Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 18. 04. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Machiavelli:
Cizí vojsko je nejhloupější obranné opatření, jaké svět zná.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Základní kámen budoucnosti
(17. 06. 2021, 2096x)
Spojení s bytostmi Země
(29. 04. 2021, 2014x)
Důležitý mezník
(27. 05. 2021, 1608x)
Cesta za duhou
(09. 06. 2021, 1484x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Sebepoznání

* O hranicích v lidském vědění


Studnička Jan - Sebepoznání - 25. 02. 2005 (5880 přečtení)

Už toho hodně víme. Každý z nás ve svém světě dokáže dojít k poznání, že toho hodně ví, nebo k vědomí, že hodně poznal. Ale jde o poznání. K Poznání se v rámci našeho života dostává jen nesrovnatelně menší skupinka lidí. Proč? Na to se zeptejte lidí, přesněji bytostí, které dosáhli/dosáhly když ne úplného a trvalého Poznání, tedy alespoň dostali/dostaly možnost trávit čas jim vyměřený na tomto světě ve více či méně blízkém vnímání Poznání.

Já, já jako duše, bytost, energie vládnoucí mé současné tělesné schránce, se pokouším vidět svět jako lidé z různých světů. S trochou pocitu provinění za nepatřičnost se pokouším přiblížit se vnímání osvícených, s trochou smutku a soucitu se pokouším uvrhnout se do světa materialismu, nekonečného kolotoče lpění na věcech, jiných lidech a bytostech vůbec. Není to zas tak těžké, vždyť jsem z takového světa vyšel a důvěrně jej znám. A jak tak přehazuji světy, občas mě přepadne myšlenka pokusit se pomoct zbořit lidem zeď omezující jejich svobodnou duši, strhnout pásku zakrývající obě oči, které nejsou daleko od úst pronášejících slova o štěstí a svobodě založené na velikosti domu, čísle poprsí či obvodu bicepsu. Jak na to? Díky Bohu už mě tato myšlenka nevede k usilovné touze pomáhat všem, všude a vždy. Ale ve snaze o smírnou plavbu poklidným a neotřesitelným tokem řeky našeho života si občas jen tak řeknu: co jim brání? Proč to nevidí? Proč o tom neví?

Každý z nás má jiné zkušenosti, prošel a prochází jinými situacemi, zkouškami. V lidském světě s přívlastkem „civilizovaný“ je potřeba měřit tyto zkušenosti a dovednosti, protože pak je možné na základě měření být lepší než ostatní. Být lepší než ostatní je nutné, protože „život je boj, vítěz je jen jeden“. Dál mě napadá „urvi, co můžeš“. A tak studujeme, sbíráme tituly, certifikáty a licence, rveme, bojujeme, vítězíme. A pak se potkáme s dojičkou z ruského kolchozu nebo domorodcem v Africe a zbytek života můžeme strávit přemýšlením o tom, jak je možné, že jejich jednoduchý pohled na svět má víc rozměrů a barev, je hlubší než ten náš, vystihuje vše lépe a přitom nám jej sdělí v několika větách při cestě do práce nebo na lov. Možná jsme blízko…

V naší mysli se v průběhu života skládá mozaika obrazů, ať už je jejich původ vnitřní, nebo vznikají přenesením ze světa, kterému se učíme říkat „reálný“ nebo „opravdový“. Jakmile narazíme na nový střípek, je potřeba jej zařadit, najít vhodné místo. Možná jsme blízko…

V učebnicích, skriptech, časopisech, učených knihách je spousta střípků a tak umísťujeme, přesouváme, protože jsme dříve umístili špatně, střípky zapomínáme, abychom je jindy zase objevili. V jiných učených knihách jsou zaručená poznání, jak naše mysl funguje a jak tedy nejlépe na střípky. A pak dříve či později nabudeme dojmu, že je mozaika celá.

Celá, celá, po pravdě tedy není celá, ačkoliv ji za takovou vydáváme. Ale nejsme zase úplní lháři. My si opravdu v tu chvíli myslíme, že je celá, a pod přísahou jsme schopni to znovu a znovu prohlašovat. Kdy je mozaika celá? Když už není kam přidat. A my opravdu nemáme kam přidat. A jak je ale možné, že se objevil střípek, který ještě nemáme v mozaice a přitom nám nechybí? Můžeme skládat puzzle a v polovině se rozhodnout, že je obraz hotový? Můžeme. Rozhodneme se, v současném stavu zařízneme všechna vykrojení po obvodu a případně i uvnitř. Tím zároveň dostaneme důkaz, že dál skládat nelze, protože opravdu žádný z kousků v krabici se už na náš obraz nedokáže napojit. Mozaiku v určitém stavu pečlivě obložíme hranicemi se sloupky ve tvaru vykřičníků – silných, sebejistých vykřičníků zdálky oznamujících, že tam je opravdu konec a dál nic není. Nemůže být. Nesmí být. Jsme na konci poznání. Máme pocit moudrosti, vědění, poznání. Vykřičníkové hranice nám dají pocit, který nám ani nedovolí otázku, zda je v mozaice opravdu všechno.

