost jiných lidí, ale pouze slabost se bude opírat jedině o takovou zkušenost. Moudřejší postoj ji bude s rozlišováním používat.

*

Spoléháte-li se na zevního učitele, spoléháte se na něco, co možná zítra opustíte, nebo na někoho, koho následující den budete možná muset vyměnit.

*

Pravý guru není tělem, nýbrž svým vnitřním bytím, Myslí za tělem, a je to ono vnitřní bytí, s nímž se má hledající snažit dostat do kontaktu. Takový kontakt si buduje sám svým vlastním postojem, svojí vírou, oddaností a poslušností k cestě, která mu byla ukázána.

*

Žádný hledající není tak moudrý, tak informovaný, tak dokonalý, tak vyrovnaný, aby nepotřeboval konstruktivní kritiku a odbornou radu pravého duchovního průvodce.

*

Jedním z hlavních prospěchů ze setkání s osvícenou knihou nebo inspirovaným člověkem je, že takové setkání otevírá možnost postoupit rychleji z nižšího stanoviska na vyšší. Odhaluje pravdy, které by jinak byly příliš vzdálené, než abychom si jich povšimli, a tak hraje roli duchovního teleskopu. Přivádí nás také tváří v tvář našim vlastním chybám v myšlení a chování. Tento pohyb by jinak mohl trvat několik let, nebo někdy i celý život. Zůstává však pouhou možností. Je na nás, abychom poznali pravý charakter příležitosti a abychom se jí chopili a co nejplněji ji využili.

*

Upadne-li do nesprávných rukou nebo nechá-li se vést neschopným amatérem namísto moudrým a zkušeným člověkem, jeho cesta bude plná překážek a dokonce i to dobro, o kterém se domnívá, že ho dostává, se ukáže být zlem.

*

Většina lidí silně reaguje na tyto guruy - buď přímo energickým odmítnutím, nebo slepým povrchním přijetím. Jasný postřeh, který není doprovázen okamžitou kritikou, nebo spěchem navázat přátelský styk, který si správně všímá toho, co je, neidealizované a přitom nezaujaté hodnocení je vzácné.

*

Nadměrně kritický postoj, který se snaží nalézt chybu na svatém muži a brzy se mu to podaří, je stejně pošetilý jako přehnaně oddaný postoj, který ho prohlašuje za dokonalého a trvale bez chyby. Předpojatost vede prvního k nevyrovnanosti, druhého vede naivita k tomu, že si dělá naděje. Svatý muž je stále člověkem, podrobeným omezením lidského rodu.

*

Problém spočívá v tom, jak sladit dar naprosté důvěry v učitele s tím, že si udržíme vlastní vnitřní svobodu myslet sám pro sebe a dostávat intuici sám od sebe.

*

Nikdy jsem neřekl, že by žák neměl pociťovat lásku ke svému učiteli, neboť vzniká nevyhnutelně sama od sebe a je skutečně základní silou, která přitahuje jednoho k druhému. Bez ní by nebylo žákovství. Ale je nutné pochopit, že láska je ve skutečnosti pociťována vůči božské přítomnosti, která učitele používá. Není pociťována vůči guruovi (učiteli) jako osobě. To je správný stav. Jestliže je však směrována ke guruově osobě, pak je pokažená, znečištěná a pravý vztah je zničen. Dochází vlastně k modlářství.  Není nutné se vzdávat pocitu přitažlivosti a úcty, které chováme, ale měly by být směrovány k jejich pravému prameni, vyšší síle, která používá učitele, a vůbec ne k jeho osobnosti.

 

Ukázky ze Zápisků Paula Bruntona, svazek 2  "Hledání"

Vydalo nakladatelství IRIS RR  

 

 

 

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 2 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihlášený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
05. 10. 2019:

Ekonomka Markéta Šichtařová: "Ministerstvo práce a sociálních věcí se vytasilo s třicetistránkovou příručkou pro provozovatele takzvaných mikrojeslí. Příručka obsahuje instrukce, jak batolátkům vymýt mozek a udělat jim binec v jejich pohlaví. Nabádá k tomu, aby se během her ‚potíralo rozdělení na muže a ženy‘. Aby se klukům stejně jako holčičkám dávaly panenky a holkám zase autíčka...
Proč stejný druh lidí zbožňuje a hájí Gretu, jejíž loutkovodiči v podstatě vyzývají k diktatuře? Proč stejný typ lidí je ochoten uvažovat o tom, že se (pro začátek) ve školních jídelnách zakáže maso? Proč tihle lidé obyčejně hájí norský Barnevernet a byli by nejraději, kdyby se zavedl i u nás?...
"

Celý článek...


