Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 19. 04. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Mark Twain:
Někdy váhám nad tím, jestli svět řídí chytráci, kteří si s námi hrají, nebo imbecilové, kteří to myslí vážně.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2102x)
Spojení s bytostmi Země
(29. 04. 2021, 2020x)
Důležitý mezník
(27. 05. 2021, 1614x)
Cesta za duhou
(09. 06. 2021, 1490x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Astronomie

* Noční obloha v dubnu


Převzato (www.hvezdarna.cz) - Astronomie - 01. 04. 2008 (7785 přečtení)

K dominantám večerní oblohy – planetě Mars a Saturn, se v dubnu připojí Merkur a na ranní obloze i Jupiter. Tak lze ve stručnosti charakterizovat dění na pozemské obloze v ná­sle­du­jících týdnech.


Nejsnadněji lze nalézt planetu Mars. Pozvolna se pohybuje souhvězdím Blíženců a kromě její vysoké jasnosti ji prozrazuje i naoranžovělé zabarvení. Opodál se nachází Saturn, který najdeme u hvězdy Regulus ze souhvězdí Lva. Pokud si nebudeme jisti, pak stačí směrem k planetě namířit dalekohled a zkontrolovat, zda ji zdobí charakteristické prstence.

Kromě těchto dvou dominant se můžeme podívat i na Merkur. Ve druhé polovině dubna jej půl hodiny po západu Slunce zahlédneme nízko nad západním obzorem. Jupiter zůstává i v dubnu na ranní obloze. Už nyní tvoří dominantu souhvězdí Střelce, jeho viditelnost se přitom neustále zlepšuje.

Při hledání nápadných planet sluneční soustavy, na jejichž nalezení nepotřebujeme žádný dalekohled, nám může pomoci i Měsíc. Krátce po novu, v úterý 8. dubna a ve středu 9. dubna, projde jeho tenký srpek kolem hvězdokupy Plejády ze souhvězdí Býka. Při pohledu ze Severní Ameriky dokonce Měsíc některé z hvězd Plejád zakryje. V pátek 11. dubna a v sobotu 12. dubna se náš nejbližší kosmický soused ocitne u Marsu, aby se 15. dubna přesunul k Saturnu. Jeho procházka bude zakončena v neděli 27. dubna u největší planety sluneční soustavy – Jupiteru.

Dubnová obloha má však i jiné ozdoby. Například oblast mezi souhvězdím Pastýře a Velké medvědice byla astronomy dlouhou dobu zcela ignorována. Nenachází se zde žádná nápadná hvězda, takže sem starověcí astronomové neumístili žádnou bájnou postavu ani předmět. Myšlenka, že by si nebeský Pastýř zasloužil doprovod dvojice „honáckých psů“, proto vznikla až na počátku 16. století našeho letopočtu. Definitivně se však Honicí psi v panteonu pozemských souhvězdí uhnízdili teprve prostřednictvím atlasu Johanna Hevelia na konci století sedmnáctého.

Nejjasnější hvězda Honicích psů – α Canum Venaticorum – představuje jednu z mála stálic spojenou s historicky známou osobností. Její celé jméno totiž původně znělo Cor Caroli Regis Martyris – Mučedníkovo srdce krále Karla – s odkazem na anglického vládce Charlese I.

Král Charles I., který patří mezi nejvíc haněné, ale také oslavované britské panovníky, přišel v roce 1649 po dlouhé občanské válce mezi royalisty a parlamentaristy vedenými Oliverem Cromwellem o trůn a vzápětí také o hlavu. Následujících jedenáct let doprovázela politická nestabilita, náboženská intolerance a puritánské zákony, takže není divu, že syn zavražděného krále v roce 1660 snadno obnovil původní monarchii. Legenda pak dodává, že večer 29. května 1660, v den triumfálního návratu Charlese II. z francouzského exilu do Londýna, objevil královský lékař na sametově černém nebi neobyčejně zářivou hvězdu. Náhlé zjasnění α Canum Venaticorum pak vysvětlil jako srdce Karla I. dmoucí se pýchou nad nastolenou spravedlností.