A co s tím střípkem, který se nám nehodí? Co s těmi kousky puzzle v krabici? První možnost je snadná a posilující námi stanovené hranice: zahodit, označit za vadné, zmetky, nepotřebné, náhodu, žert. A hranice stojí dál, jsme dále moudří, víme, známe. Druhá možnost je obtížnější, spojená s rizikem omylu, svázána s možnou ztrátou těžce získaného respektu v našem okolí: přijmout další kousek mozaiky či puzzle, opakovaně se pokoušet najít pro něj vhodné místo. Možná jsme blízko…

Děkujme Bohu za to, že je hodně lidí, kteří zbořili své vykřičníkové ploty s ostnatým drátem a na uvolněná místa sázejí plantáže malých otazníčků. Děkujme Bohu za to, že je dost lidí, kterým se pak daří přijímat nové střípky a úspěšně rozšiřovat mozaiku v místech, která v nich byla dřív hluboko za hranicemi poznání.

Otazníčky. To je ono! To bych chtěl poradit všem, kdož nenalézají ve svém „uceleném“ vědění oporu pro vysvětlení mnohých jevů okolo nás, kteří se ve své naivní představě a pýše považujeme za hmotné individuality schopné pohnout vesmírem. Přitom nám malé dítě dokáže položit jednoduchou otázku, která míří za vykřičníkovou hranici a ani profesura nejvyhlášenějších univerzit nám sama o sobě nemůže dát odpověď. Zbořme hranice. Nalepme zpět odříznuté reliéfy puzzle, aby další kousky mohly nacházet svá místa. Nebojme se otazníčků, ty dávají neomezený prostor pro dotváření mozaiky, kterou kvůli lidské omezenosti budeme skládat hodně dlouho. Ale sázejme otazníčky. Nikdo neví, kolik z nich později, v tomto našem životě, uvolní místo střípku mozaiky. Někomu bude dopřáno získat během krátké doby či dokonce chvilky víc, než za dlouhá léta studií na vyhlášených školách. Jinému zůstanou v tomto životě otazníčky hojně rozrostlé. Smiřme se s tím. I tímto smířením rázem získáme celou řadu střípků. A mozaika se může rozrůstat. Nemá hranice, zatím. Jenom místa, která teprve čekají na obsazení.

Proč tedy denně potkávám lidi, jejichž spokojenost a štěstí je postaveno na nejpomíjivějších aspektech našeho života? Proč zahazují Osudem jim nabízené střípky? Protože mají v sobě hranice. Každý sám vládne svým hranicím, na každém z nás záleží, kde a zda je vůbec postavíme. Na každém z nás záleží, jak naložíme s nabízenými úlomky a střípky. I sebevětší a sebeprůzračnější kousek můžeme zahodit, i sebemenší a sebezašlejší kousek můžeme uchovat a najít mu místo. V určitém stavu, za původním falešným poznáním a ještě před Poznáním ucítíme, že nalézat a umisťovat střípky jde mnohem lépe intuicí, srdcem, duší. Jakýsi vnitřní hlas nám chce pomáhat. I ten můžeme v sobě umlčet, i ten můžeme poslouchat. Jsme skrz naskrz svobodné bytosti. Bořme hranice, naslouchejme více uvnitř než zvenku. A jednoho dne popřeme konec předchozího odstavce: skládanky najdou své hranice, obrazy budou kompletní a my asi užasneme nad jejich jednoduchostí a krásou. Každý z nás, kteří se nazýváme lidmi, jednou poskládá. Každý z nás jednou najde Poznání. Ale nikdo z nás neví, kdy to bude. Čas je lidská pomůcka a stejně v žádné mně známé učebnici fyziky nenajdete zmínku o tom, že se čas měří v lidských životech. Kdyby tomu tak bylo, pak bych mohl říct: každý z nás dosáhne Poznání, ale za kolik životů to bude, to neví nikdo, tedy nikdo lidského původu.