03. 10. 2019:

Zemřel Karel Gott - komentář z Internetu: "oceňuji jeho pracovitost, laskavou lidskou stránku, rozhled i to, že po roce 89 se nedal ke zlodějům, neobrážel VIP dýchánky kavárny, žádné politické uskupení si ho nekoupilo. Vytvářel v zahraničí o republice dobrý obraz, vydělal státu spoustu valut, danil doma, ne v daňovém ráji. Zůstal svůj.
Mrkl jsem jen na minutku jinam a už to jede. Knížepán, Klvaňa, Stanjura, Bělobrádek, Šídlo, Roman Týc, Jakub Janda, že prý zpíval i v Rusku a za komunistů.... u jiných, co se dnes angažují na správné straně, to samozřejmě nevadí. Vytáhli i autistu, kdysi dětského maskota Trautenberga, Mikiho Kotase. Jsem zvědavý, co na to bojovník proti sochám z Prahy 6 nebo Milionové chvilky... Nic pozitivního nedokázali, proti Goťákovi jsou ubožáci. Lumpové, co stojí proti vlastnímu národu, se přede všemi zase veřejně odkopávají...
"

Celý článek...


29. 09. 2019:

Jiří Zimola: "Hroutí se mi svět. Svatý Václav nežil, Koněv neosvobodil a Červená Karkulka sežrala vlka. Ještěže mi na nezávislé veřejnoprávní ČT vysvětlí, jak mám zacházet s fake news! :-)"

Celý článek...


27. 09. 2019:

Novinářka Lucie Groene Odkolek: "Miloš Zeman by za normálních okolností určitě přišel položit květiny, ale logicky nechce, aby vzpomínka na rok 1989 byla opět zneužita k projevům „pohrdání Zemanem“. Místo zpráv o oslavách 30. výročí 17. listopadu by se na první stránky tisku dostali ti, kteří mediálně nejúčinněji urazili prezidenta. Do situace, kdy prezident raději zůstane doma, nás tedy dostali právě ti, co si o sobě z nepochopitelných důvodů myslí, že jsou slušnější než Miloš Zeman, a potom se před novináři předvádějí v trapnostech..."

Celý článek...


24. 09. 2019:

Jana Bobošíková: "Dokud se nenajde většina ve Sněmovně, která by jasně prohlásila, že Česká televize neplní svou zákonnou funkci – tedy poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názoru – jsou tyto diskuse zbytečné. Jediný, kdo může změnit současný stav zpravodajství a publicistiky České televize, jsou poslanci. Ti ale, přestože často deklarují nespokojenost s Českou televizí, odvahu situaci řešit nemají. Česká televize je nyní skutečně nezávislá v tom smyslu, že si děla co chce, protože ti, kdo mají vynucovat dodržování zákona o ČT, na svou povinnost rezignovali..."

Celý článek...


17. 09. 2019:

Bývalý šéf vojenské zpravodajské služby a bezpečnostní analytik Andor Šándor: "Ta samolibost, že já to vím nejlépe a ostatní jsou minimálně hlupáci, pokud ne ruští agenti, přisluhovači Kremlu a Číny a podobně, je velmi nešťastná, a navíc často sklouzává do polohy osobní, urážlivé. Navenek to samozřejmě ovlivňuje to, jak se k sobě lidé chovají...
Já stále věřím tomu, že je správná teze, že Koněv osvobodil Prahu, protože tlak jeho vojsk donutil generála Toussainta uzavřít smlouvu s generálem Kutlvašrem a s Josefem Smrkovským, nechat zde těžké zbraně a zmizet. Jinak by tu Prahu Němci rozflákali, kdyby nebyli pod tlakem.
.."

Celý článek...


08. 09. 2019:

Spisovatel, autor historických knih Václav Junek: "z vyššího hlediska české moderní historie jde opravdu jen o ten šum (kauza sochy maršála Ivana Stěpanoviče Koněva), navíc vyvolaný přibližně těmi samými elementy, které (například) pod vedením Franty Sauera ze Žižkova se vší jim vlastní hloupostí skácely Mariánský sloupu na Staroměstském náměstí v listopadu 1918 a jistě také v přibližně stejné době dosáhly likvidace pomníku jednoho z největších českých vojevůdců maršála Radeckého. To ale opravdu jen pro příklad. Stejného druhu ovšem byla pozdější praxe nacistů ve věci pomníků Ernesta Denise, plukovníka Švece, prezidenta Wilsona i mnoha dalších. A to nemluvím už vůbec o komunistech a jejich tak oblíbeném obrazoborectví..."

Celý článek...
WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!