Ať už bylo popsané zjasnění reálné či nikoli, pravdou je, že Charles II. založil jednu z nejslavnějších hvězdáren všech dob – Královskou observatoř v Greenwich. Jeho oficiální milenka Louise de Kéroualle jej totiž přivedla k myšlence, že astronomové mohou vyřešit jeden závažný problém tehdejší doby – určování zeměpisné délky. Strategický klíč k dalekým zaoceánským plavbám, během nichž Francie, Británie, Španělsko a Holandsko na druhé straně Atlantiku a Pacifiku kolonizovaly nový svět.

Zatímco zeměpisnou šířku až do 18. století námořníci určovali z výšky Polárky nad obzorem, zeměpisnou délku spíše odhadovali. Chyběl jim totiž jakýkoli „pevný bod“ (vysoká hora, pobřežní město) a Slunce, hvězdy či Měsíc jako takové využít nemohli – na kymácející lodi totiž nedokázali udržet správný chod kyvadlových hodin, kriticky důležitý údaj pro astronavigaci. Například porovnáváním okamžiku průchodu Slunce místním poledníkem s nějakým referenčním místem (nultým poledníkem). Kapitáni proto museli spoléhat jenom na předávané znalosti o moři, rychlosti pravidelně vanoucích větrů, tvaru vln, stupni slanosti mořské vody, předmětů plovoucích na hladině, mořských proudů či vzorků vytažených ze dna. Není proto divu, že námořníci mnohdy vůbec neměli představu o tom, kde se vlastně jejich lodě nacházely.

Klíčovou se přitom zdála myšlenka, že Měsíc a hvězdy mohou posloužit jako ohromné nebeské hodiny, které pomohou určovat zeměpisnou délku. Anglický astronom John Flamsteed, jenž byl požádán takříkajíc o odborný posudek, se však této představě vysmál: chyběly totiž přesné hvězdné mapy a ročenky popisující polohu Měsíce i planet. Král Charles II. proto v roce 1674 rozhodl, že se za tímto účelem postaví v Greenwich hvězdárna, kterou povede právě John Flamsteed.

Základní kámen byl položen 10. srpna 1675 ve 3 hodiny a 14 minut odpoledne, první královský astronom k této příležitosti dokonce vypracoval horoskop, a otevřena byla o 11 měsíců později. Stavba observatoře v Greenwich přišla královskou pokladnu na 520 liber a 9 šterlinků, jejichž velká část byla získána prodejem starého střelného prachu. I když stavitelé z velké části použili recyklovaný materiál, nakonec původní rozpočet překročili o celých 20 liber. Problém však astronomové v Greenwich i tak nevyřešili. To se podařilo až počátkem 19. století, kdy John Harrison sestrojil speciální hodiny, které měly dostatečnou přesnost i na velmi dlouhých zaoceánských plavbách. Královská observatoř však sehrála klíčovou roli při sestavování prvních katalogů hvězd, udržování přesného času a při stanovení nultého poledníku. V současnosti už ale centrální poledník hvězdárnou neprochází, v matematicky definovaném referenčním systému, jenž používají třeba satelitní družice GPS, prochází 100 metrů východním směrem.

Systém Cor Caroli patří mezi velmi atraktivní objekty. Díváme se na něj ze vzdálenosti asi 110 světelných roků, Slunce by ze stejné dálky bylo zhruba padesátkrát slabší. Hledá se přitom snadno – Cor Caroli je jedinou nápadnou hvězdou mezi obrazcem Velkého vozu, souhvězdím Pastýře a Lva. Pohledem do dalekohledu navíc zjistíme, že ji ve skutečnosti tvoří hned dvě stálice. Na pozemské obloze jsou od sebe 19 úhlových vteřin daleko, ve skutečnosti se pohybují kolem společného těžiště s periodou 7 900 roků v průměrné vzdálenosti asi tisíc astronomických jednotek. Díky vzájemnému kontrastu se nápadnější hvězda (2,9 mag) jeví se žlutým odstínem, slabší (5,5 mag) pak olivově-modrá.