A vida! Opravdu to neví nikdo lidského původu? Možná ví, možná ne. Jsem si jist, postavím vykřičník, zaříznu kraj? Kdepak, už je tam otazníček! Přináší mi úsměv, smíření s mou slabostí a omezeností, přináší i naději, naději bez usilování a spěchu. Ať se mu tam daří, až přijde „čas“, vystřídá jej další střípek…

J. Studnička

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Disharmonie duše a ega (20.06.2013)
Mgr. Vladimír Červenák, etikoterapeut: Nenávisť (19.01.2013)
Čelit stresu a depresi (11.01.2011)
Vyprávění o tom, jak v praxi vypadá nebdělost (04.02.2009)
Naše třináctá komnata (15.01.2009)
O Pravidlech (a trochu o sexu) (27.10.2008)
Je náš svět božský nebo ne? (26.09.2008)
O vnější autoritě a důvěře v sebe (29.07.2008)
Základní zákony Universa (08.02.2008)
Instinkt Intelekt Inteligence Intuice - v čem jsme kdo kdy In (07.01.2008)
Rodinné konstelace v kontextu alternativní religiozity a psychoterapie (10.12.2007)
ARUNÁČALA a optika jedince (03.12.2007)
Terapie tmou (03.11.2007)
O štěstí, o Bohu i jiných slovech (29.10.2007)
Nebe plné hvězd (28.07.2007)
Cíl života (17.07.2007)
Vznikání bez tvaru - Plamen pravdy (14.07.2007)
Bůh nepochází z času (05.07.2007)
Otevřené tajemství (26.06.2007)
Štěstí a touha (24.06.2007)
Šabkarova pieseň o dvoch pravdách (17.05.2007)
Poznávám se a znalost sama mě mění (16.05.2007)
Ako vítame v rodine nového človiečika? (25.04.2007)
Prečo je nelogické požadovať hmatateľné dôkazy o existencii duchovna? (24.04.2007)
Míľniky na duchovnej ceste Mirceu Eliadeho (07.04.2007)
Ako najlepšie poznať seba samého? (03.04.2007)
Cesta zlého činu stvorením a ochrana pred jeho účinkami. (21.03.2007)
„Moje zúčtovanie s ezoterikou“ (05.03.2007)
Modlitba válečníka (31.01.2007)
Afirmace podstaty neboli činu (28.01.2007)
Dikša - reakce (06.01.2007)
Vyrovnání Harické linie (21.12.2006)
Dikša – Modlitba za Jednotu (18.12.2006)
Přímým poznáním je jen vlastní uvědomění člověka (16.12.2006)
Jackalova meditace I (13.12.2006)
Být sám sebou 2 (26.11.2006)
Být sám sebou (1.) (25.11.2006)
Celý člověk (04.10.2006)
Obejmout kmen stromu (03.10.2006)
Důvěra (03.10.2006)
Pohľad na začiatok nášho života - prenatálne obdobie a pôrod (01.09.2006)
Návod i pro Tebe (30.08.2006)
Poznáním toho, co nejste, poznáte sebe sama. (20.08.2006)
Svoboda je zodpovědnost (16.08.2006)
Ne-volba (08.08.2006)
Regresné techniky súčastnosti (27.07.2006)
Rameš Balsekar: koncept - vše je Boží vůle. TO je, jak JE (26.07.2006)
Co mám dělat? (16.07.2006)
Zákon rovnováhy (06.07.2006)
Rozdíl "vzdát se" a "být vzdán" (21.06.2006)
Vzdání se (17.06.2006)
Síla Lásky... (16.06.2006)
Cestou do chrámu (30.05.2006)
Proč ego chce usilovat (23.05.2006)
Mahariši II (12.05.2006)
Život - smrt - život (10.05.2006)
Test inteligence, (aneb vznik a záhyby logiky) (15.04.2006)
Já jsem není nikdy nové (22.03.2006)
Anonymní dopis mého života (18.03.2006)
Tradice Advaita Védanty (09.03.2006)
Anděl (07.03.2006)
UMĚNÍ RYZOSTI - DUCHOVNÍ MOST (28.02.2006)
Temný chrám (17.02.2006)
Srdce (15.02.2006)
Stáří (12.02.2006)
Pokora (10.02.2006)
Čajovna (08.02.2006)
Prostá rozkoš bytí (04.02.2006)
Věčná esence bohyní (20.01.2006)
Nadhled - vědomé čtení (18.01.2006)
Mahariši (16.01.2006)
Oceán (10.01.2006)
Potencionalita (09.01.2006)
Smysl činnosti, smysl života (22.12.2005)
Odvaha vrátit se domů (20.12.2005)
DÉMONE (20.12.2005)
MISTR, MISTR, MISTR (19.12.2005)
Intuice v buddhismu (15.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným XII. (14.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným XI. (12.12.2005)
Konvence a osvobození (06.12.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným X. (04.12.2005)