Pětkrát slabší průvodce má hmotnost 1,5 hmotnosti Slunce, povrchovou teplotu kolem 7 tisíc stupňů Celsia a zářivý výkon zhruba 5krát větší než Slunce. Mnohem zajímavější je jasnější složka Cor Caroli – má hmotnost necelé 3 hmotnosti Slunce, povrchovou teplotu 10 500 stupňů Celsia a zářivý výkon zhruba 100krát větší než je zářivý výkon Slunce. Navíc představuje velmi zvláštní případ hvězdy s extrémně silným magnetickým polem, oproti Slunci až tisíckrát intenzivnějším. V důsledku něj vznikají na povrchu stálice skvrny s různým chemickým složením, takže se ve spektru přicházejícího záření sledují takové exotické prvky jako rtuť, křemík a nebo vzácné europium. Proto se o jasnější složce Cor Caroli hovoří jako o „hvězdě s makeupem“. Proč se tak ozdobila, ale není doposud vůbec zřejmé.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Erupční aktivita 24. slunečního cyklu narostla (10.03.2012)
Perseidy v roce 2011 (11.08.2011)
Tepelný stroj na měsíci Enceladus (17.03.2011)
24. sluneční cyklus v plném proudu (11.03.2011)
Pozor na chybu čísla týdne v některých kalendářích! (03.11.2010)
Slunce v roce 2013 lidstvo na měsíce neochromí (22.06.2010)
Online přenos startu raketoplánu Atlantis STS-132 (14.05.2010)
Sledujte sopečný prach (18.04.2010)
Na Marsu existovala jezera! (27.06.2009)
Meteorické roje na přelomu roku 2008 a 2009 (17.12.2008)
Phoenix potvrdil vodu na Marsu! (13.08.2008)
Perseidy (07.08.2008)
Mars velikosti Měsíce? Je to jinak (31.07.2008)
Noční obloha ve 28. týdnu 2008 (07.07.2008)
Kráter po dopadu Tunguzského meteoritu nalezen? (02.07.2008)
100 let od pádu Tunguského meteoru (30.06.2008)
Phoenix našel vodu na Marsu (22.06.2008)
Velká tělesa za dráhou Pluta? (18.06.2008)
Sonda Cassini nalezla pod povrchem Titanu vodu (30.03.2008)
Noční obloha v 50. týdnu (11.12.2007)
Úkazy na obloze ve 48. týdnu (27.11.2007)
Noční obloha v tomto týdnu (21.11.2007)
Noční obloha ve 44. týdnu (29.10.2007)
Co můžeme vidět na obloze (23.10.2007)
Úkazy na obloze (16.10.2007)
Noční obloha v tomto týdnu (09.10.2007)
Podívejte se v noci na oblohu (01.10.2007)
Noční nebe nad námi... (25.09.2007)
Co se děje na obloze tento týden? (12.09.2007)
Srpnový nov nahrává Perseidám (06.08.2007)
Maximum příštího slunečního cyklu bude v roce 2012 (12.03.2006)
Slunce se nám zahřívá? (25.11.2005)
Jižní polární čepička na Marsu se zmenšuje (24.11.2005)
Mimořádně velká sluneční aktivita (09.09.2005)
Únorová noční obloha (03.02.2005)
Huygens přistál na Titanu (16.01.2005)
Země a kosmos začátkem roku 2005 (03.01.2005)
Zatmění Měsíce a další úkazy na podzimní obloze (27.10.2004)
O iluzi postupného vývoje a nelineární pravdě (06.10.2004)
Sluneční skvrny (16.06.2004)
Aktuálně na noční i denní obloze (22.05.2004)
Hledání planety X pokračuje - Sedna (02.04.2004)
Mimořádná viditelnost pěti planet v druhé polovině března (15.03.2004)
Má Měsíc tekuté žhavé jádro? (14.03.2004)
Hledá se planeta X (10.03.2004)
Noční obloha v únoru (16.02.2004)
Noční obloha v lednu (09.01.2004)
Co uvidíme koncem roku na obloze? (26.12.2003)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!