Mapování mysli (02.12.2005)
Nelpění (02.12.2005)
Nezajímáte mě, zajímá mě hudba (25.11.2005)
Co Buddha objevil (16.11.2005)
Jean-Pierre Gomez - Přímé pochopení (12.11.2005)
Joshu a snídaně (11.11.2005)
Osvícení (09.11.2005)
PROBUZENÍ - Marta Janssen (25.10.2005)
Meditační víkend “Životní krize” (23.10.2005)
Kurs “speciál” regresní psychoterapie (21.10.2005)
Pokračovací kurs regresní psychoterapie (15.10.2005)
Co nám slibuje ďábel a co nám slibuje Bůh? (13.10.2005)
Proč Daršan (12.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným IX. (11.10.2005)
Realizace JÁ - Šrí Saradamma (08.10.2005)
Harmonizace čaker (07.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VIII. (07.10.2005)
Zmatení jazyků (06.10.2005)
Materialistická propaganda a meč rozlišování (06.10.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VII. (05.10.2005)
Cayce o sexuální energii (03.10.2005)
Edgar Cayce (02.10.2005)
Zápisky ze žaláře v Readingu (30.09.2005)
Volný (24.09.2005)
Ono nezrozené - jsme tam i bez úsilí? (19.09.2005)
Energie Lásky (16.09.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným VI. (15.09.2005)
Orgasmus je (14.09.2005)
Jak najít "pravého" mistra? (13.09.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným V. (11.09.2005)
Nebeská řeč (10.09.2005)
O Šrí Brahmámovi (07.09.2005)
Šrí V. V. Brahmam (03.09.2005)
Duchovní a světské (01.09.2005)
Myšlenky ze satsangů (30.08.2005)
Zážitek Božského Já (29.08.2005)
Jak zahodit zbytečnosti (24.08.2005)
Vrátit mysl Já (21.08.2005)
Setkání s Martou (18.08.2005)
Osamělost (13.08.2005)
Jak jsem potkal Martu (12.08.2005)
Cesta lásky (11.08.2005)
Příběh o zrcadle (reality show) (10.08.2005)
Zen a umění chatařit (09.08.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným IV. (25.07.2005)
Co přináší móda v duchovnosti, aneb o duchovnost v módě (09.07.2005)
Vzor hodný následování? (01.07.2005)
Setkání s Martou ve Zlíně (29.06.2005)
Jak je to s mistry? (22.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným III. (21.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným II. (19.06.2005)
Má cesta za Matkou Meerou (18.06.2005)
Intimní rozhovor se sebou samotným I. (17.06.2005)
Ego (29.05.2005)
Zase jedna reakce... (12.05.2005)
Duchovní rozvoj a vzdělání (11.05.2005)
Přesmyčky (29.04.2005)
Zlo i dobro (27.04.2005)
Ranní reflexe při čtení internetových zpráv a novinek… (26.04.2005)
Dvanáctero rad proti úzkosti (20.04.2005)
Ideály (15.04.2005)
Ztracený případ (12.04.2005)
Jak se dostat na Cestu (25.03.2005)
Brýle (24.03.2005)
Podvědomí (22.03.2005)
Musíme jít domů (13.03.2005)
Štěstí (04.03.2005)
Dvě tváře inteligence - srdce a rozum (17.02.2005)
Jak se člověk stane hledajícím? (15.02.2005)
Co jsme? (14.02.2005)
Hmota neexistuje... (11.02.2005)
Ráj (08.02.2005)
Vyhnanství (02.02.2005)
Rozum nebo Cit – to je ta otázka... (24.01.2005)
Komentář k článku "Je správné platit za duchovní výtvory?" (23.01.2005)
Je správné platit za duchovní výtvory? (23.01.2005)
Všechno je jinak? (19.01.2005)
Svoboda (12.01.2005)
Vášeň k životu (05.01.2005)
Zrcadla (30.12.2004)
Tělo, emoce a mysl (28.12.2004)
Láska (25.12.2004)
Hledáme sami sebe (24.12.2004)
Duchovní cesta (20.12.2004)
Deprese (17.12.2004)
Dávání darů (15.12.2004)
Svobodná vůle (14.12.2004)
Svatí muži (10.12.2004)
Vůně (08.12.2004)
Naděje (05.12.2004)
Otázky Milindovy (03.12.2004)
Hrajeme si (29.11.2004)
Hledání Boha (21.11.2004)
Otroctví a svoboda (16.11.2004)
Strach (14.11.2004)
Osamělost (26.10.2004)
Pozvánka na seminář (25.10.2004)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!